Kære læsere...
Så er sammenslutningen af alle store klubber i en liga sket.... Verdensligaen...
Holdene kan ses her på billedet hvor der er spillet 9 kampe
[img=http://img120.imagevenue.com/loc798/th_67380_verdensliga_kamp_9_122_798lo.JPG]Jeg er Liverpool - cause You´ll never walk alone. Jeg har været fan af dem i en del år og sys klart at de skal regere denne liga, men det kræver forstærkninger.
Dag 1. Ser at mit transferbudget er på 270 mio. hvilket ikke er nok til de forstærkninger jeg vil ha.
Sætter Crouch, Bellamy, Hyppia, Luis Garcia, Zenden og Finnan til salg....
Byder på en masse angribere for at se hvordan priserne er. Samt en enkel højreback der SKAL til min klub, Rafinha. Samt kigger lidt på billige unge talenter der kan sælges videre/spilles op som stjerner/bruges som reserver.
KØB:
Får respons på mine mange forsøg på salg og forsøg på køb. Af angribere står jeg mellem valget Toni til 195, Pazzini til 150, Klaas-Jan Huntelaar til 210. Der er ingen tvivl i mit valg. Det her projekt kræver en bomber der er klar med det samme og kan klare enhver udfordring. Luca Toni er min mand og jeg køber ham den 11.7
Køber Luka Modric for 22. og han får prædikatet Vidunderdreng med det samme. Tiltænkt bænken, købt mest fordi han er meget alsidig.
Rafinha - gudebacken kommer til klubben. Pris=115 mio, Liverpool har i mange år ikke haft en kvalificeret mand på denne post selvom mange er prøvet. Man kunne ha købt Barragan fri for 5,75 mio da Liverpool har en tilbagekøbsklausul. Men lad ham bare udvikle sig mens Rafinha brillerer.
Andres Guardado=22 mio.... meget usikker om jeg ville få brug for ham med Mark Gonzalez, Riise og Fabio Aurelio på venstre side af banen. Men efter som at jeg får solgt Riise så er han tæt på at få en fast plads. Og jeg har før set ham blive solgt for over 200 mio. Så en god investering vil det ihvertfald være hvis han ikke slår helt igennem.
På baggrund af mange spillersalg skulle jeg ha en udemærket angriber til billige penge... valget faldt på Antonio Floro Flores. Har endnu ikke haft et spil over flere sæsoner med ham så ved ikke om han er til at udvikle. Men absolut en god bænk spiller. Pris 9.75.
Så vil jeg vente med at kommentere mine to sidste køb....
SALG:
Luis Garcia afsted til FC Bayern for 90 mio. Jeg er ikke vild med ham da han ikke passer ind i mit system på midten, og mener jeg har andre bedre kantspillere.
Sami Hyppia afsted til Lyon for 30 mio. Manden blir altså ikke yngre. 32 år og så få sån en pris... ja tak... for han har ikke mere fart i benene og min fornemmelse er at denne lige vil blive meget tempopræget.
Boudewijn Zenden: 26 mio fra PSV for ham.... ja tak, gammel svend der ikke kan spille sig på holdet.
Peter Crouch: Ak og ve. af med ham vil jeg fordi jeg troede jeg kunne få en pris for ham.... men de vil kun gi 75 mio... jeg takker dog ja da jeg har mange spændende indkøb på vej.
Craig Bellamy: Igen som Crouch... gi mig mange penge.... men får ham kun solgt for 47.
Så nu står jeg med et hold der er pænt.... ikke nogen mangler men kan stadig forbedres i forhold til den Liga jeg spiller i.
Og hvad sker der. Lyon byder 125 mio for Riise og Milan byder 110 for Carragher. Skal man virkelig sælge noget af grundstammen. Nogle af dem holdet succes de sidste par år har været bæret af. Jeg har altså 225 mio tilbage at købe for... det burde ikke være nødvendigt at sælge dem. Men når jeg så kigger. Hvor skal jeg forstærke mit hold. Tjaeh, den er svær. Men kigger en gang på spillersøgning og ser hvem der vil til min klub da jeg får øje på to stjernespillere....
.. Buffon og Gabriel Milito..... hmmm.... jo fandeme jo. Sælger Riise og Carragher samt Reina som Barcelona får for en slik. 55 mio.....
Hold nu
Buffon
Rafinha-Agger-Milito-Aurelio
Alonso
Gerrard Mascherano Guardado
Toni Kuyt
Reserver:
Modric
Insua (som stiger for hver dag der går i evner)
Sissoko
Mark Gonzalez
Floro Flores
Pennant
Paul Anderson
Palleta
Dudek
Men altså... der er ikke mere en to klasseangribere og en ok angriber....
Og hvad gør jeg hvis en centerforsvar går i stykker... paletta er ikke klar.
OMTRÆNING
Sissoko kan du se her:
[img=http://img165.imagevenue.com/loc424/th_68522_sissoko_122_424lo.JPG]Klart at han ikke kan det vilde offensivt. Men hvilken fysik og defensive dyder. Han skal omskoles til centerforsvar.
Mark Gonzalez ses her.
16 afslutninger, 16 hovedspil, 17 langskud, masser af fart. Han skal dæleme omskoles til en klasseangriber.... med de tal i den alder kan det ikke slå fejl.
