FmFreaks

Andre Managerspil => Blogs fra de ældre udgaver => Emne startet af: Møller 15 Jul 2008, 16:17



Titel: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 15 Jul 2008, 16:17
    <img src="http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/zom.png">
    Er dette EfB's sæson?
    02.07.07 » Artikel fra BT


Esbjerg fB går ind til en lys sæson, i hvertfald ifølge Niels Erik Søndergaard. I samarbejde med holdets [float=right][img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/fribrock.png[/img][/float]træner, Troels Bech har de nemlig endelig opfyldt ønskerne fra adskillige vestjyske fans, der er blevet hentet mere end middelmådige spillere til klubben. En renovation og udbyggelse af stadionet er netop færdiglavet, så der nu er plads til 18.000 tilskuere på Blue Water Arena, heraf er lige over 11.000 siddepladser. Det er det fjerdestørste i landet, men ifølge esbjergenserne selv også det flotteste i landet.

Med salget af Esenet til TDC har Esbjerg Kommune fået mange millioner at gøre godt med. Nogle af disse er gået til byens hold, Esbjerg fB. Det kan være, at nogle af dem har, finanseret indkøbene af prominente og jagtede navne som, Gunnar Heidar Thorvaldsson, Martin Fribrock og Adrian Cann. Sidstnævnte den mest ukendte af disse 3 navne, de 2 andre er hhv. tidligere topscorer og "spilleren med flest oplæg" i Allsvenskan. Thorvaldsson blev topscorer for Halmstad tilbage i 2005, mens Martin i sidste sæson kunne triumfere med flest oplæg ligeledes for Halmstad. Adrian Cann har tilbage i vinters været på prøvetræning i Esbjerg fB, men dengang havde man en dyr herre som Stepanovs på holdet, hvilket gjorde at NES (Niels Erik Søndergaard red.) valgte at sende Adrian hjem igen. I den anledning blev det dog til kontrakt for Andrew Ornoch.

Men når de nye indkøb så også er offentliggjort, kan vi på den anden side så sige, at man i Michael Murcy har mistet en virkelig vigtig brik på Esbjerg holdet. Michael som pr. næste sæson skifter hjem til fransk fodbold og Clermont Foot. En handel Esbjerg ikke fik noget ud af, men man har så i Thorvaldsson fundet en perfekt erstatning. Også Rajko Lekic har forladt esbjergenserne, og derfor kunne det sagtens tænkes, at klubben i løbet af de sidste 2 måneder af transfervinduet sikrer sig endnu en angrebsforstærkning, det har Troels Bech i hvertfald ytret ønske om.


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 15 Jul 2008, 16:20
Reserveret!


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Pepe 15 Jul 2008, 16:33
Rigtig god start! Du skriver rigtig godt, og din opsætning er ligeledes flot ;)
Det er også et spændende klubvalg :)
Glæder mig meget til at følge denne blog!


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 15 Jul 2008, 16:40
Tusind tak :)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 15 Jul 2008, 16:59
    <img src="http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/zom.png">
    Spelmann skriver med Esbjerg
    03.07.07 » Nyhed fra bold.dk


Det har længe været rygtet at Brøndbys 20-årige midtbanespiller, Martin Spelmann skulle skrive under med Esbjerg fB. Men da andre klubber som FC Nordsjælland også har været inde i billedet som Martin Spelmanns [float=right][img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/spel.png[/img][/float]fremtidige arbejdsgiver, blev tvivlen større. Men for knap en uge siden udtalte Spelmann, at han var på vej til jylland. Kort efter kom udtagelsen fra NES om at Esbjerg var interesseret i at sikre sig det danske talent.

Nu er det blevet en realitet, Martin Spelmann trækker i den blåhvide Esbjerg trøje fra dags dato. Esbjerg og Spelmann er blevet enige om en 4-årig aftale til en værdi af 2.2 millioner kroner.

