home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I dag kl. 20:06:47 Broen13 Blogs #17 Youth to Gold
I dag kl. 13:38:05 Broen13 Klubsøgnin... Girondins de Bordeaux
I går kl. 16:15:34 simmy1 Blogs Et nyt kapitel på 10’eren
I går kl. 15:24:23 Broen13 Klubsøgnin... SC Braga
21 Nov 2025, 20:20 g00n Blogs Minimalistic 2020
21 Nov 2025, 08:49 Broen13 Klubsøgnin... 1860 München
20 Nov 2025, 15:05 Broen13 Klubsøgnin... River Plate
Antal Registrerede Brugere: 23181
  1 Bruger, 594 Gæster Online.

Indlæg: 1133430 over 31422 Emner
Nyeste Bruger: Depression
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Kategori: Nostalgi
| | |-+  standard situationer
0 Brugere og 0 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] Udprint
Forfatter Emne: standard situationer  (Læst 420 gange)
timmyriddertoft
Gæst
 
standard situationer
« : 13 Mar 2007, 09:25 »

Hej.
Er der nogle der har gode erfaringer med hjørnespark, frikast osv? For syntes det er ret sjældent jeg scorer på nogleaf dem  Sur Jeg er Athletico Madrid, men betyder vel ikke det helt store  Rullende Øjne

tak:)
Logged

queencastle
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: standard situationer
« Svar #1: 13 Mar 2007, 09:32 »

En go taktik ved hjørnespark - du skal have din bedste header ved første stolpe, han skal snitte bolden - og hjørnesparket skal sparkes langt. Men bedste header har scoret 8 mål på en halvsæson på den taktik
Logged



Læs min blog Randers FC

Bademesteren
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: standard situationer
« Svar #2: 13 Mar 2007, 09:37 »

Hej.
Er der nogle der har gode erfaringer med hjørnespark, frikast osv? For syntes det er ret sjældent jeg scorer på nogleaf dem  Sur Jeg er Athletico Madrid, men betyder vel ikke det helt store  Rullende Øjne

tak:)

Den klassiske hjørnesparkskombina tion, med spark mod nærmeste stolpe og din mest hovedstødstærke på near post flick on. den neststærkeste i luftrummet skal udfordre keeperen.
Har haft Per Nielsen oppe på 17 scoringer på en sæson med denne taktik.

Indkast: Lange indkast, hvis dine spillere kan det, og de store drenge frem. Eller kort til en spiller, der er god til driblinger og indlæg.

Se evt. afsnit angående dødbolde i denne tråd: http://www.fmfreaks.dk/index.php?topic=4069.msg89975#msg89975
« Seneste Redigering: 13 Mar 2007, 09:57 af Bademesteren » Logged

mrfair
Gæst
 
Sv: standard situationer
« Svar #3: 13 Mar 2007, 09:42 »

Det kræver selvfølgelig du har spillerne til det, men queencastles svar med forreste stolpe, til videresnitning er god. Derudover skal du have en god header ved bagerste stolpe og én spiller med god heading, strength og bravery som skal genere deres målmand. Og så selvfølgelig sætte dit indlæg til forreste stolpe. Generelt, så brug de spillere som kan bruge ydersiden af hovedet til dette.

Og så må du også give det lidt tid. Jeg scorede aldrig på hvørnespark i starten, men nu ryger der en del ind. Man kunne forestille sig at de skal kende hinanden for at få det optimale ud af det, men det er selvfølgelig bare et gæt.
Logged

Sider: [1] Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010