Titel: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: RCD 10 Aug 2007, 13:28 Overkriften taler for sig selv :)
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Chelidze90 10 Aug 2007, 13:30 Citat af: RCD 10 Aug 2007, 13:28 Overkriften taler for sig selv :) Du kan da passende selv lægge ud.... Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: g00n 10 Aug 2007, 13:31 Ja, prøv evt. at skabe lidt debat.
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Saviola 10 Aug 2007, 13:34 Det har givet mig muliged for at manipulere med de hold, jeg ikke kan fordrage og samtidig giver et rimelig realistisk billede af fodboldverdenen i sofaformat, det gør så at jeg kan prøve at føre mine klubber til storhed! Det er da gyldent. :-)
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: RCD 10 Aug 2007, 13:35 Jeg var hjemme ved en af mine venner han havde lige fået Fifa manager04 (kan ikk huske hvad det ed den gang) og så sad vi og spillede det i et par måneder så fik han Cm 01 det syntes vi var et griner spil selvom vi ikk fated en skid af havd der stod. året efter fik han FM 05 og det spilede vi så og så fik jeg endelig en Com det kunne trække det og lige siden 02 har jeg spillet FM
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Gosser 10 Aug 2007, 13:57 Hvis det handler om hvordan man kom til at spille FM, som du skriver i ovenstående indlæg, vil jeg da også lige skrive det :)
Det startede med Total Club Manager 2003, som jeg spillede en del sammen med en ven. Først var det egentlig kun ham der havde interessen fuldt ud for det, men senere blev jeg også hooked på det. Efter TCM, gik vi over til CM 03/04, som blev spillet rigtig meget. Efter det blev det jo så til FM 2005, FM 2006 og nu FM 2007 ;) Som Saviola siger, at spillet "giver et rimelig realistisk billede af fodboldverdenen i sofaformat", er også en af de faktorer der gør at jeg spiller spillet. Man kommer til at lære en masse om klubberne, spillerne osv, og så er det jo fedt at man kan prøve kræfter med - næsten - hvilken somhelst fodboldklub! Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: RCD 10 Aug 2007, 13:59 Er enig med jeg hvordan det impornere
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: freshy 10 Aug 2007, 14:05 hmm ja altså ik andet end at være det mest realistiske managerspil på markedet !
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Kerm 10 Aug 2007, 14:05 Jeg startede ud med Premier Manager 97 i sin tid, hvor man, hvis man var hurtig kunne spille en sæson på en time. :D En af mine venner, og min onkel præsenterede mig så for Championship Manager også har jeg bare hængt ved lige siden.. Det som holder mig ved spillet er, at man kan se den udvikling klubben har gennemgået med én som manager.. Personligt går jeg med planer om, at starte fra absolut bunden af i den dårligste engelske række, når FM08 udkommer.. :)
Kerm Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: freshy 10 Aug 2007, 14:10 Startede faktisk først med tcm 2003, men jeg synes bare hurtig man kørte surt i det for der var ikke rigtig nogen forandringer i det, og der er fm meget bedre, også det at man faktisk kan forbedre et dårligt hold og så er der så mange spillere i databasen at det er muligt at finde nogen til hvert et hold (:
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: rudz 10 Aug 2007, 16:40 Startede helt tilbage da den første cm kom ud, vi var nogle gutter der hurtigt lurede den og fandt en fed taktik.. (0-1-4-1-4).
Har spillet hele cm serien, indtil det skiftede til fm, siden da har jeg spillet hele fm serien :) Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Jharn 10 Aug 2007, 16:46 Jeg startede i 2005 ved at sige til en ven, at FM 05 var et klasse spil, for at få ham til at købe noget vi kunne lave, selvom jeg aldrig havde prøvet spillet før :)
Det viste sig dog at være et alt for fedt spil, og derfor var købet en succes. Vi spillede på hans FM 05 indtil 06-udgaven kom, hvor jeg så købte det, og spillede det indtil 07-udgaven, også kan I vist godt gætte jer til resten :) Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Naturerunen 10 Aug 2007, 16:57 Hos mig er det JosepGuardiola og United_Styrer der er skurkene... Det vil sige, det var dem der introducerede det for mig. Eller... Det var det så egentlig ikke alligevel... Og så alligevel! :cr:
Altså, I lang tid vidste jeg godt, at de begge to var meget aktive på FM-scenen, og jeg kendte dem begge to fra PCM-scenen, hvor jeg arbejdede i crew med dem begge. Men så droppede jeg PCM, og så tænkte jeg: Prøv FM. Og så prøvede jeg det. Og nu står jeg så, hvor jeg står i dag! :) Jeg synes at det gode ved FM er realismeniveauet. Det er imponerende! Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: KF 10 Aug 2007, 16:59 Citat af: Naturerunen 10 Aug 2007, 16:57 Hos mig er det JosepGuardiola og United_Styrer der er skurkene... Det vil sige, det var dem der introducerede det for mig. Eller... Det var det så egentlig ikke alligevel... Og så alligevel! :cr: Altså, I lang tid vidste jeg godt, at de begge to var meget aktive på FM-scenen, og jeg kendte dem begge to fra PCM-scenen, hvor jeg arbejdede i crew med dem begge. Men så droppede jeg PCM, og så tænkte jeg: Prøv FM. Og så prøvede jeg det. Og nu står jeg så, hvor jeg står i dag! :) Jeg synes at det gode ved FM er realismeniveauet. Det er imponerende! Meget aktive... tsk tsk, overdrivelse fremmer forståelse. Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Chelidze90 10 Aug 2007, 17:02 Citat af: KF 10 Aug 2007, 16:59 Meget aktive... tsk tsk, overdrivelse fremmer forståelse. Samme tanke faldt også mig ind Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Don Abramovich 10 Aug 2007, 17:08 Startede ned at en af mine venner spillede TCM 2002 eller sådan noget. Fik selv 2003 udgaven og spillede den til omkring da FM05 udkom. Jeg ønskede mig dog ikke det, men TCM 2005, men takket være min elektronisk uduelig far købte han selvfølgelig et spil hvor der stod Manager og 2005. Det var selvfølgelig FM, og siden da har jeg ikke lavet andet :D
TAK FAR! :f: Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Zone 43 10 Aug 2007, 21:32 For mit vedkommende startede FM(/CM) karrieren for ca. 7-8 år siden. Et par dage efter min fødselsdag valgte jeg brugte på CM 00/01, selvom jeg intet kendte til det. Det spillede jeg så indtil CM4 kom på gaden, og siden da har jeg spillet FM05, FM06 og nu FM07 :)
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Niko 10 Aug 2007, 21:39 Jeg kom egentlig igang med spillet, fordi min fætter var med i det. Så ham købte jeg til alle de klubber jeg var manager for. Han blev da også nummer 27 i Arsenal på et tidspunkt. Han gjorde det faktisk rigtig godt, selvom hans stats ikke er perfekte.. ;)
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: njandersen 10 Aug 2007, 21:51 Citat af: Zone 43 10 Aug 2007, 21:32 For mit vedkommende startede FM(/CM) karrieren for ca. 7-8 år siden. Et par dage efter min fødselsdag valgte jeg brugte på CM 00/01, selvom jeg intet kendte til det. Det spillede jeg så indtil CM4 kom på gaden, og siden da har jeg spillet FM05, FM06 og nu FM07 :) Du gik glip af det bedste af dem alle.! cm 01/02.. Det sparker røv til hver en tid.. Oh ja, også fm 2007.. Selvfølgelig har fm 2007 mange flere detaljer, men hvis man ser på hvornår spillene er lavet, så er 01/02 det bedste af dfem alle :) Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Franskmanden 10 Aug 2007, 22:17 Den der staver d i gjort, han skal have sin numse smurt.
Nå, men jeg fik for lang tid siden, et tip om spillet af en af mine venner. Det var CM3. Siden da har jeg været forelsket, men har dog misset 00/01 udgaven. Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: artofck 13 Aug 2007, 21:30 jamen .......... fm er jo et spil jeg ikke kendte.... i starten spillede jeg enorm meget fifa så god at mange af mine venner sagde jeg skulle melde mig til dm.... så så jeg min ven spille fm og jeg blev bidt af det . nok fordi det er dig der er manager og dig der styrer det hele.
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: Soccerpop 13 Aug 2007, 21:38 Jeg spillede CM 03/04 det på en fritidsklub og så kæbte jeg det på tilbud i Elgiganten. Jeg kunne ikke forstå der ikke kom en efterfølger, indtil en af mine venner fortalte at det havde skiftet navn til FM :cr:
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: juve4-ever 14 Aug 2007, 16:05 football manager helt sikket
Titel: Sv: Hvad har FM gjordt for at imponere dig ? Oprettet af: FCK88 14 Aug 2007, 16:20 Football Manager 05 06 og 07 (og sikkert også 08 osv) RULES ;)
|