- Jeg er utrolig glad for endelig, at jeg endelig ved, hvor min fremtid er. Jeg synes helt klart, at Esbjerg var den mest interessante klub af de 4-5 valgmuligheder, som jeg havde at vælge udfra. Troels og Niels har fremvist klubben flot og virkelig gjort mig interesseret i skiftet. I starten var jeg lidt skeptisk over en tilværelse i Esbjerg. Men efter bl.a. samtaler med Niki og de coaches vidste jeg, at dette var en mulighed, aom jeg ikke kunne sig nej til, sagde den 20-årige Martin Spelmann.

Martin var Esbjergs fjerde indkøb i dette sommertransfervindue. Men skal man tro Troels Bech, har Esbjerg snart endnu en ny spiller klar til at blive præsenteret som Esbjerg spiller. Og skal man tro diverse rygter er det endnu en udlandsk spiller, og endnu en angriber som EfB har i sinde at sikre sig.


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 15 Jul 2008, 18:00
    <img src="http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/zom.png">
    Samling over rygterne
    19.07.07 » Nyheder fra bold.dk


Store Farnerud til EfB?
07.07.07

Den 7 juli blev storebror til Alexander Farnerud, som netop er skiftet til Brøndby IF, rygtet til Esbjerg. Pontus Farnerud havde angiveligt i sinde, at skulle være tættere på familien. Esbjerg afviste dog, at de skulle have kontakt med Pontus' portugisiske klub Sporting CP ang. en handel.

Pontus tættere på Esbjerg?

10.07.07

Bare 3 dage efter kom der nye ting i Pontus sagen. Esbjergs scout Karsten Sejerup blev spottet på et fly til Portugal. Dette tydede kraftigt på, at EfB havde sendt Karsten ud for at kigge nærmere på Pontus. EfB afviste det dog, og brugte som undskyldning at Sejerup havde ferie, og sammen med konen skulle til Portugal hvor venner af Sejerup boede. Men konen blev ikke spottet på vej på samme fly som Karsten skulle på.

Ny svensker ind i billedet?

11.07.07

Et nyt svensk navn kom i en email til bold.dk frem i medierne. Det store svenske stjernefrø, Pontus Wernbloom skulle angiveligt være inde i Esbjergs kikkert, som den kommende angriber man længe har søgt efter. Men Pontus og hans klub IFK Göteborg afviste alle rygterne, Pontus skulle tværtimod være tæt på en hollandsk klub, lød det var Pontus' far.

Lawan til Esbjerg i bytte med Steiness?

15.07.07

Det tyder på det ikke bare var Wernbloom som Esbjerg havde udset sig som kommende Esbjerg angriber. I hvertfald kunne AC Horsens' træner Roald Poulsen sige, at de 2 klubber Esbjerg og AC Horsens var meget tæt på enighed omkring prisen på Rawez Lawan. Tværtimod skulle Esbjergs unge forsvarsspiller, Joakim Steiness være på vej den anden vej.

Wernbloom synes nu væk for Esbjerg?

16.07.07

Rygterne omkring Wernbloom og Esbjerg så meget sorte ud, da det kom frem, at Pontus Wernbloom sammen med hans agent og far var rejst til Holland og Rotterdam for at skrive under på en 5-årig aftale med den hollandske storklub Feyenoord. IFK Göteborg udtalte også til pressen, at Pontus var solgt til Feyenoord, og ikke ville komme tilbage til IFK Göteborg igen.

Prica på vej til Esbjerg?

18.07.07

Et nyt ansigt kom frem som kommende Esbjerg fB spiller. Denne gang den tidligere AaB bomber, Rade Prica. NES sagde til pressen d. 17, at man i løbet af d. 17 eller d. 18 ville få besøg af en udlandsk spiller, som kom til byen for at skrive under på en længere kontrakt med klubben. NES sagde yderligere der var tale om et svensk topnavn, som er landsholdsaktiv i Sverige.

Esbjerg henter ingen nye!

19.07.07

Noget af en bombe blev sprunget dagen efter, at NES næsten var sikker på, at klubben ville skrive under med et stort svensk navn. D. 19 kunne Troels Bech udtale til pressen, at Esbjerg ikke henter flere spillere i dette vindue. Man har tilsyneladende fået afvist det tilbud, som man lagde til Rade Prica eller Pontus Farnerud, som var de 2 navne, bold.dk mente var de mest oplagte "store svenske navne".


