FmFreaks

Andre Managerspil => Nostalgi => Emne startet af: cube 28 Jul 2006, 00:48



Titel: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 00:48
[float=left][img width=150 height=199]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/a/a9/Tottenham_Hotspur_Badge.png/150px-Tottenham_Hotspur_Badge.png[/img][/float][float=right][img width=180 height=151]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/9/93/FA_Premier_League.png/180px-FA_Premier_League.png[/img][/float]
Et inferno af blitzlys møder bestyrelsesformand Daniel Levy, da han sætter sig til rette i stolen og gør klar til det pressemøde han selv har annonceret.
Pressefolkenes længselsfulde blikke angiver stor forventning og iver, og de historiestræbende blodhunde skal snart få gevinst.

Der er noget intenst over Levys ansigtsudtryk. En intensitet, der kan afspejle...en fyring måske? I så fald vil formanden formentlig have et stærkt kort på hånden som den nye manager i Tottenham Hotspur - en manager, han mener kan overgå sidste sæsons gode præstationer fra den blomstrende generation af fodboldspillere klubben besidder.

"Godeftermiddag," siger Levy med et ansigtsudtryk, der rummer megen bekymring, men bekymring for hvad? Pressens reaktion når han annoncerer, hvad end han har i sinde?
"Jeg har to annonceringer."

De følgende reaktioner kan bedst beskrives som et støjhelvede af en anden dimension. Spørgsmålet "hvorfor" lyder op til flere gange fra de desperat opmærksomhedskrævende journalister. Larmen dør en smule hen, da to sikkerhedsvagter maner de mange pressefolk til ro.
"Beslutningen er taget, hvad enten i kan li' den eller ej," afslutter Daniel Levy, der med anspændt mine forlader presselokalet kort efter.[float=right][img width=203 height=157]http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/40498000/jpg/_40498561_jol203.jpg[/img]
    Martin Jol har god grund til bitre
    miner efter Daniel Levys beslutning
    som han beskriver som "horribel".[/float]

Dagen efter runger overskrifterne over hele England: "Martin Jol erstattes af uprøvet dansker." Især The Daily Mirror er hårde ved formanden og hans beslutning og bruger mindre flatterende gloser som "uprofessionel" og "vanvittig". Manden, der tager over for den ellers så populære Tottenham boss er danskeren Kasper Pyndt Rasmussen. En mand, hvis mangel på erfaring vejer tungt i CV'et.

Den 30 årige sjællænder har afslået enhver kontakt med pressen, formentlig fordi han ønsker en mindre turbulent start i sit første store job som klubtræner. Dog er det blevet til en enkelt udtalelse: "Jeg ønsker ikke at diskutere mangel på erfaring, korruption og vennetjenester. Det eneste jeg vil snakke om er fodbold og, hvordan jeg vil lede Tottenham som hold."

Spillertruppen har været forsigtige med udtalelserne, men superstjernen Jermain Defoe er en af de få, der har været ude med riven: "Jeg forstår ikke bestyrelsen. Martin Jol var vellidt i truppen og en stor personlighed. At han skal forlade klubben med så lidt ære er simpelthen ikke godt nok."
Defoe ville ikke udtale sig om Kasper Pyndt eftersom han ikke har mødt ham endnu, men han pointerer sin undren over at en træner, der indtil nu kun har haft succes i dansk divisionsfodbold kan overtage jobbet som manager i klubben.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 00:49
Jeg håber i vil tage godt imod min nye blog og pryde den med jeres kommentarer ;]


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Ramos 4 28 Jul 2006, 00:55
Perfekt sat op, flot! og god start so far. Du er ikke bleg for at starte en blog op, det må man gi' dig. :)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 01:05
Citat af: Ramos 4 28 Jul 2006, 00:55
Perfekt sat op, flot! og god start so far. Du er ikke bleg for at starte en blog op, det må man gi' dig. :)


Mange tak :D Nej ikke pt, men de kommer lidt i perioder fra mig. Nogen gange har jeg lyst til at skrive - nogen gange har jeg ikke.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: BLUE ARMY 28 Jul 2006, 01:24
go start cube... godt fortalt og meget levende skrevet


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 01:27
Citat af: BLUE ARMY 28 Jul 2006, 01:24
go start cube... godt fortalt og meget levende skrevet



Grazie!


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Berendt 28 Jul 2006, 01:43
Må nok sige at det ser rigtig godt ud... :D glæder mig til at følge med, og se hvad du kan opnå med the spurs... god arbejdslyst!!!

:c:


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 02:16
Hvem skulle have troet det? En ukendt dansk træner overtager styringen i Premier League klubben Tottenham Hotspur efter en succesfuld og karismatisk træner, og pludselig spiller holdet bedre end nogensinde.
[float=right][img width=152 height=250]http://www.tottenhamtrust.com/images/kit1.jpg[/img][/float]
I et interview på BBC Sports udtalte Kasper følgende:
"Det har været nogle turbulente måneder i Tottenham, men jeg har nydt det fra start. Jeg havde forventet en vis distance fra spillernes side, men alle var positive lige fra den allerførste træning. Der er blevet gået professionelt til værks og der har været stor disciplin, hvilket er, hvordan jeg mener ethvert hold bør træne - uden for meget pjat.
Jeg er meget glad for den tillid bestyrelsen har givet mig og håber jeg fortsat kan tilfredsstille, måske endda imponere vores fans."

I Kasper Pyndts første fire måneder for klubben er han gået fra succes til succes. Først blev Liverpool slået i sæsonens start, dernæst blev den urutinerede manager kåret til månedens manager i en måned, hvor også Aaron Lennon og Michael Carrick blev nomineret som henholdsvis månedens unge spiller og månedens spiller.
Til sidst skabte holdet yderligere to succeser ved at slå Everton med 3-0 og Newcastle med 4-0 i november måned, hvor Michael Carrick blev kåret til månedens spiller i Premier League.
[float=left][img width=150 height=172]http://home.skysports.com/images/playerpics05_06/Premiership/Tottenham/carrick_michael.jpg[/img]
    Michael Carrick afviser
    ikke et klubskifte.[/float]
15 spillerunder er nået til ende i Englands stærkeste række og Tottenham ligger nr. 2 med en lille afstand op til Chelsea, der ser ud til at tage mesterskabet for andet år i træk under den karismatiske José Mourinho.
Netop Mourinho har udtalt sig om det nye ansigt i spidsen for Tottenham:
"Jeg har stor respekt for det han har lavet indtil nu, men det er stensikkert at vi bliver mestre og ikke Tottenham."
Så kender vi José Mourinho - altid ambitiøs, altid med en stødende kommentar. En mand man enten elsker eller hader.

Som før nævnt har Michael Carrick spillet fantastisk indtil nu og med et meget højt bundniveau nærmer han sig en kåring som årets spiller i England - vel og mærke, hvis han kan fortsætte sådan her sæsonen ud.
Topklubber som Liverpool, Chelsea, Arsenal og Manchester United står alle klar med tilbud på den talentfulde midtbanespiller, der ikke afviser et muligt skifte: "Hvis de ellers vil lade mig gå," siger han til Daily Mirror.
Foreløbig har Kasper Pyndt dog udtalt at "ethvert hold, der vil have fingrene i Michael Carrick må røve en bank først."
Her ses Chelsea som en mulig kandidat, da de efter sigende står klar med et bud på 110,000,000 kr.

Indtil nu har ingen hold scoret mere end 1 mål mod Tottenham.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: SirToby 28 Jul 2006, 11:14
Spændende. Godt skrevet!


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: DelPiero 28 Jul 2006, 11:22
Godt og se du er igang igen!
Bare lidt ærgeligt at der er to blogs om "The Spurs" !


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 11:44
Citat af: DelPiero 28 Jul 2006, 11:22
Godt og se du er igang igen!
Bare lidt ærgeligt at der er to blogs om "The Spurs" !


Tja, men det tar' jeg mig ikke af :)
EDIT: Der er da ikke flere end min? hvad hedder den anden?


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: DelPiero 28 Jul 2006, 12:08
ffs.
Den er stoppet nu, havde jeg ikke lige noteret mig.
My bad!


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 13:17
"Det var ikke en svær beslutning at tage. Jeg har ikke altid haft det bedste forhold til mine holdkammerater, og når Chelsea kommer på banen med et så flot tilbud er det svært at sige nej," siger Michael Carrick, der ved januar vinduets åbning skiftede til mestrene fra Chelsea - præcis som rygterne fortalte.
Den unge midtbanespiller havde ellers været en af Tottenhams vigtigste spillere i den første halve sæson, men nu er han tabt for holdet, der kæmper for en Champions League placering.
"Jeg sagde, at der skulle mange penge til, hvis Carrick skulle væk og de penge kom Chelsea med," sagde manager Kasper Pyndt dagen derpå for handlen, der lød på 200,000,000 kr. En sum, der næsten tredobler Tottenhams kapital og får fremtiden til at se lys ud for klubben, der for et par år siden blot var en anonym midterklub.

Tottenham ligger i øjeblikket nr. 3 i rækken og klubber som Middlesbrough og Bolton rækker nu armene ud efter Kasper Pyndt, der har vist sig som en stor succes i London.
26 kampe er blevet spillet og 17 af dem vundet, hvilket har fået bestyrelsen og fansene til at juble.

Efter Michael Carricks salg har Jermain Defoe optaget rollen som klubbens vigtigste spiller og med sine hidtidige 18 sæsonmål er han ligaens topscorer.
Et af hans bedste mål i denne sæson blev scoret, da holdet for nylig vandt 3-2 over Liverpool. Defoe spiller bolden ud til Aaron Lennon på fløjen, der på elegant vis runder John Arne Riise med en hurtig kropsfinte - han løber til [float=right][img width=320 height=240]http://www.profisport.de/bilder/tottchel.jpg[/img]
    Billede fra Tottenhams møde med Chelsea i Carling
    Cuppen. Et opgør, der skulle vise sig at blive mere
    dramatisk end, hvad godt var.[/float]baglinien og sender bolden ind i feltet, hvor Defoe kommer løbende og flugter bolden ind med et horisontalt saksespark. Et mål, der fik The Sun til, dagen derpå, at udråbe Jermain Defoe som Englands største talent.

Ikke alene har The Spurs gjort det godt i ligaen - de har også succes i Carling Cuppen, hvor de har slået Swansea, Burnley, Norwich, Wigan og Chelsea ud.
Værd at nævne er de to sidste kampe. Mod Wigan kom Tottenham aldrig ind i en stabil rytme og faldt i 2. halvleg i fælden, da Wigan udlignede Defoes føringsmål. Det betød straffesparkskonkurrence, og det blev en konkurrence de to hold m. supportere sent vil glemme.
Jermain Defoe eksekverede sikkert Tottenhams første spark ved at placere bolden i midten af målet, men herefter blev målmændene usårlige. Ikke et eneste mål blev efterfølgende scoret på de 9 straffespark. Et klimaks, der blev understreget, da Wigans Mike Politt greb bolden på Robbie Keanes spark. Tottenham var videre.
I semifinalen hed modstanderen som bekendt Chelsea og med en 0-2 føring til Mourinhos mandskab så det overordentligt svært ud for Tottenham, men så slog reserven Danny Murphy pludselig til. På 4 minutter (86, 90) scorede han to mål og sendte kampen ud i ekstra tid, da det første opgør var endt 1-1. Ved samme lejlighed blev Eidur Gudjohnsen udvist og så kom Chelsea aldrig tilbage i kampen.
Tottenham dominerede og i det 102. minut gjorde Aaron Lennon det til slutresultatet 3-2 efter et pragtfuldt raid på højrekanten.[float=left][img width=200 height=157]http://www.carling.com/media/image_2014.jpg[/img]
[/float]
"Tottenham er i Carling Cup finalen efter en fantastisk sejr over Chelsea. Hvordan føles det?"
"Jamen det er helt utroligt. Jeg havde altid håbet på at vi skulle slå Chelsea, og da det blev til virkelighed...ja, det var bare utroligt dejligt."

Efter Chelsea-kampen kom Tottenham dog lidt ned på jorden igen, da Arsenal slog dem ud af FA Cuppen med cifrene 2-3. Det syntes dog ikke at tynge Tottenham, der i de følgende tre kampe vandt 2 og spillede en enkelt uafgjort.

Daniel Levy, der har været igennem en af de hårdeste perioder i hans tid som Tottenham chairman, kan endelig ånde lettet op. Hans beslutning var den rette.






Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 13:19
Jeg har, som i nok kan se, valgt en meget skriftspræget stil, da jeg vil have læseren til at opleve at det her altså var noget, der kunne ske i virkeligheden. Jeg håber og tror på at i vil kunne få en god historie ud af det, hvis i læser bloggen til fulde.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Bovski 28 Jul 2006, 13:21
Rigtig god start på endnu en blog må man sige... din skrive stil er virkelig god og bloggen er spændende fra start af...

og så er der masser af aktivitet i bloggen hvilket altid er godt.. !


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 14:01
[float=right][img width=150 height=199]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/a/a9/Tottenham_Hotspur_Badge.png/150px-Tottenham_Hotspur_Badge.png[/img][/float]

[float=left][img width=150 height=152]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/e/e1/Manchester_United_FC.png/150px-Manchester_United_FC.png[/img][/float]"Velkommen The Millennium Stadium i Cardiff på denne kolde februardag. Mit navn er Phil Matthews og jeg vil være jeres kommentator i dagens Carling Cup finale mellem Manchester United og overraskelsen fra Tottenham Hotspur. Med mig på sidelinjen har jeg Tottenham spilleren Teemu Tainio, der i øjeblikket sidder ude med en skade, og Teemu - hvordan tror du Tottenham har sat sig op til dagens kamp?"
"Tjo, hvis jeg kender vores manager godt nok, har drengene ikke trænet alt for hårdt optil, men istedet øvet diverse tekniske detaljer og skud på mål. Det er noget vi alle sammen kan lide og på den måde tror jeg spillerne er i godt humør og sat fint op til kampen, men ingen tvivl om at det er en stærkt modstander."
"Det har du ret i, men vi får se. Skal Manchester United hente den forventede sejr, eller bliver det Tottenham, der gentager kunststykket mod Chelsea? Det vil de næste 90 minutter fortælle os."

