FmFreaks

Andre Managerspil => Blogs FM2010 => Emne startet af: Dusty78DK 30 Aug 2010, 18:38



Titel: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 30 Aug 2010, 18:38
FREMTIDENS VIKINGETOGT






[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/Unavngivet.png[/img]



[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/Game02.png[/img]


Titel: Sv: Dusty's sidste blog !
Oprettet af: nicolajtmadsen 30 Aug 2010, 18:40
Ved ikke hvad jeg skal forvente af den start, men dine blogs har altid fanget mig og jeg ville gætte på du nok tager et ukend hold fra en ukendt liga måske den Egyptiske :D


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 30 Aug 2010, 19:10
Intro: What you see isn’t real …







Denne blog kræver mere end en almindelig introduktion. For selv om den foregår i de danske ligaer og begynder i sommeren 2009, så er mange ting anderledes end det du kender.

Jeg havde planlagt at jeg ikke skulle købe Football Manager 2010. Jeg mener, jeg er efterhånden ældre end tredive år, har et super fedt, men super krævende, fuldtidsjob, et sød kæreste og et nytårsforsæt (for fjerde år i træk) om at tage mig sammen og tabe mig 20 kilo. Blogging om Football Manager burde være langt nede på min prioritetsliste.

Men der skete noget. Jeg så tilfældigvis for et år siden en gameplay-video i hvilken det lykkes at skabe den Egyptiske liga til spillet på få minutter. Demoen lovede muligheden for ikke kun at tilføje ligaer, som ikke er med i forvejen, men også at gameren frit kunne lave ligaer om som han/hun havde lyst til.

Behøver jeg at sige at mit mundvand begyndte at løbe?

[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/14.jpg[/img]


På grund af min fascination af den i FM indbyggede editor, bliver denne blog meget anderledes end tidligere blogs.

Klubberne er som de plejer. De har de økonomiske rammer som du vil kunne genkende, hvis du har spillet med 10.3 databasen. Desuden er spillerne tilknyttet de samme klubber som altid og deres evner er ikke blevet finjusteret af mig eller andre.

Men den danske liga er blevet forandret.

Denne blog bygger på et muligt fremtidsscenarie: Den danske liga er blevet lavet om for at forbedre turneringen i forhold til økonomisk og sportslig udvikling. Idéen er langt fra grebet ud af den blå luft. Sidste år blev en DBU rapport startsskuddet til en heftig diskussion om fremtiden for dansk fodbold. Ét af de foreslåede scenarier bliver muligvis til virkelighed.

I denne blog er den mulige fremtid for dansk fodbold allerede dukket op. Jeg har læst forslagene til den nye ligastruktur og har på den baggrund gjort mig en masse tanker.

Jeg har skabt fremtidens danske liga – ommøbleret fra Superliga, over Pokalturneringen og til Danmarksserien. De fleste steder er forandringerne små. Men de er store nok til at jeg forventer at læserne af denne blog vil være nysgerrige. Eller måske endda debathungrende.

Jeg vil derfor nu præsentere den alternative ligastruktur som jeg har skabt, så alle læsere har mulighed for at blive klogere på hvad det er jeg roder rundt i. Jeg har testet turneringen tre sæsoner frem inden jeg startede mit blog-save, og derfor bør der ikke opstå store problemer.



Superligaen – nu med 14 hold
[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/Liga01.png[/img]

Den bedste danske række er blevet forstørret med to hold – fra 12 til 14. Derudover er antallet af nedrykkere øget fra to til tre. Det betyder i praksis, at der vil være ét hold mere permanent i Superligaen. Ændringen er gjort for at give endnu et af de såkaldte små hold muligheden for at være med i den del af dansk fodbold hvor den økonomiske udvikling går stærkest.

I turneringens opbygning er der også lavet en meget afgørende forandring: Frem for 33 spillerunder, er turneringen nu udvidet til 38. Dette er fordi den danske Superliga i denne blog vil køre efter skotsk forbillede: Først møder alle 14 hold hinanden ude og hjemme (26 spillerunder). Ved vinterpausen er denne del af turneringen færdig og ligaen deles op: De øverst placerede syv hold skal kæmpe om guld, sølv og bronze. De nederst placerede 7 hold skal kæmpe om at undgå de tre nedrykningspladser. Dette sker igen ved at holdene i hver af de to grupper mødes indbyrdes hjemme og ude (12 spillerunder).

I praksis vil det betyde at hvis Brøndby og FCK begge er placeret i samme halvdel af turneringen ved nytår, vil der være 4 gange ”New Firm” i hver sæson.

Hvorfor så flere kampe? Jo, for at højne niveauet i dansk fodbold. Ikke kun fordi der kommer flere topkampe, der giver flere penge. Nej, eksperter har i mange år udtalt at en af grundene til at Danmark i nogle tilfælde har haft svært ved at begå sig i europæiske turneringer, er at vi spiller langt færre kampe end de førende nationer (eksempelvis Italien, Spanien og England) i løbet af en sæson.

Valget af de to ekstra hold fra den næstbedste række er gjort rimeligt og retfærdigt: De to nedrykkere efter 08/09 sæsonen – AC Horsens & Vejle – har fået chancen igen, og skal nu kæmpe om overlevelse med oprykkerne og de andre bundhold. Det kan godt blive ganske drabeligt, men forhåbentlig også underholdende.



1. Division – nu med 18 hold
[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/Liga02.png[/img]

Det er ikke kun de bedste af de bedste der skal spille flere kampe. For at give spillerne fra de næstbedste danske hold flere kampe i benene, og dermed mere øvelse, har jeg også øget antallet af hold i den næstbedste danske liga. Nu er der 18 hold, der skal mødes indbyrdes to gange for at kæmpe om de tre oprykningspladser og de 4 nedrykningspladser. Turneringens størrelse giver nu flere hold mulighed for at blive i 1. division og udvikle sig langsomt (bl.a. det hold jeg har valgt til denne blog) for så at kunne gøre et seriøst forøg på at blive Superligahold.

Det var ikke helt let at finde nye hold til denne turnering. Der manglede to hold i forhold til de nye Superligahold, og så udvidede jeg turneringen med endnu to hold. Jeg kunne bare have taget nedrykkerne, men problemet er at grundet fusioner og konkurser eksisterer de ikke alle sammen. Derfor har jeg været inde i editorien og fundet de hold, der har en økonomi og/eller et klubmæssigt reputation, der gør holdet i stand til at klare sig hæderligt i 1. division.



2. Division – øst & vest
[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/Liga03.png[/img]

Den grundlæggende struktur ligger fast: 2. division er opdelt i en øst og en vest-del. Men de manglende hold (dvs. de fire hold jeg rykkede op i 1. division) skulle jo findes, og det blev en meget svær affære. I nogle tilfælde har jeg kunnet støtte mig til de hold, som i 08/09 sæsonen rykkede ud. Men i andre tilfælde har jeg kigget på klubbernes reputation og økonomi. Jeg har dog også været tvunget til at tage hensyn til at de oprykkede hold skulle passe regionalt, altså at sjællandske hold ikke skal placeres i vest-divisionen.