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 15 Jul 2008, 18:21
    <img src="http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/zom.png">
    Esbjerg skriver kontrakt med svensk stortalent
    21.07.07 » Nyheder fra efb.dk

[float=right][img ]http://www.gp.se/content/1/c6/23/95/54/ullevibild.jpg[/img]

    Pontus Wernbloom
    Født d. 25.06.1986 (21 år) i Kungälv.
    Kraftfuld svensk boksspiller, relativt målbevidst.
    8 U21 landskampe (Svenske) / 1 U21 mål
    DKK 9.000.000 - Fra IFK Göteborg
    30.06.2011 - DKK 57.500 om ugen
    187cm - 84kg

    Godt indkøb af Esbjerg, Mikkel Jensen (Hammarby)
    Pontus skal nok vise sit værd, Andreas Klarström
    Spændende type som jeg glæder mig meget til
    at se i aktion, Poul Hansen (TV3 ekspert)
[/float]
Selvom Esbjerg fB for bare 2 dage siden afviste at hente flere spillere i dette transfervindue, kunne man alligevel på et pressemøde til formiddag foran enkelte opmødte journalister, offentliggøre Pontus Wernbloom som ny Esbjerg fB spiller. Den bare 21-årige svenske U21 landsholdsspiller er meget stolt over skiftet.

- Dette er et stort øjeblik for mig, jeg er utrolig stolt over, at jeg endelig kom ud af Sverige, og nu skal prøve mig at på anden grund. Danmark er et bedre fodboldland end Sverige. Selvom Sverige på landsholdene er bedre end Danmark, spiller de danske klubhold bedre fodbold end de svenske. Esbjerg har et spændende hold til denne sæson, bl.a. med velkendte navne som Gunni (Gunnar Heidar Thorvaldsson red.), Fribrock, Klarström, Björck osv. som jeg alle kender fra Allsvenskan.

Der bliver nu kamp om pladserne i Esbjergs angreb, både Jesper Lange og Gunnar Heidar Thorvaldsson gør krav om de 2 pladser på toppen af den blåhvide startopstilling. Men med indkøbet af Pontus skal ingen af dem føle sig sikre på pladserne. Wernbloom har dog stor respekt for dem begge.

- Jeg kender Gunni fra Allsvenskan hvor han blev topscorer for 2 sæsoner siden. Jesper Lange hører man også lidt om i Sverige. Jeg har set enkelte videoer med ham, men kender han ikke så godt endnu. Det eneste jeg kan sige om ham er at han ang. skulle være en irriterende type på banen, hurtig og virkelig målfarlig. Jeg håber dog stadig, at jeg får noget spilletid denne sæson.

På sidelinjen er Troels Bech også meget spændt over at se Pontus i aktion for esbjergenserne. I længe har Esbjerg ikke haft 3 så kvalificerede angribere som man nu har. Sidste sæson havde de Lange, Murcy og Lekic (Bech). Her kan vi kun tage 2 navne ud som bare nærmer sig denne kaliber.

- Jeg er på en måde stolt og forventningsfuld over dette indkøb. Den samme følelse havde jeg, da vi sikrede os Gunnar. Men denne gang mener jeg virkelig forventningsfuld. Jeg ved Gunnar nok skal levere, Pontus er jeg mere klar over, at han er en ung spiller og skal have tid til at tilvænde sige. Det tror jeg også sagtens han kan i Esbjerg, og tilvænder han sig hurtigt bliver han guld værd for os.


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Katanka 15 Jul 2008, 18:38
Super blog du har startet.. Lad os håbe den funker i laaaaang tid.!!


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Søren91 15 Jul 2008, 19:20
Læææækkert køb af Pontus! Han skal nok blive en goalgetter, hvis du smider ham på toppen. Har haft rigtige gode erfaringer med ham! Rigtig lovende blog du har gang i her!


