FmFreaks

Andre Managerspil => Klubsøgning og -erfaring => Emne startet af: drughi 26 Okt 2011, 16:03



Titel: Juventus
Oprettet af: drughi 26 Okt 2011, 16:03
Er som altid starte op med Juventus. Holdet har efter en aktivt transfermarkede, fået sig en rimelig bred og god trup.  Milan og Inter er dog stadigvæk de klare favoritter til mesterskabet.

Transfer:
I mit første transfer vindue, var jeg på udkig efter en venstreback og angriber(havde slet ikke brug for en, men det er tradition at købe Sanogo inden andre får fingerne i ham). Jeg endte med at købe Boilesen og Sanogo, og havde derefter 7,5 mil Pund tilbage, som jeg prøvede at hente Atommyren(Giovinco) hjem fra Parma for. Dette lykkedes ikke, hvilket giver ret god mening når jeg nu har fulgt ham i 1 sæson, hvor han har været outstanding for Parma.


Taktik:
Jeg startede ud med at spille en 4-3-2-1, med en flad midtbane(ikke som Barcelona) og med venstrekanten som inside forward. Dette gik godt, indtil det ikke gik så godt mere!! Det vil sige jeg var ubesejret i 10 kampe og løb så ind i 4 kampe uden sejre og med et hold der absolut intet skabte. Da det kriblede  i mine fingre for at spille min fortrukne opstilling( 4-3-1-2) skiftede jeg secondary taktik til at være min primære. Dette skete også på baggrund af at jeg havde signet Christian Eriksen fra 1.Januar.

Og her er jeg så nu. Har 8 kampe tilbage og 8 point op til Milan på 1.pladsen. En fin sæson, men syntes ikke rigtigt min midtbane sprudler som den burde (Marchisio, Pirlo, Vidal). På trods af det, så har resten af mit hold spillet fint, og min absolut bedste spiller og spilleren med bedste gennemsnit for ligaen, min højreback Lictesteiner. Jeg er dog pænt træt af at har scoret 10 selvmål i 30 kampe!!!!!

Som fremtiden ser ud, så regner jeg med at få en del flere penge til spillere i den nye sæson, end i forrige(13.5 mio Pund som titel udfordre, og efter lønbudgettet er blevet reguleret). Jeg skal havde fat i nogle flere gode centrale midtbanespillere, og måske en klasseangriber mere.
Derudover skal jeg havde solgt mine kanter, da jeg simpelthen ikke orker at høre dem pive over de ikke spiller!! Den eneste af mine angribere over 30 år,  jeg forventer at beholde er Del Piero, som ikke har ytret at han smider støvlerne på hylden endnu.

Jeg håber meget der er andre der gider smider deres erfaringer op med Juventus. Hvis i har spørgsmål, så skriv dem endelig.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: JacobSvarrer 26 Okt 2011, 20:45
Hej, jeg er også startet med Juve. Jeg fører ligaen ganske klart med 9 point ned til Napoli. Jeg er også i finalen i cuppen. Så alt flyder problem frit.
Det eneste køb jeg lavede var at hente en ny angriber - nemlig Doumbia fra CSKA MOSCOW, jeg kan stærkt anbefale det, da han bomber for sygt :D


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: JacobSvarrer 29 Okt 2011, 18:22
Første sæson færdig vandt både liga og cuppen. vandt med 3p ned til Napoli.
spørg gerne om screenshots :_)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: kakafreaken 31 Okt 2011, 10:39
Citat af: JacobSvarrer 29 Okt 2011, 18:22
Første sæson færdig vandt både liga og cuppen. vandt med 3p ned til Napoli.
spørg gerne om screenshots :_)

må jeg se din taktik og start 11'er  :c:


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: fraize 31 Okt 2011, 17:22
Jeg har problemer med skader :/ Ellers går det nogenlunde :) Har 14 point efter syv kampe, med 2 op til førstepladsen :)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Brando 03 Nov 2011, 13:14
Jeg har lige vundet mesterskabet med 4 kampe igen, så det er bare fedt.
Har haft en stime på 15 sejre i træk i ligaen. Jeg skaber så mange chancer.

Hvis der er nogen der vil have taktik eller screenshots, så sig til.

Det bedste køb jeg har lavet er Jan Vertongten (staveplade) til det centrale forsvar. Måtte slippe 70M DKK for ham.

Nu er planen at jeg skal finde den "dårligste" besatte plads, og købe en verdensklasse spiller, hvis det er muligt.



Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Brando 07 Nov 2011, 19:45
Jeg har problemer med at få Elia til at være lige så god, som hans tal viser han skal være. Er der nogle gode råd?


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: SkerderG 07 Jan 2012, 17:06
Er også startet med den gamle dame :f: jeg ligger nr.1 efter seks kampe med 16 point.
jeg stiller op i en 4-2-3-1 med flydende og kontroller. hvis nogle vil vide mere spørg i bare :c:


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: MichaelHarlev 16 Jan 2012, 19:02
Overtog Juventus i juli 2013 efter 2 gode år i Porto med bla. Champions League sejr i 1 sæson. Er nu i 2016 og har vundet Serie A 2 år i træk. Klubben er blevet overtaget af ingen mindre end Pavel Nedved, som har spyttet ok med penge i klubben. Har haft et transferbudget på omkring 350 de sidste par år, og har skiftet godt ud i truppen. Holdet ser sådan her ud:

Benaglio
Corchia - Chiellini - Kjær - Barraza (regen)
Moussa Sissoko - M'Vila
Krasic - Pato (regen) - Babel/Kagawa
Abel Hernandez

Abel Hernandez har virkelig været giftig, og har scoret 56 mål i 96 ligakampe. Babel og Kagawa blev begge hentet på fri transfer, og har været kanon gode, især Babel har holdt i stabilt niveau i 3 sæsoner. Barraza blev købt som 18-årig for 10 mio og gik ind som fast mand på holdet med det samme, han er nu 20 år og 55 mio værd. Sissoko og M'Vila er lige kommet til klubben, Sissoko på fri og M'Vila for 350 mio, og de udgør en GIFTIG midtbane. Går helt klart efter CL succes igen, og synes ikke det er helt umuligt.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 13 Apr 2012, 15:42
Er over længere tid blevet inspireret af Juventus' præsteren i Serie A, hvorfor jeg i går oprettede et spil med klubben. Jeg har ikke noget forhold til nogle af klubberne i Serie A, men jeg må sige at dette Juventus-spil virkelig fanger mig.

Målet med spillet er, at etablere en jerndefensiv krydret med possesions-fodbold og nogle giftige kontraer. Med andre ord, den taktik de spiller i virkeligheden. Oprettelsen af taktikken var ikke et længere projekt som min emulering af Swansea's taktik, men jeg synes nu jeg har ramt hovedet på sømmet, og har skabt nogle gode resultater med truppen.