Dommerens fløjte giver genlyd over det fylte stadion og kampen sparkes igang. Der går ikke mere end 4 minutter, før Ruud van Nistelrooy har en friløber, men misbruger. Selvsamme van Nistelrooy har en kæmpe chance minuttet efter, men endnu engang svigter skarpheden.
Kampen er 8 minutter gammel og så spiller Jermain Defoe bolden frem til Robbie Keane, der trækker ind i det lille felt og hamrer til bolden. Stadion holder vejret, da bolden sejler igennem luften og i netmaskerne.
"Hvilket mål af Robbie Keane," skriger Phil Matthews i sin kommentatorstil, mens Teemu Tainio klapper; "Hvad siger du, Teemu? Er vi på vej mod sensationen?"

Tottenham lægger presset højt og får flere dødbolde på Uniteds banehalvdel, men det næste mål bliver scoret af Manchester United, da Ghali nedlægger Rooney på kanten af feltet og Ryan Giggs scorer på det efterfølgende frispark. 2 minutter senere står der 1-2, da Ruud van Nistelrooy elegant scorer efter en stikning fra Paul Scholes.
"Så kom de for alvor ned på jorden igen."

Kun sporadiske skud på mål er tilbage i en underholdende 1. halvleg og der står 1-2 ved pausen.

Tottenham starter 2. halvleg bedst og får hurtigt to afslutninger ved Defoe og Ghali. Kort tid efter fælder Gary Neville Jermain Defoe og Andy Reid tager frisparket. Han sender bolden højt ind i feltet, hvor Michael Dawson kæmper med Mikaël Silvestre. Sidstnævnte vinder hovedstødsduellen, men sender bolden i egne netmasker og der er udlignet. "Du ser lettet ud, Teemu," joker Phil Matthews.

United foretager en indskiftning, der kan give selv den mest rutinerede forsvarsspiller dårlige nerver - ud går Ryan Giggs, ind kommer Cristiano Ronaldo og netop Ronaldo er kort efter tæt på at score på et hårdt langskud.[float=right][img width=253 height=250]http://www.watfordfc.premiumtv.co.uk/javaImages/46/ed/0,,10400~453958,00.jpg[/img][/float]
Et hårdt United-pres skaber flere chancer til van Nistelrooy, men Cerny, der erstatter en skadet Robinson på målmandsposten er en sikker sidste skanse.

I kampens 81. minut skaber en fejlaflevering fra Gary Neville en kontra til Tottenham. Andy Reid spiller et-to med Hossam Ghali og kommer til sidst på skudhold på kanten af feltet, og hans følte langskud placerer sig oppe i det lange hjørne - et af sæsonens bedste mål og der står 3-2. "De er tilbage i kampen! hvem skulle have troet det," råber en åbenlyst begejstret Phil Matthews og konstaterer: "Tottenham spiller fantastisk. Det må være det vindende mål."
2 minutter senere kommer Aaron Lennon fri i højresiden. Han sender et smukt indlæg ind til Robbie Keane, der afslutter, men van der Saar parrerer. Bolden falder ned til Jermain Defoe, der let kan udbygge føringen og så synes sejren efterhånden sikker.

Manchester United forsøger, men intet vil lykkes og Tottenham vinder en tæt kamp med 4-2 og er vindere af Carling Cuppen for 4. gang i klubbens historie.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: SirToby 28 Jul 2006, 15:44
Sådan! Tillykke med trofæet.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 16:00
[float=right][img width=200 height=159]http://www.rochester411.com/images/logo_rumors.gif[/img][/float]Rygterne florerer i Tottenham Hotspur FC. Den ene dag bliver Kasper Pyndt sat i forbindelse med Juventus - den næste med Dortmund. Pyndt har dog foreløbig afvist enhver interesse for et skifte: "Tottenham er mit leveblod nu, og jeg vil være loyal i mange år frem."
Denne udtalelse af fået Tottenhams supportere til slynge diverse hyldestgloser efter den succesrige manager.

Men Pyndts interesser er ikke det eneste, der bliver snakket. Træneren har nemlig nyt blod i sine tanker: "Jeg kan ikke udelukke at der sker nogle ændringer i truppen," sagde han tidligere på året og nu har The Daily Mirror bragt nyheder om at spillere som Benoït Pedretti (Olympique de Lyon), Nemanja Vidic (Manchester United) og Chris [float=left][img width=150 height=180]http://smooth.blogs.com/undercover/images/pedretti.jpg[/img]
    Benoït Pedretti fra Lyon
    kan være Tottenham
    spiller fra næste sæson.[/float]Kirkland (Liverpool) vil slutte sig til truppen ved næste transfervindues åbning.
Hvis dette er faktum kan det betyde at Hossam Ghali skal vige sin plads på midtbanen til fordel for Pedretti. De to sidstnævnte virker ikke som sandsynlige kandidater til at gå direkte ind i startopstillingen, men hvis den stærkt populære Paul Robinson bliver solgt kan Chris Kirkland være ment som arvtager.

For at afslutte denne skov af rygter skal det nævnes at mange mener, at Jermain Defoe vil blive kåret som Årets fodboldspiller i Premier League. Mange er dog i tvivl, da Djibril Cissé har spillet en stærk sæson for sidste års Champions League vindere, Liverpool.

Rent sportsligt er Tottenham røget ned på en 4. plads i Premier League efter et par uafgjorte resultater, men det er dog stadig nok til at realiserer trænerens mål - Champions League fodbold i næste sæson.
Der resterer 5 kampe af ligaen og Tottenham har 2 points ned til Manchester City, der ligger nr. 5 og ligner en overraskende UEFA Cup deltager.

Årets helt store skuffelse har været Arsenal, der besidder ligaens 6. plads.



Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Simoni 28 Jul 2006, 17:16
Altid rigtig lækkert med en SUPER blog fra din side af, cube. 
Men dette betyder vel ikke et farvel til "Akakemikerne" :(


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 17:23
Citat af: Simoni 28 Jul 2006, 17:16
Altid rigtig lækkert med en SUPER blog fra din side af, cube. 
Men dette betyder vel ikke et farvel til "Akakemikerne" :(


Jo, det gør :\


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Simoni 28 Jul 2006, 17:34
Nå okay.. Synes ellers det var en virkelig spændende blog.. Men så må du jo bare overgå dig selv (igen) ;)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 17:41
Citat af: Simoni 28 Jul 2006, 17:34
Nå okay.. Synes ellers det var en virkelig spændende blog.. Men så må du jo bare overgå dig selv (igen) ;)


Tak skal du ha' :) Ja, det prøver jeg også at gøre med den her blog, men der bliver fokus på historien og ikke resultaterne som du nok har bemærket. Håber det er okay?


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Simoni 28 Jul 2006, 17:53
Okay. Jeg synes at det er helt fint, da det godt kan være lidt kedeligt i længden at ikke høre om andet end alle resultaterne.   
Og så gør det jo ikke just dårligere, at du er så genial til at strikke historien sammen ;)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 18:04
Citat af: Simoni 28 Jul 2006, 17:53
Okay. Jeg synes at det er helt fint, da det godt kan være lidt kedeligt i længden at ikke høre om andet end alle resultaterne.   
Og så gør det jo ikke just dårligere, at du er så genial til at strikke historien sammen ;)


Tak skal du ha =D


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 20:18
Sæsonen sluttede af som den skulle for Tottenham, der kunne kalde sig Champions League deltagere med en 4. plads i Premier League samt vindere af Carling Cup.

Sommeren gik, for Kasper Pyndt og bestyrelsen i samarbejde, med diverse køb og salg og det viste sig at den seneste tids rygter talte sandt: Benoît Pedretti, Chris Kirkland og Nemanja Vidic er alle blevet hentet til klubben,[float=left][img width=250 height=170]http://www.teamtalk.com/Images/53301.jpg[/img]
    Bestyrelsesformand, Daniel Levy, kan se
    frem mod en sæson, der byder på bl.a.
    Champions League.[/float] men de er ikke de eneste; også Roger, Gladstone og selveste Salomon Kalou er blevet hentet til klubben. "Vi skal være 100% klar til Champions League," udtaler Pyndt om handlerne.

Men ikke alene har Pyndt hentet en del spillere - flere spillere har været udlejet i den forgangne sæson og er nu vendt hjem. Blandt andre Reto Ziegler, der med stor sandsynlighed erstatter Lee Young Pyo på venstreback positionen, da sidstnævnte havde en ganske forfærdelig sidste sæson rent spillemæssigt.

Her er nogle kommentarer fra de forskellige parter indblandet i handlerne:

Daniel Levy: "Jeg er meget tilfreds med de indkøb jeg og Kasper i samarbejde har gjort. Vi føler os nu helt klar til international succes."
Kasper Pyndt: "Vi har satset på talentfulde spillere, men jeg kan love at her ikke er tale om uerfarne spillere. Dette er spillere med fantastisk højt niveau, deres alder taget i betragtning. Jeg er sikker på at de kan klare sig på allerhøjeste plan."
Salomon Kalou: "Det er et drømmeskifte. Tottenham er en topklub i England og hvis jeg får lov til at spille mit eget spil tror og håber jeg på, jeg kan opnå noget for denne klub."
Reto Ziegler: "Jeg er lidt ærgelig over, at jeg ikke fik lov at blive i Wigan - jeg var glad for holdet og ledelsen, men altså.. hvis jeg kan få nok spilletid i år, håber jeg det kan opveje min ærgelse."
James Winey, supporter: "Det er nogle fantastiske køb de har gjort. Jeg glæder mig især til at se Roger udfolde sig i angrebet. Han skulle vist have gjort det godt i Sao Paulo."

Med de ventede ændringer i truppen kommer startopstillingen til at se således ud:
Paul Robinson, Reto Ziegler, Ledley King, Michael Dawson, Andy Reid, Benoît Pedretti, Salomon Kalou, Aaron Lennon, Jermaine Defoe, Roger.
(http://img159.imageshack.us/img159/2870/kalouqs4.jpg)(http://img131.imageshack.us/img131/2788/kalougs7.jpg)(http://img76.imageshack.us/img76/1244/kaloumx2.jpg)(http://img126.imageshack.us/img126/1431/kalouro8.jpg)(http://img60.imageshack.us/img60/1951/kaloutd9.jpg)(http://img114.imageshack.us/img114/5237/kalouik6.jpg)
Fra venstre mod højre: Salomon Kalou, Gladstone, Roger, Benoît Pedretti, Chris Kirkland, Nemanja Vidic.
Den samlede sum lyder på 295 mio kr.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Simoni 28 Jul 2006, 20:52
Fremragende køb cube O0.. 
Tror specielt at det bliver en SUPER giftig angrebsduo i form af Roger/Defoe :)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 20:59
Citat af: Simoni 28 Jul 2006, 20:52
Fremragende køb cube O0.. 
Tror specielt at det bliver en SUPER giftig angrebsduo i form af Roger/Defoe :)


Tak, og ja - jeg er fuldstændig enig ;D


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Juller 28 Jul 2006, 21:17
Fantastisk blog. Meget spændende og fantastisk historie. Igen viser du at du har en utrolig evne til at skrive spændende blogs. Kanont Cube.
Enig med jer. Roger/Defoe er en fantastisk angrebsduo:D


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 21:23
Mange tak, Juller :)

Forresten: Hvad synes i om at jeg gør som jeg gjorde i Carling Cup finalen og skrev rigtig meget om kun den ene kamp? Var det fedt eller gad man ikke rigtig læse det?


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Juller 28 Jul 2006, 21:25
Jeg synes det var fedt at se det for kommentatorens synspunkt og høre hans meninger. Fed detalje i bloggen :D Godt fundet på  O0


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 28 Jul 2006, 21:27
Citat af: Juller 28 Jul 2006, 21:25
Jeg synes det var fedt at se det for kommentatorens synspunkt og høre hans meninger. Fed detalje i bloggen :D Godt fundet på  O0


Hehe :D den detalje var jeg også selv ret glad for, men godt at vide det er noget jeg kan fortsætte med.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: BLUE ARMY 29 Jul 2006, 02:12
jo helt klart. det var en klart fair indgangsvinkel som distancerer sig lidt fra den mere normale måde at skrive på.. cool nok mate


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Dusty78DK 29 Jul 2006, 09:37
Efter at have holgt en FM ferie springer mine abstinenser ud i lys lue, når jeg logger på og ser en så sej blog. Sådan skal det være!!  O0


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 29 Jul 2006, 11:38
BBC Sports bragte lørdag et interview med Tottenham manager, Kasper Pyndt:

Intervieweren læner sig frem i sæddet med et skævt smil: "Sikke en start på årets Premier League, hva'?"
Kasper Pyndt har stadig ikke vænnet sig til de engelske mediers nærværende tilstedeværelse og har svært ved at finde overskuddet til at smile tilbage: "Ja, det går da ganske godt," svarer han.
"Du og Daniel Levy har i samarbejde fundet nogle dygtige spillere til truppen, hvor langt kan i nå med det her hold?"
"Det er svært at sige, der er meget, der spiller ind i professionel fodbold - først og fremmest om vi har set rigtigt og disse spillere passer ind i vores spillestil."[float=right][img width=300 height=227]http://img1.travelblog.org/Photos/11360/44836/t/239659-White-Hart-Lane-0.jpg[/img]
    Tottenham er endnu ubesejrede på White Hart Lane
    i en sæson, der kan blive en af de største i klubbens
    historie. London-klubben stræber ydermere efter
    udenlandsk succes.[/float]
Værten læner sig tilbage. Veloplagt, velforberedt, elegant: "Lige inden transfervinduets lukning kunne du annoncere en ny spiller, Fabrizio Miccoli. Kan du sige lidt om ham?"
"Det kan jeg da godt. Fabrizio kommer foreløbig til at fungere som reserve for Roger og Jermain, men jeg ser meget uudnyttet potentiale i ham på trods af hans 26 år og jeg tror han kan blive en vigtig joker."
Interviewet forløber tilfredsstillende for begge parter og værten kan slutte af med kommentaren: "Det bliver spændende af følge The Spurs i år - tak skal du have Kasper Pyndt."