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Yoggidk 15 Jul 2008, 19:26
Ekstremt spændende blog. Kan godt lide den lille dagbog du lavede, og håber vi får mere af den slags. Dit skriftlige er på et kanon niveau, og dit grafik er enkelt og elegant. Alt i alt har jeg en ting at sige, og det er "savl savl"

//Yoggidk


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Holm 16 Jul 2008, 12:56
Trods det er EFB, så kan jeg godt lide din måde at skrive på.. KOM MED UPDATE !! :)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 16 Jul 2008, 14:56
    <img src="http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/zom.png">

[float=right][img ]http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/42042000/jpg/_42042814_iceland_goal_270.jpg[/img][/float]
FCN sejrer over Esbjerg i premieren
18:07:2007

En målrig kamp mellem FC Nordsjælland og Esbjerg, i Farum. Endte med en lidt overraskende hjemmesejr på 4-3. Selvom Esbjerg gennem hele kampen var foran med hhv 0-1, 1-2, 1-3, 2-3, kunne vestjyderne ikke holde FC Nordsjælland fra fadet til sidst. En stor skuffelse for esbjergenserne, hvis målscorere var Fredrik Björck og 2 gange debutanten Gunnar Heidar Thorvaldsson.

FC Nordsjællands sejr kom om nogle fra angrebsstjernen, Martin Bernburg som scorede 3 ud af holdets 4 mål. Sidste mål blev sat ind af holdets nye schweiziske midtbanestjerne, Patrice Bernier.

AGF magtesløse mod stærke Esbjerg
22:07:2007

Mens Esbjerg kom dårlig fra start på denne sæson i Farum, kunne AGF hjemme i Aarhus sejre med 4-2 over AC Horsens. Ove Pedersens rekrutter spillede en fremragende kamp mod De gule. Men i dag kom der andre boller på suppen. Esbjerg var en helt anden modstander end AC Horsens. Esbjerg som skulle ud og vise hjemmepublikummet på et nyt Blue Water Arena, at kampen mod FCN var en fejl.

En fornem 3-1 sejr blev det til for hjemmeholdet, på trods af de kom sent igang med målscoringen, manden der satte gang i det var Jesper Lange. Kort efter pausen udbyggede islandske Gunni til 2-0, og bare 9 minutter før tid satte Jesper Jørgensen et flot frispark ind bag Steffen Rasmussen. Adrian Cann lavede AGFs mål (selvmål) i overtiden.
[float=right][img ]http://www.bold.dk/billeder/art9110.jpg[/img][/float]
Mestrene lammetævede Fiskerne
29:07:2007

De forsvarende danske mestre tog imod Esbjerg med et nederlag til FC Midtjylland i bagagen. Mod Esbjerg var der markant forskel på de 2 hold, Esbjerg var spilstyrende med flest chancer og mest boldbessidelse, mens AaB var mest målfarlige. Det gav mestrene en helt misvisende sejr på hele 4-0. Jeppe Curth scorede 2 mål, mens nyindkøbte Beuchamp og Mota lavede de sidste 2.

Ineffektive Esbjerg sejrede spinkelt
12:08:2007

Dagens modstander, Vejle Boldklub. Oprykkerne som har fået sig en over forventet start på sæsonen. En 1-0 sejr i premieren hjemme mod OB. Så blev det til 1-1 i Horsens, mens man hjemme også fik 1 point med mod AGF, hvor det blev til 2-2 for Vejle. Men i dagens opgør mod Esbjerg havde Vejle intet at gøre. Selvom de egentlig var tæt på at stjæle point fra vestjyderne, var Esbjerg det bedste hold.

En spinkel 1-0 sejr på mål af Nicolai Høgh efter bare 19 minutter var ikke nok i forhold til hvad statistikkerne for kampen viste.

- Placering efter 4 spillerunder: 5


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 16 Jul 2008, 15:31
    <img src="http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/zom.png">
    Esbjerg sejrer i Parken i målorgie
    12. august 2007 » Nyhed fra dr.dk/sporten

[float=right][img ]http://pub.tv2.no/multimedia/na/archive/00519/gunnar_jubel_519108a.jpg[/img][/float]
Esbjerg fB kom til Parken med en enkelt skade, Martin Fribrock som har været en af de bedre spillere på et esbjergensisk tophold. Trods Fribrocks fravær vandt Esbjerg 4-5, efter de var bagud med 4-1 med en halvt time igen.

