FmFreaks

Andre Managerspil => Nostalgi => Emne startet af: Lind87 16 Aug 2007, 22:01



Titel: Hjælp til taktik (Ajax)
Oprettet af: Lind87 16 Aug 2007, 22:01
Hey. er forholdsvis ny herinde. Syns mange af de ting der har stået rundt omkring har været meget uoverskueligt, så nu vil jeg selv lige spørge jer.

I mit spil med Ajax har jeg problemer med at komme frem til chancer.
Jeg har tit overtaget med ca. 55% i gennemsnit. men kommer altid kun frem til få chancer.
Jeg spiller 4-4-2 med fløjene en kort pil frem. Har en defensiv og offensiv midtbane spiller, på linie med hinanden. De er begge sat til at holde på bolden. tempo og afleveringstil er begge 4 hakker mod højre. bolde bliver spillet ud mod fløjene.
Er der nogen der kan give mig nogle tips! til specielt at få mange chancer og i at være de spilstyrende.


Titel: Sv: Hjælp til taktik (Ajax)
Oprettet af: Niko 16 Aug 2007, 22:08
Du er jo rimelig spilstyrende.
Dit problem, er faktisk kun én ting. Det er at du skriver de skal igennen fløjene. Det gør at de ikke vil angribe igennen midten af banen, og derfor er der ikke ligeså mange chancer. Jeg synes du skal sætte den til blandet.

Du kan også vælge at give din offensive midtbane fri rolle, da han så kan hjælpe over hele banen.

Jeg synes du skal prøve dig frem. Det giver sikkert det bedste resultat.

Går der mange mål ind på dig?


Titel: Sv: Hjælp til taktik (Ajax)
Oprettet af: Lind87 16 Aug 2007, 22:23
ja, ca hver kamp går der mål ind mod mig. Nu har jeg prøver jeg at sætte den på blandet. Så vender jeg lige tilbage med hvordan det er gået.


                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010