Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
17 Jun 2025, 11:31
NAsMaR
Blogs
Minimalistic 2020
11 Jun 2025, 19:37
Broen13
Blogs
Indsæt Titel
04 Jun 2025, 18:56
simka
Omklædning...
Sommer opdatering
03 Jun 2025, 21:57
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
15 Maj 2025, 21:08
szukizek
Blogkonkur...
Blogkonkurrencen 2025 ...
09 Apr 2025, 19:48
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43
valverde4ever
Pro Cyclin...
Cycling Career - Kan d...
Antal Registrerede Brugere:
23581
0 Brugere, 636 Gæster Online.
Indlæg: 1133097 over 31389 Emner
Nyeste Bruger:
diannawiggins
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Kategori: Nostalgi
Helt vildt svært!?
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
[
1
]
2
Forfatter
Emne: Helt vildt svært!? (Læst 2720 gange)
Quite
Lilleputspiller
Offline
Helt vildt svært!?
«
:
13 Maj 2008, 21:20 »
Er det bare mig, eller er FM08 helt vildt svært i forhold til 06 som var det sidste jeg spillede?
Jeg har altid været nogenlunde god til FM, har som regel started i en lav række og bygget et godt hold op, rykket op et par gange og derefter taget til en halvstor klub. Jeg har naturligvis oplevet kriser med videre, men intet som i '08, det er fuldstændig sindssygt.
Jeg startede mit spil med Chesterfield og rykkede planmæssigt op første sæson. Dernæst havde jeg en fuldstændig absurd sæson hvor jeg vist nok vandt 5 kampe, og rykkede direkte ned. Fair nok.
Jeg regnede så med at rykke op igen med det samme, da min trup var stærk nok, men jeg endte i den tunge ende, søgte så job hos Sønderjyske i sommerpausen og blev fyret. Så røg jeg til Bournemouth som havde en fin økonomi og fik købt ind til et godt hold. Historien dog den samme. Første år blev jeg nummer 11 og året efter nummer 16. Fik ikke forlænget kontrakten.
Er nu igang med min første sæson i Linfield (ja, dem!) og det kører bare heller ikke. Det er somom det er fuldstændigt ligegyldigt hvad jeg gør, så kan modstanderen ALTID presse mig og få de(t) mål de skal bruge på 20 minutter i en eller anden del af kampen.
Jeg fatter det simpelthen ikke. Påstår ikke at jeg er verdensmester i FM, men jeg har dog en vis rutine, og laver ikke nogen komplet tåbelige taktiske fejl. Mine spillere har de relevante stats til deres positioner, jeg tænker mig om når jeg definerer mentalitet og closing down osv. og jeg har skræddersyet træning for hver kategori af spillere.
Er jeg den eneste der synes det er blevet enormt svært? Eller simpelthen bugged?
Logged
United-styrer
Gæst
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #1:
13 Maj 2008, 21:23 »
Jeg er helt enig i, at det er blevet for avanceret og for vanskeligt, og det er en af grundene til, at jeg ikke spiller det ret meget mere.
Jeg kunne sige meget om emnet, men Nikolaj fra FMdanmark beskriver det perfekt i denne artikel, "FM-depression":
http://fmdanmark.dk/arts/show_art.php?id=3
Specielt disse afsnit rammer i mine øjne hovedet på sømmet:
"På den anden side skyldes min FM-depression nok, at jeg har nået en erkendelse af, at FM er ved at blive for avanceret til mit temperament. I øvrigt er “FM-depression” et begreb, jeg allerede benyttede første gang i artiklen “Over the Hills and Far Away” fra december sidste år, hvor problemet dog synes helt anderledes; den manglende lyst skyldtes en udbredt skuffelse over de manglende fornyelser, forbedringer i det nye FM. Det er ikke i lige så høj grad noget, jeg nikker genkendende til nu for tiden, men jeg står stadig ved min skuffelse på daværende tidspunkt. Skuffelsen har nu bare udviklet sig til også at omfatte den stigende sværhedsgrad i FM. Jeg har simpelthen ikke det nødvendige overskud til at læse en 10 sider lang artikel om, hvordan man får taktikken til at virke. Træningen til at have effekt. Økonomien til at hænge sammen. Jeg gider ikke ændre og tilpasse min taktik og træning konstant. Det tiltaler bare ikke mig. Realistisk? Ja! Men underholdningsværdi
en ryger for mit (og nok også andres vedkommende) væsentligt ned, når alt skal gennemarbejdes, gennemanalyseres, vurderes, tilpasses. Det er et spil for fa’n.
De gamle spil var knapt så avancerede, men det var rigeligt til at stille min lyst til udfordringen i et managerspil. Nu bliver det for indviklet, for tidskrævende. FM vil så meget - og kan så meget. De fleste af jer er nok vilde med det nye, alle de mulighederne det giver. I ønsker kun endnu flere fede features indbygget i det i forvejen omfattende spil, og hatten af for, at SI kan blive ved med at overraske og tilfredsstille sin fanskare med nytænkning hver gang (om end de sidste par år måske har været lidt vattede i kanten). Men jeg tror bare, at målgruppen langsomt mindskes. I, der har været med helt fra begyndelsen, og I, der stadig er betagede af FM’s univers, I skal nok holde ved. Det er ikke jer, jeg er bange for mister interessen. Men jeg frygter, at fortsætter specialiseringen af FM-serien sig i samme tempo, så mister spillet også en stor del af de mindre engagerede spillere, der blot ønsker at spille verdens bedste managerspil - vel at mærke uden at læse side op og side ned med teorier om spillet. Eller måske tager jeg bare grueligt fejl og er blind for, at der sidder så mange statistikhungrende mennesker foran deres computerskærme rundt i verden, som bare savler ved tanken om et endnu mere indviklet, avanceret og udfordrende FM. Men det bliver uden mig. Jeg håber ikke udviklingen fortsætter med lige store skridt, for så siger jeg stop.
Kort sagt er muligheden for forskellige sværhedsgrader måske en mulighed, selvom jeg tidligere selv blankt har afvist ideen."
«
Seneste Redigering: 13 Maj 2008, 21:25 af United-styrer
»
Logged
Demonwar
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #2:
13 Maj 2008, 21:26 »
jeg er også helt enig i, det er blevet for svært/avanceret og derfor sidder jeg stadig og spiller fm06 og 07
Logged
ManUtd83
Manager
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #3:
13 Maj 2008, 21:31 »
Jeg er meget enig i det, United-styrer citerer egentlig. Især det med, at man ikke gider at lave sin taktik om til hver kamp for at få det til at passe til f.eks. vejret og modstanderholdets spillestil.
Jeg kan give et lille eksempel. Jeg havde skruet en ok taktik sammen med United, som havde givet mig en komfortabel førsteplads i ligaen, med kun et enkelt nederlag. Derfor gik jeg med samme taktik ind i en ChL-knockoutkamp ude mod Lazio. Kampen ender 6-6! Der tnkte jeg virkelig over hvor åndsvagt FM egentlig er.
Logged
Altid FCK
Manager
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #4:
13 Maj 2008, 21:31 »
Enig, hvis der fandtes en database med de nyeste transfers til 07 tror jeg at jeg ville spille det (hvis jeg selvfølgelig ikke havde lånt det ud).
Synes det er blevet for avanceret synes også godt at spillet selv kunne lave nogle programmer til hver position.
Logged
Citat af: Hamza_BIF 20 Jan 2011, 17:02
Når du f. eks. bøjer dig fremover, bliver smerten så lidt mindre?
Quite
Lilleputspiller
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #5:
13 Maj 2008, 21:37 »
Well, jeg synes vel det er fint nok at man skal finpudse taktik og den slags. Det ville hurtigt blive kedeligt hvis man bare trykkede continue hele tiden. Men som der står i citatet fra den artikel ovenfor, så bliver det altså for meget hvis man skal fintune samtlige spilleres mentalitet og closing down i hver eneste kamp. Man kan da iøvrigt også diskutere hvor realistisk det er at man skal ændre så mange småting fra kamp til kamp.
Det virker helt umuligt at få et hold i de lavere divisioner til at virke med 3 forskellige taktikker (offensiv, defensiv og balanced til de givne lejligheder) og en smule finpudsning. Måske er det muligt med en halv times forberedelse til hver kamp og gennemgribende analyser af modstandernes enkelte spillere, men at fasttømre en god enhed og se den spille stabilt er tilsyneladende umuligt. Nu ligger landet jo sådan at nogle hold vælger at fokusere på egne styrker, og der synes jeg 08 fejler. Man skal hele tiden tage urealistisk meget hensyn til modstanderen. Der er ingen "nemme" kampe overhovedet. Pludselig har et bundhold en eller anden hurtigløber som scorer 4 mål fordi din bagkæde ligger for langt fremme eller de har en forsvarer som totalt ejer luftrummet med 10 i heading. Jeg mener, det gør han jo ikke fordi man har sjusket med taktikken i virkelig fodbold, men det virker somom FM siger "du spiller med bagkæden for højt oppe, så nu bliver deres forsvarsspiller 200% bedre fordi du skal straffes for at lægge højt pres når de har en striker med 18 i acceleration og 6 i finishing". Det giver i mine øjne ingen mening. Man ser sjældent at man presser og scorer 2-3 mål hvorefter modstanderens hurtige angriber scorer fordi man ligger højt. Det er enten-eller: enten scorer han 3 kontramål og deres forsvarsspiller er 200% bedre end normalt, eller man kører dem over.
«
Seneste Redigering: 13 Maj 2008, 21:42 af Quite
»
Logged
Batistuta
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #6:
13 Maj 2008, 21:48 »
Jeg synes også det er blevet meget sværre, men til gengæld er det også mere realistisk nu. Plus når det så endelig lykkes så er man meget mere lykkelig.
Logged
Quite
Lilleputspiller
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #7:
13 Maj 2008, 23:44 »
Jeg ved ikke hvor realistisk det er at man kan have dobbelt så gode spillere, men stadig skal indrette sig helt vildt efter sin modstander. Nu forholder det sig jo sådan at spillere i virkeligheden rent faktisk kan tænke en smule selv, og der findes da masser af hold der klarer sig ganske udmærket ved at satse på egne styrker?
En anden ting som er fuldstændig tåbelig er at hvis man taber en kamp ufortjent 0-1, så kan man kun sige positive ting til den vindendes klub manager. Rose hans taktik osv. Hvad fanden er pointen i det?
Og hvordan kan det være at uanset hvor ringe en modstanders spillere er, så kan de gå i "attacking mode" og skabe chancer ligemeget om man forsøger at spille offensivt eller defensivt? Jeg spillede med Linfield mod et hold hvor deres angriber udligner i overtiden på hovedstød. Han havde 2 i heading og 4 i jumping!! Hvad fanden sker der?
Sammenholdt med hele det her mentale halløj som der nærmest er en tåbelig facit-liste for samt det helt overdrevne taktiske aspekt hvor man skal tage alt for meget hensyn til modstanderen, synes jeg at spillet har taget en drejning hen imod at være noget lort, ærligt talt. Skuffende.
«
Seneste Redigering: 14 Maj 2008, 00:11 af Quite
»
Logged
Vikingen
Lilleputspiller
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #8:
14 Maj 2008, 00:56 »
Jeg vil give Batistuta ret i at det er blevet mere realistisk og det kan jeg godt li ved FM08.
Jeg syntes det er dejligt der er kommet mere udfordring i de forskellige ligaer, dog er nogle stadig meget nemme at vinde. Bla Shaktar Donetsk kan du vinde alt med. Celtic i Skotland. Men ellers er der kommet mere udfordring i spillet efter min mening.
Logged
96232.99
fredesvbg
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #9:
14 Maj 2008, 01:19 »
Spillet er jo ikke mere realistisk nu, det er jo totalt urealistisk, at superligaen vindes af Lyngby med FCK som nedrykkere.
Jeg har forsøgt i mange ligaer, forsøgt at rette og tilpadse taktikker, hentet træningsprogramme, ændret træningsprogrammer, købt og solgt spillere, men stadig kan man ikke sikre sig at OB kan slå Dølle-Fjælle, selvom man stille med den opstilling der slog FCK sidste uge.