Reglen om at reserveholdene må spille i 2. division, men ikke rykke op, er uforandret.



Danmarksserien – pulje 1, 2 & 3
[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/Liga05.png[/img]

Nu er vi så nede ved ”græsrødderne” de små klubber der i høj grad eksisterer i kraft af det lokale engagement. De klubber syntes jeg skulle med, når nu der er tale om en blog, der hylder dansk fodbold. Det ville tage mig for lang tid at finde ud af hvilke hold, der rykkede ud af puljerne i 08/09 sæsonen, og derfor har jeg været så diktatorisk at udfylde de tomme pladser med hold, der har et højt nok reputation til at de burde havde en chance for at kunne klare sig.

Jeg har selvfølgelig også gjort mit yderste for at sikre at der er en rimelig fornuftig regional opdeling så holdene ikke skal rejse så langt.



DBU’s Pokalturnering – ny struktur
[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/EBCup.jpg[/img]

Den danske pokalturnering. Den er jo god nok som den altid har været … eller er den nu også det?

Det kan diskuteres – og det er det også blevet. Særligt finalens placering på Kr. Himmelfarts dag – dvs. inden Superligaen er spillet færdig. At afholde pokalturneringens mest afgørende kamp på det tidspunkt er uheldigt, fordi topplaceringerne i Superligaen sjældent er helt fastlagte på dette tidspunkt. Derfor vil hold i særlige situationer have en interesse i at tabe pokalfinalen for at få en UEFA-cup plads gennem ligaen. Konkret har David Nielsen antydet at det spillede en rolle i en af de pokalfinaler han spillede i. Det er den slags situationer der fik programmet ”fodbold uden filter” til at kræve en flytning af pokalfinalen for nogle år siden. Uden held.

Men det problem er løst nu. Jeg har flyttet pokalfinalen til den sidste søndag i maj måned, hvor den vil ligge fast. Derudover har jeg – for at forhindre sammenfald med ligaen – fastsat at alle de danske ligaer skal være færdig senest onsdagen før pokalfinalen. Dermed er alle medaljer og op- og nedrykningspladser fordelt, når der er pokalfest i parken.

Udover dette har jeg udvidet kampprogrammet. Alle superligaholdene kommer allerede ind i pokalturneringen i 2. runde. Kun 1. runde spilles om efteråret, resten af turneringen spilles fra 1. marts. Derudover har jeg udvidet princippet om at afvikle en runde over to kampe. IRL er det kun semifinalen der skal afgøres over to kampe, men jeg har bestemt at i dette save skal kvartfinalen også spilles over to kampe.

Grunden til de to justeringer i turneringen skal primært ses i forhold til at give de små hold mulighed for at få flere ”højprofil”-hjemmekampe mod større hold. Jeg har kompenseret de Superligahold, der spiller i Europa, ved at de ikke skal spille i pokalen i efterårssæsonen.






BEMÆRK: Jeg har ved hjælp af en xml-fil fra den officielle editor ændret i turneringerne, men der ikke lavet ændringer i klubbers økonomi, klubry, spilleres evner, spilleres klubber eller lignende.







Ønsker du selv at prøve kræfter med min ændring af de danske ligaer, så kan du downloade filen HER:

http://www.gratisupload.dk/download/48580/.

Når du trykker ser det måske lidt mystisk ud, bare en masse tal, men oppe i toppen af skærmen skulle der gerne være mulighed for at downloade.

Mine ændringer er en xml-fil, der skal placeres i mappen "Editor data" under dokumenter. Herefter skal du gå ind i FM 10 og vælge den.

N.B: Virker kun i patch 10.0.3 - ønsker du en tidligere version skal du åbne den i editoren og gemme den i en af de tidligere databaser.

Known Issues:
1) Selv om Superligaen skal stoppe nogen lunde hvor den plejer i starten af december, så bliver der af og til afviklet en runde eller tre i februar. Jeg har arbejdet på højtryk for at løse det, men det er ikke lykkes endnu
2) Disciplinreglerne er vidst nok ikke de helt rigtige. Jeg har sløset med at researche det, derfor valgte jeg den, som jeg syntes lå tættest på. Du må ind og ændre det i editoren, hvis du er utilfreds



Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Guldbrand 30 Aug 2010, 19:19
Yderst interessant.. Jeg følger helt klart med her..  O0


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Arsrea 30 Aug 2010, 19:21
bliver spædende at høre om, kunne du evt. fået oploade det? :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Bimmand 30 Aug 2010, 19:22
Virkelig spænderne og et godt hold du har valgt :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 30 Aug 2010, 20:12
FC Vestsjælland
[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/FCV-logo.gif[/img]





Denne blog er et eksperiment. Ikke kun på grund af den ændrede ligastruktur. Nej, denne blog er et forsøg på at skabe noget stort. En ny dominerende klub i dansk fodbold – på Sjælland, udenfor det Storkøbenhavnske område. Konkurrencen er hård. Nordvest FC, FC Roskilde, Næstved osv. er alle hold, der desperat kæmper om at byde ”københavnerne” trods. Nogle er fusioneret, andre har tiltro til den lokale klubfølelse. Kun ét af disse projekter kan blive store nok til at udfordre hovedstaden. Jeg vil gøre mit yderste til at FC Vestsjælland bliver dette hold.

Da jeg er en travl mand vil jeg dog gøre opmærksom på at hver sæson kun vil få 3-4 updates (1. september, 1. januar (måske en transferupdate 1. februar) og 1. juni), og grafik bliver der lidt af.


Fundamentet er der. Oprykningen i sidste sæson fra 2. division til 1. division har givet flere penge i kassen og fornyet optimisme. Med den ændrede ligastruktur, er der nu plads til at hold som FCV kan udvikle sig langsigtet i forhold til at komme i Superligaen indenfor nogle år og så holde sig fri af nedrykning. Hvis klubben når så langt, ja, så er det ikke til at sige hvor den ellers kan ende …



Overordnede mål:
Etablering i Viasat divisionen
Opbygning af talentmasse
Oprykning til Superligaen senest i maj 2012
Etablering som fast Superligahold i den nederste del af ligaen
FC Vestsjælland må aldrig få en dansk moderklub


Kortsigtede mål:
Udbygning af truppen
Positive tal i lønbudgettet
Midterplacering i Viasat divisionen



Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 30 Aug 2010, 20:22
Tak for alle de positive tilbagemeldinger. Jeg er spændt på at se hvordan reaktionen bliver, når spillet for alvor kommer i gang
Citat af: Arsrea 30 Aug 2010, 19:21
bliver spædende at høre om, kunne du evt. fået oploade det? :)


Måske senere når bloggen er lidt ældre. Ønsker ikke at trække læsere væk fra projektet  ;)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Arsrea 30 Aug 2010, 20:26
Helt iorden, men glæder mig til at høre mere! :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: søgaard 30 Aug 2010, 21:24
Du går aldrig galt i byen, når du starter en blog, Dusty!

Selvom man mere eller mindre ved hvad man kan forvente, så imponerer du alligevel hver gang :)

Også dejligt, at høre du ikke kan undvære os og FM ;)

Ser frem til mere fra dine fingre!


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: theALEXANDER 31 Aug 2010, 17:09
Dusty, jeg må være ærlig efter jeg har læst starten af din blog; Jeg ELSKER den!

- Alle dine idéer omkring ændringer til den nuværende ekstremt pinlige turneringsstruktur er suveræn!
- Hvis du kunne få nedfældet dette juridisk korrekt osv. skulle du måske tage at rette henvendelse til DBU, de tosser som sidder derinde nu kan jo med al tydelig bruge din hjælp.

Held og lykke med bloggen, og et ekstra plus skal du have for din sympati for de små klubber; det er dem som skaber fodbolden i DK - Uden bredde - Ingen Elite!


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Swizz CataR 31 Aug 2010, 19:43
Jeg er allerede opslugt... Som Søgaard siger, så er du altid garant for en fantastisk blog, og jeg er sikker på at denne ikke bliver nogen undtagelse. Din forberedelse og dit engagement deri alene får mig til allerede nu at glæde mig meget til de mange kommende updates..

Jeg læser med ;)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: jstoffer 31 Aug 2010, 20:05
YES!! Kongen af blogs er tilbage med endnu et fantastisk stykke historie. Jeg vil glæde mig til at følge dit eventyr, det bliver konge..


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 31 Aug 2010, 20:58
Citat af: Søgaard 30 Aug 2010, 21:24
Du går aldrig galt i byen, når du starter en blog, Dusty!

Selvom man mere eller mindre ved hvad man kan forvente, så imponerer du alligevel hver gang :)

Også dejligt, at høre du ikke kan undvære os og FM ;)

Ser frem til mere fra dine fingre!

Citat af: theALEXANDER 31 Aug 2010, 17:09
Dusty, jeg må være ærlig efter jeg har læst starten af din blog; Jeg ELSKER den!

- Alle dine idéer omkring ændringer til den nuværende ekstremt pinlige turneringsstruktur er suveræn!
- Hvis du kunne få nedfældet dette juridisk korrekt osv. skulle du måske tage at rette henvendelse til DBU, de tosser som sidder derinde nu kan jo med al tydelig bruge din hjælp.

Held og lykke med bloggen, og et ekstra plus skal du have for din sympati for de små klubber; det er dem som skaber fodbolden i DK - Uden bredde - Ingen Elite!

Citat af: Swizz CataR 31 Aug 2010, 19:43
Jeg er allerede opslugt... Som Søgaard siger, så er du altid garant for en fantastisk blog, og jeg er sikker på at denne ikke bliver nogen undtagelse. Din forberedelse og dit engagement deri alene får mig til allerede nu at glæde mig meget til de mange kommende updates..

Jeg læser med ;)

Citat af: jstoffer 31 Aug 2010, 20:05
YES!! Kongen af blogs er tilbage med endnu et fantastisk stykke historie. Jeg vil glæde mig til at følge dit eventyr, det bliver konge..


Tak for de mange pæne ord. Jeg bliver sgu' helt nervøs for at fortsætte, for jeg ved ikke om jeg kan leve op til jeres forventninger. Men jeg skal prøve.

Det er godt set at oplæget er gennemarbejdet. Helt tilbage i februar begyndte jeg at forberede denne blog. Det var faktisk meningen jeg skulle have deltaget med den i blogkonkurrencen, men da jeg spurgte til ændringer i editor virkede folk umiddelbart meget tøvende dengang. Så jeg turde ikke.

Men nu tænkte eg: Nøj, hvor vil det være ærgerligt at jeg har forberedt denne blog så længe og at den aldrig blev til noget.

Så jeg tager chancen  ;)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Enged 31 Aug 2010, 21:38
Hvis du skrev "Lort er gud!" så ville folk jo bare stille sig sammen og nikke. ;)

Normalt læser jeg ikke blogs, fordi mange går døde hurtigt, men du er jo garant for at forsætte, og dette projekt er så spændende, at jeg simpelthen må følge med.
God vind til vikingetogten.


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 01 Sep 2010, 14:21
STATUS FØR START PÅ 2009/2010 SÆSONEN


[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/FCV-logo.gif[/img]

FC Vestsjælland



Klubbens sæsonmål: Placering midt i tabellen
(oprindeligt udspil: Undgå nedrykning)

Medieforventning: 15. plads i Viasat Sport Divisionen

Odds på oprykning: 26,00

Prioritering af liga: Høj

Prioritering af pokalturnering: Høj

Transferbudget: 1,2 millioner kr.

Lønbudget: 90.000 kr. (60.245 kr. brugt)

Økonomi: 3,5 millioner kroner i klubkassen






Vigtigste transfer ind:


[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/Transfer.jpg[/img]



Vigtigste transfer ud:


Ingen af stor betydning



Vurdering af sæsonen



FC Vestsjælland har en meget stærk trup fra spillets start. Stort set kun firestjernede spillere eller mere. Alligevel er der enkelte svaghedspunkter: Første prioritet i forhold til transfer er en ny venstre back og en boksspiller. Inden jeg kommer så langt fyrer jeg assistenttræner Peter Foldgast og ansætter Thomas Frank. Ja, Foldgast var en stor personlighed i klubben, men Frank er stærk til fysisk træning, og det er vigtigst i en klub hvor trænerne højest har evner til 1½ stjerne, og hvor der ikke er økonomi til nye.

Den største svaghed er dog at klubben stadig stort set kun har deltidskontrakter med sine spillere. Jeg kan ikke ændre det økonomisk lige nu, men det er i hvert fald noget der skal ændres på så snart det er muligt.

Når en up-and-coming klub skal bygges op, har jeg set to strategier brugt i fodboldverden: Enten henter man et par aldrende landsholdsspillere og bygger holdet op om dem, ellers finder man en håndfuld unge, lovende talenter, som ingen andre tager alvorligt. Efter jeg har haft nogle gigantiske skuffelser med den første strategi i de gamle CM spil, kører jeg nu kun efter den plan der hedder: Ungdom frem for alt. Men der er farer ved begge måder: Hvis du henter de gamle folk, kan de være for dårlige eller blive skadet, hvorefter du står med en trup, der er vant til at have en stærk mand at støtte sig op af. Henter man kun unge folk risikerer man både et ujævnt spillemæssigt niveau og at klubbens ledelse i utide siger ja til at sælge spilleren.