Favoritterne til at tage det samlede guld, FC København var kommet fantastisk fra start på denne sæson med 4 sejre ud af 4 mulige, bl.a. over AaB og FC Midtjylland. I dag stod de forsvarende bronzevindere over for et formstærkt Esbjerg fB hold, som ville gøre alt for denne sejr i Parken.

FC København kom planmæssigt fra start ved Morten Nordstrand til 1-0 efter 13 minutters spil. Men efter 35 minutter dukkede Esbjergs nyindkøbte stjerneangriber, Gunnar Heidar Thorvaldsson op i feltet og kunne udligne for udeholdet. FC København gav den fuld speed lige ingen halvleg og i de 10 minutter efter, pludselig stod til 4-1 til hjemmeholdet med en halv time igen. Det så utrolig svært ud for Esbjerg fB nu.

Men igen kunne Esbjergs mirakelmager Gunni lidt igen. Hattrick på 8 minutter bragte Esbjerg tilbage på lige igen, 4-4 fornemt comeback af jyderne og i særklasse Gunnar Heidar Thorvaldsson. Bare 3 minutter efter udligningen faldt var Jesper Lange igen fremme med hans tredje oplæg, denne gang lagde han op til Jesper Bech, som gjorde det til 4-5.

- Det er en kæmpe succes for mig som træner for det hold, som vendte denne kamp. Min taktiske ændring da 4-1 scoringen kom lykkedes fuldt ud. Virkelig flot spil af holdet og godt at Gunni viser sin målfarlighed, udtalte Troels Bech efter 5-4 sejren til Esbjerg fB.


- Placering efter 5 spillerunder: 3


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Zone 43 16 Jul 2008, 18:50
Lækker start på en lækker blog.. O0


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Yoggidk 16 Jul 2008, 18:55
Syntes det ser kikset ud at der er ramme rundt om nogen billeder, men ikke ved andre.

ellers flot.


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 16 Jul 2008, 21:17
Yoggidk det for at spare tiden i PS når billederne har størrelsen i forvejen ;)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Holm 16 Jul 2008, 21:23
SS over stillingen og kan jeg få et af AaB's indkøb ?


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 19 Jul 2008, 19:04
[img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/topbannerfans.png[/img]

Man begynder for alvor, at kunne mærke de hold ud som forventes, at ende i toppen når sæsonen er forbi d. 24 maj 2008. Sæsonens hidtil store overraskelse må vi sige at være Esbjerg fB. De blå/hvide fra Vestjyllands hovedstad har for alvor givet den fuld skrue i den første tredjedel af denne sæson. Specielt holdets 2 nye frontløbere, Pontus Wernbloom og Gunnar Heidar Thorvaldsson har spillet helt i særklasse, også dette kan ses på de 2 angriberes antal mål indtil videre, her kan Gunni tilskrive sig 11 i 12 kampe, mens Pontus ligeledes har nettet 11 gange bare kun i 11 kampe.

Esbjerg har indtil videre formået at slå både FCK og FCM, mens man fik 1-1 i Odense. SønderjyskE blev gennembanket 5-1 på Blue Water Arena. Blue Water Arena lagde ligeledes rammen om 1-0 sejren over Brøndby, en virkelig flot sejr som kom ved fight og effektivt esbjergensisk spil.

På transfersiden har Esbjerg ikke rørt meget siden indkøbet af Pontus Wernbloom. Med god grund, for hvorfor købe nye ind når man pt. ligger nr. 2 i den bedste danske række. Et hold der dog rådes til at handle lidt ind er OB og Brøndby, som er gået lidt i stå.


De første 11 kampe: FCN (A: 3-4), AGF (H: 3-1), AAB (A: 0-4), VEJLE (H: 1-0), FCK (A: 5-4), BIF (H: 1-0), RFC (A: 3-2), SE (H: 5-1), OB (A: 3-3), FCM (H: 4-3), ACH (H: 3-2)

Stillingen (http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/stillingen-39.png)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: GHERTESTEAS 19 Jul 2008, 19:15
Kan godt lide den simple stil, og du skriver også meget fint :)

Lad os nu for guds skyld håbe, at denne blog holder mere end 2 sider ;)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 19 Jul 2008, 22:33
[img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/lustig.png[/img]

Esbjerg fBs Niels Erik Søndergaard skulle angiveligt for et par timer siden have sat sig i et fly direkte mod Sverige og Sundsvall. Esbjergenserne skulle ifølge den svenske avis Aftonbladet være utrolig tæt på en aftale med [float=left][img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/pfarne.png[/img][/float]GIF Sundsvall om det svenske stjernefrø, Mikael Lustig. Hverken Mikael eller hans klub vil dog kommentere på dette, men en kommentar nåede vi at få fra Troels Bech over telefonen: - Klubben har fået flere penge med årene, nu vil vi gerne forstærke truppen med markante profiler. Jeg kan ikke love noget, men jeg håber der falder en aftale med en ny profil i denne uge.

Af andre navne som Esbjerg angiveligt skulle have højt på ønskelisten, fra Sverige skulle være den rutinerede målmand, Rami Shaaben, han spiller dog i Norge. Også Pontus Farnerud er blevet rygtet kraftigt til Vestjylland på det seneste. En spiller det danske tophold tidligere på sæsonen har været ude efter. Også den norske landsholdsmålmand, Håkon Opdal rygtes til Esbjerg. Meget tyder på der kommer en ny målmand til den vestjyske trup inden længe.

Dog er Niki Zimlings agent, Vincenzo Morabito set trille ind ved Parken. Angiveligt skulle Vincenzo Morabito se på facilitteterne for hans spiller, Niki Zimling. FC København skulle angiveligt igen være meget interesseret i at sikre sig Esbjerg fBs eneste danske A-Landsholdsspiller. Dog vil ingen af parterne kommentere på denne sag.

Vinteren nærmer sig, transfervinduet åbner snart. SAS Liga klubberne er gået til sommerpause. Esbjerg har desuden sikret sig træningskampe mod tyske Union Berlin og russiske Zenit Peterburg. Også Fremad Amager og FC Fredericia får besøg af de nuværende 2ere i ligatabellen.


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Dalle75 19 Jul 2008, 22:47
Rart at se en blogskriver der ikke med det samme spørger efter kommentarer.

Spændende klubvalg som jeg glæder mig til at følge


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 19 Jul 2008, 23:51
[img ]http://www.futbolreal.com/wp-content/uploads/2007/07/rea.jpg[/img]


Glædelig jul - og godt nytår, yes december og januar måned er forbi os. Der er sket aldeles spændende [float=right][img ]http://www.goal.com/images/17989_news.jpg[/img][/float]ting i disse måneder, specielt nr. 1 og 2 i den danske SAS Liga, FC København og Esbjerg fB har handlet stort og spændende ind. Hos løverne er Thomas Kristensen endelig kommet til hovedstaden, det samme er "Judas Zimling" et øgenavn Niki Zimling allerede har fået i både Esbjerg og Brøndby. Også 2 unge spændende navne i form af tjekkiske Tomas Frejlach og kroatiske Nikola Kalinic.

På den modsatte side af Danmark, har Esbjerg også handlet spændende og kendte navne ind. Selvom Niki Zimling har forladt klubben, er han blevet erstattet med et måske bedre ansigt, brasiliansk fødte Assuncao med fortid hos bl.a. Roma og spanske Betis, skifter fra arabiske Al-Ahli (UAE) til danske Esbjerg fB, på en indtil videre 1½ årig lang kontrakt. Mikael Lustig som blev rygtet til vestjyderne i december måned, skrev d. 2 januar under med Esbjerg, i de sidste dage skrev også Randers FCs målmand, Kevin Stuhr Ellegaard og FC Midtjyllands Ken Fagerberg under på kontrakter med Esbjerg fB. Desuden kommer den tidligere Aston Villa, Manchester United og Nantes midtbanespiller Eric Djemba Djemba også til Esbjerg til sommer på en Bosman transfer.


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Zone 43 20 Jul 2008, 00:03
Intet mindre end fantatiske handler.. Assuncao bliver en profil i ligaen! O0
Kan man lokke et ss af truppen ud af dig? :)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 20 Jul 2008, 00:30
Imorgen ;) har lige lukket mit spil ned.


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 20 Jul 2008, 12:42
    FLASHBACK - 03.12.07
    De sidste 2 måneder af efterårssæsonen

[img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/tb-2.png[/img]
Esbjerg fB har haft noget af en sæson indtil videre, efter den første tredjedel af sæsonen 07/08 lå esbjergenserne nr. 2, kun overgået af FC København. Dengang hed differencen 4 point. Men det er ændret nu, [float=right][img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/mfri.png[/img][/float]Esbjerg fB har over de sidste 7 kampe tabt 9 point til Løverne. Forskellen mellem de 2 tophold er nu på hele 13 point, men det får ikke Esbjerg til at kigge ned ad i tabellen: - Vi går stadig efter at hente FCK ind igen, men vi ved dog også godt, at dette kan blive en uoverkommelig opgave, da FCK formentlig ikke går ned i år, udtalte EfB-træner Troels Bech.

Tabene kom i november måned, her kunne Esbjerg fB selv tabe til Vejle. Også Brøndby og FC København formåede at slå den vestjyske drøm ud af kurs, men i oktober måned blev kursen ellers sat mod guldet. Sejre i 4 kampe ud af 4 mulige. Her blev FC Nordsjælland, AGF og AaB slået i SAS Ligaen, mens man hjemme på Blue Water Arena slog FC København ud af Pokalturneringen i 4. runde med hele 5-2. En fremragende sejr som sender EfB i kvartfinalen, hvor Brøndby venter.

Topscorerlisten i SAS Ligaen fører FC Nordsjællands danske angriber Martin Bernburg, men lige efter kommer Pontus Wernbloom og Gunnar Heidar Thorvaldsson fra Esbjerg fB, som ligger hhv. nr. 2 og 3 på denne liste. Martin Fribrock fører dog for Esbjerg fB listen over flest assists med 10 assists, men lige efter kommer AaBs Anders Due med 8 og igen Esbjerg fBs Jesper Bech.

Nu venter der for Esbjerg 4 hårde måneder, hvor formen skal holdes ved lige hos Esbjerg fB. Træningskampe mod Fremad Amager, tyske Union Berlin, FC Fredericia, norske Odd og det største opgør mod de forsvarende UEFA Cup vindere fra russiske Zenit Peterburg.


Stillingen (http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/stillingen-40.png) - Truppen (http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/squad.png)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 20 Jul 2008, 13:02
    NEWS - 04.02.08
    Skadeschok hos ny Esbjerg-stjerne

[img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/assinju.png[/img]
Esbjergs nyindkøbte 20 millioners transfer Marcos Assuncao fra Brasilien har netop fået erklæret sit ben brækket. Assuncao kolliderede med FC Fredericias Morten Kirk i de 2 holds indbyrdes træningskamp tidligere i dag. Den brasilianske stjerne måtte udgå efter bare 24 minutters spil, Morten Kirk kom alt for hårdt ind i en tackling med den 31-årige tidligere brasilianske landsholdsspiller.

Dette var langt fra en god nyhed for Troels Bech, Esbjerg træneren udtalte følgende kort efter nyheden kom frem: - Det er et kæmpe slag for os. Assuncao var hentet som den direkte erstatning for Niki (Zimling red.), derfor er det selvfølgelig en meget kedelig nyhed for os, at han er erklæret ude i mellem 4 og 6 måneder. Jeg er dog ikke bange for at sætte en mand som Martin Vingaard eller Jesper Jørgensen ind ved siden af Spelmann, da jeg ved de kan klare jobbet.