Og hvilken start Tottenham har fået - her er et kort resume:
23/08-06: Tottenham slår Boavista ud af Champions League kvallen med 1-5 efter den første kamp endte 2-2.
12/09-06: Panathinaikos får uafgjort med Tottenham i Champions League gruppen, der også rummer Juventus og Trabzonspor.
16/09-06: Tottenham prygler Liverpool i Premier League med cifrene 4-1.
27/09-06: I en ensidig affære slår Tottenham Trabzonspor og lægger sig på 1. pladsen i gruppen, da Juventus samtidig taber til Panathinaikos.

Aaron Lennon, Jermain Defoe (11 mål i 10 kampe), Benoît Pedretti, Roger (13 mål i 14 kampe) og Salomon Kalou  (6 mål i 12 kampe) har alle været de helt store oplevelser.
Med 8-1-1 er Tottenham 2 points efter de dobbelte mestre fra Chelsea, der ligger nr. 1 i rækken.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: DelPiero 29 Jul 2006, 11:51
Som jeg også stemte vil jeg gerne havde mere fokus på resultater.
Så føler jeg at jeg bedre kan følge med i op og ned ture ;)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 29 Jul 2006, 12:02
Citat af: DelPiero 29 Jul 2006, 11:51
Som jeg også stemte vil jeg gerne havde mere fokus på resultater.
Så føler jeg at jeg bedre kan følge med i op og ned ture ;)


Okay, det vil jeg så tage til efterretning :)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 29 Jul 2006, 12:31
Aston Villa - Tottenham
Premier League, 12. runde
Tottenhams 1. halvleg er tæt på fejlfri, da Roger scorer to gange, men Baros pletter den hvide dug og reducerer.
Efter pausen bliver kampen mere lige. Det betyder at Villa i sidste ende kan udligne på et straffespark.
2-2


Tottenham - Juventus
Champions League, gruppespil
Roger bringer Tottenham i front efter blot 20 minutter, hvorefter Juventus indleder et gedint pres og får udlignet ved Pavel Nedved. En tæt 1. halvleg slutter 1-1. Det bliver også kampens slut resultat, og selvsom Tottenham spiller bedst i 2. halvleg kan de være godt tilfredse med ikke at tabe til Juventus over 2 kampe.
1-1

Tottenham - Chelsea
Premier League, 13. runde
Den ultimative topkamp. Chelsea ligger nr. 1 med et enkelt point ned til Tottenham og i aften kan et af disse hold give os et hint om hvem, der har, hvad, der skal til.
Chelsea starter ideelt og nyindkøbet Pazzini gør det til 0-1 efter et kvarter. Chelsea lægger herefter et ufatteligt pres, men Tottenham formår at holde dem fra flere scoringer i 1. halvleg.
Hjemmeholdet er bedst i en tæt 2. halvleg, men man formår ikke at hente føringen og Chelsea vinder kampen og sender Tottenham ned på ligaens tredjeplads.
0-1
[float=left][img width=350 height=165]http://img101.imageshack.us/img101/1663/ligazp1.jpg[/img][/float]
Med disse resultater ser stillingen således ud og der er grund til tilfredse miner hos Tottenham, der dog mistede nogle dumme points mod Aston Villa.
Dog kan London klubben overhales af en anden London klub, nemlig Arsenal, der har spillet 2 kampe mindre og med stor sandsynlighed kravler op på ligaens tredjeplads, og det vil utvivlsomt ikke være optimalt for Kasper Pyndt og Tottenham, der stræber efter at overgå sidste sæsons gode præstation.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 29 Jul 2006, 12:32
Hvad synes I om denne stil som min sidste update er skrevet i? Er det mere ideelt? :)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: DelPiero 29 Jul 2006, 13:35
Ja, det er lige sådan der det skal være ;)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 29 Jul 2006, 13:36
Arsenal - Tottenham
Premier League, 14. runde
Hvis Tottenham skal være med i toppen er en sejr i denne kamp vital. Desværre begår Pedretti straffespark kort inde i kampen og så står der 1-0 til hjemmeholdet. Kalou ryger ud med en mindre skade i pausen.
I 2. halvleg kommer Tottenham ind i opgøret, da Defoe på elegant vis runder Jens Lehmann i Arsenal målet og prikker bolden i et tomt mål - ubetinget klasse.
Blot 8 minutter senere kommer Tottenham foran, da Roger modtager en stikning og sætter indersiden på. Yderligere 10 minutter går og så har Roger minsandten scoret igen og udeholdet ser ud til at stå som vindere i kampen.
Dommerens fløjte lyder og de medrejsende Spurs fans jubler!
1-3

Panathinaikos - Tottenham

Champions League, gruppespil
Tottenham ligger allerede nr. 1 i gruppen efter 4 kampe, men en sejr i aftenens kamp kan med lidt held sende holdet definitivt videre i turneringen. Panathinaikos har dog set stærke ud og har bl.a. slået Juventus.
Kampen starter bølgende, men så får Tottenham for alvor fat og Defoe scorer to gange indenfor et kvarter i 1. halvleg. Panathinaikos når at få reduceret inden pausefløjt.
Jermain Defoe scorer et og Roger to i 2. halvleg og en imponerende 1-5 sejr er bygget.
1-5
[float=left][img width=350 height=50]http://img228.imageshack.us/img228/7098/ligarj2.jpg[/img][/float]
En stærk indsats i CL turneringen understreges af Tottenhams status som etter i gruppen.
"Det kunne være en drøm at nå langt i turneringen, og vi begynder efterhånden at tro på det, allesammen," siger Paul Robinson.



De følgende to kampe ender med følgende resultater: 1-1 mod Manchester United i Premier Leagues 15. runde og 2-0 sejr over Coventry i Carling Cup ottendedelsfinalen. Titelindehaverne er dermed klar til kvartfinalen, hvor formstærke Manchester United venter.



Everton - Tottenham
[float=right][img width=150 height=172]http://images.skysports.com/images/playerpics05_06/Premiership/Tottenham/defoe_poach.jpg[/img]
    Jermain Defoe er i sær-
    deles glimrende form for
    tiden. Med 18 mål i 19
    kampe har han holdets
    bedste snit.[/float]
Premier League, 15. runde
Alt andet end en sejr vil være en stor skuffelse i denne kamp. 20 minutter er spillet og der står 1-1. 24 minutter er spillet og der står 2-1, kan Tottenham være på vej mod en lille fiasko?
Kalou brænder et straffe inden pausefløjt og udeholdet er bagud.
Kampen nærmer sig sin afslutning og Tottenhams fans er allerede på vej ud af stadion, men så slår Jermain Defoe til og sikrer 2-2.
2-2

Tottenham - Trabzonspor

Champions League, gruppespil
Det er meget enkelt. En sejr og Tottenham er videre i den mægtigste turnering af dem alle, og hjemmeholdet kommer da også godt afsted. Ved pausefløjt står der 2-0 på Kalou og Rogers mål.
Miccoli og Jackson kommer på banen efter pausen og netop Miccoli gør det til 3-0 kort inden slutfløjt.
Og så er Tottenham videre som ettere i deres gruppe, sensationelt, foran Juventus.
3-0
[img width=350 height=49]http://img144.imageshack.us/img144/9091/ligadb8.jpg[/img]
Slutstillingen i Champions League gruppe A.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: DelPiero 29 Jul 2006, 13:40
Det ser ganske glimrende ud i Champions League.
Men kunne da godt lige bruge et ss af stillingen i ligaen ;)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 29 Jul 2006, 20:44
Citat af: DelPiero 29 Jul 2006, 13:40
Det ser ganske glimrende ud i Champions League.
Men kunne da godt lige bruge et ss af stillingen i ligaen ;)


Det får i næste update - slutstillingen faktisk. Jeg havde skrevet en del til bloggen, men så frøs min pc og så gad jeg ikke starte forfra. Derfor bliver det bare et resume af den resterende del af sæsonen.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 29 Jul 2006, 22:26
Kasper Pyndts anden sæson i London klubben Tottenham blev en rutsjebanetur med de helt store følelser.
Her kommer et resume af resten af sæsonen som den forløb:



Barclays Premiership:
Rent pointmæssigt gik det bedre for Tottenham i denne sæson, men placeringsmæssigt var der knap så meget at råbe hurra for, da topholdende som vi kender dem, Manchester United, Chelsea, Arsenal og Liverpool alle spillede aldeles forrygende. Mere om placeringen længere nede.

Tottenham kom, ca. halvvejs inde i sæsonen, ind i en mindre krise, hvor mange uafgjorte resultater indtrådte. Det betød at storholdene kunne trække lidt fra og afskærme sig.
Ikke nok med at man måtte tage til takke med en femteplads - Andy Reid, der havde været en af holdets [float=right][img width=300 height=195]http://www.soccermania.dk/layout-stadionbilleder/tottenham%20stadion%20pub.jpg[/img]
    Usle to kampe tabte Tottenham på White Hart Lane
    over sæsonen. En imponerende præstation.[/float]allerbedste og overrasket alt og alle med sit spil, brækkede benet og var ude i 5 til 6 måneder. Et stort tab for Tottenham, der ved transfervinduets åbning i januar invisterede i Hugo Viana til at fylde rummet ud, og da man senere solgte Aaron Lennon for imponerende 170,000,000 kr til Liverpool, blev også brasilianeren Edílson hentet. En spiller med "enormt potentiale," som Pyndt udtalte det.

Sæsonen lakkede mod enden og træthedstegnene begyndte at vise sig. Især hos Salomon Kalou og Hugo Viana, der havde været knap så aktive i de mere fysiske træningssessions.
Tottenham og Newcastle havde længe ligget og kæmpet om 5. pladsen, men da Tottenham tabte til netop Newcastle så det ud til at de sort-hvide skulle vinde den duel. Mange mente at den primære grund til nederlaget var Kalou og Vianas fravær.
Men pludselig eksploderede Tottenham i et virvar af flot fodbold og på de sidste tre kampe sikrede de sig 5. pladsen i årets turnering.
Der var dog ingen sure miner i Tottenham lejren. Vel var man endt på en placering, der var ringere end sidste år, men man havde også skrabet flere points sammen og fremtiden så lys ud.
Hvad man heller ikke blev kede af, var de mange penge, 102,000,000 kr for at være eksakt som klubben fik for sin endelige placering.
[img width=350 height=164]http://img164.imageshack.us/img164/2180/ligauf8.jpg[/img]
Ved de årlige kåringer kunne Tottenham modtage hæder, da Salomon Kalou, af Premier Leagues spillere, blev kåret til Årets unge spiller, mens manager Kasper Pyndt modtog 3. præmien i prisen: Årets manager. "Nu mangler jeg kun at vinde den," sagde Pyndt, der sidste år blev 2'er.



Carling Cup:
Sidste år vandt Tottenham og i år skulle holdet også få succes i den mindre prestigefuldte cupturnering. Det skulle nemlig vise sig at holdet gik hele vejen til finalen.
På vejen slog de Bolton, Coventry og Manchester United, inden Newcastle ventede i semifinalen. Det blev en ekstremt intens kamp - en kamp, hvor Tottenham i sidste ende, faktisk efter straffesparkskonkurrence, kunne hive en kneben sejr hjem.
Finalemodstanderen hed Chelsea og man var ikke spået mange chancer på forhånd. Alligevel blev kampen forholdsvis tæt og begge trænere stod helt ude ved sidelinjen det meste af kampen.
I sidste ende var det dog Chelsea, der trak det længste strå i en sejr, der lød på 1-2.



FA Cup:
Endnu engang skulle Tottenham have succes i en cupturnering. Endnu engang skulle holdet nå finalen. Og endnu engang...ja, gæt selv resten.
[float=right][img width=267 height=250]http://baobongda.com.vn/multidata/1688174585388036CHELSEA-TOTTENHAM.JPG[/img]
    Chelsea var Tottenhams onde ånd. "Det er til
    at tude over," sagde en skuffet Robbie Keane
    efter FA Cup finalen, hvor Chelsea endnu
    engang blev Tottenhams overmand.[/float]
Tottenham indledte fornemt ved at slå Manchester United med 2-4. I den følgende kamp blev det til knap så overbevisende 3-1 over Leeds, inden holdet slog Fulham og Norwich ud på usvigelig sikker vis.
I semifinalen ventede Liverpool og det skulle blive en kamp man sent vil glemme.
Efter 1-1 i den ordinære spilletid samt ekstra tid skulle kampen afgøres i straffesparkskonkurrence. En disciplin som mange vidste at Tottenham mestrede. Pludselig stod de dog med ryggen mod muren, da Liverpool bare skulle score på 1 af deres 2 sidste spark for at vinde konkurrencen. Det lykkedes dog ikke og da Tottenhams forsvarsspillere scorede sikkert på deres forsøg blev Tottenham vindere og overraskende finaledeltagere.

Du har nok gættet det. Finalisten hed selvfølgelig Chelsea FC, og hvor Tottenham i Carling Cup finalen havde haft en reel chance, fik de ikke et ben til jorden i denne kamp.
Chelseas nyindkøb Jefferson Farfán scorede to af deres 3 mål i 1-3 sejren og The Lilywhites måtte tage til takke med endnu en 2. plads.



Champions League:
På overraskende vis havde man kvalificeret sig til knockout runderne som etter i Gruppe A, og nu ventede mægtige Real Madrid.
Selvom eksperterne tippede Real sejr, gjorde Tottenham det uventede og slog "Galacticos" med overbevisende 0-3 på Santiago Bernabéu.
Hjemme på White Hart Lane vandt Tottenham med 2-1 og en samlet 5-1 sejr var en realitet.

