Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I dag
kl. 16:31:04
morfar
Football M...
fm25
I dag
kl. 09:41:44
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54
Sirstaal
Spillersøg...
Spillererfaring
Antal Registrerede Brugere:
23502
1 Bruger, 1309 Gæster Online.
Indlæg: 1133004 over 31386 Emner
Nyeste Bruger:
brukens5434
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
Il Campione
0 Brugere og 15 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
1
...
3
4
[
5
]
6
7
...
15
Forfatter
Emne: Il Campione (Læst 44095 gange)
Rossonero
Gæst
#7 OPDATERING
«
Svar #60:
12 Mar 2008, 13:40 »
▌
Notizie
Milan videre fra CL-gruppespillet |
05.12.2007
Milan har sikret avancement fra gruppespillet, hvilket også var hvad man forventede fra de forsvarende mestre. Gruppen indeholdte mere eller mindre overkommelige modstandere, og her tales der om Lyon, Sporting og tyrkiske Besiktas.
Tordenskraldet blev skudt i gang mod Lyon, som mildest talt er uovervindelige i Ligue 1. Det første opgør mod franskmændene blev noget af et optrin, men samtidigt et opgør hvor man måtte nøjes med ét point hver. Begge mål var bemærkelsesværdigt to selvmål, henholdsvis sat i eget net af Kaladze og Clerc.
I klubbernes anden og sidste kamp i gruppespillet var det Milan, der trak det længste strå i høstakken. Andrea Pirlo bragte milaneserne foran efter 11 minutters spil, og italieneren blev i anden halvleg dobbeltmålscorer med målet til 2-0. Lyon fik færden af et comeback i form af et flot mål af Benzema, men Brocchi skulle knuse drømmen ved at score målet til 3-1. To yderst underholdene kampe, hvor Milan i den grad fremviste, at de fortsat har store chancer for at forsvare mesterskabet.
Sporting var gruppens anden mest frygtede ved siden af Lyon, og man så derfor frem til to indholdsrige kampe. Milano-holdet havde dog for længst fået fornemmelsen af videre avancement, og det blev skudt godt i gang efter blot fire minutters spil. Sporting haltede kraftigt nede i forsvaret, og Shevchenko udnyttede situationen perfekt ved at banke bolden i nettet. Det blev også kampens sidste scoring, selvom Sporting til tider havde chancerne for at komme tilbage i kampen.
Returkampen fandt sted på San Siro – stedet hvor Milan anses som ustoppelige. Dette udsagn skulle atter bevises for den hungrende presse, som stræbede efter kriser og problemer hos topholdene. Milan kommer dog ufatteligt godt fra start, hvor de formåede at affyre en masse skud på Sporting's mål, dog kunne Sporting glæde sig over deres målmands flotte reflekser. Redning efter redning gør det umuligt for Milan at score, men pludselig opstod der det uforventede i overtiden. Filippo Inzaghi blev fældet inde i Sporting's straffesparksfelt, Massimo Oddo marcherede op, og kunne sikre en snæver 1-0 sejr til Milan, hvilket i den grad var fortjent.
Besiktas var unægteligt gruppens svageste led, selvom visse mente de havde evnerne til at skabe overraskende resultater. Om dette blot var falsk alarm skulle afsløres på det berygtede San Siro, hvor Besiktas som forventet vendte tomhændet hjem til Tyrkiet. Hollandske Clarence Seedorf skød Milan i sejrskurs og Kaká cementerede sejren i det 80. minut, hvilket resulterede i et 2-0 nederlag til tyrkerne. Bobô og co. havde dog et par små chancer i løbet af kampen, som formstærke Dida dog tog sig stærkt af. Brasilianeren var utrolig undervurderet i starten af sæsonen, men han har hidtil modbevist enhver tvivl om hans evner.
Italienske Milan var førend det andet opgør mod tyrkerne allerede videre, og der blev derfor ikke satset de store kræfter til kampen, da der som bekendt ligger et klub-VM forude. Spillere som Alberto Paloschi og Davide Ancelotti blev derfor taget i brug, og selvom de ikke fik lov til at spille hele kampen, var det nydeligt at se Costacurta give de unge en chance. Kampen ender 2-2 med Gattuso og Gilardino som målscorere for Milan, mens Filip Holosko stod for begge Besiktas' mål.
Dette giver os nedenstående tabel, som tegner et klart billede af A.C. Milan's store dominans i gruppespillet. Man er i hvert fald godt på vej til at forsvare mesterskabet, og specielt fordi kvartfinalemodstand
eren er blevet fundet. De tyske mestre fra VfB Stuttgart skal konfronteres i midten af februarmåned – en konkurrent der bestemt er overkommelig.
Logged
AMRDK
Gæst
Sv: Il Campione
«
Svar #61:
12 Mar 2008, 15:40 »
Fine resultater Rosso.
Syntes at holdet ser rigtig godt ud
Forsæt den fantastiske blog ! Elsker den ...
Logged
DNE
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Il Campione
«
Svar #62:
12 Mar 2008, 16:33 »
Det ser jo fornemt ud, gør nu dit ypperste, for at få indlemmet Maldini i trænerstaben, når han indstiller karrieren, så The Fantastic Four, kan udrette de samme mirakler for Milan fra sidelinien, som de gjorde det i forsvaret i de gode gamle dage
Logged
Crespo
Lilleputspiller
Offline
Sv: Il Campione
«
Svar #63:
12 Mar 2008, 17:19 »
Lækkert læsestof igen Rossonero...
Jeg har sgu været fraværende længe her fra pga arbejde mm..
Men hvilken taktik spiller du ?? Har jeg misset noget på de 5 sider
Og så er den kun en ting tilbage at sige... Kør på for S.t.n da,kør på...
Logged
Så kan de lære det.....
Fredi
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: Il Campione
«
Svar #64:
12 Mar 2008, 17:31 »
Endnu engang en fantastisk blog, Rosso.
Du er klart en af de bedste blog skrivere her på sitet.
Jeg er vild med din opsætning og dit indhold. KUTGW
hvornår kommer der update
«
Seneste Redigering: 13 Mar 2008, 15:54 af Fredi
»
Logged
Rossonero
Gæst
#8 OPDATERING
«
Svar #65:
13 Mar 2008, 21:16 »
9-12-2007
LAGAZZETTA
DELLOSPORT
₪
FREMTIDEN I MILAN SER LYS UD
Livet i Milano er et pragt eksempel på en intens livsstil. To rivaler, Inter og Milan, kæmper i øjeblikket på livet løs om mesterskabstrofæet, og den duel fører Inter på nuværende tidspunkt. Intet er dog afgjort endnu, og med et godt stykke vej tilbage af sæsonen kan absolut alting ske.
Til trods for den intense kamp om mesterskabet, har vi været vidne til nogle nye ansigter på banen fra A.C. Milan. Denne udvikling ses også kraftigt på deres ungdomsrækker, hvor flere og flere talenter bryder isen. Specielt tre spillere har gjort stort indtryk hos de italienske folkemængder, og dem skal vi naturligvis kigge lidt nærmere på. Generelt går talentarbejdet strygende i Milan, hvilket i høj grad skyldes den erfarne trænersammenkobling, som formår at fremstille mirakler.
Lad os starte fra en ende af, og få os et indblik i den absolut yngste i rækkerne. Det er naturligvis den 14-årige
Christian Maldini
, som der skal kigges nærmere på. Det skal langt fra komme som et chok, hvis den unge mirakelmager går hen og bliver et ikon i fodboldverdenen. Cesare Maldini var én af de vægtige herre i Milan, og hans fader Paolo Maldini er det fortsat. Christian Maldini spiller på det centrale forsvar, og kan modsat sin fader spille på højre back. Han har i øvrigt allerede slået en milepæl, ved at være den yngste spiller nogensinde til at indgå på Milan's U20-hold. Dette fenomæn vil vi her på siden se meget mere til, og vi kan blot glæde os til, at denne unge boldkvilibrist bliver ældre.
Carlo Anclotti's søn,
Davide Ancelotti
, tegner også til at blive en stor fodboldspiller. Det 18-årige vidunder følger sine faders fodspor, da han også planter fødderne på midtbanen – destinationen hvor hans “ophavsmand” fik ubetinget succes.
Davide Ancelotti spiller pt. for klubbens reservehold, hvor han i ny og næ bliver sparket op på førsteholdet, og får nogle kampe under bæltet. Dette sker ofte ved siden af Gennaro Gattuso, som kun har positive ord at sige om Ancelotti:
“Davide er en rigtig god spiller. Han mangler selvfølgelig en del, men taget hans alder i betragtning, er han en unik fodboldspiller. Det vil undre mig, hvis han ikke fik en imponerende karriere,” udtalte Gennaro Gattuso under en træningssession.
Det lovende talent er blevet indlemmet i førsteholdstruppen, der om få dage drager til Yokohama i Japan, hvor man skal spille klub-VM. Milan går direkte ind i semifinalen, hvori tunesiske Etoile du Sahel venter.
Alberto Paloschi
er den næste mand på programmet. Den blot 18-årige angriber har gennem de seneste par måneder oplevet en kolossal udvikling. Da man anser Paloschi som ungdomrækkens bedste spiller, bliver der lavet træningsprogrammer specielt indrettet til ham – hvilket må siges, at have hjulpet afsindigt.
“Jeg har ikke set noget lignende før. Alberto har udviklet sig vanvittigt hurtigt, og han har langsomt etableret sig som førsteholdsspiller. Jeg glæder mig til at se vores angreb længere inde i fremtiden, hvor jeg gerne så Pato og Paloschi i front,” sagde Filippo Inzaghi under et interview, efter en kamp med Paloschi som sidemand.
Angriberen er ligeledes flettet ind i truppen til det seværdige klub-VM, som milaneserne utvivlsomt er favoritter til at vinde. Cheftræner Alessandro Costacurta har selv udtalt, at Alberto Paloschi og Davide Ancelotti vil få spilletid. Hvad angår Paloschi's nuværende trappetrin i truppen, fungerer han som ekstrareserve for de to faste, Shevchenko og Gilardino, som har vist sig at være en fantastisk duo.
Bedømt ud fra klubbens nuværende ståsted, ser det yderst lovende ud for Milan. Der skulle eftersigende også være fastlagt planer til sommerens transfervindue, hvor en del ældre spiller menes at forlade klubben. Her tales der om Cafú, Giueseppe Favalli, Serginho m.m., hvilket i den grad vil være med til, at lette den tunge gennemsnitsalder i truppen.
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: Il Campione
«
Svar #66:
13 Mar 2008, 21:22 »
Flot opsætning Rosso! Godt at se, at du kører stilen hele vejen, når du ændre til LaGazetta..
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
Rossonero
Gæst
Sv: Il Campione
«
Svar #67:
13 Mar 2008, 21:30 »
Tak allesammen!
I vil i næste opdatering følge vores oplevelse i det omtalte klub-VM, hvor der efterfølgende lander et interview med Paolo Maldini's søn.
Til dem der ikke er klar over det, så kan man ikke finde C. Maldini i spillet, medmindre man opretter ham i DB'en, hvilket jeg har gjort. Davide Ancelotti og Alberto Paloschi er derimod med i spillet, men jeg har valgt at forhøje deres PA, så det bliver mere spændende, da Davide er Carlo's søn, mens Paloschi er i færd med at blive kendt i det virkelige liv.
Igen, igen skal I have tak for opbakningen og kommentarerne!
«
Seneste Redigering: 14 Mar 2008, 10:04 af Rossonero
»
Logged
Roxer
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Il Campione
«
Svar #68:
13 Mar 2008, 21:36 »
Kanon update kan bare ikke lide den lyserøde farve.
Logged
Zulue
Manager
Offline
Sv: Il Campione
«
Svar #69:
13 Mar 2008, 21:36 »
Det ligner meget mit eget spil, jeg har selv lige afsluttet VM for klubhold og ligger tæt i toppen med Inter - det gør det jo kun endnu mere spændende.
Logged
Don Abramovich
Manager
Offline
Sv: Il Campione
«
Svar #70:
13 Mar 2008, 21:38 »
Flot opsætning Rosso. Orker at at læse lige nu, men det ser godt ud!
Hvordan laver du det der tegn? (₪)
Logged
Zulue
Manager
Offline
Sv: Il Campione
«
Svar #71:
13 Mar 2008, 21:38 »
Citat af: Don Abramovich 13 Mar 2008, 21:38
Flot opsætning Rosso. Orker at at læse lige nu, men det ser godt ud!
Hvordan laver du det der tegn? (₪)
Alt + f4.
Logged
Don Abramovich
Manager
Offline
Sv: Il Campione
«
Svar #72:
13 Mar 2008, 21:54 »
Citat af: Zulue 13 Mar 2008, 21:38
Alt + f4.
Damn, hvor er jeg naiv
Logged
Zulue
Manager
Offline
Sv: Il Campione
«
Svar #73:
13 Mar 2008, 22:01 »
Citat af: Don Abramovich 13 Mar 2008, 21:54
Damn, hvor er jeg naiv
Haha
Den virker altid. .
Tilbage til blogtopic.
Logged
AMRDK
Gæst
Sv: Il Campione
«
Svar #74:
13 Mar 2008, 22:06 »
Flot gennemgang af de unge talenter, ROSSO !
KUTGW !
Logged
Sider:
1
...
3
4
[
5
]
6
7
...
15
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »