FmFreaks

Andre Managerspil => Nostalgi => Emne startet af: Desler 08 Apr 2007, 21:04



Titel: Zone/Man?
Oprettet af: Desler 08 Apr 2007, 21:04
Da jeg selv er meget i tvivl, vil jeg da spørge jeg om jeres meninger? :) Hvad hælder i mest til ved jeres bagerste kæde? (måske også DM)


Titel: Sv: Zone/Man?
Oprettet af: donthomas 08 Apr 2007, 21:13
Jeg spiller stor set altid med Zone opdækning.. syntes aldrig jeg har haft held med mandsopdækning


Titel: Sv: Zone/Man?
Oprettet af: United-styrer 08 Apr 2007, 21:16
Ville aldrig foretrække mandsopdækning på backerne, da de ligeledes kan få brug for at dække fremadstormende backs fra modstanderne op. Zoneopdækning til dem.

Mht. den defensive midtbane, så afhænger det meget af modstanderne. Hvis de har en "Totti" på den offensive midtbane, så er mandsopdækning en god idé, så han kan sættes ud af spillet. Spiller de derimod med to stationære, centrale midtbanespillere, så ville jeg foretrække zoneopdækning.

I forsvaret afhænger det i mine øjne meget af spillernes stats. Med en god Marking og næsten lige så vigtigt en god Pace og Acceleration, så kan mandsopdækning være en god idé. Uden disse vil det dog være selvmord. Hurtigheden er meget vigtig ved mandsopdækning, da spillerne står tæt på modstanderne og derfor nemt kan blive overløbet.

Derudover fortæller mine erfaringer mig, at mandsopdækning bør kombineres med Close marking.


Titel: Sv: Zone/Man?
Oprettet af: mortenbrenoe 08 Apr 2007, 23:09
Jeg spiller med Zone.. altid...

Hvis jeg møder en klart stærkere modstander hvor jeg gerne stiller med en 4-5-1 m to defensive midts og en offensiv. Her bruger jeg gerne en def til at mandsopdække deres nøglespiller på midten...


Titel: Sv: Zone/Man?
Oprettet af: ElGuapo 08 Apr 2007, 23:12
Jeg bruger mand til mand + tæt markering både til DCs og FVs(WBs i mit tilfælde) med forholdsvis lav skærme af(closinng down) indstilling, samt ryk fremad(forwards runs) til blandet.
Det er de to indstillinger, der gør at forsvarene holder deres position overfor modstanderen. Derudover bruger jeg en høj defensiv line, og spiller på offside, for at gøre den plads modstanderen har at spille på mindre, og her synes jeg, at mand til mand opdækning virker bedst.

Selvfølgelig kan forsvarenes indstillinger ikke stå alene, hvilket man skal tage højde for, når man sætter sin taktik:)

US - I den sidste ende, er det vel altid statsene, især de mentale og fysiske, der afgør, om angriberen slipper forbi eller ej, men generelt vil jeg anbefale mandsopdækning i midterforsvaret til alle lav til middelmådige hold.


                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010