Min stærkeste opstilling ser således ud;
(http://img268.imageshack.us/img268/406/skrmbillede20120413kl15.png)
Neven Subotic er nyindkøbt her til vinter, og har således kun spillet én kamp. Jeg kan især godt lide den variation man kan køre på de forreste pladser. Elia og Krasic er super indskiftere og har indtil ikke haft problemer med at skulle udfylde den rolle. Matri har overrasket mig positivt, da jeg inden spillet tvivlede på han kunne præstere. Men han har været fantastisk og har halvvejs i sæsonen scoret 10 mål. Pirlo gør det fantastisk som spilfordeler og har da også opnået sin del assists.

Stillingen i ligaen ser således ud;
(http://img641.imageshack.us/img641/406/skrmbillede20120413kl15.png)
Mit eneste nederlag var til Atalanta i en kamp hvor skudstatistikken lød på 2-11 i min favør. Dermed er jeg ubesejret hjemme, og har kun smidt 4 point ud af 27 mulige. Et sidemål foruden det allerede opstillede er at bestræbe mod at gennemgå en "perfekt"-sæson. Altså at gå ubsejret igennem, ligesom Den Gamle Dame er igang med i virkeligheden. Dette må desværre blive næste sæson( ;-) ).

På transferfronten er, foruden Subotic, Alex Serrano, Saul, Rugani og Moises hentet ind til fremtiden.

Kom igang med Juventus, det er en utrolig sjov klub at spille med!


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: bøvle 13 Apr 2012, 16:09
Hvordan fungerer det med zoneopdækning som aktivt tilvalg inde under taktikken ! :)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 13 Apr 2012, 16:16
Citat af: bøvle 13 Apr 2012, 16:09
Hvordan fungerer det med zoneopdækning som aktivt tilvalg inde under taktikken ! :)

Hvordan det fungerer? Det fungerer således at hver spiller dækker et område på banen, og ikke dækker en mand. Jeg spiller altid med zoneopdækning fremfor mandsopdækning da jeg finder det mere effektivt.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: bøvle 13 Apr 2012, 16:21
Jaja ved godt hvad zoneopdækning er - my bad med formuleringen ;)

Men tænkte på at selvom du ikke aktivt tilvælger det, så dækker de vel automatisk op i zoner jf. deres individuelle indstillinger, så hvilken forskel gør det, at du også vælger det der? :)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 13 Apr 2012, 16:26
Citat af: bøvle 13 Apr 2012, 16:21
Jaja ved godt hvad zoneopdækning er - my bad med formuleringen ;)

Men tænkte på at selvom du ikke aktivt tilvælger det, så dækker de vel automatisk op i zoner jf. deres individuelle indstillinger, så hvilken forskel gør det, at du også vælger det der? :)

Når jeg opretter en ny taktik, så vælger jeg altid holdindstillinger før spillerindstillinger. Det er derfor. Det er simpelthen en ren vanesag :-)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: bøvle 13 Apr 2012, 16:28
Okay fair nok - det ku bare godt være du lå inde med nogle guldkorn om at det var super effektivt af en eller anden årsag ;)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 13 Apr 2012, 16:34
Citat af: bøvle 13 Apr 2012, 16:28
Okay fair nok - det ku bare godt være du lå inde med nogle guldkorn om at det var super effektivt af en eller anden årsag ;)

Lad os bare antage det ;-)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 13 Apr 2012, 20:29
Er lige startet med Juventus... Sæsonens første tre kampe: Lazio (ude), Milan (hjemme) og Inter (ude). Damn.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 13 Apr 2012, 22:53
Citat af: Gungner 13 Apr 2012, 20:29
Er lige startet med Juventus... Sæsonens første tre kampe: Lazio (ude), Milan (hjemme) og Inter (ude). Damn.

Et tip er at fokusere på defensiven, og giftige kontraer. Fløjspillerne og Matri er utrolige giftige på omstillingerne. Jeg mindes ikke at have tabt point mod Milan og Inter ved af gribe det sådan an taktisk.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 14 Apr 2012, 09:45
Hvad kan jeg sige, udover... Tak!

Bankede Milan 3-0 på hjemmebane efter at have spillet defensivt og kørt på kontra hele kampen.
Matri med to mål. Så tak ;)

Og Lazio blev slået 3-2 efter at have været bagud 0-2 ved pausen...


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 14 Apr 2012, 11:33
Citat af: Gungner 14 Apr 2012, 09:45
Hvad kan jeg sige, udover... Tak!

Bankede Milan 3-0 på hjemmebane efter at have spillet defensivt og kørt på kontra hele kampen.
Matri med to mål. Så tak ;)

Og Lazio blev slået 3-2 efter at have været bagud 0-2 ved pausen...

Det lyder godt. Fedt at der er andre end mig der er fanget at dette hold!


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 14 Apr 2012, 11:40
Slog såmænd også Inter med 2-0 :D
Juve er sq et dejligt hold

Tænker dog på, ikke at spille defensivt mod mine næste modstandere som er Cagliari, Siena og Novara, da jeg går ud fra at de ikke vil kunne angribe og true mig på samme måde som Milan, Inter og Lazio.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 14 Apr 2012, 13:52
Citat af: Gungner 14 Apr 2012, 11:40
Slog såmænd også Inter med 2-0 :D
Juve er sq et dejligt hold

Tænker dog på, ikke at spille defensivt mod mine næste modstandere som er Cagliari, Siena og Novara, da jeg går ud fra at de ikke vil kunne angribe og true mig på samme måde som Milan, Inter og Lazio.

Min filosofi er i alle kampe "kontrolleret" og så med kontraangreb tilvalgt under holdindstillinger. På den måde har jeg ingen problemer med hverken top- eller bundhold. Min måde at spiller på gør bare, at hvis modstanderen bliver fanget fremme på banen, køres der kontra - ellers spilles der kontrollerede og langsomme angreb.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 14 Apr 2012, 17:05
10 kampe inde i sæsonen, og Roma og Milan ligger under stregen... Wow.
Ellers ser det godt ud for mig med 8 sejre og 2 uafgjorte og en sikker første plads.

EDIT: Og min topscorer er.... Giorgio Chiellini  ;D


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 15 Apr 2012, 14:15
Så fik jeg spillet sæsonen færdig. Alt i alt gik det som jeg havde håbet. Jeg spillede kontrollerende fodbold, hvor især kontraerne var giftige. Samtidig lukkede jeg meget få mål ind, og tabte kun 2 kampe i ligaen, hvoraf den ene var den aller sidste kamp mod Siena. Stillingen for sæsonen ser således ud;
(http://img832.imageshack.us/img832/5321/skrmbillede20120415kl14.png)
Inter var langt hen af vejen med i kampen om mesterskabet, men de faldt sammen mod slutningen - selv efter køb af Asamoah og Hamsik.

Matri blev topscorer, men generelt var målene fordelt over hele truppen; ligesom det er tilfældet i virkeligheden.
(http://img84.imageshack.us/img84/5321/skrmbillede20120415kl14.png)

Pokalturneringen bød på en finaleplads. Jeg tabte desværre finalen til Udinese - hvilket giver en total statistik over sæsonen på 43 kampe, 33 vundet, 7 uafgjorte og 3 tabte.

Nu gælder det om at styrke bredden op til CHL-deltagelsen næste sæson. Samtidig skal jeg skille mig af med brodne kar som Grosso, Storari, osv.