Spillet har haft et par år hvor det var for nemt, men jeg mener stadig at 07 udgaven var bedre end 08, for i 07 kunne man sagtens løbe ind i en røvfuld fra et ringe hold, men man endte ikke konsekvent i bunden af ligaen inden for de første 2 sesonner. Jeg ved godt at nogen mener at spillet er bedre nu, men desværre er sværhedsgraden for stor til alle de hygge managers der normalt spiller spillet et par timer om ugen, når man lige skal hygge lidt, da man næsten skal ændre taktik fra minut til minut, for at have en chance i 08.
Jeg er ikke sikker på at 09 kommer på min PC, da jeg er dybt skuffet over produktet i år, først var der alle de latterlige bugs hvor man ikke kunne score, den blev så rettet, men man fixede ikke den bug der sikre 4 mål i overtiden, hvis man er foran med 3.
For at bruge et slidt reklame udtryk, vil jeg kalde det en ommer.
(sjovt nok er der rigtig mange tråde om dettte emne, både på nationale og internationale sider, så der er vist andre der mener som mig)
Logged
Vah! Denuone Latine loquebar? Me ineptum. Interdum modo elabitur
Anfield
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #10:
14 Maj 2008, 10:23 »
Det du skriver: "men stadig kan man ikke sikre sig at OB kan slå Dølle-Fjælle, selvom man stille med den opstilling der slog FCK sidste uge."
Det kan du sku da heller ikke i virkeligheden,.
Den eneste grund til jeg synes at spillet er urealistisk er at disse ting sker for tit. alt alt alt for tit i følge min smag.
Logged
"Son, when participating in sporting events - it is not a question about winning and loosing, it's about how drunk you can get !"
Quite
Lilleputspiller
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #11:
14 Maj 2008, 10:31 »
Citat af: Anfield 14 Maj 2008, 10:23
Det du skriver: "men stadig kan man ikke sikre sig at OB kan slå Dølle-Fjælle, selvom man stille med den opstilling der slog FCK sidste uge."
Det kan du sku da heller ikke i virkeligheden,.
Den eneste grund til jeg synes at spillet er urealistisk er at disse ting sker for tit. alt alt alt for tit i følge min smag.
Lige nøjagtigt. Selvfølgelig kan man blive straffet for a sjuske lidt med taktikken i ny og næ mod en upåagtet modstander, men som det er nu skal man jo forberede sig til hver eneste kamp somom man mødte et jævnbyrdigt hold, og somom man ikke selv har nogen styrker. Det er, i mine øjne, urealistisk at man skal tage så meget hensyn til modstanderen i hver eneste kamp som det er tilfældet i '08. Desuden virker det på mig helt tosset så tit spillet bestemmer hvad man kan vælge at udtale til presse og spillere.
Logged
Xavi_Hernandez
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #12:
14 Maj 2008, 11:09 »
jeg har stort set ikke de problemer.. jeg aendrer sjaeldent taktik.. alligevel vinder jeg de kampe jeg skal.. og mister point i de kampe jeg havde forudset kunne blive svaere.. ikke 100 %, men saa taet paa som det skal vaere.
Logged
Barcá - Més que un club
Josep Guardiola, Xavi Hernandez & Rafa Marquez
AGF - De hviiiiiie' fra Fredensvang
Diddlidoo, Fæjlhaber og Lumbinho!
TheDuck
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #13:
14 Maj 2008, 11:14 »
Citat af: fredesvbg 14 Maj 2008, 01:19
Jeg ved godt at nogen mener at spillet er bedre nu, men desværre er sværhedsgraden for stor til alle de hygge managers der normalt spiller spillet et par timer om ugen, når man lige skal hygge lidt, da man næsten skal ændre taktik fra minut til minut, for at have en chance i 08.
Må man spørge hvor lang tid du spiller med et hold, og hvor mange spillere du køber/sælger inden du konkluderer, at spillet er for svært?
Jeg er på ingen måde nogen haj til FM, men jeg har spillet i lang tid. Jeg har tidligere prøvet en masse naive/ambitiøse taktikker, men har nu i lang tid spillet med en helt almindelig 4-4-2 jeg selv har lavet. Jeg ændrer aldrig i taktikken fra kamp til kamp, men satser mere på et fast koncept. I kampene ændrer jeg nogen gange en lille smule, men det er marginalt.
Jeg henter oftest en del spillere i starten af spillet, og min erfaring er næsten hver gang, at de første 5-7 kampe går som røv og nøgler. I løbet af efteråret bliver det bedre og i foråret topper jeg.