Kvartfinalemodstanderen var ikke en tand lettere - Juventus. Tottenham havde formået at spille to gange uafgjort med dem i gruppespillet, men når det virkelig gjaldt plejede Juventus at være skarpe.
Det viste de også i den første kamp som de vandt med 1-0 på Zlatans langskud.
Returopgøret blev en underholdende affære - en affære Tottenham vandt med 1-0 og efterfølgende afgjorde det hele på straffesparkskonkurrence - nok engang var de hvide skarpe under det enorme pres.

Juventus' værste rivaler, AC Milan, var modstanderen i semifinalen. Kæmpe favoritter og i starten med et kæmpe pres. Tottenham overvandt det og kom pludselig ind i kampen. Det resulterede i en pausestilling, der hed 1-3 i udeholdets favør - altså Tottenhams.
Desværre sløsede de i 2. halvleg og Milan fik til slut udlignet til 3-3.
Returkampen bar præg af mangel på spænding. Denne gang dominerede milaneserne og med et nederlag på 0-1 var Tottenham ude af årets Champions League efter en ærefuld præstation, hvor Juventus og Real Madrid under vejs måtte lade livet.

Turneringens sene opgør gav ufatteligt mange penge i klubkassen - ca. 20,000,000 kr per kamp, hvilket fik bestyrelsen til at juble: "Ikke alene redder Kasper os sportsligt, også økonomisk!"


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 29 Jul 2006, 22:28
På Europa ranglisten er vi rykket 63 placeringer op, til en 44. plads :)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: donthomas 29 Jul 2006, 22:50
Det sku godt gået det hele i denne blog.. du skriver helt igennem fantastisk og meget levende.. og det er jo ikke første gang det er lykkes for dig at skrive sådan en levende blog..

KUTGW O0 :)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 29 Jul 2006, 22:52
Citat af: donthomas 29 Jul 2006, 22:50
Det sku godt gået det hele i denne blog.. du skriver helt igennem fantastisk og meget levende.. og det er jo ikke første gang det er lykkes for dig at skrive sådan en levende blog..

KUTGW O0 :)


Tak for den positive respons :) noget af det, der giver mig motivationen til at skrive.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: donthomas 29 Jul 2006, 23:02
Citat af: cube 29 Jul 2006, 22:52
Tak for den positive respons :) noget af det, der giver mig motivationen til at skrive.


Det var så lidt.. og du har bare med at skrive blogs :t: :t:  ;)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 29 Jul 2006, 23:15
Citat af: donthomas 29 Jul 2006, 23:02
og du har bare med at skrive blogs :t: :t:  ;)


ja, okay - det der giver også lidt motivation ;D


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: donthomas 29 Jul 2006, 23:20
Det jo bare super :) hehe


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 00:20
Goodbye, Robbie
Handelsrelateret
Et kæmpe Tottenham-overskud har åbnet for handelens uanede muligheder og Kasper Pyndt har annonceret "flere store spillere," på vej til klubben.
Klubbens Champions League succes har betyddet masser af penge i klubkassen, hvorfor den nu rummer intet mindre end knap 700,000,000 kr.
De mange penge er dog blevet suppleret af meget mere end blot tv-penge, bl.a. spillersalg.
Indtil nu er følgende spillere blevet solgt:

Robbie Keane (til Liverpool for 80,000,000 kr):
"Han var desværre ikke i den form vi før har set ham i. Vi var begge enige om, at det var det bedste for ham at rejse."

Wayne Routledge (til Manchester City for 15,000,000 kr):
"Desværre følte Wayne sig aldrig rigtig tilpas her i klubben, men ingen tvivl om at han er en dygtig spiller, der bare skal finde den rette klub. Jeg håber Manchester City er den rette for ham."


[float=right][img width=163 height=196]http://www.seusnegocios.com.br/images/Microfone.jpg[/img][/float]
Interview med Kasper Pyndt

BBC Sports, 22:40
"Godaften, mit navn er John Lewis. Vi skal i aften have en lille snak med Spurs-manager, Kasper Pyndt, omkring fremtiden - velkommen til dig."
"Jo tak."
"Vi så Tottenham som overraskende semifinale deltager i sidste års CL turnering. Hvad kan vi vente os i år?"
Kasper Pyndt læner sig tilbage og retter på det pertentligt bundne slips: "Vi får se - fodbold er ikke en åben bog."
Værten virker overrasket over Pyndts kortfattede svar og spørger yderligere ind: "Hvad tror du?"
"Det kan jeg virkelig ikke udtale mig om."

Efter 10 minutters ordkløveri for åben skærm finder et akavet interview sin ende.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 00:20
Næste update vil rumme indkøbene til den nye sæson.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Ramos 4 30 Jul 2006, 00:28
Ouch, ikke den snaksagelige type :)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 01:12
Welcome, samba
Handelsrelateret
To indkøb blev det til i år for Tottenham og med disse indkøb rummer Pyndts startopstilling nu fire brasilianere.
"Jeg er meget glad for de her spillere. Jeg tror de kan blive nogle af de største for Tottenham."
De to spillere er:

Chiquinho (hentet i Internacional for 65,000,000 kr): Et supertalent med stort S. Chiquinho har imponeret alt og alle i Internacional med sine offensive kvaliteter på venstre back positionen. Nu er han klar til at tørne ud for Tottenham.
[img width=350 height=126]http://img114.imageshack.us/img114/1031/ligazo8.jpg[/img](http://img213.imageshack.us/img213/7049/kalouwn2.jpg)

Kerlon (hentet i Corinthians for 130,000,000 kr): Måske et endnu større talent end Chiquinho. Kerlon har allerede spillet 11 U21 landskampe for Brasilien på trods af sine 19 år, og han kan blive en kæmpe gevinst for Tottenham Hotspur.
[img width=350 height=127]http://img101.imageshack.us/img101/4562/ligaun2.jpg[/img](http://img208.imageshack.us/img208/6904/kalouvb0.jpg)
"At spille her i England er en drøm, der går i opfyldelse," sagde den lille brasilianer under sin præsentation i klubben. "Jeg glæder mig til på mandag og min første træning."

Med disse indkøb lyder buddet på Mr. Pyndts startopstilling (bænken th.):
[img width=180 height=250]http://img104.imageshack.us/img104/5674/ligawt9.jpg[/img][img width=250 height=130]http://img49.imageshack.us/img49/8647/ligaxq0.jpg[/img]


Tottenham har spillet tre venskabskampe som optakt til den nye sæson og resultaterne ser ud som følger:
4-0 over Acireale (Jermain Defoe, Roger, Fabrizio Miccoli, Giorgio Arancino selvmål)
5-0 over Lucchese (Roger x4, Fabrizio Miccoli)
3-0 over Salernitana (Jermain Defoe x2, Fabrizio Miccoli)

N.B. Disse venskabskampe blev spillet før Kerlon sluttede sig til truppen.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: BLUE ARMY 30 Jul 2006, 02:28
nice work cube... ss'ene virker godt


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: ZhotLog 30 Jul 2006, 03:22
Dejligt arbejde du laver i Tottenham! Meen, du har stadig vej endnu..! Satser du mest på PL eller CL i den nye sæson? :)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Juller 30 Jul 2006, 11:32
Igen nogle gode indkøb. Glæder mig til at følge om du ikke hvert fald for metal i år. Vil jeg håbe. Kanon start af Roger. Stjernespiller du har fået der.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: LosCules 30 Jul 2006, 11:46
Citat af: ZhotLog 30 Jul 2006, 03:22
Dejligt arbejde du laver i Tottenham! Meen, du har stadig vej endnu..! Satser du mest på PL eller CL i den nye sæson? :)


Han skal da ikke i CL næste sæson :S.. Han endte jo på 5. pladsen..


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: ZhotLog 30 Jul 2006, 11:50
Citat af: LosCules 30 Jul 2006, 11:46
Han skal da ikke i CL næste sæson :S.. Han endte jo på 5. pladsen..

Hovsa, havde jeg lige glemt...  :D Så Uefa da!?!


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 12:30
Tja altså. Synes sådan set det går udmærket. Den eneste lille "mangel" er Premier League, hvor vi ikke rigtig har slået til endnu.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 13:16
En ny sæson
Statusrapport
Mange vil beskrive Tottenhams start på sæsonen som ganske udmærket, men Kasper Pyndt er ikke tilfreds med den øjeblikkelige 4. plads, holdet besidder. "I år går vi efter top 3," siger Pyndt, der samtidig mener, det bliver meget svært at slå Chelsea, som er ubesejret i 18 ligakampe. "Chelsea har et fantastisk hold og, hvis vi skal slå dem kræver det noget helt specielt."[float=left][img width=350 height=218]http://content.answers.com/main/content/wp/en/thumb/b/b0/350px-White_Hart_Lane.jpg[/img][/float]

Tottenham har indtil nu tabt 2 kampe: Mod West Ham (1-2) og mod Chelsea (1-2), mens de har slået bl.a. Michael Laudrups Newcastle med imponerende 1-4 ude.

Den hungrende engelske presse har i lang tid efterstræbt interviewsituationer med Kasper Pyndt, men den fåmælte dansker har på mirakuløs vis altid formået at undgå journalisterne. En mand, der ynder at holde sine kort tæt til hånden.

Til manges skuffelse lykkedes det ikke Tottenham sidste sæson at kvalificere sig til UEFA Champions League. Det betyder UEFA Cup i år. Gruppen rummer Zenith Petersburg, AZ Alkmaar, St. Etienne og Genk. Man har i øjeblikket spillet tre ud af fire kampe, tre kampe, der skulle vise sig vidt forskellige:
Først blev St. Etienne på imponerende vis banket med 5-0 og derefter kom Tottenham godt og grundigt ned på jorden igen, da AZ slog dem 3-0. Til sidst rejste de sort-hvide sig og slå etteren, Zenith Petersburg med 3-0, hvilket så godt som sendte dem videre.


[float=right][img width=160 height=100]http://globoesporte.globo.com/ESP/Home/foto/0,,3490384,00.jpg[/img] [/float]
Kerlons debut

Kampe
Det unge stjerneskud, brasilianeren Kerlon, kom særdeles godt fra start i Tottenham, da han fik debut mod Newcastle. Kerlon spillede fra start og prydede 1-4 sejren med en scoring i kampens døende minutter.
"Det var en fantastisk oplevelse og en scoring jeg aldrig vil glemme."



Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 14:00
Det er lykkedes Tottenham at kvalificere sig videre fra Carling Cuppens og  3. runde med en 3-1 sejr over Everton. Med to finalepladser på to år, stræber Tottenham efter endnu en finale og et nyt trofæ i skabet.

Tottenham - Middlesbrough

Carling Cup, 4. runde
Med en gedin indsats lykkes det, fuldt fortjent, Tottenham at opnå videre avancement.
Kalou og Kerlon er mændende bag kampens to første mål, og selvom Boro får reduceret kommer de aldrig tilbage i kampen. Roger scorer i kampens overtid.
3-1

Medierne har bemærket Hugo Viana, der har gjort det fantastisk i opstarten og med et gennemsnit på 8,07 er holdets absolut bedste. Noget andet bemærkelsesværdigt, er Tottenhams tilskuertal, der er eksploderet i forhold til sidste år. Stadionkapaciteten er 44,000 og der kommer i gennemsnit 40,000 tilskuere til deres kampe.

Tottenham - Fulham

Premier League, 13. runde
Kampen er blot 3 minutter gammel, før Michael Dawson bliver vist ud og Fulham får straffespark. Til alt held redder den tilbagevendende Robinson og 10 minutter senere kan Roger bringe Tottenham i front.
Roger er her og der og alle vegne i 1. halvleg og efter 25 minutter scorer han, på Defoes oplæg, til 2-0.
Og brasilianeren fortsætter sin dominans i 2. halvleg, hvor han fuldender et vaske ægte hat trick, inden Fulham reducerer.
Edílson og Roger scorer hver på et frispark og Fulham reducerer endnu engang inden dommeren fløjter af. 5-2, sambaen er for alvor kommet til London.
5-2

Genk - Tottenham

UEFA Cup, gruppespil
Tottenham er allerede kvalificerede til turneringens sene kampe, men en sejr i dagens kamp kan forebygge en hård modstander i næste runde. Kampen forløber efter Tottenhams ønske og en Kalou i topform kan kalde sig kampens bedste spiller med begge scoringer i 0-2 sejren.
0-2
[img width=350 height=56]http://img141.imageshack.us/img141/1973/ligavc8.jpg[/img]
Således ser slutstillingen ud, med Tottenham som 2'er efter et godt spillende AZ mandskab.
I 1. knockout runde skal Tottenham møde Benfica.
"Det er hverken det ene eller det andet," svarede Kasper Pyndt, da han blev udspurgt om det var en ønskemodstander.
[float=right][img width=174 height=160]http://www.dinlondonguide.no/images/archive/p200603082214-8840.jpg[/img][/float]
Manchester United - Tottenham

Premier League, 14. runde
Tottenham spiller en fantastisk kamp. Efter blot et kvarter står der 0-1 ved Stephen Kelly. Det gode spil fortsætter, men der bliver ikke scoret flere mål fra Tottenhams side.
I 2. halvleg får Roger en 100% chance på en friløber, men misbruger. Minuttet efter udligner Rooney ufortjent. Det resultat holder kampen ud.
1-1

Med de seneste gode resultater kan Tottenham med sejre i de næste to kampe lægge sig op på ligaens 2. plads, lige efter Chelsea, der dog synes ganske uslåelige.