Næste sæson skal være sæsonen hvor jeg går igennem ligaen ubesejret!


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 15 Apr 2012, 15:58
Tillykke med scudettoen! Og Palermo ude?! Der kan vel hentes nogle gode spillere der så  ;)

Jeg er pt. ubesejret i 14 kampe i ligaen (alle er vundet), så det ser rigtig godt ud.

Hvad måtte du slippe for Subotic?


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 15 Apr 2012, 22:11
Så kom man halvvejs igennem første sæson. 19 kampe spillet, 16 sejre og 3 uafgjorte er det blevet til, og et forspring på 11 point ned til Inter på anden pladsen.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 16 Apr 2012, 22:09
Mesterskabet sikret 6 kampe før slut... Så det er jo super.
Får Caceras ind på en permanent aftale når sæsonen slutter, da han har spillet fantastisk.
Får også Andrea Consigli fra Atalanta ind som back-up for Buffon.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 17 Apr 2012, 17:54
Citat af: Gungner 15 Apr 2012, 15:58
Tillykke med scudettoen! Og Palermo ude?! Der kan vel hentes nogle gode spillere der så  ;)

Jeg er pt. ubesejret i 14 kampe i ligaen (alle er vundet), så det ser rigtig godt ud.

Hvad måtte du slippe for Subotic?

Mange tak! Ja Palermo fik ikke reddet sig. Balzaretti har jeg længe villet have, men med De Ceglie og Ziegler tilbage fra lån, er jeg rimeligt dækket ind der. Har lavet en forespørgsel på Hernandez så nu må vi se. Delejer desuden Prestia, så det er egentlig fint da han sikkert får en masse kamptræning nu.

Jeg gav 165 mil for Subotic, og han er købt og betalt - altså ingen afbetaling.

Jeg har i vinduet hentet;
Fernando (Porto) - 8,25 mil
Andrea Poli (Sampdoria) - 130 mil
Alberto Aquilani - Leje
Rene Adler - Fri
2 italienske regens for samlet 40 mil
Guiseppe Prestia - Deleje (5,25 mil)

Fernando ser jeg som en super backup til den en af de to defensive midtbanepladser. Poli er fremtidig overtager af Pirlo's plads. Aqulani var faktisk lejet som backup for Pirlo. Men med tilgangen af Poli, ryger han i tredjerække, og må behave sig på cup-kampe og andre lavprioritetskampe. Adler er fremtidig overtager for Buffon. Ved ikke hvor længe han holder, og det var måske tidligt at hente en så god backup, men han var gratis så kunne simpelthen ikke sige nej.

Dermed er holdet til den nye sæson således;

MM: Buffon (Adler)
HB: Lichsteiner (Motta)
VB: De Ceglie (Ziegler)
CB: Subotic (Bonucci)
CB: Chiellini (Barzagli)
DM: Vidal (Fernando)
DM: Marchisio (Pazienza/Marrone)
CM: Pirlo/Poli
HW: Pepe (Krasic/Giaccherini)
VW: Vucinic (Elia/Giaccherini)
ANG: Matri (Vucinic/Del Piero)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 17 Apr 2012, 18:34
jeg har selv investeret i en reserve-målmand der kan tage over for Buffon i det lange løb, og her faldt valget på Andrea Consigli fra Atalanta :)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 18 Apr 2012, 10:40
Citat af: Gungner 17 Apr 2012, 18:34
jeg har selv investeret i en reserve-målmand der kan tage over for Buffon i det lange løb, og her faldt valget på Andrea Consigli fra Atalanta :)

Consigli er en fremragende keeper, og han gjorde det fantastisk i 11'eren da jeg spillede med Genoa.



Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 21 Apr 2012, 01:46
Sådan her ser mit hold ud, cirka halvejs gennem anden sæson:

(http://i1036.photobucket.com/albums/a444/Soevnloes/JuventusFCTeamSelection_Overview.png)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Robberman 21 Apr 2012, 09:27
Mit hold i starten af anden sæson:

(http://imageshack.dk//viewimage.php?file=/imagesfree/cYC93245.png)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 21 Apr 2012, 18:14
Bah! Så udligner Bologna to minutter inde i overtiden til 2-2... Heldigvis er jeg stadig fem point foran Palermo, så kan da stadig selv afgøre det.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: FreDDy 21 Apr 2012, 19:35
Så kom jeg igang med Juve - Efter de første 5 kampe er det blevet til 4 sejre og 1 uafgjort  O0

Opstilling:
http://imageshack.us/photo/my-images/687/juveholdopstilling.png/ - som i kan se stiller jeg op i en 4-1-2-2-1 som har fungeret rigtig godt.

Mod de store hold som Inter, Roma, Milan, Napoli spiller/vil jeg spille med en defensiv tilgang og satse på kontra. Mod de andre hold spiller jeg kontrollerende.
Jeg synes dette har fungeret fint.

Indkøb:
N'Zonzi er blevet hentet som den dybdeliggende playmaker, der skal tage over for Pirlo
Han har gjort det udmærket.

Mine første 5 kampe:
http://imageshack.us/photo/my-images/594/5kampejuve.png/

Nu har jeg kun spillet 5 kampe, men det er bestemt et underholdende og spændende hold at spille med !
De kan klart anbefales  :P


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 25 Apr 2012, 19:51
Jeg er pt. ubesejret i 64 ligakampe i streg, hvilket jo er helt fantastisk!
Er i ca. halvejs i 3.sæson (dvs Januar 2014), og fører pt Serie A med 8 point ned til Milan, der dog har to kampe i baghånden.
Jeg er i Pokal-finalen mod Serie B holdet Lecce, så der regner jeg med en sejr. Er også i Champions League 1/8 finalen, hvor det i første opgør blev til en udebane sejr på 5-1 over Zenit St.Petersburg.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 25 Apr 2012, 20:27
Har selv haft problemer med Elia og hans skader. Han var ikke fast mand i første sæson, og i anden efter Pepe er faldet lidt igennem, hev Elia en langvarig skade. Derfor hentede jeg Gaitan for 85 mil i Benfica. Denne handel har han takket for ved at præstere 2 mål og 4 oplæg i 4 kampe.

Køb for guds skyld i verden denne fantastiske spiller.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 25 Apr 2012, 20:43
Tror kun Elia har været skadet én gang hos mig, og det var i anden sæson hvor han til gengæld var ude i ca. 6 måneder.
Til gengæld er min topscorer Alessandro Matri, og Del Piero er stadig fantastisk på trods af hans 39 år...


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 25 Apr 2012, 20:45
Citat af: Gungner 25 Apr 2012, 20:43
Tror kun Elia har været skadet én gang hos mig, og det var i anden sæson hvor han til gengæld var ude i ca. 6 måneder.
Til gengæld er min topscorer Alessandro Matri, og Del Piero er stadig fantastisk på trods af hans 39 år...