Mit seneste eksempel er med Fredericia. Her hentede jeg en del spillere på fri transfer (altså ikke ligefrem stjernespillere), og jeg lå efter de første 5-7 kampe midt i tabellen (ud af 16 hold). Ved vinterpausen var jeg kommet op på 6. pladsen og i hele forårssæsonen tabte jeg kun én kamp, og det var den sidste. I øvrigt meget surt, da jeg var foran 10 min. før tid. Jeg endte på 3. pladsen med fem point til oprykning.
Pointen er, at kontinuitet for alvor er blevet er nøgleord i FM. Du kan ikke skifte det meste af holdet ud og samtidig forvente, at det hele spiller efter et par kampe. Det tager tid.
Det blev også synlig for mig, da spillet i starter virkede usammenhængende og tilfældigt, hvorimod det i slutningen af sæson flød, og man kunne se, at spillerne havde forståelse for hinanden. Bl.a. ved stikninger, der både blev slået rigtigt, men også opfattet af "modtageren".
EDIT: Taktikken er i øvrigt brugt med flere hold og med samme resultat. Jeg henter en del spillere, bruger en halv sæson på at få spillet til at flyde og spiller herefter på det forventede eller et bedre niveau i forhold til hvad holdet burde kunne klare i den pågældende liga.
«
Seneste Redigering: 14 Maj 2008, 11:17 af TheDuck
»
Logged
Så gik den ikke længere, FM 2016 er hermed købt som opvarmning til FM 2017.
fredesvbg
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: Helt vildt svært!?
«
Svar #14:
14 Maj 2008, 11:40 »
Citat af: TheDuck 14 Maj 2008, 11:14
Må man spørge hvor lang tid du spiller med et hold, og hvor mange spillere du køber/sælger inden du konkluderer, at spillet er for svært?
Jeg vil tro jeg har forsøgt med 10 forskellige hold i 4 forskellige lande, både i toppen af ligaen og i bunden af 4 div.
Hvad jeg henter af spillere kommer an på hvad klubben har og hvad de skal bruge, er jeg OB henter jeg måske 1-2 forsvare som det vigtigste, men forsøger at kun købe talenter og forstærkninger, så man ikke fucker klubben op ved at tilføre 50 nye spillere på en sæson, det ødelægge moralen.
Hvorlænge jeg har spillet de enkelte klubber svinger meget, jeg tror 5 år med OB er min rekord, der blev jeg så fyret i 1. div, som jeg ikke kunne rykke ud af 2 år i træk.......
taktik.
Jeg plejer at gennemgå holdet i starten og se hvad de har af spillere, hvor gode de er på de enkelte pladser, se hvad typer jeg kan få ind og så ellers planlægge ud fra det, så man ikke spiller 4-3-3 med fløje der stinker ( hørte du det Morten Olsen)
Men dog vil jeg gerne spille med 4 i forsvaret og en hængende DM, da jeg synes et af de store problemer i spillet er at lukke forsvaret. Så jeg er ikke totalt gung-ho, eller ultra defensiv, men arbejder gerne ud fra 4-4-2 diamant, dog med hensyn til spiller matrialet.
Jeg har aldrig oplevet som dig at spillet bliver bedre på holdet i løbet af sæsonnen, derimod har jeg tit oplevet at hold som jeg kunne slå i første kamp, nu smadre mig ud af banen sidst på året, så deres spil bliver vist bedre. Men nu er det heller ikke så meget spillet på banen jeg klager over, alle er jo vandt til angriber der sparker bolden til indkast fra den lille boks, det ville ikke være FM uden de underlige hjerneblødninger spillerne har.
Men det kan da godt være mig der er en kælling, men synes stadig spillet er blevet urealsitisk, i jagten på at få "the element of surprise" ind i kampen, for der er sku mange underlige resultater, og selvom reading godt kan slå man utd på en god dag, så smadre reading ikke man utd 3 gange på en sæson, slet ikke med 3-5 mål i de sidste 10 minutter i en kamp.
Logged
Vah! Denuone Latine loquebar? Me ineptum. Interdum modo elabitur
Sider:
[
1
]
2
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
=====> Blogkonkurrencen 2025
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »