Hejsa. jeg har valgt at starte en blog med Newcastle Utd, da jeg synes de har et meget interessant hold, men samtidig ikke er overvældende gode. Derfor er der stadig en del udfordring i det.
Det er min første blog så i skal ikke forvente det helt store i første omgang.
Bill. Freddy ShepherdJULIDagen hedder nøjagtig Søndag d. 2. juli 2006 og Newcastle United byder Lars Johansen velkommen til St. James Park - i første omgang på en et-årig kontrakt.
En meget bevægende og rørende situation, da jeg sidder på pressemødet foran alle de kendte mennesker.
Retningslinien er lagt, Bestyrelsesformand Freddy Shepherd, forventer at Johansen vil indtage en mere konservativ indstilling i form af ledelsesstilen i klubben.
Målet er klart - Bestyrelsen og ikke mindst alle fansene forventer international fodbold også til næste år!
En noget presset, men omvendt også meget tilfreds og glad Johansen kan dog se frem til en spændende tid på St. James Park.
Selve truppen synes at være tilfredsstillend:.
Et par klassespillere, en kombination af lovende unge talenter og ikke mindst et par rutinerede kræfter - så det burde være muligt at opnå en sikker placering i ligaen, og endda nå målsætningen i klubben.
Dog er den økonomiske situation i klubben lidt kritisk, da transferbudgettet lyder på de 1,7M og da klubben allerede overskrider det ugentlige løn-budget på de 7,25M, hvilket selvfølgelig også gør det umuligt at kigge på transfermarkedet i første omgang.
Af samme grund vælger jeg dog også at sende den unge talentfulde united-angriber, Rossi, tilbage fra hans lejekontrakt, da jeg også synes truppen er bred nok på det område.
Efter at have kigget lidt på nogle forskellige spillere og taktikker, kommer der de næste par uger, inden sæsonstart, en del vigtige venskabskampe, så spillerne selvfølgelig lige kommer i den altafgørende form, men også så man finder netop den rette spillestil.
Venskabskampene forløb sig uden det helt store besvær, og jeg kom da også ubesejret igennem alle kampene. Dog var modstanden ikke det helt store, men alligevel...
Kampene gav mig i hvert fald et godt indblik i hvilke spillere jeg skal satse på fra start igennem hele sæsonen.
Forsvar: På denne position må man sige at unge,
Steven Taylor, helt klart er den bærende kræft trods hans unge alder.
Midtbane: På midtbanen er der et par rutinerede spillere, dog har vi nøgespilleren i den lille tekniske,
Emre, fra Tyrkiet. Hans overblik og hans sparketeknik er helt fantastisk.
Angreb: I spidsen har vi den talentfulde,
Martins, der netop er kommet fra Inter og forhåbentlig kommer til at score en masse mål i sin nye klub. Simpelthen en kanon god target-spiller - super hurtig og skarp foran mål.
Her er de 11 spillere, der kommer til at føre Newcastle til succes i den kommende sæson:
AUGUSTDatoen er torsdag d. 10. august og det er dermed tid til den første rigtige opgave for manager, Lars Johansen, idet Newcastle tager imod IFK Göteborg i uefa cuppens anden kvalifikationsrunde:
Uefa Kval. 2. runde, første kamp.
Newcastle Utd - IFK Göteborg 3-1 (2-0)
1-0 (2), O. Martins
2-0,(17), A. Lugue
2-1,(76), S. Carr - selvmål
3-1, (79), Ameobi
MOM: Shay Given - med et fornemt 9-tal
En dejlig start i den store klub med en fornem sejr, hvor Newcastle har et godt udgangspunkt til returkampen i Sverige, Göteborg. Kampen var præget af rigtige mange chancer til hjemmeholdet, og det var da også næsten det mindste at Newcastle kunne vinde med. God start!
19. august: Så var det tid til debut-kampen i premier league og forventninger var tårn høje, da Newcastle holdet skulle på besøg i Liverpool på Goodison Park.
Premier League
Everton - Newcastle 1-1 (0-1)
0-1 (17), A. Luque
1-1 (76), J McFadden
MOM: Shay Given - med et 8-tal og en ganske fin kamp.
Alt i alt et ok resultat. Det var meget rart at komme nogenlunde igang med sæsonen, da det jo ikke var verdens nemmeste udebanekamp. Kampen var da også meget jævnbyrdig med chancer til begge hold. Dog lidt ærgeligt når man jo kommer på 1-0 og Everton scorer sent i kampen men ok...
24. august:Efter den første kamp endte 3-1 var det tid til at fuldføre opgaven mod Göteborg, idet vi skulle på besøg i Sverige.
Uefa Kval. 2. runde, anden kamp.
IFK Göteborg - Newcastle
0-1 (4), S. Ameobi
1-1 (90) J. Gusstafsson
MOM:C. Moore - med et flot 8-tal.
En kamp hvor Newcastle styrede begivenhederne og alt i alt en vigtig og fortjent samlet sejr.
27. august:Oven på 1-1 resultatet mod Everton var det nu tid til at besøge London-klubben, Arsenal, igen på fremmed græs. En noget svær opgave på papirerne, og det viste sig da også at være sværere en som så.
Premier League
Arsenal - Newcastle 2-1 (2-1)
1-0 (5), T. Henry
2-0 (28), T. Rosicky
2-1 (40), O. Martins
MOM:Tomas Rosicky - med et flot 8-tal.
På trods af cifrene var det et meget overlegen Arsenal-hold, der ærligt talt styrede begivenhederne fra start til slut. Så på den konto var det da ok at undgå en ordentlig øretæve.
30. august:Så var det endelig tid til mægtige Manchester United på St. James Park. Nok et af de helt store højdepunkter i sæsonen.
Både spillere og trænere ville gøre alt for en sejr i denne kamp, men alle vidste jo godt det ville blive mere end vanskeligt.
Premier League
Newcastle - Manchester United 0-0
MOM: Shay Given - som virkelig viste sig at være denne aftens helt store helt. Super 9-tal.
Sæsonen er nu i fuld gang og Newcastle har haft et meget vanskeligt program den første måneds tid i Premier League. En ok start taget modstanderholdene i betragtning. August måned er netop afsluttet og dermed er transfervinduet lukket, og et Newcastle hold der slet ikke har været i aktion på det område.
Man må sige den helt store spiller indtil videre har været den irske målmand, Shay Given. Nedenfor ses at billede af den irske klasse målmand:
SEPTEMBER Et par landskampe er netop overstået, og en del Newcastle-spillere var da også i aktion - ialt 6 spillere.
10. september:Oven på den middelmådige start i ligaen var det nu tid til en overkommelig opgave, da det var tid til at Blackburn skulle gæste St. James Park. De viste sig dog at være en noget sværere opgave end papirerne viste.
Premier League
Newcastle - Blackburn 0-1 (0-0)
0-1 (79), S. Ried
MOM: Brad Friedel - fornemt 9-tal.
Et utroligt skuffende resultet for Newcastle selvom bookmakerne dog havde Blackburn som deres favoritter. Det viste sig at være en kamp hvor Newcastle ellers pressede på i de største dele af kampen. Men en fremragende præstation af Blackburn's keeper.
Fortsættes...