Matri er også fantastisk for mig. 20 kampe og 20 mål i Serie A. Hele 7 flere end Cavani der stadig spiller i Napoli.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 25 Apr 2012, 21:26
Så taber man lige 4-0 ude til Napoli i Pokal-Semifinalen, efter en 1-0 sejr hjemme og dermed er den pokal ikke længere en mulighed. Oh well, der er da stadig ligaen og Champions League at gå efter.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 26 Apr 2012, 02:21
Så er 3. sæson slut, og den bød på endnu et italiensk mesterskab. Desværre blev Bayern endestationen i Champions League.
Jeg var ellers klar til at se mig om efter forstærkninger da Manchester United pludselig henvender sig med et jobtilbud efter Ferguson's pension. Jeg må sq indrømme at jeg er fristet... De har flere penge at lege med end Juventus, men jeg sagde jo til mig selv at jeg gerne ville vinde Champions League med Juventus inden jeg overvejede at skifte... Så jeg er godt nok lidt i tvivl.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: rynke 26 Apr 2012, 08:10
tag nu til mesterklubben altså, der er da ikk så meget at tænke over! ;)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: motormule 28 Apr 2012, 23:18
Har lige startet en save med juve, fantatisk hold har kun købt unge reserver og ligger nr 1 efter 9 kampe med 8 sejr og 1 uafgjort målscore på 25-3

matri bomber helt vild i en 4-3-3 hvor han ligger fremme sammen med elia og Quagliarella.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: fckfanen4ever 29 Apr 2012, 00:30
Har overvejet at starte et save op med Juventus, men ved ikke om jeg finder den spændende nok.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 29 Apr 2012, 03:18
Det er jeg sikker på du vil... De har et rigtig godt hold fra starten, og en god portion penge. De starter dog uden at være med i Europæisk sammenhæng, så det er din mission.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: bianconeri 29 Apr 2012, 22:52
Lidt syg i hovedet tror jeg at jeg er.

I den første patch spillede jeg med Juventus i MANGE sæsoner, helt frem til nummer #1 på hall of fame. Men nu har jeg lavet en ny igen, i den nye patch. Jeg må ligesom jer andre, tilslutte mig: Matri bomber som en gal -> 22(1) - 32 mål, 7 oplæg, 11MoM - 8.07

Har spillet 23 kampe i ligaen, fører den lige i øjeblikket med 57 point.

Jeg har hentet Verratti og FØJ hvor han udvikler sig med lynets hast. Det skal dog også siges at han har fået 16(6) kampe og ligger med 9 oplæg  og et snit på 7.23. :)

Derudover har jeg hentet Prestia, Criscito og Munian. Jeg vil forsøge at holde det noget mere italiensk denne gang. :)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: kakafreaken 01 Maj 2012, 15:46
Hvad skal man bruge Matri som så han kan bombe ? :D


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: bianconeri 01 Maj 2012, 18:41
Endte med at vinde ligaen i første sæson, men smed tilgengæld coppa'en på det groveste.

#1. Juventus 96-25 -> 96 point.
#2. Napoli 66-35 -> 77 point.
#3. Milan 72-38 ->  73 point.

I semifinalen i Coppa vinder jeg 3-1 ude imod Napoli og ser kampen som sikker, men ender med at tabe 4-2 hjemme, måske en tand for dristigt at bruge så mange unge. Men skidt pyt!

Matri overraskede mig ekstremt meget, med 45 mål i 33(1) kampe og et snit på 8 i ligaen blev han suverænt topscorer og vandt tilmed den gyldne støvle. En anden positiv overraskelse var indkøbet af kometen Marco Verratti - som virkelig spillede langt bedre end jeg havde kunne turde håbe på. Samlet set spillede han 28(8) kampe og scorede 5 mål, lagde op til 15 mål og scorede et snit på 7.32. Dette kulminerede med en plads på årets hold i Serie A i hans allerførste sæson, derudover er han også allerede noteret for hans første landskamp - komet.

Transfers første sæson:
in:
Prestia 10mio.
Verratti 23 mio.
Iker Munian 150 mio.
Criscito 130 mio.
Samlet: 315mio.

Out:
Manninger 13 mio.
Grosso 4.5 mio.
Libertazzi 350dk(DE)
Magnusson 1.2mio(DE)
Samlet: 20mio.

Anden sæson er lige begyndt, og den er ikke begyndt som jeg havde kunne håbe på. Forfærdelig start i CL - nederlag ude imod Schalke og et tyveri af Fenerbache på min hjemmebane hvor de fik 1 point i et ufortjent 2-2 resultat, dette betyder 1 point i 2 kampe og gruppens seed#1 mangler jeg stadigvæk at møde, Manchester United. Det er op ad bakke hvis jeg skal nå målsætningen om at kvalificere mig fra gruppen.

Transfers 2 sæson:
In:
Mariani 12 mio. (Ung Italiensk regen)
Davide Santon 40mio.
Alberici 120mio. (Ung Italiensk regen)
Javier Pastore 150 mio.
Mattia Destro 35mio.
Karim Lekik (Leje - mulighed for køb 65mio)
Andrea Poli 30 mio.
Carlos Fierro 75mio.
Samlet: 460mio.

Out:
Storari 17 mio.
Giaccherini 13mio.
Immobile 20mio.
Reto Ziegler 45 mio.
Melo på leje, betalt 15 mio her og nu.
Pacienza på leje, betalt 10 mio her og nu.
Krasic på leje, betalt 50 mio her og nu.
Samlet: 172mio.

Fik desuden et bud fra Arsenal på 250mio på Elia, men handlen faldt desværre sammen. Satans!!

Som man kan se, forsøger jeg med en masse italienske spillere, hvor jeg i mit forgående Juventus save var ligeglad med nationaliteten. :)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: kakafreaken 01 Maj 2012, 19:25
Citat af: bianconeri 01 Maj 2012, 18:41
Endte med at vinde ligaen i første sæson, men smed tilgengæld coppa'en på det groveste.

#1. Juventus 96-25 -> 96 point.
#2. Napoli 66-35 -> 77 point.
#3. Milan 72-38 ->  73 point.

I semifinalen i Coppa vinder jeg 3-1 ude imod Napoli og ser kampen som sikker, men ender med at tabe 4-2 hjemme, måske en tand for dristigt at bruge så mange unge. Men skidt pyt!

Matri overraskede mig ekstremt meget, med 45 mål i 33(1) kampe og et snit på 8 i ligaen blev han suverænt topscorer og vandt tilmed den gyldne støvle. En anden positiv overraskelse var indkøbet af kometen Marco Verratti - som virkelig spillede langt bedre end jeg havde kunne turde håbe på. Samlet set spillede han 28(8) kampe og scorede 5 mål, lagde op til 15 mål og scorede et snit på 7.32. Dette kulminerede med en plads på årets hold i Serie A i hans allerførste sæson, derudover er han også allerede noteret for hans første landskamp - komet.

Transfers første sæson:
in:
Prestia 10mio.
Verratti 23 mio.
Iker Munian 150 mio.
Criscito 130 mio.
Samlet: 315mio.

Out:
Manninger 13 mio.
Grosso 4.5 mio.
Libertazzi 350dk(DE)
Magnusson 1.2mio(DE)
Samlet: 20mio.