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: Katanka 30 Jul 2006, 14:26
Kanon blog.. God resultater du har lavet med Spurs, men jeg vil nok ikke kalde dem sort-hvid, mere marineblå-hvid  ;)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 14:30
Citat af: KaTaNkA 30 Jul 2006, 14:26
Kanon blog.. God resultater du har lavet med Spurs, men jeg vil nok ikke kalde dem sort-hvid, mere marineblå-hvid  ;)


Hehe. Ja det skal nok passe :)


Titel: Sv: The Lilywhites
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 15:24
Tottenham manager forlader sin post
BBC Sports, 10. januar 2008
I dag valgte Tottenhams manager gennem de seneste 3 år, Kasper Pyndt, at trække sig fra posten. "Jeg føler ikke længere jeg kan tilbyde mere," siger den unge manager, der nu er på jagt efter et nyt job under varmere himmelstrøg.

Tidligere på sæsonen skulle Dortmund have vist interesse og sidste sæson var det Benfica og Sporting Lissabon, der kom med jobtilbud - det bekræfter Pyndt overfor pressen.
"Jeg glæder mig til at komme til en ny klub. Nu har jeg hentet noget erfaring i England og føler mig 100% klar til at tage den næste udfordring op."

Kasper Pyndt, hvis største præstation i London klubben var en semifinaleplads i Champions League og en sejr i Carling Cup finalen, roser klubbens fans: "Jeg vil være evig taknemmelig for den opbakning jeg har fået og især vores fans skal have ros. Det er altid fantastisk når vi spillede på White Hart Lane."

[img width=295 height=99]http://img85.imageshack.us/img85/9519/ligadc5.jpg[/img]

Nu melder St. Etienne, Lecce, Fulham og Hansa Rostock sig i jagten på den talentfulde manager.


Titel: Sv: Tottenham > ?
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 16:12
Min blog vil fra nu af blive skrevet i førsteperson.


Titel: Sv: Tottenham > ?
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 17:09
[float=left][img width=100 height=144]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/1/1b/Saint-etienne.gif/100px-Saint-etienne.gif[/img][/float]
Navn: Association Sportive de Saint-Étienne
-
Kælenavn: Las Verts (De Grønne)
-
Dannet: 1920
-
Hjemmebane: Stade Geoffroy-Guichard, Saint Étienne
-
Kapacitet: 36,600
-
Bestyrelsesformand: Bernard Caiazzo



[float=right][img width=250 height=249]http://www.eole63.com/buig_vaury/images/ph9.jpg[/img]
    Stade Geoffroy-Guichard set udefra. Her
    skal vi forhåbentlig vinde en masse kampe.
[/float]
Ja, så fortsætter karrieren i St. Etienne. En klub, der ligger nr. 14 i Ligue 1 med 27 points for 22 kampe.
Klubben har stolte minder og har vundet mesterskabet 10 gange og cupturneringen 6 gange. Dermed kan det ikke undgås at der bliver lidt pres på mig når jeg for fremtiden skal styre denne klub.

Bestyrelsesformanden, Bernard, lød rimelig begejstret for mig under præsentationen og jeg håber meget jeg kan leve op til hans og bestyrelsens forventinger: At jeg fører holdet op til en sikker placering midt i tabellen. Det er også, hvad fansene forventer af mig.

Klubbens økonomi ser ganske god ud og med et transferbudget på mere end 200,000,000 kr. har jeg gode muligheder for at skabe et godt mandskab i fremtiden.
[img width=350 height=232]http://img164.imageshack.us/img164/1476/ligajg4.jpg[/img]

Jeg har dog allerede brugt en stor del af pengene. Nærmere betegnet 212,500,000 kr. på følgende spillere:

Fábio Santos: Hentet i Sao Paulo for 72,500,000 kr. Muligvis for mange penge at give, men vi manglede desperat en dygtig venstre back og der passede Fábio glimrende ind.
Ugur Yildirim: Kun én kvalificeret er hvad St. Etienne råder over. Derfor fandt jeg det naturligt at hente Yildirim i Heerenveen for 70,000,000 kr.
Yohan Gourcuff: Utroligt talentfuld midtbanespiller, der både kan spille på den offensive plads og højre fløj. Jeg måtte slippe 70,000,000 kr for at købe ham fri af sin kontrakt i Rennes.



Holdopstillingen kommer med disse indkøb til at se således ud:
[img width=179 height=250]http://img49.imageshack.us/img49/175/liga2lp0.jpg[/img]
 


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 17:43
Citat af: BLUE ARMY 30 Jul 2006, 17:39
ser pænt ud cube. må rose dig for dit klubvalg og interessante nye spillere.. gods speed mate


Tak =D

Du og alle jer andre må bare sige til, hvis der er en spiller i vil have SS af. Vi kan jo ikke have I går hen i uvidenhed.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Dusty78DK 30 Jul 2006, 18:44
En spændende udvikling i din blog. Glæder mig til at høre mere!  :)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: MeeLo 30 Jul 2006, 19:12
Jeg kunne faktisk godt tænke mig at se Zokora, da jeg aldrig har set ham tre år inde i spillet.  Ville også gerne se Gourcuff x)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 19:38
Citat af: MeeLo 30 Jul 2006, 19:12
Jeg kunne faktisk godt tænke mig at se Zokora, da jeg aldrig har set ham tre år inde i spillet.  Ville også gerne se Gourcuff x)


Skal ske :)

Didier Zokora
[img width=350 height=127]http://img57.imageshack.us/img57/6794/liga2zw2.jpg[/img]

Yohan Gourcuff
[img width=350 height=127]http://img49.imageshack.us/img49/5065/liga2jg8.jpg[/img]



Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: MeeLo 30 Jul 2006, 19:43
Zokora kunne bortset fra sine markeringer godt virke som en af dine stærkeste kort i forsvaret?
Gourcuff: No wonder they call him the next Zidane  ::)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Møller 30 Jul 2006, 19:46
Rigtig flot blog cube.

KUTGW og kom snart med en update :D


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 30 Jul 2006, 21:06
St. Etiennes fans jubler på Stade de Gerland. En ekstrem og hujende jubel - holdet er tilbage i Ligue 1.

Men først skal vi tilbage til, hvor jeg startede efter min ansættelse. Vi lå nr. 14 og det så ikke alt for godt ud, men da vi i min første kamp slog Bordeaux med 1-2 havde mange høje forhåbninger. De blev dog manet lidt til jorden, da vi efterfølgende spillede 0-0 med Naval og i de følgende ligakampe gik det nogen svingende med pligtsejre over Troyes og Lorient og nederlag til Toulouse og Monaco.
Alligevel var bestyrelsen glad for min start som St. Etienne manager, da jeg havde ført holdet fra nr. 14 til nr. 11.

Vi slog Nantes, Nice og Le Havre inden et 2-0 nederlag til Nice indtraf, i en kamp, hvor vi blev slået ud af Coupe de France, besluttede jeg mig for at ændre forsvarsstil. Vi skulle være mere afventende og knap så aggressive, og det viste sig at virke. I de følgende 3 kampe var vi totalt i overtog og fik tonsvis af chancer. Det betød 2-1 sejr over [float=right][img width=300 height=200]http://www.noxblog.com/blog/imgs/31/didier_zokora__st___211408c.jpg[/img]
    Didier Zokora leverede en særdeles kvalitetspræget
    præstation i en meget moralsk sejr for St. Etienne,
    der nu drømmer om UEFA Cup billetter, om end det
    ligner en svær opgave.[/float]Nancy, 0-2 sejr over Istres og til sidst 0-0 mod Lille, hvor vi fik en mand udvist og derfor kunne stille os tilfreds med resultatet.

Nu gjaldt det dog ingen ringere end ligaens etter og Frankrigs bedste hold gennem årene, Olympique de Lyon. Der var ikke mange, der spåede os de store chancer, men jeg viste at vores spil havde lagt op til en overraskelse på det seneste, og den kom.
Blot 3 minutter inde i kampen kom Arouna Koné fri på kanten af feltet og han trykkede af med det samme. Bolden sejlede forbi Coupet og i nettet - et fantastisk mål. Pausestilling: 0-1.
I 2. halvleg kom Lyon bedre fra start og de kunne ånde lettede op, da Juninho på et straffespark udlignede vores føring. Nu bølgede kampen lidt frem og tilbage, men i det 62. minut cementerede Ugur Yildirim en 1-2 sejr med et pragtfuldt hovedstød.
Vi havde slået Lyon!
[img width=350 height=165]http://img68.imageshack.us/img68/6876/liga3ex1.jpg[/img]


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Bovski 30 Jul 2006, 21:21
Med kun 3 point op til en 5 plads kan det sagtens lade sig gøre at score en uefa cup plads, især med dine nye taktiske indstillinger osm virkelig ser ud til at have båret frugt.. bare klø på!


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: LosCules 30 Jul 2006, 21:36
Tillykke! :). Også nogle gode indkøb du har foretaget dig ;).


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 31 Jul 2006, 12:08
Vi sluttede sæsonen af med manér. Efter Lyon-kampen manglede vi blot 3 kampe, hvoraf 2 af dem så ret svære ud:
Marseille, PSG og Strasbourg ventede.

Den første kamp mod Marseille blev meget lige og med 2-2 kunne begge mandskaber stille sig nogenlunde tilfreds. Den følgende kamp mod PSG bølgede ligeledes meget frem og tilbage. Kampen sluttede 1-1.
I sæsonens sidste kamp forventede jeg en sejr. Hvis vi var ekstremt heldige kunne vi nå 6. pladsen, hvilket ville sikre os Intertoto Cup. Vi vandt kampen med 2-0, men endte alligevel som nr. 8 og det europæiske håb syntes væk. Men alligevel skulle vi af en eller anden grund deltage i Intertoto Cup 2. runde i næste sæson. Jeg fattede ikke noget og jeg fatter stadig ikke noget.
[img width=350 height=165]http://img187.imageshack.us/img187/2831/ligadw4.jpg[/img]
Jeg har ført et hold, der lå nr. 14 6 placeringer op på få måneder og er allerede en populær mand i St. Etienne. Det har været en spændende sæson med masser af oplevelser og jeg glæder mig allerede til næste.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Dusty78DK 31 Jul 2006, 13:53
Ja, jeg har set St etienne vinde det franske mesterskab flere gange i FM 06, så mon ikke også du bringer det lille provinshold op i skyerne i næste sæson?  ::)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Kerm 31 Jul 2006, 14:04
Yderst overraskende du valgte at sige op i Tottenham, det må jeg nok sige, men forstår ikke rigtig hvofor? - Men okay. :) St. Etienne er også en pæn klub, dog er de vidst nok rykket ned i mit spil, men det kan jo ske.. :D - Også lige tillykke med din Toto-plads.. :)

Kerm


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 31 Jul 2006, 14:08
Citat af: Kerm 31 Jul 2006, 14:04
Yderst overraskende du valgte at sige op i Tottenham, det må jeg nok sige, men forstår ikke rigtig hvofor? - Men okay. :) St. Etienne er også en pæn klub, dog er de vidst nok rykket ned i mit spil, men det kan jo ske.. :D - Også lige tillykke med din Toto-plads.. :)

Kerm


Der står jo sådan set, hvorfor =D i min opsigelse.. hehe.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 31 Jul 2006, 17:08
Ja, så har jeg taget fat på den nye sæson og jeg har gjort følgende køb:[float=right](http://img321.imageshack.us/img321/927/ligadi7.jpg)[/float]

Peter Luccin: Efter mange år i udlandet uden den helt store succes, vender Peter Luccin hjem til Frankrig og os i St. Etienne. Jeg glæder mig meget til at se, hvad Peter kan på banen. Han kommer sandsynligvis til at rotere med Loïc Perrin, der fungerer som defensivt orienteret midtbanemand.

Fabrizio Miccoli: Jeg kendte ham fra mine 2½ år i Tottenham og vidste at han var en overordentlig dygtig spiller. Han er nu 29 år gammel og jeg forventer at beholde ham i St. Etienne, indtil han stopper sin karriere. "Kasper er en rigtig dygtig træner og jeg glæder mig til at spille under ham igen," sagde Miccoli til den fremmødte presse.

Jajá: En spiller jeg har haft kig på lige siden jeg startede i Tottenham, men på daværende tidspunkt var han simpelthen for dyr. Jajá er en yderst talentfuld brasilianer, der kan spille på mange forskellige positioner. Han blev hentet i Getafe og er nu klar til at tørne ud for os og han kommer formentlig til at overtage pladsen på venstre fløjen - hvis han da formår at vise det store potentiale, jeg ved han har.

En handel, der skuffede mig var Benoît Pedrettis skifte fra Tottenham til Marseille for blot 32 mio kr. Pedretti havde været en af de bærende kræfter under min ledelse og Manchester United havde bl.a. budt 140 mio på ham, men nu var han altså væk.



[float=left][img width=133 height=134]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/86/Intertoto_cup.JPG[/img][/float][float=right][img width=200 height=160]http://img459.imageshack.us/img459/8140/kon8jg.gif[/img]
    Koné var i særklasse mod Trans.
    Her ser vi ham som vi kender
    ham. Et klip fra hans tid i PSV.[/float]Som tidligere nævnt var vi blevet kvalificeret til Intertoto Cuppen og vores første modstander var russiske Trans. De fik aldrig et ben til jorden og med først 11-0 og derefter 8-0 satte vi mange rekorder i St. Etiennes historie. Værd at nævne er, at Koné i den første kamp scorede 7 gange, mens Yildirim i den anden scorede 4 gange. Imponerende.

Nu skulle vi op imod Roda JC - en udmærket hollandsk klub, der dog aldrig rigtig har formået at slå igennem.
Den første kamp blev en særdeles ensidig affære. Vi styrede kampen og vandt sikkert med 3-0 på mål af Koné og Gourcuff.
Udekampen blev præget af dominans, endnu engang, fra vores side. Med en skudstatistik på 0-12 for 1. halvleg var Roda totalt udspillet. De kom bedre med i 2. halvleg, men Konés scoring i slutminutterne sikrede alligevel en sejr til os.

I semifinalen hed modstanderen Villareal. Absolut ikke en let modstander. Alligevel vandt vi den første kamp, overraskende, med 0-2 i Spanien. Koné og Piquionne scorede målene og indtil da havde vi således ikke lukket et eneste mål ind endnu i denne sæson. Efter 5 kampe hed målscoren således: 25-0. Og forsvaret havde endda været dét, jeg havde været mest nervøs for. [float=right][img width=260 height=190]http://kop-football.skyblog.com/pics/186034540_small.jpg[/img]
    Opbakningen var stor, da vi hjemme tog imod
    spanske Atletico Madrid i en kamp, der ville
    forsegle vores europæiske skæbne.[/float]
Men for at vende tilbage til Villareal-kampene: Returkampen på Stade de Geoffroy Guichard. Endnu engang leverede vi en indsats over alle forventninger, og selvom Koné og Yildirim begge var ude vandt vi kampen med 3-0 på mål af Piquionne og Feindouno. Stadig ingen mål lukket ind.

Vores finalemodstander blev Atletico Madrid. Ikke en let modstander - måske faktisk den sværeste af dem vi kunne møde, men jeg troede alligevel på sejr. Vi havde trods alt slået Villareal ud med imponerende 5-0 sammenlagt.
Til gengæld var vi i finalen fuldstændig ramt af skader og jeg måtte bringe unge Gomis op fra reserveholdet til kampen. Men netop Gomis leverede den helt store overraskelse, da han efter kun 3 minutter kunne gøre det til 0-1. Atletico Madrid dominerede i store dele af kampen, men vi formåede at vinde med 1-2 og det så godt ud inden returkampen i Frankrig.
Vi valgte at stille mere defensivt op på hjemmebane, da vi manglede nogle vigtige offensive kræfter. Lige inden pausen røg Camara og Diawara begge ud af forsvaret pga. skader, men det blev ikke udslagsgivende i 1. halvleg. Efter pausen begyndte Atletico Madrid at spille rigtig flot fodbold, og da de scorede til 0-1 var der mange, der var nervøse, men vi holdt dem. Vi holdt dem kampen ud, selvom de havde en gigantisk chance i overtiden.

Med flest scorede udebanemål er vi VINDERE AF INTERTOTO CUP og UEFA Cup deltager.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Møller 31 Jul 2006, 17:25
Cool flot du vandt Totoen, gode indkøb.

KUTGW


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Bovski 31 Jul 2006, 18:55
Godt klaret med totocup triumfen især den sikre stil du kørte frem til finalen hvor du blev presset af skader...

virker til at din trup er bred nok til at klare de dårlige perioder der kan komme


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 31 Jul 2006, 19:03
Citat af: Bovski 31 Jul 2006, 18:55
Godt klaret med totocup triumfen især den sikre stil du kørte frem til finalen hvor du blev presset af skader...

virker til at din trup er bred nok til at klare de dårlige perioder der kan komme


Jo tak :) og ja, jeg er helt enig, men det vigtigste faktum, er at jeg har fundet en taktik, der siger spar to.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Dusty78DK 31 Jul 2006, 19:11
Mon ikke du får stor europæisk succes i denne sæson - men er din trup bred nok?


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 31 Jul 2006, 19:15
Vi har i øjeblikket spillet 8 kampe i Ligue 1 Orange. 5 af dem er blevet til sejre, 3 af dem uafgjorte og vi har endnu ikke lidt et eneste nederlag og når man tænker på at de 3 hold vi har spillet uafgjort med var Marseille, Paris Saint-Germain og Auxerre, har jeg god grund til at være tilfreds.
Stillingen ser pt. sådan ud:
[float=left][img width=350 height=166]http://img120.imageshack.us/img120/7016/ligaqj8.jpg[/img]
[/float]


Topscorerliste i St. Etienne:
1. Arouna Koné, 13 mål i 9 kampe
2. Ugur Yildirim, 9 mål i 10 kampe
3. Frédéric Piquionne, 4 mål i 6 kampe
6. Yohan Gourcuff, 3 mål i 15 kampe
6. Fabrizio Miccoli, 3 mål i 4 kampe
6. Pascal Feindouno, 3 mål i 3 kampe






Sådan her forløb de følgende kampe:

Dinamo Tbilisi - St. Etienne

UEFA Cup kval, 1. runde
Vi skulle bare slå Tbilisi. Sådan var det, og sådan blev det. Yildirim og Gourcuff lyste op i den overbevisende sejr på 0-6 og vi var så godt som videre. Returkampen bliver en kærkommen mulighed for reserverne til at få lidt spilletid.
0-6

Bordeaux - St. Etienne

Ligue 1, 9. runde
Vi kom flot fra start. Kampen var 10 minutter gammel, da Koné modtog en bold i dybden og flot lobbede den over Ramé i Bordeaux målet, 0-1. Andet skete der ikke i en kedelig 1. halvleg.
Bordeaux startede 2. halvleg bedst, men pludselig fik Koné en friløber som jeg var sikker på var offside. Det dømte dommeren imidlertid ikke og Koné kunne aflevere til Yildirim, der sikkert scorede, og så var der hverken mere tilbage i os eller Bordeaux.
0-2

St. Etienne - Strasbourg

Ligue 1, 10. runde
Der var kun spillet 20 sekunder før vi kom foran. Arouna Koné brød igennem og bankede bolden i kassen - utroligt. Efter en halv time headdede Yildirim bolden lige på overliggeren og få minutter efter var vi igen tæt på. Ved pausen stod der dog 1-0. Vi fortsatte dominansen i 2. halvleg, men fik ikke scoret før helt til slut, hvor Yildirim fik en friløber og cementerede sejren.
2-0

St. Etienne - Dinamo Tbilisi

UEFA Cup kval, 1. runde
Efter 0-6 i den første kamp var vi 99,9% sikre på videre avancement, men jeg bad alligevel holdet om at yde deres bedste i aftenens kamp. Vi leverede måske ikke varen som i det første opgør, men vi vandt da også denne kamp. Nu med cifrende 2-0 ved Koné og Perrin. Vi er videre til gruppespillet med samlet 8-0!
2-0




Efterfølgende blev UEFA Cup grupperne udtrukket, og vores gruppe kom til at bestå af Werder Bremen, Shakhtar Donetsk, Krylja Sovetov og M. Petach-Tikva. En gruppe vi skal videre fra. Så enkelt er det.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 31 Jul 2006, 19:17
Citat af: Dusty78DK 31 Jul 2006, 19:11
Mon ikke du får stor europæisk succes i denne sæson - men er din trup bred nok?


Tja, bedøm selv :D
[img width=196 height=250]http://img309.imageshack.us/img309/7221/ligabr8.jpg[/img]

Jeg tror vi kan komme rimelig langt.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Dusty78DK 31 Jul 2006, 19:19
Gode resultater og en lovende trup!!


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: LosCules 31 Jul 2006, 19:24
Ja rigtig gode resultater og du skriver også fantastisk ;).


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: BLUE ARMY 31 Jul 2006, 19:26
Er helt vild med dine køb! Især Jaja!!! O0 Han vil ik skuffe dig! Det lover jeg dig som hans tidligere træner ;)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Møller 31 Jul 2006, 19:30
Virkelig en god trup du har der :D

KUTGW


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Juller 31 Jul 2006, 20:36
Fantastisk resultat mod Lyon. Har beundret over Yohan Gourcuff. Han har kanon stats. Fortsæt dit gode arbejde. Fantastisk blog :D


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 31 Jul 2006, 21:09
Citat af: Juller 31 Jul 2006, 20:36
Fantastisk resultat mod Lyon. Har beundret over Yohan Gourcuff. Han har kanon stats. Fortsæt dit gode arbejde. Fantastisk blog :D



Ja, han er super vigtig for holdet! :) har sat ham som spilfordeler, selvom han er højre fløj - men det fungerer :D


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 31 Jul 2006, 22:15
Jeg åbner min computer og opdager et hav af nye mails. 90% er fra fans, der takker mig for at have "bragt St. Etienne tilbage, hvor de hører hjemme." Og ja - det går da også ganske godt; Vi er stadig ubesejrede i Ligue 1 og har vundet vores sidste 4 kampe. Hvis man tæller Tbilisi kampene med har vi vundet 6 i træk, hvilket er en ny rekord for St. Etienne.
På den korte tid jeg har været i klubben, har vi sat følgende rekorder:

- Største tilskuerantal
- Største sejr (11-0)
- Mest målrige kamp (11-0)
- Flest scorede mål i en kamp (Arouna Koné, 7)
- Største entréindtægter (9,75 mio mod Dinamo Tbilisi)

Her et blik på stillingen som den ser ud lige nu:
[img width=350 height=165]http://img325.imageshack.us/img325/6717/ligabm4.jpg[/img]
Inden vi retter synet mod de næste kampe, skal de også lige nævnes at jeg er blevet sat i kontakt med hele 4 klubber. Villareal, Sevilla, Valencia og Lazio har alle, gennem medierne, udtrykt deres interesse for min person. For det ikke skal være løgn så har både Lazio og Valencia givet mig konkrete tilbud men jeg afslog, hvilket fik fansene til at juble over min loyalitet.
Der har også været snak om Marseille, der råder over profiler som Ribery, Rafael Sóbis, Lynel Kitambala og Benoît Pedretti.



Og tilbage til virkeligheden. Nu gjaldt det Shakhtar Donetsk og vores første UEFA Cup kamp. "Vi har virkelig en reel chance for at vinde den her kamp," tillod jeg mig at fortælle vores fans dagen før kampen: "Men vi har brug for jeres støtte - det har vi altid."

St. Etienne - Shakhtar Donetsk

UEFA Cup, gruppespil, 1. kamp
Truppen var meget amputeret til aftenens kamp. Camara ville være ude med en skade i 4 til 5 måneder. Et stort tab i midterforsvaret, hvor 20-årige Cetout for en stund måtte tage over. Også Gourcuff var ude med en skade. Alligevel var vi foran ved pausen.
Shakhtars Fernandinho udlignede efter pausen og vi måtte, lidt skuffede, konstatere 1-1. Men jeg må dog rose deres hold. Det er virkelig stærkt besat på alle pladser.
1-1

St. Etienne - Le Mans

Coupe de la Ligue, 1. runde
Le Mans lignede en overkommelig modstander i ligacuppens første kamp og der blev heller aldrig nogen problemer. Arouna Koné scorede to gange og Perrin en enkelt gang i sejren, der lød på 3-1. Vi er videre. I næste runde hedder modstanderen Bastia.
3-1


Nantes - St. Etienne
Ligue 1, 13. runde
TOPKAMP! Vi lå som bekendt i toppen og Nantes lå nr. 3, så der var lagt op til en spændende kamp, men det tydede ikke på at det ville blive sådan, da Koné efter 10 minutter scorede. Nantes kom dog igen og udlignede og man måtte konstatere 1-1 ved pausen, selvom vi havde været bedst. Uheldigvis spillede Nantes en formidabel 2. halvleg og endte med at vinde kampen. Det var vores første nederlag i 11 kampe.
3-1


Werder Bremen - St. Etienne
UEFA Cup, gruppespil, 2. kamp
Der ventede os en meget svær kamp i Tyskland. En kamp vi meget gerne skulle have points i. Vi var presset i bund i store dele af 1. halvleg, men vi kom bedre med mod slutningen og der stod 0-0 ved pausen. Jeg prøvede at opmundre drengene i pausen.
Vi kunne prise os lykkelige for Janót i målet. Han stod ganske enkelt eminemt...og så pludselig. Ud af ingenting scorede vi. Yildirim spillede den ind til Hellebuyck, der prikkede til den og 0-1. Herefter fortsatte Bremen deres pres, men Janót var af en anden verden i dag.
0-1


Lyon - St. Etienne
Ligue 1, 14. runde
Den ene svære kamp efter den anden; nu gjaldt det Lyon - Frankrigs største hold og vores farligste konkurrent. 1. halvleg blev meget tæt og der stod 1-1 ved pausen. 2. halvleg var ligeledes meget lige og uden de helt store chancer. Jeg er fint tilfreds. Den eneste "ulempe" ved resultatet, er at Nantes kryber forbi os i tabellen.
1-1


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Juller 31 Jul 2006, 22:42
Flot arbejde du har lavet med Saint Etienne. KUTGW Cube O0


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 01:06
Januar 2009

Så blev det Januar og det betyder at lidt over halvdelen af sæsonen er færdigspillet og det er blevet tid til at berette om, hvordan det er gået i det franske og i Europa for den sags skyld.

I Ligue 1 Orange fortsatte vi, efter nederlaget til Nantes, det prangende spil og med sejre over bl.a. Lens og Lille og uafgjort med Lyon kunne vi lægge os alene i spidsen, med Nantes i hælene på os og Lyon mere eller mindre sat af for nu.
Noget, der understreger vores gode spil er antallet af mål for og mål imod. I snit scorer vi 2,5 mål per kamp og lukker 0,5 ind. En imponerende statistik.
[img width=350 height=164]http://img272.imageshack.us/img272/4444/ligaqc0.jpg[/img]
[float=right][img width=346 height=211]http://www.football.fr/fr/images/200618/80692st-etienne-rennes_piquionne-mensah.jpg[/img]
    Der er blevet gået til stålet i Saint Etienne i denne sæson.
    Ikke mange havde spået den kriseramte klub en placering
    helt i toppen af tabellen.[/float]
Ved de halvårlige prisuddelinger modtog vi stor hædder, da Fábio Santos fik 2. pladsen i Årets udenlandske spiller og 1. pladsen i Årets spiller under 23 (en pris, hvor Yohan Gourcuff blev 2'er). Sidst, men ikke mindst, modtog jeg selv prisen som Årets manger for første gang i min karriere. I England var jeg blevet 2'er og 3'er, men aldrig 1'er. Det skete nu og jeg var ovenud lykkelig.

Coupe de la Ligue var blevet skudt igang og vi fik upåagtede Le Mans i 1. runde. Det betød en forholdsvis sikker 3-1 sejr. Koné scorede 2 af målene og har igennem hele sæsonen været holdets topscorer.
I 2. runde skulle vi op imod Bastia. Endnu et hold vi skulle slå, hvad vi ligeledes let gjorde - denne gang med 0-2 på mål af Gourcuff og Yildirim.
Vores næste kamp er kvartfinalen, hvor Monaco venter.

Vi nåede videre i UEFA Cuppen med først uafgjort mod Krylja Sovetov og derefter en imponerende 1-5 sejr over M. Petach Tikva. Jeg havde forventet en 2. plads i gruppen, og det var, hvad vi opnåede:
[img width=350 height=55]http://img406.imageshack.us/img406/2858/ligayi4.jpg[/img]
I 16-delsfinalen skal vi møde NAC Breda fra Holland. En modstander vi burde kunne slå.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Møller 01 Aug 2006, 11:18
Flot skrevet, gode resultater og et flot snit.

KUTGW cube


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Kerm 01 Aug 2006, 11:24
Imponerende, intet mindre. Men så vidt jeg kan regne scorer du "kun" ca. 1,5 mål pr. kamp.. ;)

- Men KUTGW! :)

Kerm


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 11:45
Citat af: Kerm 01 Aug 2006, 11:24
Imponerende, intet mindre. Men så vidt jeg kan regne scorer du "kun" ca. 1,5 mål pr. kamp.. ;)

- Men KUTGW! :)

Kerm


Det er over hele sæsonen at jeg har det gode snit - ikke kun i ligaen :)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Kerm 01 Aug 2006, 11:47
Nårh, så slipper du denne gang, Cube.. ;) :)

Kerm


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Dusty78DK 01 Aug 2006, 12:48
Ja, ja, Etienne er også ved at blive et tophold. Sådan!


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: MisterFCK 01 Aug 2006, 14:13
Nu har jeg lige læst hele bloggen og jeg må sige at jeg er imponeret. Du skriver som altid en spændende og let overskuelig blog. Og at det også går godt i spillet gør det jo ikke dårligere. Flot arbejde du gjorde med Tottenham og også flot arbejde du gør med St. Etienne. Jeg tror godt du kan vinde ligaen i år hvis du spiller som du har gjort indtil videre. O0

Held og lykke i Ligue 1 og UEFA Cuppen og cuppen. :)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 14:48
Au revoir, Frankrig

Som overskriften siger; Det er slut i Frankrig. 1½ år var, hvad det blev til, men nu vil jeg videre. Nye udfordringer venter og jeg ved allerede, hvor de venter, men først et kig på sæsonen som den forløb:

Vi løb pludselig ind i en broget periode i Ligue 1 Orange, hvor vi spillede mange kampe uafgjort og Arouna Koné havde svært ved at finde formen. I 12 kampe scorede han kun et mål - langt fra godt nok for holdets stjerne. Derfor kritiserede jeg ham åbenlyst i pressen, og da han efterfølgende fortalte, at han ville gøre alt for at forbedre hans spil, kom han for alvor i gang. I de følgende kampe vente han en formkrise til topform og scorede 3 10-taller i træk.
Men vi var alligevel i problemer. Vores ringe periode havde betyddet at Nantes havde lagt sig i spidsen af ligaen [float=right][img width=198 height=148]http://img1.eurosport.com/imgbk/footbl/all/big_md-i184255.jpg[/img][/float] med 1 points forspring. Lyon var til alt held sat af med 5 points op. Vi slog Nantes i 5. sidste runde (en kamp jeg aldrig vil glemme - Koné scorede hat trick og vi havde en skudstatistik på 27-1), men tabte den følgende kamp og dermed status quo - derfor var vi under et konstant pres mht. resultater. Her et resumé af de sidste 3 spillerunder:

I vores sidste 3 kampe ventede Monaco, Lens og Lorient. Kampe jeg vidste vi kunne vinde, men kampe jeg også vidste ikke ville blive walk-overs.
Vi slog til alt held Monaco med overbevisende 3-1. Samtidig slog Nantes Amiens med 1-0 og holdt dermed deres forspring. I den næste kamp kom vi i store problemer mod Lens, men efter en fantastisk præstation af især Sablé lykkedes det os i sidste ende at vinde kampen med 2-3. Samtidig - i Nantes' kamp mod Istres - stod der 1-0 til Nantes indtil kampens overtid, men så udlignede underdogs fra Istres, der, for det ikke skal være løgn, lå nr. 17 i ligaen, i kampens overtid. 1-1 og vi lå nu i spidsen med 1 point ned til Nantes.
Det betød at vi i den sidste kamp mod Lorient "bare" skulle have en sejr, og det var lige, hvad vi fik. En klassisk præstation blev belønnet med en sejr på 3-0, der let kunne have været større. Vi havde vundet Ligue 1.
Som prikken over I'et skuffede Nantes ved at tabe til Paris Saint-Germain.
[img width=350 height=165]http://img223.imageshack.us/img223/9697/ligafh2.jpg[/img]
Arouna Koné blev både kåret til Årets afrikaner og topscorer i ligaen, mens Yohan Gourcuff blev kåret til Årets mest lovende spiller. Jeg selv blev kåret til Sæsonens bedste manager. Det har været et stolt år.
Det var St. Etiennes første mesterskab siden 1981.



Efter videre avancement i UEFA Cuppen, skulle vi i 16-delsfinalen som bekendt op imod hollandske NAC Breda og der blev aldrig slinger i valsen, da vi vandt med først 4-0 og derefter 0-2 - altså sammenlagt 6-0. I ottendedelsfinalen hed modstanderen Lille i et rent fransk opgør.
Vi var ubetinget bedst i den første kamp, men alligevel klarede Lille 1-1. I returopgøret var vi foran i store dele af kampen. Først med 1-0 og derefter med 2-1, men endnu engang kunne Lille klare frisag, da Chevantón udlignede et kvarter før tid og vi blev sendt ud i mørket på reglen om udebanemål.



I Coupe de la Ligue havde vi på tålmodig vis knoklet os forbi Le Mans, Bastia og senest Monaco med 3-1, inden vi i semifinalen skulle møde ærkerivalerne fra Nantes.
Det blev mere end svært. Nantes spillede fuldstændig sublimt og slog os let ud af turneringen. Skuffende, men håbet om en cuptriumf levede i Coupe de France.


[float=right][img width=150 height=180]http://news.bbc.co.uk/olmedia/1945000/images/_1946061_jmetiene150.jpg[/img][/float]
Coupe de France turneringen bød generelt på ringe modstandere til os - lige med undtagelse af Lyon.
I vores første kamp slog vi sikkert Toulon ud med cifrene 6-0, inden vi i den næste kamp måtte afgøre det i straffesparkskonkurrence mod Lyon. Ottendedelsfinalen mod Grenoble blev en walk-over, 3-0, og det samme gjorde kvart- og semifinale, da vi slog henholdsvis Niort og Ajaccio med 1-8 og 4-0.
I finalen forventede jeg heller ikke den store modstand fra Strasbourg, men de bed dog lidt fra sig og der stod 1-1 indtil langt inde i 2. halvleg, hvor Arouna Koné kunne cementere sejren og vores 3. trofæ i år.
Vi vandt Coupe de France!
Sejren var den første siden 1977, og supporterenes jublen ville ingen ende tage. De kaldte det "the treble," selvom jeg godt vidste, at det i så fald var en meget lille treble. Intertoto Cup, Ligue 1 og Coupe de France.




Nu venter der som sagt nye udfordringer for mig som manager. Kan I gætte, hvor det er? Italy, somewhere.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 14:51
Citat af: MisterFCK 01 Aug 2006, 14:13
Nu har jeg lige læst hele bloggen og jeg må sige at jeg er imponeret. Du skriver som altid en spændende og let overskuelig blog. Og at det også går godt i spillet gør det jo ikke dårligere. Flot arbejde du gjorde med Tottenham og også flot arbejde du gør med St. Etienne. Jeg tror godt du kan vinde ligaen i år hvis du spiller som du har gjort indtil videre. O0

Held og lykke i Ligue 1 og UEFA Cuppen og cuppen. :)


Tak for de rosende ord :)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Kerm 01 Aug 2006, 15:01
Jamen, jeg kan kun tage hatten af for dine resultater! Flot klaret! - Dog er jeg igen lidt skuffet over du ikke prøver at føre holdet videre, nu har du endelig fået dem til kval i CL også smutter du. Det er jo derude det er sjovt at spille. :)

- Men uanset hvad så synes jeg det er flot klaret, og jeg ønsker dig først og fremmest tillykke med titlerne men du skal også have et held og lykke i Italien.. :)

- Hmmm, med hensyn til gæt, så tror jeg meget på Chievo. Du har kun haft underdogs i dette spil, så det virker som et realistisk bud.? :)

Kerm

^^ Og der så jeg så lige din afstemning, så jeg ændrer mit bud til Lecce.. ;)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: ZhotLog 01 Aug 2006, 15:04
Jeg tror 110 % på Palermo eller Roma :D


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: MisterFCK 01 Aug 2006, 15:08
Jeg har sagt Inter, udelukkende fordi jeg håber det ;D


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Kaw 01 Aug 2006, 15:19
Slutter mig til MisterFCK :)
håber os du skal til inter, det er en fremragende klub :)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Møller 01 Aug 2006, 15:25
Sådan cube du gør det gang på gang, du imponerer mig og sikkert også andre. Hvad er dit fif til os ? :D

KUTGW Fantastisk blog !


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Gitte67 01 Aug 2006, 17:00
Lecce alt andet ville da være for kedeligt!! >:D


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 18:05
[float=left][img width=140 height=140]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/8/8a/FC_Internazionale_logo.png/140px-FC_Internazionale_logo.png[/img][/float]Fulde navn: Football Club Internazionale Milano SpA
-
Kælenavn: Nerazzurri (De Sort-blå)
-
Dannet: 9. marts 1908
-
Hjemmebane: Stadio Giuseppe Meazza (San Siro), Milano
-
Kapacitet: 85,700
-
Formand: Giacinto Faccheti


[float=right][img width=147 height=200]http://www.factory-outlet-italy.com/Bilder/Events/SanSiro2.jpg[/img][/float]
Jeg blev præsenteret som Inter manager under stor ståhej. Pressefolk fra hele verden var mødt op med spørgsmål omkring skiftet: "Hvorfor blev du ikke i St. Etienne, I havde jo succes!", "Går i efter Champions League i år?" osv.

Da jeg så truppen vakte det blandede følelser. Angrebet så ufatteligt stærk og rummede Adriano, César Delgado, Gianpaolo Pazzini og Obafemi Martins.
Midtbanen og forsvaret så mindre stabilt ud, da mange var oppe i årene og tæt på pension. De fik mig til at handle hurtigt og ved transfervinduets åbning kunne Inter konstatere kæmpe forstærkninger i truppen.

Jeg kunne glæde mig over klubbens kapital, der lå på ca. 1,7 mia kr og med et transferbudget på 660 mio kr i frie tøjler kunne jeg boltre mig på transfermarkedet og hente de spillere, der tydeligt manglede i den noget tynde trup, der sidste år endte som nr. 6 i Serie A, derfor fyring af Roberto Mancini, der ellers havde været trofast mod klubben.
Nu var det min tur til at løfte byrden; jeg havde aldrig oplevet et så stort pres på mig som der nu var.
[img width=200 height=228]http://www.aftonbladet.se/sport/0509/27/SPORT-27s99-adriano-892.jpg[/img][img width=350 height=228]http://eur.news1.yimg.com/eur.yimg.com/ng/sp/empics/2327984[/img]



Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 18:06
Næste update kommer til at rumme truppen samt indkøb


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Møller 01 Aug 2006, 18:09
Cool har du en ca. tid på den update :D Glæder mig !


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 18:15
Citat af: Møller 01 Aug 2006, 18:09
Cool har du en ca. tid på den update :D Glæder mig !


Højst en halv time.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Møller 01 Aug 2006, 18:16
CoooooooL


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Dusty78DK 01 Aug 2006, 18:17
Et spændende valg, men som du selv siger så kommer du under et meget hårdt pres, men du har også transferbudgettet til at opnå noget godt.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 18:44
Ciao, Italia

Italien. Temperamenternes land, kærlighedens land og ikke mindst fodboldens land. Jeg har fundet mig en ydmyg bolig som jeg lejer for en stund, til jeg har fundet mig et ordentligt hus.
Desværre har jeg ikke haft meget tid til at nyde den italienske sommer, jeg har nemlig været i heftig aktivitet med at handle spillere og nu er tiden kommet til at annoncere "det nye Inter". Jeg har set det nødvendigt at hente mange forstærkninger så vi har en bred trup til den kommende sæson. Flere af spillerne er blevet hentet på frie transfers og er regulære scoops. Indkøbene ser ud som følger:



John Obi Mikel

Fri transfer
Det nigerianske stortalent, John Obi Mikel, har huseret i Udinese i de seneste år med masser af succes og masser af kamperfaring. Han er nu 22 år og klar til spilletid i Inter. John kan blive en særdeles vigtig spiller, både for moralen, med hans gode humør og for vores spil.

Dida

Fri transfer
Efter mange sæsoner hos rivalerne fra AC Milan, fik Dida i sidste sæson slet ikke spilletid, derfor valgte Roberto Mancini at skrive under med ham - Dida er tiltænkt pladsen som reservekeeper for Julio César.

Bryan Bergougnoux

Fri transfer
Franske Bryan Bergougnoux er en særdeles talentfuld spiller. Hentet i Toulouse, hvor han har været fast mand i 4 år. Foreløbig kommer han dog til at starte på bænken her i Inter, men han er en glimrende substitut og vil med sine 26 år være det et godt stykke tid endnu.

Freddy Guarín

46,000,000
Har spillet i Alavés de sidste 3 sæsoner, men med moderat succes. Nu er han klar til at tørne ud i Inter, hvor dog foreløbig må tage til takke med en plads på bænken. Hans force er hans alsidighed og han bliver en hyppigt brugt reserve.

Jan Kromkamp

Fri transfer
Et sprudlende stjerneskud for få år tilbage i Liverpool, men nu uden den helt store succes. I en alder af 28 år kan Jan Kromkamp dog se frem til at få spilletid i Inter, om end han muligvis bliver de svageste led i bagkæden.

Nigel de Jong

120,000,000
Efter 3 sæsoner i Ajax og 5 i HSV har Nigel de Jong udviklet sig kolossalt og har i de sidste 5 sæsoner været en af bundesligaens absolut bedste spillere. Nigel kommer til at gå direkte ind i startopstillingen og jeg forventer mig meget af hollænderen, der kan få Kromkamp ved sin side.

Vincent Kompany

120,000,000
Med ophold i Anderlecht, Chelsea og senest Manchester United, hvor han i sidste sæson fik 30 kampe, er belgieren Vincent Kompany sprunget ud som superstjerne. Vincent vil danne duo med Nigel de Jong i vores midterforsvar.

Gladstone

Fri transfer
Jeg glæder mig meget til at se brasilianeren Gladstone igen. En flink fyr og tilmed en dygtig spiller jeg kender fra min Tottenham tid. Gladstone bliver en stærk reserve til midterforsvaret, Walter Samuel får svært ved at få plads.

Reto Ziegler

20,000,000
Endnu en spiller fra min Tottenham tid. Han holder et fint bundniveau og jeg mener han sagtens vil kunne begå sig som reserve på venstre back positionen.

Carlos Magno

127,000,000
En yderst talentfuld brasilianer som kommer til at gå direkte ind i startopstillingen, da vi ganske enkelt manglede en højre fløj. Han var dog ikke helt billig og jeg måtte nødtvunget betale de 127 mio CSKA Moskva forlangte. Jeg mener dog han er pengene værd.

Hugo Viana

35,000,000
Endnu en spiller fra min Tottenham tid og endnu en spiller som jeg har tænkt at bruge som reserve på venstre fløjen, hvor jeg i forvejen har måske verdens bedste venstre fløj. Hugo Viana er dog også indstillet på at starte på bænken og det er jeg glad for.



Den samlede trup samt startopstillingen:
[img width=188 height=250]http://img490.imageshack.us/img490/7465/ligaxg7.jpg[/img][img width=180 height=250]http://img490.imageshack.us/img490/3580/liga2yz1.jpg[/img]
EDIT: Vi råder også over Rafael Sóbis, jeg havde bare glemt at rykke ham op fra reserveholdet efter han var kommet hjem fra leje - derfor er han ikke med på billederne.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: Møller 01 Aug 2006, 18:48
Vildt hold du har stablet sammen :D

Kanone indkøb !

KUTGW


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne
Oprettet af: LosCules 01 Aug 2006, 19:18
Det bliver jo spændende at følge dig selvom jeg nu godt gad se dig fortsætte i St. Etienne.. Men whatever Inter styrer ;).


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: MisterFCK 01 Aug 2006, 20:02
Hvor er jeg bare go' til at gætte :o :D Ej, godt klubvalg og rigtig gode køb. Især Kompany og De Jong syntes jeg er fantastiske( ::))

Jeg syntes det gør bloggen mere spændende at læse når du vælger mit favorithold i italien. O0

Held og lykke i "skandalelandet." ;)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 20:06
Citat af: MisterFCK 01 Aug 2006, 20:02
Hvor er jeg bare go' til at gætte :o :D Ej, godt klubvalg og rigtig gode køb. Især Kompany og De Jong syntes jeg er fantastiske( ::))

Jeg syntes det gør bloggen mere spændende at læse når du vælger mit favorithold i italien. O0

Held og lykke i "skandalelandet." ;)


Ja, to super gode forsvarsspillere :)
Mange tak


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: MisterFCK 01 Aug 2006, 20:34
Kan man forvente en update idag :)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: Juller 01 Aug 2006, 21:00
Fedt, du er blevet træner for Inter. Håber du kan fører dem til succes ;D. Held og lykke :D


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: Ramos 4 01 Aug 2006, 21:04
Så gerne du blev liiidt længere i hver klub (hvertfald Etienne) men ellers er det en super blog :)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 21:20
Citat af: Ramos 4 01 Aug 2006, 21:04
Så gerne du blev liiidt længere i hver klub (hvertfald Etienne) men ellers er det en super blog :)


Det dér med at blive lang tid i en klub har jeg prøvet før :)



Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 22:51
Efter 5 venskabskampe mod middelmådige modstandere som vi alle slog skulle vi på vores første rigtige prøve i Supercoppa Italiana, hvor Juventus ventede. Inter vandt trofæet sidste år så jeg havde nok at leve op til.

Adriano lettede min bekymring efter blot 3 minutter, hvor han headdede bolden i nettet til føring og fansenes store jubel. Jeg var ekstatisk, men kom godt og grundigt ned på jorden, da Zlatan udlignede efter en halv time.
Nu begyndte vi til gengæld at spille fantastisk og vi pressede Juventus. Det resulterede i to scoringer - først ved Adriano endnu engang og til sidst ved stjerneskuddet Silva.
Vi vandt Supercoppa Italiana med 1-3 over Juventus og overbevisende, da skudstatistikken viste 8-20 i vores favør.




Uddrag: Interview med ny Inter træner

"Danske Kasper Pyndt Rasmussen har knapt overtaget FC Internazionale, før han har slået Juventus og vundet sit første trofæ med klubben. Hvordan føles det?" spørger værten og overlader ordet til [float=left][img width=141 height=141]http://www.vetorizar.com/enviados/2006/janeiro/arquivos/microfone.gif[/img][/float]Kasper Pyndt: "Det har været rigtig stort. Jeg havde aldrig drømt om, hvor meget der er at tage stilling til i en storklub, men det er der, jeg har hele tiden travlt og jeg elsker det." Det er tydeligt, at Kasper Pyndt har vænnet sig til medierne. Han smiler og har ikke fokus på sine fødder.
"I spillede en flot kamp i går mod Juventus, hvad er din reaktion på holdets præstation?"
"Jamen det var virkelig en dejlig debut for mig, og jeg kan ikke andet end at glæde mig over at vi spillede så flot fodbold."
Værten læner sig frem: "Mange har høje forhåbninger, især efter sejren i går, og mener at du er manden, der skal redde Inter. Hvad mener du om det?"
Kasper rømmer sig: "Jeg må indrømme at jeg aldrig har brudt mig om nogen former for pres, men jeg har accepteret at det kan være svært at undgå i denne klub. Når det så er sagt er jeg optimistisk og tror på en stor sæson for Inter."



[float=right][img width=218 height=125]http://img135.imageshack.us/img135/5009/ligacw5.jpg[/img][/float]
Inter - Udinese
Serie A, 1. runde
Presset var enormt i den første Serie A kamp, men var det dét, der fik os til at bukke under? Jeg ved det ikke. Vi kom to gange foran ved Adriano, men Udinese blev ved med at komme tilbage i kampen og til slut afgjorde Zalayeta det hele og jeg kunne se frem til en god gang kritik i medierne.
2-3

Hibernian - Inter

UEFA Cup kval, 1. runde
Vi kom op på hesten igen, da vi efterfølgende bøllebankede Hibernian i UEFA Cup kvallen. Endnu engang var Adriano på toppen, da han scorede hat trick og nu har scoret 7 mål i sine første 3 kampe i denne sæson. Kampens skudstatistik lød på 1-23.
0-5

Inter - Bologna

Serie A, 2. runde
Vores præsident havde været så rar at købe Wayne Rooney, da han mente mine indkøb ikke var gode nok og selvom det stred mod mine principper gav jeg den 23-årige englænder chancen i aftenens kamp.
Fint nok, Rooney fik da også scoret - det samme gjorde Adriano og i alt havde vi 28 skud på mål. Bologna, derimod havde 8 og de scorede ligeledes 2 gange.
2-2

Juventus - Inter

Serie A, 3. runde
Hvis vi hverken kunne slå Udinese eller Bologna, hvordan i alverden skulle vi så slå Juventus? Det viste Carlos Magno og Adriano mig ved at score henholdsvis 2 og 1 mål. En fantastisk sejr, der lettede presset og gav mig nogle forhåbninger tilbage.
0-3


Inter - Parma
Serie A, 4. runde
Jeg bandede. Jeg virkelig gennemfør bandede, da Parma udlignede i overtiden. Hvor uheldig kan man være? Vi havde haft 31 skud, de havde haft 5 og så udlignede de Rooneys 1-0 mål.
Det var fuldstændig forfærdeligt. Hvem deroppe kunne mon ikke lide mig?
1-1


Inter - Hibernian
UEFA Cup kval, 1. runde
Vi fortsatte dominanses fra den første kamp. Hugo Viana scorede 2 mål i 1. halvleg, hvilket også blev de eneste i 1. halvleg. I det 86. minut sikrede Mikel sejren, da han satte hovedet på et Adriano-indlæg.
3-0




Dermed blev det bestemt at vi skulle op imod Sporting CP, Levski Sofia, Besiktas og FC København i UEFA Cuppens gruppespil. Alt andet end en 1. plads ville være skuffende.

I de følgende to kampe fik vi to meget sikre sejre. Først 4-1 over sidste års overraskelse fra Sampdoria og derefter 1-3 over Lazio. Jeg kunne for en stund ånde lettet op, men der var stadig lang vej endnu.
I øjeblikket ligger vi nr. 6, om end vi har fortjent meget bedre, spillet taget i betragtning.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: Møller 01 Aug 2006, 22:57
Kanon start ! og tillykke med første trofæ !

KUTGW


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 23:02
Citat af: Møller 01 Aug 2006, 22:57
Kanon start ! og tillykke med første trofæ !

KUTGW


Vil nu ikke kalde den kanon :o


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: MisterFCK 01 Aug 2006, 23:06
Tillykke med dit første lille trofæ O0
En lidt ærgelig start på serie A med nogle dumme uafgjorte resultater. De ser ellers godt ud i UEFA'en O0

Rigtig god blog O0

off topic: Jeg syntes i øvrigt det er ret fedt at præsidenten køber spillere. I FM05 var jeg real madrid og der købte han Vieira og Adriano samtidig. :D


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: cube 01 Aug 2006, 23:12
Citat af: MisterFCK 01 Aug 2006, 23:06
Tillykke med dit første lille trofæ O0
En lidt ærgelig start på serie A med nogle dumme uafgjorte resultater. De ser ellers godt ud i UEFA'en O0

Rigtig god blog O0

off topic: Jeg syntes i øvrigt det er ret fedt at præsidenten køber spillere. I FM05 var jeg real madrid og der købte han Vieira og Adriano samtidig. :D


Jeg er ikke vild med det ;( jeg har jo massere af klasse angribere i forvejen og så bruger han 600 mio på Rooney.
Nu har jeg Rafael Sobis, Obafemi Martins, Adriano, César Delgado, Gianpaolo Pazzini og Wayno Rooney :O


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: MisterFCK 01 Aug 2006, 23:16
Citat af: cube 01 Aug 2006, 23:12
Jeg er ikke vild med det ;( jeg har jo massere af klasse angribere i forvejen og så bruger han 600 mio på Rooney.
Nu har jeg Rafael Sobis, Obafemi Martins, Adriano, César Delgado, Gianpaolo Pazzini og Wayno Rooney :O


Okey så kan jeg godt se hvad du mener. Men så må du bare sælge nogen. Che$ki vil sikker give mange penge for nogle af dem. :) Men det er ret fedt når man ikke har mange til pladserne. :)


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: BLUE ARMY 02 Aug 2006, 02:02
rigtig flot hva du får ud af de hold du tager fat i mate... street cred fra mig dude


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: Kerm 02 Aug 2006, 10:01
Sikke et hold du har fået stablet sammen, Cube! Fantastisk! :)

- Lidt ærgeligt med den lidt havldårlige start på sæsonen, men de er i UEFA'en, som må siges at være første skridt. :)

Kerm


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: LosCules 02 Aug 2006, 10:08
Ja det kunne jo have været bedre ;).

Nogle lidt dumme point du smider væk, men du skal jo nok vinde ligaen + uefa cuppen :D.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: DelPiero 02 Aug 2006, 12:07
Måske ikke den bedste start, meeeeeeen mon ikke du får rettet op på det?


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: cube 02 Aug 2006, 12:30
Bloggen er på øjeblikkelig stand-by. Sorry, people :\


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: DelPiero 02 Aug 2006, 12:44
Citat af: cube 02 Aug 2006, 12:30
Bloggen er på øjeblikkelig stand-by. Sorry, people :\


Hvad er det for noget og sige på en dag som denne.
Det regner, det er koldt, kan ikke komme til havnefest pga. ferie.
OG SÅ SÆTTER DU BLOGEN PÅ STANDBY!?

Far er ikke sur - Far er skuffet!


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: LosCules 02 Aug 2006, 12:50
Kan man ikke høre en forklaring på dette besynderlige standby? :).


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: cube 02 Aug 2006, 14:00
Fortrød lidt jeg skiftede til Inter og jeg synes det ville ødelægge bloggen og "karrieren" lidt, hvis jeg gik tilbage til en mindre klub så snart muligheden bød sig. Men nu må vi se - kan være jeg skriver videre på et senere tidspunkt.


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: BLUE ARMY 02 Aug 2006, 14:08
forstår egentlig godt din beslutning, det kan godt køre lidt galt, hvis det ik li er den klub du gerne føler noget for... håber dog denne blog vil fortsætte mate


Titel: Sv: Tottenham > St. Etienne > Inter
Oprettet af: Møller 02 Aug 2006, 14:21
Ja enig med BLUE-ARMY

Forstår dig, men skift du bare tilbage til en mindre klub og fortsæt bloggen mate ;)

KUTGW og fortsæt !


                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010