Nu har jeg så kigget mit hold igennem. Købt og solgt efter egen overbevisning godt. Jeg kunne måske ha ladet være med Buffon når jeg havde Reina. Men mener Buffon er den bedste målmand i spillet og har endnu ikke prøvet at eje ham.
Min opstilling ses her:
Udover det er der ikke det specielle i den, lidt 2-trins system, kreativt kantspil, def midt som spilfordeler og hård tackler (alonso er dejlig). Dog spiller jeg med en lille detalje. Mine backs skifter plads med mine fløje ind imellem i kampen. Gerrard er en excellent tackler så han er god dernede, og Rafinha er superb offensiv. Ligeledes på den anden fløj er Guardado god som back da han er udviklet til at være wingback og aurelio kan godt lide at komme frem. Spiller ikke med targetmænd og mine angribere kan ting på egen hånd så de er ikke decideret bedt om at holde på bolden til de andre støder frem. Meget defensive centerforsvarer selvom at de begge kan spille bolden, der skal ikke tages chancer.
TID TIL KAMP.
Venskabskampene spolede jeg hurtigt over, da mit system ikke behøver den store indspilning, og jeg ville få en "testkamp" i CL kval. (hvilket kun er en spændende turnering 1.sæson og bagefter bare bliver for at få penge og finde talenter)
Liverpool 2-0 Osasuna (CL-kval)
Toni fra en skarp vinkel og Alonso på langskud. Kommer til en del chancer (17), og defensiven står som den skal. Ikke en kamp jeg vil gå videre ind i da jeg tog den som træning forud for en meget svær Liga.
Liverpool 1-2 Chelsea (Charity Shield).
Jeg fik ikke gjort mit hjemmearbejde godt nok, for selvom min scout siger jeg skal passe på robben laver jeg ikke nogen mandsmarkeringer (Kører zone). Han laver begge chelseas mål efter flot dribleri, og så står den 0-2 ved halvleg. Jeg gir en mindre skideballe til mit hold, for jeg kan ikke køre på "For fansenes skyld" da det var min indgang til kampen. Skideballen virker en smule. Jeg får boldprocenten op 49% samlet mod 43% i 1. halvleg, så sidder på store dele af 2. halvleg, og scorer også ved Dirk Kuyt da finter en modstander inden han sætter den hårdt ind i hjørnet. En flot fodboldkamp, desværre ikke et godt resultat.
Så starter verdens bedste liga. Inter sparker ligaen igang med en 1-0 sejr over River. Og jeg kan mærke nerverne på mit hold da vi skal starte med FC Bayern på udebane.
FC Bayern 1-4 Liverpool (liga)
Men denne gang var hjemmearbejdet gjort. Makaay bliver mandsopdækket af min superstjerne Milito. Resten af Bayern undtaget Schweinsteiger falder sammen. Han gør det til gengæld godt, så godt at rafinha blir rundtosset og får et 5-tal.
Dirk Kuyt starter målfesten i det 1. minut. Dernæst følger Schweinsteger med et frisparksmål begået mod ham selv. Men bagefter det står den på Liverpool chancer og Bayern boldbesiddelse. De holder godt på bolden, men kommer ikke til noget. Luca Toni, selvmål af Daniel Buyten og mål af Xabi Alonso alt i 1. halvleg afgør kampen.
Osasuna 0-2 Liverpool (CL kval)
Ikke så meget at sige til det, Mark Gonzalez bliver afprøvet som angriber og sissoko som forsvar da Agger er småskadet. Og de gør det godt. Gonzalez scorer og sissoko spiller til et 8 tal. Yderliger scorer Alonso.
PSV 0-0 Liverpool (liga)
En kamp jeg havde forventet at vinde, PSV er et af de svagere hold i ligaen og jeg burde ha fået en sejr, men udebanen gør at de dominerer og jeg kan glæde mig over de ikke udnytter deres chancer.
Liverpool 1-0 Bremen
Weeee.... Klose skadet, og de stiller op i en 4-4-2 med diamant midtbane. Jeg sætter Gerrard som midt midt og Pennant som højre. Og gerrard kan godt lide pladsen han får. Han laver sønderrivende afleveringer. Men kun en enkelt gang bliver det udnyttet, og det er af min nye venstrekant Guardado der slår fast at han er værdig (Riise er lige blevet solgt her). Gerrard MOM.
Kampprogram der følger:
Boca hjemme liga (hmmm... de slog Barca.)
Red star hjemme CL (er kommet i pulje med også Ajax og Bremen, så det her skal være en sejr ud af to mod dem)
Milan ude liga (glæder mig til en stortest)
Sheff Wed Ligacup (tid til at teste talenterne på holdet og lave lidt eksperimenter)
Fremover vil jeg skrive mere om de enkelte kampe, det er bare svært når man beslutter sig for at lave en blog bagefter...
Håber det er interesant læsning, og håber at se flere "Verdensliga - Dit ynglingtophold" blogs.
For spørgsmål om hvordan man laver sån en liga, så svarer jeg på det næste gang.
Godnat og sov godt.... arj bare en kamp til... cmon.... jeg lover det er den sidste.....
ALLE BELØB ER I DKK