[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/start11.jpg[/img]


Den trup jeg ender med at få bygget op er imponerende, hvis jeg selv skal sige det. Jeg henter flere store scoop – hvor Shawkat må betegnes som det største røverkøb. I det hele taget er en stor del af de nyindkøb, der kan træde ind på førsteholdet, yngre end 22 år. Jeg håber at jeg kan holde på dem i 2-5 sæsoner inden de forhåbentlig skal sendes til udlandet og indbringe en masse penge.

Kort sagt er min optimisme ganske god inden sæsonstarten. På trods af at der kun bliver solgt 150 sæsonkort.



[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/Trup.png[/img]



Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: McManaman 01 Sep 2010, 14:33
Det er utroligt hvor god denne blog er.. Jeg glæder mig allerede til meget mere..


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Erzael 01 Sep 2010, 15:10
Må også lige komme med en kommentar her Dusty, da jeg er fast inventar af din fanskare. Allerede nu ser det rigtig lovende ud, og at du har kastet dig ud med lokalholdet fra min synsvinkel gør det bare endnu bedre. Rent blogmæssigt har du indtil videre fuldt din egen blogstil til punkt og prikke. Jeg havde dog måske forventet en lidt mere "shop amok" taktik, men dog, så rækker det sku med dem du har foretaget dig.

Umiddelbart burde du ikke have det store problem med at få etableret FC Vestsjælland i løbet af et par sæsoner, og om maks fem af slagsen ligger du helt sikkert i Superligaen. Ingen tvivl om det. Glæder mig rigtig meget til at læse videre, og eftersom det er en blog du har arbejdet på i et par måneder, on'n'off, så regner jeg med en lang og fantastisk en af slagsen. (Ikke at du ikke plejer at være god for en lang og fantastisk blog :cr: )

Ser frem til næste udkast!


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 01 Sep 2010, 15:22
[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/FCV-logo.gif[/img]

FC Vestsjælland
1. januar 2010




Forestil dig en dansk fodboldkamp er slut. Den ene træner står slukøret foran de rullende tv-kameraer og bliver spurgt om hvordan træneren vil vurdere sit hold efter det tredje skuffende resultat i træk. Svaret bliver: ”Tja, jeg tror en del af vores problemer hænger sammen med at vi har nogle skadede stamspillere”

Hvad tænker du?

Der har været en meget klar tendens i dækningen af Superligaen på TV3+ over de seneste fem år. Når klubber pludselig har fået et dyk i formen, er det af og til sket at træneren har sagt at det hænger sammen med skader, og i det tilfælde går Werge og co. på barrikaderne: Det er ifølge fodboldkommentatorerne verdens dårligste undskyldning.

Jeg må indrømme at jeg meget længe har haft svært ved at se om de kloge fodboldfolks kritik af denne ”forklaring” var retfærdig, men mit første halve år i FC Vestsjælland giver svaret.

To dage inden premieren får jeg en update fra fys’en i klubben: Min klub er den eneste i ligaen uden en eneste skade. Smukt. Sæsonen starter med fynd og klem med en 1-0 udesejr over B93. Efter de første 6 kampe ligger vi nr. 1 med to point ned til AB, og i den periode har vi slået både Viborg og Lyngby. Men så får min startopstilling fire skader meget hurtigt efter hinanden, og på bare tre kampe glider vi ned til at være nr. 6.

Så lad det være sagt direkte til Carsten Werge og alle andre på TV3+’s fodboldredaktion: Stop med jeres hetz mod trænere med mange skader. Det er rigtigt at det kan bruges som en dårlig undskyldning, men man skal da være rimelig smalsporet for at påstå at langt de fleste klubber vil lide sportsligt under at miste en håndfuld spillere fra start 11’eren til skadesbænken.

Er jeg for langt ude? Jeg vil meget gerne høre dit input i bloggen.

[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/kampe.png[/img]


Men ud over den chokerende gode start og et voldsomt dyk bagefter, retter formkurven sig. FC Vestsjælland er oprykkere, men det kan ikke ses, for vi har et rigtig godt styr på de fleste hold. Drengene spiller uimponeret mod både små og store hold. Vi er gode til at spille bolden rundt og fighte, og desuden er mit angreb hurtigt og giftigt. Specielt Andreas Mortensen, der bliver kåret til Viasat Sport Divisionens største profil ved nytår. I topscorerstriden er det kun Lee fra Skive, der har scoret flere mål end ham. Det eneste tidspunkt hvor holdet for alvor er i problemer, er når vi møder et hold, der er super til kontra. Og det gør vi åbenbart tit.

[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/1div.png[/img]


Men alt i alt må en 7. plads efter 22 ud af 34 kampe spillet er absolut godkendt. Ligaens største overraskelse er uden tvivl Hvidovre, der trods en skrøbelig økonomi har kæmpet sig op i oprykkerfeltet. Faktisk lå de nr. 1 indtil et alvorligt formdyk i november.

Pokalkampe har der ikke været noget af for alle Superliga og Viasat Sport divisions-hold her i efteråret. Pokalturneringens første runde med amatørholdene løb af stablen onsdag i efterårsferien, og resten af de danske hold træder ind når ligaerne begynder igen 1. marts. FC Vestsjælland indleder de sidste 12 kampe i 1.division på hjemmebane mod FC Roskilde d. 7. marts, og træder ind i pokalturneringens 2. runde med kampen mod Danmarksserieholdet Svebølle d. 10. marts.




Nu er der sikkert mange, der stadig ikke helt har vænnet sig til den nye ligastruktur jeg har i denne blog. Derfor vil jeg her kort fortælle noget om hvordan det ser ud i Superligaen.

Nytår er nemlig blevet endnu mere vigtig i dansk fodbold end det har været før. Ikke nok med at transfervinduet åbner, så er det nu at SAS-ligaen deles i to dele efter skotsk forbillede.

[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/sasl.png[/img]


Her i efteråret har alle de 14 hold mødtes ude og hjemme. Det har givet de 26 spillerunder, som du kan se resultatet af her. Nu bliver ligaen delt.

Det betyder at Aab, Randers, FC København, FC Midtjylland, Brøndby, OB og AC Horsens i foråret mødes ude og hjemme for at afgøre medaljer og europæiske pladser. Der er 11 point fra det dårligst placerede til det bedst placerede hold, hvilket betyder at næsten alt kan ske. "Logikken" siger at det er blandt de to øverste hold at vinderen skal findes over de næste 12 spillerunder, men husk på hvor mange gange et forspring på mere end 5 point er blevet sat over styr.

Samtidig med vil SønderjysE, Esbjerg, Vejle, AGF, Silkeborg, FC Nordsjælland og HB Køge mødes ude og hjemme i foråret for at finde ud af hvilke tre hold, der skal rykke ud, og hvilke fire hold der kan ånde lettet op. HB Køge ser meget isoleret ud i bundstriden, men ellers ser det ud til at både FCN, Silkeborg, AGF og Vejle skal fighte hårdt for at blive oppe. Esbjerg skal heller ikke føle sig alt for sikker, hvorimod SønderjyskE ser ud til at være en meget usandsynlig nedrykker.

I næste update afslutter jeg 2009/2010 sæsonen. I den vil du kunne høre om pokalturneringen, der nu ligger primært om foråret, om FC Vestsjællands bestræbelser for at komme til tops og så vil jeg naturligvis give jer et billede af hvordan Superligaen’s nye struktur gav drama i top og bund for alle pengene.


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 01 Sep 2010, 15:23
Citat af: Erzael 01 Sep 2010, 15:10
Må også lige komme med en kommentar her Dusty, da jeg er fast inventar af din fanskare. Allerede nu ser det rigtig lovende ud, og at du har kastet dig ud med lokalholdet fra min synsvinkel gør det bare endnu bedre. Rent blogmæssigt har du indtil videre fuldt din egen blogstil til punkt og prikke. Jeg havde dog måske forventet en lidt mere "shop amok" taktik, men dog, så rækker det sku med dem du har foretaget dig.

Umiddelbart burde du ikke have det store problem med at få etableret FC Vestsjælland i løbet af et par sæsoner, og om maks fem af slagsen ligger du helt sikkert i Superligaen. Ingen tvivl om det. Glæder mig rigtig meget til at læse videre, og eftersom det er en blog du har arbejdet på i et par måneder, on'n'off, så regner jeg med en lang og fantastisk en af slagsen. (Ikke at du ikke plejer at være god for en lang og fantastisk blog :cr: )

Ser frem til næste udkast!


Taaaaak for den meget positive respeons.

Jeg vil bare lige understrege at det kun er introen - den hvor jeg beskrev hvordan de nye ligaer ser ud - som jeg har skrevet helt tilbage i februar. Savet her startede jeg op for et par dage siden  :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: theALEXANDER 01 Sep 2010, 16:52
Dusty, jeg har en forespørgsel.

Jeg vil gerne vide om du kunne være interesseret i at uploade din .xml-fil, så vi andre kunne tage del i disse ligamæssige struktur-ændringer?
Din model synes jeg allerede efter et par updates på bloggen virker langt bedre end den nuværende model.

Det er selvfølgelig helt op til dig selv om du vil dele dine ændringer med os andre eller om du vil udforske dem alene :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 01 Sep 2010, 17:09
Citat af: theALEXANDER 01 Sep 2010, 16:52
Dusty, jeg har en forespørgsel.

Jeg vil gerne vide om du kunne være interesseret i at uploade din .xml-fil, så vi andre kunne tage del i disse ligamæssige struktur-ændringer?
Din model synes jeg allerede efter et par updates på bloggen virker langt bedre end den nuværende model.

Det er selvfølgelig helt op til dig selv om du vil dele dine ændringer med os andre eller om du vil udforske dem alene :)


Du er ikke den første der spørger, og jeg overvejer seriøst at lægge den ud. Jeg er bare nervøs over om folk så helt mister interessen for min blog.

Jeg tænker lige lidt


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Ariana Grande 01 Sep 2010, 17:11
Citat af: Dusty78DK 01 Sep 2010, 17:09
Du er ikke den første der spørger, og jeg overvejer seriøst at lægge den ud. Jeg er bare nervøs over om folk så helt mister interessen for min blog.

Jeg tænker lige lidt


For min skyld må du gerne vente med at lægge den ud, men på den anden side er jeg virkelig meget interesseret i den da jeg virkelig gerne vil se om den kan få min lyst til at spille med Kjellerup tilbage igen :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 01 Sep 2010, 17:20
Citat af: Arsrea 30 Aug 2010, 19:21
bliver spædende at høre om, kunne du evt. fået oploade det? :)
Citat af: theALEXANDER 01 Sep 2010, 16:52
Dusty, jeg har en forespørgsel.

Jeg vil gerne vide om du kunne være interesseret i at uploade din .xml-fil, så vi andre kunne tage del i disse ligamæssige struktur-ændringer?
Din model synes jeg allerede efter et par updates på bloggen virker langt bedre end den nuværende model.

Det er selvfølgelig helt op til dig selv om du vil dele dine ændringer med os andre eller om du vil udforske dem alene :)

Citat af: TheX 01 Sep 2010, 17:11
For min skyld må du gerne vente med at lægge den ud, men på den anden side er jeg virkelig meget interesseret i den da jeg virkelig gerne vil se om den kan få min lyst til at spille med Kjellerup tilbage igen :)



OBS!


Grundet psykisk pres  ;) har jeg nu offentliggjort den xml-fil, jeg har brugt for at skabe dette save.

Du finder den på første side, til sidst i den lange intropost, hvor jeg gennemgår ligaernes struktur.






Håber folk alligevel gider følge med når de nu selv kan prøve en alternativ liga  ;)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Jharn 01 Sep 2010, 17:36
Elsker dine blogs, Dusty!!

Det er VIRKELIG genialt!


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Bimmand 01 Sep 2010, 18:42
Man skal følge med i denne blog, den er bare super og så er det fedt at du skriver om et af mine lokale hold :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Thebarber 01 Sep 2010, 19:22
Når jeg prøver din database siger den bare Could not process rule group settings in og så den mappe den ligger i?


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: theALEXANDER 01 Sep 2010, 19:28
Tak skal du have Dusty, for at du har offentliggjort din xml-fil

Jeg vil dog stadig med ligeså stor grad læse med i din blog da det er spændende om du kan føre FCV opad! :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 01 Sep 2010, 20:44
Citat af: Thebarber 01 Sep 2010, 19:22
Når jeg prøver din database siger den bare Could not process rule group settings in og så den mappe den ligger i?


Aner det ikke. Den virker hos mig med 10.0.3. databasen. Det er det eneste jeg ved
Citat af: theALEXANDER 01 Sep 2010, 19:28
Tak skal du have Dusty, for at du har offentliggjort din xml-fil

Jeg vil dog stadig med ligeså stor grad læse med i din blog da det er spændende om du kan føre FCV opad! :)

Citat af: Bimmand 01 Sep 2010, 18:42
Man skal følge med i denne blog, den er bare super og så er det fedt at du skriver om et af mine lokale hold :)

Citat af: Jharn 01 Sep 2010, 17:36
Elsker dine blogs, Dusty!!

Det er VIRKELIG genialt!


Tak for de mange pæne ord folkens. Jeg vil tro der indenfor et par dage er sæsonafslutningsupdate  :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: ogasogas 02 Sep 2010, 14:40
en rigtig god blog og spændende forsøg som jeg også har downloadet
Citat af: Thebarber 01 Sep 2010, 19:22
Når jeg prøver din database siger den bare Could not process rule group settings in og så den mappe den ligger i?

n
spiller du med summeropdate for da jeg gjorde det sagde den det men så fjernede jeg den og nu virker det


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Legenden 02 Sep 2010, 15:29
Rigtig spændende arbejde, du har gang i her. Kunne godt selv finde på at prøve kræfter med dit ligasystem, og så kan jeg godt lide, at du har Shawkat! Han er en af mine yndlingsspillere, hvis jeg er træner i mindre klubber. Så valgte jeg også lige at fjerne den hvide baggrund på det logo, du bruger i din tekst - hvis det altså var noget, som du vil bruge. Keep it up. :)

[img ]http://i53.tinypic.com/r936gz.jpg[/img]

Kode:
[img ]http://i53.tinypic.com/r936gz.jpg[/img]


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Brodtgaard 02 Sep 2010, 15:48
Fantastisk... Jeg sidder her i bilen, på vej hjem til Randers fra jobbet i Grenaa, og opdager din blog. Jeg læser den på min iPhone. Det har gjort den dødsyge køretur kortere end sædvanligt :)

Det er altid en fornøjelse at læse dine blogs, og denne er ingen undtagelse. Det er et spændende projekt, og jeg glæder mig til mere.



Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Brodtgaard 02 Sep 2010, 20:44
Jeg har også prøvet at fjerne den hvide baggrund - på billedet af EB Cup

[img ]http://i52.tinypic.com/2my4vfn.jpg[/img]

Her er koden, hvis du vil bruge billedet: 
Kode:
http://i52.tinypic.com/2my4vfn.jpg


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 04 Sep 2010, 17:30
Citat af: Brodtgaard 02 Sep 2010, 15:48
Fantastisk... Jeg sidder her i bilen, på vej hjem til Randers fra jobbet i Grenaa, og opdager din blog. Jeg læser den på min iPhone. Det har gjort den dødsyge køretur kortere end sædvanligt :)

Det er altid en fornøjelse at læse dine blogs, og denne er ingen undtagelse. Det er et spændende projekt, og jeg glæder mig til mere.


Mange tak for rosen. En update er på vej!
Citat af: NicklasJakobsen 02 Sep 2010, 15:29
Rigtig spændende arbejde, du har gang i her. Kunne godt selv finde på at prøve kræfter med dit ligasystem, og så kan jeg godt lide, at du har Shawkat! Han er en af mine yndlingsspillere, hvis jeg er træner i mindre klubber. Så valgte jeg også lige at fjerne den hvide baggrund på det logo, du bruger i din tekst - hvis det altså var noget, som du vil bruge. Keep it up. :)

[img ]http://i53.tinypic.com/r936gz.jpg[/img]

Kode:
[img ]http://i53.tinypic.com/r936gz.jpg[/img]



Tak for dine logoer. Særligt FC Vestsjælland logoet skal jeg nok få brugt  :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 04 Sep 2010, 17:38
[img ]http://i53.tinypic.com/r936gz.jpg[/img]

FC Vestsjælland
1. juni 2010




Den første sæson er ovre i den ændrede danske liga. Hvordan er det så gået?

For FC Vestsjælland var det desværre ikke muligt at fastholde de gode resultater fra den første del af sæsonen. Særligt sidst på foråret blev der smidt voldsomt mange point væk. Jeg vil pege på at dels havde angriberne svært ved at holde et stabilt scoringsniveau, og på den anden side var mine forsvarsspillere gode til at begå store fejl i mand-mod-mand duellerne. Men det der virkelig fik mundvigende til at bevæge sig opad i foråret var præstationerne i pokalen. Særligt den sikre 3-1 sejr over HB Køge, hvor mine spillere var voldsomt dominerende og burde måske have scoret 2-3 mål mere. I vores sidste pokalkamp mod AaB gav vi mesteraspiranterne kamp til stregen. Efter de kom foran 2-0 tidligt i kampen, hoppede de af styrepinden og troede de kunne køre kampen hjem. Men en stærkt spillende Andreas Mortensen fik scoret og lagt op til et mål, og så var vi med igen. Vi ender med at sige farvel til pokalen med et hæderligt nederlag til Superligaens tophold, og det er flot klaret.

[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/Fix.png[/img]


Måske stiller jeg for store krav til drengene, men det er super ærgerligt at måtte nøjes med uafgjort på dels et forsvarskiks og at angriberne brænder 2-3 store chancer. Men jeg vil forsøge i næste sæson at få fat i nogle bedre trænere, så holdet kan forbedre sig. Men en 7. plads er absolut også godkendt, specielt når Andreas Mortensen bliver delt topscorer i ligaen – 22 kasser, hvilket Søren Ulrik Vestergaard også har scoret for Viborg. Der mangler nye spillere på den centrale midtbane, og måske en enkelt forsvarsspiller også, men jeg er stolt af mine drenge.

[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/Viasat.png[/img]


I toppen af Viasat Sport Divisionen blev det - helt som forventet - Lyngby, AB og Viborg der rykkede op. Særligt Lyngby's statistik er mere end almindeligt imponerende. I starten af forårssæsonen var Vibrog ved at miste pladsen til FC Kolding, men det viste sig at erfaringen som Superligahold kom domkirkebyen til gode. I forhold til nedrykkerne er BK Frem nok den største overraskelse. Men med den dårlige økonomi holdet har og deres deraffølgende manglende mulighed for at kunne skrive professionelle kontrakter med spillerne, har nok været en meget afgørende faktor

I superligaen endte topstriden med at AaB satte konkurrenterne effektivt til vægs. Det er lidt svært at genkende dette AaB holds præstationer i forhold til virkelighedens Superliga, men lad det ligge. Brøndby kan langt fra være tilfreds med sine præstationer i de sidste par spillerunder, men de vinder pokalfinalen søndag d. 30 maj 3-1 over AaB. Kampen afvikles præcis en uge efter alle ligaer i Danmark er spillet slut.

[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/SAS1.png[/img]


Bundstriden blev den mest kedelige jeg har set i de testspil jeg har kørt. Når jeg siger kedelig mener jeg at ingen af holdene på nedrykningspladsen ved nytår blev skiftet ud. Jeg har ellers set store hop tidligere, og er i det hele taget meget overrasket over at det blev FC Nordsjælland, der skulle rykke ned. De bliver en meget stor favorit til at vinde 1. division i den kommende sæson.

Alt i alt er jeg meget tilfreds, og glæder mig rigtig meget til at se hvad den kommende sæson vil byde for FC Vestsjælland.



Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dane 16 04 Sep 2010, 18:21
Super spændende at følge en ny ligastruktur.
Lige en enkelt stavefejl jeg lagde mærke til, i den første linje efter dit kampprogram står der  "men det er super ærligt at måtte nøjes med uafgjort" jeg tror du mener ærgeligt  O0


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Swizz CataR 05 Sep 2010, 11:42
Rigtig god sæson fra din side Dusty.. En 7. plads må i den grad betragtes som et flot resultat taget din seedning i betragtning.. Nu bliver det spændende at se, hvad du kan tilføje til holdet forud for den kommende sæson, og det kan meget muligt være det der afgør hvordan den kommer til at gå.

Hvordan står det ellers til med økonomien i klubben, eftersom at det var et af dine fokusområder ? :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: N17 05 Sep 2010, 12:04
FCK og AaB var da ikke særlig tæt. AaB vandt da med 14 point, men det er selvfølgelig tæt for nogen ;)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 05 Sep 2010, 12:27
Citat af: John Spurs 05 Sep 2010, 12:04
FCK og AaB var da ikke særlig tæt. AaB vandt da med 14 point, men det er selvfølgelig tæt for nogen ;)

Citat af: Dane 16 04 Sep 2010, 18:21
Super spændende at følge en ny ligastruktur.
Lige en enkelt stavefejl jeg lagde mærke til, i den første linje efter dit kampprogram står der  "men det er super ærligt at måtte nøjes med uafgjort" jeg tror du mener ærgeligt  O0


Rookie mistakes, som er blevet rettet nu  ;)
Citat af: Swizz CataR 05 Sep 2010, 11:42
Rigtig god sæson fra din side Dusty.. En 7. plads må i den grad betragtes som et flot resultat taget din seedning i betragtning.. Nu bliver det spændende at se, hvad du kan tilføje til holdet forud for den kommende sæson, og det kan meget muligt være det der afgør hvordan den kommer til at gå.

Hvordan står det ellers til med økonomien i klubben, eftersom at det var et af dine fokusområder ? :)


Sæsonen afsluttede med at vi holdt mit mål om positive tal i lønbudgettet. Nærmere bestemt har der hele sæsonen været 4.000 i plus. At det er gået støt nedad med klubbens kapital alligevel har jeg lidt svært ved at forstå, men det er langt fra første gang jeg oplever det i FM.

Vi er stensikkert på vej mod røde tal, og det irriterer mig vildt. Nu må vi se hvad jeg kan gøre ved det i den kommende sæson  :)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 08 Sep 2010, 22:42
STATUS FØR START PÅ 2010/2011 SÆSONEN


[img ]http://i53.tinypic.com/r936gz.jpg[/img]

FC Vestsjælland



Klubbens sæsonmål: Placering i øverste halvdel af tabellen

Medieforventning: 8. plads i Viasat Sport Divisionen

Prioritering af liga: Høj

Prioritering af pokalturnering: Høj

Transferbudget: 0 kr.

Lønbudget: 75.000 kr. (91.000 kr. brugt)

Økonomi: -646.000 kroner i klubkassen (20. juni)






Vigtigste transfer ind:


Danilo Arrieta (angriber) fra Hobro – fri transfer
Andreas Moos (angriber) fra FC København – fri transfer


Vigtigste transfer ud:


Ingen af stor betydning

Vurdering af sæsonen


Det her kan godt blive en meget udfordrende sæson. Nogle gode hold er rykket ned fra Superligaen, og flere af de andre Viasat Divisions hold har rustet op. Men i FC Vestsjælland er der smalhals og uro.

Allerede 25. juni meddeler bestyrelsesformanden, at han gerne vil trække sig tilbage, og præcis en måned senere starter et konsordium en overtagelse af klubben. Jeg må derfor ikke købe spillere, hvilket er lidt ligesom at sige til en skaldet at man ikke må bruge en kam. De nye spillere der kommer til klubben denne sommer, er folk jeg skrev kontrakt med i foråret.

Overtagelsen af FC Vestsjælland er på plads midt i august, og den nye bestyrelsesformand lægger ikke skjul på at de hellere så Esbjerg-legenden Benny Gall på posten som manager frem for mig. Men Gall vil hellere træne Kolding, og dermed får jeg chancen. Men jeg får at vide at det kun skyldes supporternes, spillernes og personalets store velvilje overfor mig. Tak for det. Overtagelsen sletter gælden, og da jeg fyrer 41 (!!) primært ungdomsspillere fra 2. holdet bliver der også plus i lønregnskabet.

Den store spekulation om holdet får de gode resultater til at udeblive, men da fremtiden ligger på plads fra sidst i august retter formkurven sig. Det kan også være at det spiller ind at Arrieta endelig er ved at være spillet ind på holdet på det tidspunkt.

Uden penge, uden mulighed for at skifte mine trænere ud, er min mission derfor at bruge denne sæson på at spille holdet sammen. Og blive omkring plads nr. 5. Oprykning tør jeg ikke rigtig tro på.


[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/trup-1.png[/img]



Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Erzael 08 Sep 2010, 23:00
En god smagsprøve på næste update. Looking forward to it ;)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 10 Sep 2010, 17:50
[img ]http://i53.tinypic.com/r936gz.jpg[/img]

FC Vestsjælland
1. januar 2011






Endnu en vinterpause står for døren, og det er tid til at kigge på FC Vestsjællands præstationer.

Som sagt gav den nye ledelse i klubben en helt del usikkerhed i spillet på banen. 1-1 mod FC Nordsjælland er et godt resultat, men 0-0 mod Roskilde og uafgjort mod både B93 og FC Nordvest var super skuffende. Vikingerne lå derfor i bunden af ligaen lige indtil bestyrelsen meddelte at de nye folk var på plads. Det gav 3 sejre i træk.

En af de vigtigste sportslige udfordringer i denne halvsæson har været at få spillet Danilo Arrieta ind på holdet. Jeg brugte ham fast fra start som henholdsvis ”avanceret angriber” og ”skarpretter”, men det fungerede slet ikke. Først da jeg satte ham til at være ”Trequartista” skete der noget. Han ender efteråret med en gennemsnitsbedømmelse på 7.47, han har scoret 8 mål (klubbens topscorer) i 17 kampe og lagt op til 5 mål. Hans fysik er stadig svag (4 i styrke og 5 i udholdenhed), så jeg kan for det meste kun spille med ham i den ene halvleg, men hans tilstedeværelse på banen er vigtig i forhold til at farlige situationer i modstanderens straffesparksfelt.

[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/kampe-1.png[/img]


Vores spil har været lidt op og ned. I de kampe, hvor det ikke fungerer for os har jeg et indtryk af at problemet er den centrale midtbane og dens evne til dels at holde på bolden og sætte spillet i gang. Vi har store problemer i kampe, hvor vi kommer bagud mod hold som vi burde kunne vinde over. Den situation giver et pres for at spille offensivt, og hvis modstanderen så samtidig får organiseret sig godt defensivt, er der meget lidt holdet kan stille op. Der er stadig ingen penge i klubben, men jeg vil forsøge at se om jeg kan trylle et eller andet frem i vinterpausen. Det kan dog godt blive svært.