Anden sæson er lige begyndt, og den er ikke begyndt som jeg havde kunne håbe på. Forfærdelig start i CL - nederlag ude imod Schalke og et tyveri af Fenerbache på min hjemmebane hvor de fik 1 point i et ufortjent 2-2 resultat, dette betyder 1 point i 2 kampe og gruppens seed#1 mangler jeg stadigvæk at møde, Manchester United. Det er op ad bakke hvis jeg skal nå målsætningen om at kvalificere mig fra gruppen.

Transfers 2 sæson:
In:
Mariani 12 mio. (Ung Italiensk regen)
Davide Santon 40mio.
Alberici 120mio. (Ung Italiensk regen)
Javier Pastore 150 mio.
Mattia Destro 35mio.
Karim Lekik (Leje - mulighed for køb 65mio)
Andrea Poli 30 mio.
Carlos Fierro 75mio.
Samlet: 460mio.

Out:
Storari 17 mio.
Giaccherini 13mio.
Immobile 20mio.
Reto Ziegler 45 mio.
Melo på leje, betalt 15 mio her og nu.
Pacienza på leje, betalt 10 mio her og nu.
Krasic på leje, betalt 50 mio her og nu.
Samlet: 172mio.

Fik desuden et bud fra Arsenal på 250mio på Elia, men handlen faldt desværre sammen. Satans!!

Som man kan se, forsøger jeg med en masse italienske spillere, hvor jeg i mit forgående Juventus save var ligeglad med nationaliteten. :)
Hvad bruger du Matri som ? Skarpretter eller fremskudt, eller hvad ? :)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 01 Maj 2012, 19:27
Citat af: bianconeri 01 Maj 2012, 18:41
Endte med at vinde ligaen i første sæson, men smed tilgengæld coppa'en på det groveste.

#1. Juventus 96-25 -> 96 point.
#2. Napoli 66-35 -> 77 point.
#3. Milan 72-38 ->  73 point.

I semifinalen i Coppa vinder jeg 3-1 ude imod Napoli og ser kampen som sikker, men ender med at tabe 4-2 hjemme, måske en tand for dristigt at bruge så mange unge. Men skidt pyt!

Matri overraskede mig ekstremt meget, med 45 mål i 33(1) kampe og et snit på 8 i ligaen blev han suverænt topscorer og vandt tilmed den gyldne støvle. En anden positiv overraskelse var indkøbet af kometen Marco Verratti - som virkelig spillede langt bedre end jeg havde kunne turde håbe på. Samlet set spillede han 28(8) kampe og scorede 5 mål, lagde op til 15 mål og scorede et snit på 7.32. Dette kulminerede med en plads på årets hold i Serie A i hans allerførste sæson, derudover er han også allerede noteret for hans første landskamp - komet.

Transfers første sæson:
in:
Prestia 10mio.
Verratti 23 mio.
Iker Munian 150 mio.
Criscito 130 mio.
Samlet: 315mio.

Out:
Manninger 13 mio.
Grosso 4.5 mio.
Libertazzi 350dk(DE)
Magnusson 1.2mio(DE)
Samlet: 20mio.

Anden sæson er lige begyndt, og den er ikke begyndt som jeg havde kunne håbe på. Forfærdelig start i CL - nederlag ude imod Schalke og et tyveri af Fenerbache på min hjemmebane hvor de fik 1 point i et ufortjent 2-2 resultat, dette betyder 1 point i 2 kampe og gruppens seed#1 mangler jeg stadigvæk at møde, Manchester United. Det er op ad bakke hvis jeg skal nå målsætningen om at kvalificere mig fra gruppen.

Transfers 2 sæson:
In:
Mariani 12 mio. (Ung Italiensk regen)
Davide Santon 40mio.
Alberici 120mio. (Ung Italiensk regen)
Javier Pastore 150 mio.
Mattia Destro 35mio.
Karim Lekik (Leje - mulighed for køb 65mio)
Andrea Poli 30 mio.
Carlos Fierro 75mio.
Samlet: 460mio.

Out:
Storari 17 mio.
Giaccherini 13mio.
Immobile 20mio.
Reto Ziegler 45 mio.
Melo på leje, betalt 15 mio her og nu.
Pacienza på leje, betalt 10 mio her og nu.
Krasic på leje, betalt 50 mio her og nu.
Samlet: 172mio.

Fik desuden et bud fra Arsenal på 250mio på Elia, men handlen faldt desværre sammen. Satans!!

Som man kan se, forsøger jeg med en masse italienske spillere, hvor jeg i mit forgående Juventus save var ligeglad med nationaliteten. :)

Er rigtig misundelig på dig over købene af Santon og Poli. Poli gav jeg selv 130 for efter første sæson, og Santon koster 300(!!!) mil.

Forstår ikke udlejningen af Krasic, han har været kanon i begge sæsoner jeg har været ved roret. Hvordan med Verratti, hvem har han fortrængt? Pirlo? Vidal? March?


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ReaLFCK 01 Maj 2012, 22:20
Lidt off-topic måske, men hvordan gør Destro det for jeg som har prøvet ham? Overvejer lidt at hente ham til Inter i mit save. ? :)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: bianconeri 01 Maj 2012, 23:37
Citat af: ptrN 01 Maj 2012, 19:27
Er rigtig misundelig på dig over købene af Santon og Poli. Poli gav jeg selv 130 for efter første sæson, og Santon koster 300(!!!) mil.

Forstår ikke udlejningen af Krasic, han har været kanon i begge sæsoner jeg har været ved roret. Hvordan med Verratti, hvem har han fortrængt? Pirlo? Vidal? March?


Som jeg sagde havde jeg et spil til 2024 tror jeg med Juventus hele vejen, hvor Krasic blev legende i klubben. Han blev også topscorer den ene sæson i Serie A så er godt klar over han kan spille virkelig godt. Men forsøger at nationalisere holdet lidt mere, og bare alene det faktum han ikke passer ind i min taktik og virkelig på ingen måde imponerede i de chancer han fik. 13(7) - 0 mål, 3 oplæg og 6.75 i snit. Derfor røg han i dette spil.

Verratti har egentlig ikke fortrængt nogle. I første sæson:
Ligakampe:
Vidal: 30(3)
Pirlo: 29(1)
Marchisio: 24(4)
Verratti: 24(8)
Marrone: 6(7)

Matri er indstillet med lav kreativ frihed, og til at løbe i dybden og til at løbe i hullerne. Han bomber derudaf, allerede i 2 sæson dog er jeg jo lige begyndt, men ligastats: 3(1) - 7 mål, 7.82 snit. Derudover er han på 12 scoringer for Italien i 16 landskampe.

Destro er egentlig købt udelukkende grundet hans nationalitet. Det jo ikke fordi hans stats er "super" og han har endnu ikke fået chancen endnu, men i 1(1) i ligaen har da han da scoret og lagt op til 1 med et snit til 7.30. Er dog lige i begyndelsen - så han skal nok få endnu flere chancer. Jeg har derudover forlænget med DP for at have en super vejleder, så håber da han udvikler sig yderligere. :)

Verratti på nuværende tidspunkt: http://peecee.dk/upload/view/364701/full så indtil nu ser hans udvikling jo lovende ud.



Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: motormule 02 Maj 2012, 09:03
vandt mesterskabet og ligacuppen første sæson, bliver ikke nemt at gentage med cl på programmet og en smal midtbane og en ring venstre back, faktisk var pepe min bedste venstre back  :o

har købt bocchetti ( 95 mio) og rossi ( 295 mio) og veratti som backup til midten og nogle stor talenter som reserver.

fik 200 mio for elia i vinter pausen



Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 03 Maj 2012, 02:15
At sælge Elia var en kæmpe fejl... Ham, Krasic og Vidal er de tre bedste spillere på mit hold, halvejs inde i fjerde sæson.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: motormule 03 Maj 2012, 13:13
nej han var ikke speciel god som 3 angriber, jeg bruger ikke fløj.. så prøver også at sælge Krasic.

chellini har været min klar vigtigste spillere, da mit forsvar sejler uden ham.

har købt boilesen også


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: bianconeri 03 Maj 2012, 15:55
Er lige kommet igennem halvdelen af anden sæson og det har ikke just været en super sæson.

Blev sendt ud af championsleague allerede i gruppespillet, ekstremt skuffende.

Lagde ud med at tabe ude til Schalke, hvilket egentlig var OK fortjent. Derefter spillede jeg 2-2 hjemme imod Fenerbahce hvor det var ekstremt ufortjent jeg ikke hev sejren. En hjemmekamp imod Manchester United, hvor jeg igen føler jeg blev røvet på groveste vis. Men et nederlag på 2-3 hjemme, og mine drømme om videre avancement så sorte ud, og at jeg blev kørt over ude mod United i næste kamp 3-0 slukkede mulighederne for avancement. Endte dog som 3'er efter sejr imod Schalke hjemme og et kryds ude imod Fenerbahce... VIRKELIG skuffende omgang i CL.....!! Nu må jeg se hvordan det kommer til at gå i EL, talenterne kommer til at få spilletid.

Ligaen ser dog anderledes ud, efter 18 kampe er jeg stadigvæk ubesejret, med 15 sejre og en målscorer på 61-18. Jeg fører allerede med 9 point, så det ser lovende ud. Jeg er på nuværende tidspunkt oppe på 42 kampe i træk uden nederlag i ligaen. :)

Verratti forsætter udviklingen. Han har i alt spillet 14(1) kampe i ligaen, hvilket har smidt 13 oplæg af sig og et lille snit på 7.65. Derudover forsætter han hans karriere på landsholdet, hvor han allerede har opnået 3 kampe og scorede en enkel pind.

Men sygest af alt er Matri. Jeg nøjes med at vise et screenshot: http://peecee.dk/upload/view/364918/full - godt nok skræmmende skarp. :)



Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: motormule 04 Maj 2012, 08:33
vildt nok med matri, ved mig  brænder han helt vildt og rossi tror jeg rammer sidnettet 2-3 gange i hver kamp, har tæt på 20 chancer i hver kamp.. tabte til både parma og genoa.. men slog milan 3-0 og fik 3-3 mod arsenal på udebane..

ligger i top 5 i serie a, men inter har har vundet i sine 6 kampe


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 04 Maj 2012, 08:51
Har lige overstået et roligt januar transfer vindue år 2015, hvor det blev til ét køb. Jeg manglede en venstre-back, så José Angel blev hentet i Roma for £15,75 millioner. I ligaen fører jeg med 13 point ned til AC Milan og er stadig ubesejret, og i Champions League første Knock-Out Runde skal jeg op imod Feyenoord som jeg håber bliver en overkommelig modstander.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: motormule 06 Maj 2012, 14:27
fører serie a med 7 point med 7 kampe igen og har lige slået arsenal ud af kvartfinalen i cl og skal møde barca i semi.

jeg er ved at bytte de ældre spillere ud med meget yngre, min første reserve i angrebet er 17 år, men rossi og matri spillere fantatisk og især med efter pastore er kommet til..

prøver at ha stor del italiener på mit og det går rigtig godt indtil videre


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Trohde 08 Maj 2012, 23:10
Jeg spiller i samme opstilling som mange af jer andre, med to defensive midt, en central, offensive kanter og en enkelt angriber.

Hvilke holdinstillinger bruger I?


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: motormule 09 Maj 2012, 09:50
spiller med 3 på stribe på midten og en offensiv midt, det virker rigtig godt, da jeg jeg på 2 sæsoner har vundet 2 serie a titler en cup og en Cl og super cuppen med 5-1 over chelsea.

Matri som skarpretter med dybe stikninger virker for mig, da han er blevet topscore begge sæsoner


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 09 Maj 2012, 09:59
jeg spiller med fire i forsvaret, to centrale midtbanespillere, to offensive fløje og to folk helt fremme. spiller med dyb forsvarslinie og defensivt generelt samt med kontra-angreb. Det har sikret mig 4 Serie A titler på lige så mange år, samt job tilbud fra både Man Utd og Bayern München...


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: motormule 09 Maj 2012, 11:57
her min taktik, er desværre en dør til det med at uploade.

spiller meget anderledes end Gungner da jeg næsten altid vil være spil styrende, direkte spil og kontra ligger slet ikke til min spille stil, selvom det virker  ;)

men med 2 serie a titler og 1 cl på 2 år virker det vist fint nok  O0


(http://img814.imageshack.us/img814/6494/juvetatik.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/814/juvetatik.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Trohde 13 Maj 2012, 19:00
Hvordan bruger I Marchisio for at han spiller godt?


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 13 Maj 2012, 19:16
Jeg brugte ham slet ikke, og solgte ham til Valencia i starten af sæson 2...


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: bianconeri 13 Maj 2012, 19:30
Hvordan kan man sælge Marchisio. :(


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 13 Maj 2012, 20:30
Solgte ham fordi han ikke præsterede, og så købte jeg en erstatning der bare spillede bedre. Og da Valencia så bød på ham, takkede jeg ja. :)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: motormule 15 Maj 2012, 13:11
fik mit 3 mesterskab i træk, men røg ud til spartak moskva i semi i cl på en første kamp der gik helt galt med 1-4  :'(

vandt cuppen og supercuppen og vm for klubhold.

4 sæson 10 kampe 9-1-0 sejr og en målscore på 16-0, brænder helt vildt, især cavani brænder helt vildt, har kørt en 17 årig ind på holdet i stedet for matri plus en 18 årige holder nani ude af holdet

har solgt næsten alle de gamle offensive spillere

Marchisio gør det ok for mig, beholder ham nok kun fordi det er en juve mand  :)



Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: bobbefar 15 Maj 2012, 18:00
tror jeg vil starte med Juventus efter jeg har fulgt dem i serie a og de ligner et rigtig sjovt hold at spille med :)
Hvor mange penge er der til indkøb i første sæson og hvad med lønbudget og hvor meget er brugt op ?


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Cesc 16 Maj 2012, 21:16
Har startet et spil op med Juventus.

Indtil videre har jeg hentet Siphiwe Tshabalala og Andile Jali. Har også lige hentet Marco Verratti.