[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/Viasat-1.png[/img]


Efteråret ender med en flot 4. plads med kun fire point op til drømmen om Superliga. Undervejs slår vi både Silkeborg og HB Køge ude, hvilket er et tegn for mig på at holdet har en meget stor moral og virkelig kan spille godt fodbold, når kampene udvikler sig efter vores hoved. Jeg ved dog ikke om jeg skal drømme for meget om oprykning. Det giver ingen mening at skyde efter det fine selskab, hvis klubben ikke er klar, og jeg er særligt bekymret for holdets økonomi.

[img ]http://i185.photobucket.com/albums/x225/Dusty78DK/Fremtidens%20Vikingetogt/SASliga.png[/img]


I Superligaen er der også sket ting og sager. Brøndby og FCK kører deres parløb som i gamle dage, meeeeen det ser unægtelig ud som om de hvidblusede Københavnere kan sætte kursen mod et mesterskab. Bunden er til gengæld forbudt for børn: Lyngby ligner umiddelbart en sikker nedrykker, AB hænger i dyndet, og ellers er de sidste 5 hold placeret indenfor tre point og skal slås nådeløst om at undgå den sidste nedrykningsplads. Det kommer ikke kun til at handle om spillernes tekniske færdigheder, men absolut også om hvem der har de stærkeste nerver.

Nu må vi se hvad foråret bringer. FC Vestsjælland åbner foråret på udebane mod Næstved i Viasat Sport divisionen og derefter står den på pokalbold mod Fåborg. 2. spillerunde i foråret er hjemme mod Silkeborg, og den kamp vil blive afgørende for om FC Vestsjælland skal vente med sine Superligadrømme.



Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Swizz CataR 15 Sep 2010, 11:31
Rigtig rigtig flot klaret Dusty, ikke mindst taget sommerens "inaktivitet" taget i betragtning. Jeg elsker den måde, du altid observerer klubbens sande niveau på. Her tænker jeg på din bekymring for, hvorvidt din klub egentlig er klar til en oprykning.

Jeg glæder mig meget til at høre, hvordan foråret forløber, samt ikke at forglemme, om du får handlet lidt ind i vinterpausen...


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Holm 15 Sep 2010, 11:55
Rigtig lækker blog Dusty! Anderledes på den rigtig fede måde!!

Nu er jeg AaB fan, så tænkte på om jeg kunne få et SS af deres trup? ;)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 19 Sep 2010, 11:55
Citat af: Swizz CataR 15 Sep 2010, 11:31
Rigtig rigtig flot klaret Dusty, ikke mindst taget sommerens "inaktivitet" taget i betragtning. Jeg elsker den måde, du altid observerer klubbens sande niveau på. Her tænker jeg på din bekymring for, hvorvidt din klub egentlig er klar til en oprykning.

Jeg glæder mig meget til at høre, hvordan foråret forløber, samt ikke at forglemme, om du får handlet lidt ind i vinterpausen...


Min tanke er faktisk den samme. Vi er tæt på pointmæssigt, men sportsligt og organisatorisk kan jeg godt have store tvivl om klubben er "stor nok" til oprykning.

Jeg har været på kursus hele ugen og skal arbejde sindssygt meget i den kommende uge, så den næste update kan desværre godt have lange udsigter  :(


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Swizz CataR 19 Sep 2010, 12:26
Det er en skam. Men altså, så længe updatesne holder den gode kvalitet der har været tale om indtil nu, så venter jeg i hvert fald gerne i lang tid på den kommende update ;)


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: kerzhakov 19 Sep 2010, 14:41
Rigtig god blog, men har et spørgsmål med hensyn til pokalturneringen. Kan se at du har mødt Herfølge i pokalen, hvilket må være HB Køges andethold. Er andetholdene med i pokalen? Kunne forestille mig at det var en bivirkning at at lave det hele fra scratch. At man ikke kan kode sådan nogle ting ind i spillet.


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 19 Sep 2010, 22:03
Citat af: kerzhakov 19 Sep 2010, 14:41
Rigtig god blog, men har et spørgsmål med hensyn til pokalturneringen. Kan se at du har mødt Herfølge i pokalen, hvilket må være HB Køges andethold. Er andetholdene med i pokalen? Kunne forestille mig at det var en bivirkning at at lave det hele fra scratch. At man ikke kan kode sådan nogle ting ind i spillet.


Ups, ja, det er rigtigt. 2. holdene ER med i pokalen, og det var HB Køge's reservehold jeg mødte i pokalen, nu jeg tjekker efter.  :-[


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: kerzhakov 20 Sep 2010, 15:30
Citat af: Dusty78DK 19 Sep 2010, 22:03
Ups, ja, det er rigtigt. 2. holdene ER med i pokalen, og det var HB Køge's reservehold jeg mødte i pokalen, nu jeg tjekker efter.  :-[


Måske derfor det gik så let  ;D

Har lige været inde i editoren og kan også godt se, at der ikke ummidelbart er noget sted man kan vælge 2.holdene fra, når man skal vælge hold til pokalen. Med mindre man da skriver det antal hold man ville have med, og så tiføjer dem en af gangen, men det kan komme til at tage en rum tid, hvis man ville have en nogenlunde normal pokalturnering


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Dusty78DK 21 Sep 2010, 21:11
CRAAAAPP!

Jeg har kørt med et lille lønunderskud (4.000 kr) i denne sæson, og det fik ledelsen til at fyre mig i April 2011 - på trods af at jeg lå til oprykning.  :o

Det er super irriterende, og derfor er jeg for tosset til at fortsætte bloggen  :'(


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Guldbrand 22 Sep 2010, 09:32
Citat af: Dusty78DK 21 Sep 2010, 21:11
CRAAAAPP!

Jeg har kørt med et lille lønunderskud (4.000 kr) i denne sæson, og det fik ledelsen til at fyre mig i April 2011 - på trods af at jeg lå til oprykning.  :o

Det er super irriterende, og derfor er jeg for tosset til at fortsætte bloggen  :'(

super ærgerligt, og en lidt billig baggrund at blive fyret på..  :(  ellers et fedt projekt du fik op og køre, og håber at du vil lave et lignende save, for det var spændende at høre om


Titel: Sv: Fremtidens vikingetogt
Oprettet af: Swizz CataR 22 Sep 2010, 09:53
Det er sq ærgerligt.. Var ellers helt vild med din blog.. Desværre lader bestyrelsen til at være ligeglad med det faktum ;) Bedre held næste gang, både med bloggen og med din kommende klubs bestyrelse ;)


                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010