Jeg tror ikke jeg henter flere spillere, da jeg gerne vil have en masse millioner i den kommende sæson, og holdet er på sin vis rigtig rigtig godt synes jeg. En venstreback kunne jeg dog godt bruge.

Har solgt Manninger og Grosso.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Gungner 16 Maj 2012, 21:23
I min første sæson var Paolo Di Ceglie fast man på venstrebacken, med Caceras som hans back-up (han spillede dog selv fast i midterforsvaret). Et hurtigt penge-sparende tip er at Simone Pepe nemt og hurtigt kan trænes til både venstre- og højre backen.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Cesc 16 Maj 2012, 21:33
Super. Tak for tippet, jeg har sat ham til at træne lidt på det! ;-)

I spiller jeg en 4-2-2-2 formation, og min backup formation er en 4-3-3 formation i kontra. Jeg tror virkelig godt jeg kan få en fantastiske sæson i første sæson her. Jeg har store forventninger til Matri, Pirlo, Vidal og Tshabalala.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: MichaelHarlev 16 Maj 2012, 21:48
Kan helt klart  anbefale at hente Bocchetti, han har været fast mand på mit Juve-hold fra starten og til 2020 hvor jeg er nu. Han har spillet fantastisk i alle sæsoner, og er ved at runde 100 landskampe. Ellers kan Doumbia anbefales til angrebet, havde ham i 3 sæsoner, 93 kampe 78 mål.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: xxbikbokxx 16 Maj 2012, 21:50
Du køber da altid Tshabalala! Har selv haft et Juve save, det varede dog kun én måned.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Cesc 16 Maj 2012, 22:02
Citat af: xxbikbokxx 16 Maj 2012, 21:50
Du køber da altid Tshabalala! Har selv haft et Juve save, det varede dog kun én måned.


Jeg elsker den mand! :D

Han er så fucking voldsom på den venstrekant! Han laver virkelig altid fantastiske præstationer! Jeg synes virkelig det er vildt, at kun koster ca. 8 minutter, for med de stats han har, burde han kostede 40-50 millioner.. Virkelig en overset stjerne!


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 16 Maj 2012, 22:11
Citat af: Cesc 16 Maj 2012, 22:02
Jeg elsker den mand! :D

Han er så fucking voldsom på den venstrekant! Han laver virkelig altid fantastiske præstationer! Jeg synes virkelig det er vildt, at kun koster ca. 8 minutter, for med de stats han har, burde han kostede 40-50 millioner.. Virkelig en overset stjerne!

Hvordan foregår sådan en betaling?


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: FreDDy 16 Maj 2012, 22:13
Citat af: ptrN 16 Maj 2012, 22:11
Hvordan foregår sådan en betaling?


Jeg sad og tænkte det samme ;)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: xxbikbokxx 16 Maj 2012, 22:31
Citat af: Cesc 16 Maj 2012, 22:02
Jeg elsker den mand! :D

Han er så fucking voldsom på den venstrekant! Han laver virkelig altid fantastiske præstationer! Jeg synes virkelig det er vildt, at kun koster ca. 8 minutter, for med de stats han har, burde han kostede 40-50 millioner.. Virkelig en overset stjerne!

Kan ikke få gang i ham i WBA...


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Cesc 17 Maj 2012, 11:08
Citat af: ptrN 16 Maj 2012, 22:11
Hvordan foregår sådan en betaling?


Det er meget indviklet, og vil tage et par dage at forklare. ;-)

Anyway, så har jeg også købt Bocchetti som jeg bruger som venstreback, da jeg synes hans stat i koncentration er for lav til at bruge ham i midterforsvaret. Han er dog en trussel i luftrummet, og skulle gerne lave mange mål for mig.

Jeg har gået helt i detaljer og barberet min stab til, så jeg kun har de bedste af de bedste folk. Derudover har jeg skabt en indkasttaktik, en hjørnesparkstaktik og en frisparkstaktik. Jeg tror de alle sammen bliver rigtig gode, pga. min første Serie A kamp mod Udinese, jeg vandt 1-0. Jeg fik utrolig mange hjørnespark, og hver eneste gang vandt enten Chiellini eller Bocchetti og fik forsøgt sig. Vidal er også en trussel i luftrummet, og generelt set har Juventus måske det vildeste hovedstødshold i FM!


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Trohde 06 Jun 2012, 01:31
Mit Juventus-hold som ligger til at vinde ligaen for andet år i træk
(http://i50.tinypic.com/w722r6.png)

Næste mål er CL som jeg er i gang med nu. I første runde har jeg Villareal som jeg slog 2-0 på udebane i første kamp.

Ved godt der ikke er mange italienere, det skal der også arbejdes på.

Stillingen efter 28 kampe:

1. Juventus - 68p
2. Genoa - 56
3. Atlanta - 53p
4. Inter - 53p
5. Lazio - 52p
6. Milan - 48p


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Younes 16 Jun 2012, 13:13
Lækkert hold du har fået dig! Er James Rodriguez god? Ærgrer mig virkelig over jeg ikke nåde at købe ham inden Chelsea slog til i mit spil! Og hvad med Damiao. Er han lige så vild i dit spil som mit? :)

Her er mit Juve-hold, der skal vinde mig Champions League. Skal i gang med 3. sæson nu.

GK: Buffon

RB: Vrsaljko
CB: Chiellini
CB: Bocchetti
LB: Alex Sandro

CM: Vidal
CM:Badelj

AMR: Krasic
AMC: Lucas Moura
AML: Willian

ST: Damiao



Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: motormule 16 Jun 2012, 22:16
er også lige begyndt med juve for 3 gang da mine andre spil blev ødelagt...

har fået en elendig start, men Sygt mange brændte chancer doumbia brænder alt, 6 kampe 0 mål..

har heldigvis slået inter på mål af del piero  :)

købt..

doumbia
veratti
joel valencia

plus welbeck på lån


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Younes 01 Jul 2012, 16:37
Skal i gang med 6. sæson nu og har vundet mesterskabet 5 år i træk. Har vundet pokalen to gange, men har virkelig haft problemer i Champions League, så nu har jeg rustet op, og min trup ser nu ud som følger:

------------------------ Lloris ------------------------
--------------------------------------------------------
Vrsaljko --- Chiellini --- Varane --- Alex Sandro
--------------------------------------------------------
----- Verratti ------- M'Vila ------- Wilshere -----
--------------------------------------------------------
James Rodrigiez -------------------------- Willian
--------------------------------------------------------
------------------ Leandro Damiao -----------------

Bænk/reserver:
GK: Branescu
RB: Pavaozinho (regen)
CB: Bocchetti
CB: Prestia
LB: Emiliano Ensua
CM: Vidal
CM: Lucas Moura
CM: Daniel Rossi (regen)
CM: Marchisio
AML: Joel Valencia
AMR: De los Santos (regen)
ST: Carlos Fierro

Carlos Fierro er ved at blive rigtig rigtig god! Regner med at han lige så stille skal tage over for Damiao, for han er virkelig begyndt at bombe.

Satser virkelig på at denne sæson, er sæsonen hvor jeg vinder Champions League! Det hold jeg har nu burde kunne gøre det.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Younes 09 Jul 2012, 18:39
Som skrevet gik jeg efter at vinde Champions League, og det gjorde jeg. Slog Barca, Real ud i kvart- og semifinalerne, mens City fik hammeren i finalen. Jeg vandt ligaen uden at tabe en eneste kamp. 35 sejre, 3 uafgjorte og en målscore på 116-10. Pokalen vandt jeg også suverænt, så det må i den grad siges at ha været en godkendt sæson. Verratti lavede 41 assists i 37 kampe. Leandro Damiao lavede 41 mål i 33 kampe og Carlos Fierro scorede 38 mål i 30 kampe.

Solgte Lucas Moura, der bare ikke passede ind i min taktik for 197 mil til PSG.
Ud er også røget Bocchetti for 48 mil og jeg har også sagt farvel til Joel Valencia for 170 mil.

Fik et transferbudget på 500 mil og med indtægterne fra de andre transfers har jeg købt Neymar for 340 mil og Mario Götze for 450 mil.

Min stærkeste start 11'er ser nu således ud:


------------------------ Lloris ------------------------
--------------------------------------------------------
Vrsaljko --- Chiellini --- Varane --- Alex Sandro
--------------------------------------------------------
----- Götze ------- M'Vila ------- Wilshere -----
--------------------------------------------------------
James Rodrigiez -------------------------- Neymar
--------------------------------------------------------
------------------ Carlos Fierro -----------------


Ved ikke rigtig hvor længe jeg holder dette save kørende, da jeg næsten har det perfekte hold, men nu må vi se. Sæson 2017/2018 starter i hvert fald nu :)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Risom 09 Jul 2012, 19:25
Citat af: Younes 09 Jul 2012, 18:39
Fik et transferbudget på 500 mil og med indtægterne fra de andre transfers har jeg købt Neymar for 340 mil og Mario Götze for 450 mil.

Min stærkeste start 11'er ser nu således ud:


------------------------ Lloris ------------------------
--------------------------------------------------------
Vrsaljko --- Chiellini --- Varane --- Alex Sandro
--------------------------------------------------------
----- Götze ------- M'Vila ------- Wilshere -----
--------------------------------------------------------
James Rodrigiez -------------------------- Neymar
--------------------------------------------------------
------------------ Carlos Fierro -----------------



Alligevel et halvgodt hold du har fået samlet dig der  :P O0


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: nikovic 12 Jul 2012, 17:25
Har nu spillet knap halvanden sæson med mit Juventus hold nu. Første sæson sluttet fantastisk af med et mesterskab i sidste spillerunde, særligt Chiellini og Krasic var toneangivende i den sejr.

Da midlerne er få blev det ikke til nogen vilde signinger Pogba kom fra United på leje, mens Verratti (Pescara), Niang (Caen) og Nangis (Caen) var dem som kom til klubben.

Her i min anden sæson har jeg virkelig oprustet på en del positioner, samt hentet en del brede spiller til holdet. Har hentet 8 spiller de fleste er unge spiller jeg satser stort på i mit save med Juventus.

Christian Eriksen - 105 Ajax)
Yaya Sanogo - Fri (Auxerre)
Jose Campana - Fri (Sevilla)
Federico Balzeretti - 97.5 (Palermo)
Rene Adler - Fri (Leverkusen)
Salvatore Bocchetti - 90 (Rubin)
Carlos Fierro - 28 (Chivas)
Seydou Doumbia - 87.5 (CSKA Moscow)
Mauricio Isla - 55 (Udinese)

Alle priserne er opgjort i mil. kr.

Min stærkeste start ellever ser således ud:

MM: Buffon
HB: Lichtsteiner
CB: Bocchetti
CB: Chiellini
VB: Balzaretti
CM: Pirlo
CM: Vidal
HW: Krasic
OM: Eriksen
VW: Elia
BO: Doumbia

Vender tilbage med en opdatering når sæsonen er færdigspillet.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: reneskovgaard 23 Jul 2012, 20:05
Jeg er også godt inde i mit Juve save. Maj 2019. Ligaen bliver styret af mit unge mandskab:

(http://i47.tinypic.com/2q3nomg.png)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Adzke 23 Jul 2012, 20:22
Har du selv fået de spillere op igennem systemet, eller har du hentet dem i andre klubber? Må jeg ikke se et SS af Graziosi?


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: reneskovgaard 23 Jul 2012, 20:37
Citat af: Adzke 23 Jul 2012, 20:22
Har du selv fået de spillere op igennem systemet, eller har du hentet dem i andre klubber? Må jeg ikke se et SS af Graziosi?


De fleste er købt som 16-18 årige. Enkelte er købt som 20-22 :)

Stefano:

(http://i49.tinypic.com/11t0cpx.png)

Og så min anden angriber med vanvittige stats:

(http://i46.tinypic.com/2rmo01e.png)


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Nhg93 05 Aug 2012, 13:27
Citat af: Younes 09 Jul 2012, 18:39
Som skrevet gik jeg efter at vinde Champions League, og det gjorde jeg. Slog Barca, Real ud i kvart- og semifinalerne, mens City fik hammeren i finalen. Jeg vandt ligaen uden at tabe en eneste kamp. 35 sejre, 3 uafgjorte og en målscore på 116-10. Pokalen vandt jeg også suverænt, så det må i den grad siges at ha været en godkendt sæson. Verratti lavede 41 assists i 37 kampe. Leandro Damiao lavede 41 mål i 33 kampe og Carlos Fierro scorede 38 mål i 30 kampe.

Solgte Lucas Moura, der bare ikke passede ind i min taktik for 197 mil til PSG.
Ud er også røget Bocchetti for 48 mil og jeg har også sagt farvel til Joel Valencia for 170 mil.

Fik et transferbudget på 500 mil og med indtægterne fra de andre transfers har jeg købt Neymar for 340 mil og Mario Götze for 450 mil.

Min stærkeste start 11'er ser nu således ud:


------------------------ Lloris ------------------------
--------------------------------------------------------
Vrsaljko --- Chiellini --- Varane --- Alex Sandro
--------------------------------------------------------
----- Götze ------- M'Vila ------- Wilshere -----
--------------------------------------------------------
James Rodrigiez -------------------------- Neymar
--------------------------------------------------------
------------------ Carlos Fierro -----------------


Ved ikke rigtig hvor længe jeg holder dette save kørende, da jeg næsten har det perfekte hold, men nu må vi se. Sæson 2017/2018 starter i hvert fald nu :)

Et voldsomt hold du har fået dig! :)

Er der ingen der spiller med juve i øjeblikket?


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: Baliian 20 Aug 2012, 16:05
Hvordan spiller i Vucinic og Matri? Jeg spiller Vucinic som skarpretter og Matri som fremskudt angriber, men synes ikke at Matri scorer særligt mange mål.


Titel: Sv: Juventus
Oprettet af: ptrN 20 Aug 2012, 16:20
Citat af: Baliian 20 Aug 2012, 16:05
Hvordan spiller i Vucinic og Matri? Jeg spiller Vucinic som skarpretter og Matri som fremskudt angriber, men synes ikke at Matri scorer særligt mange mål.

Matri som skarpretter og enlig angriber.


                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010