Assuncao meldes som Troels udtalte ude mellem 4 og 6 måneder, hvilket betyder Esbjerg formentlig ikke får glæde af hans rutine og egenskabet før næste sæson.


FM-Nyheden (http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/skadesprognose.png)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 20 Jul 2008, 15:53
    NEWS - 27.04.08
    Mesterskabet tilbage i hovedstaden

[img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/fcdkm.png[/img]
Sidst vi kunne meddele her fra omkring SAS Ligaen, var Esbjerg 13 point fra FC København. Det forspring er desværre for vestjydernes guld drømme blevet meget større, så stort at FC København med hele 6 spillerunder kan kalde sig danske mestre 07/08. 26 point lød forskellen fra Esbjerg til FC København, og siden gårsdagens nederlag til netop FCK har Esbjerg afgivet sin andenplads til De Gule fra Horsens.

9 SAS Ligakampe er spillet i forårssæsonen, her er det for Esbjergs vedkommende blevet til hele 4 nederlag, 2 uafgjorte og bare 3 sejre. 2 af disse 3 sejre faldt i de 2 første kampe i dette forår mod OB og SønderjyskE med hhv. 2-1 og 4-1. Også AGF er blevet besejret 2-0. Mens Horsens, Midtjylland, AaB og FC København alle har formået at slå Esbjerg fB. Hvilket har været med til at knuse den store drøm "Fiskerne" havde.

I Pokalturneringen har Esbjerg fB meget større succes, på andet år i træk har vestjyderne nemlig formået at gå i finalen, FC København, Brøndby og sidst SønderjyskE er de 3 største hold EfB har slået ud af dette års turnering, i semifinalen blev SønderjyskE slået ud med 6-1, i det tætteste Esbjerg kommer på et New Firm.

I finalen venter AC Horsens, som slog AaB ud i semifinalen.


Stillingen (http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/stillingen-41.png)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Manniche 20 Jul 2008, 16:08
Dejlig blog og gode resultater :)
Altid noget det var FCK der vandt ;)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 20 Jul 2008, 23:00
    NEWS - 02.05.08
    Ungt esbjergensisk hold sejrer i Parken.

[img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/pokalmestre.png[/img]
Truperne:
» Stuhr-Ellegaard, Lustig, Onstad, Cann, Derveld, Jørgensen, Spelmann, Vingaard, Bech, Fribrock, Lange (4-3-3) - Bænk: Winde, Steiness, Ornoch, Rieks
» Jochumsen, Gade, Eckersley, Rasmussen, Emil Petersen, Timm, Kortegaard, Jabbari, Friis, Gilberto, Lawan (4-2-2) - Bænk: Sørensen, Avci, Søgaard, Babatunde


Vi går bare 3 år tilbage, Esbjerg fB har netop efter sejr over FC København over 2 opgør spillet sig i Pokalfinalen. Her venter en aldeles på papiret overkommelig opgave for vestjyderne, som var storfavoritter til at tage sejren, Randers FC fra 1. divisionen. Randers lå i toppen, men var endnu ikke sikret oprykning til SAS Ligaen. Alligevel var kronjyderne optimistiske før kampen, et halvfyldt Parken var rammen om denne kedelige finale. En [floaT=right][img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/frib-1.png[/img][/float]finale Karsten Johansen afgjorde i den forlængede spilletid. Det endte med en 1-0 sejr til Randers FC. Sidste sæson stod Esbjerg igen i Pokalfinalen, her ventede Brøndby IF. En alt for stor mundfuld for et esbjergensisk hold der levede på deres unge kræfter i bl.a Rieks. Mange skuffede EfB fans måtte tage hjem med endnu et pokalfinale nederlag.

I år skulle det så være for Esbjerg fB. FC København, Brøndby IF og sidst SønderjyskE blev slået ud af et i Pokalturneringen formstærkt vestjysk mandskab, specielt med Wernbloom i front. Den svenske angriber var dog ude til dagens finale, det samme var Gunnar Heidar Thorvaldson, Assuncao og Ken Fagerberg. Så Esbjerg tog til Parken for tredje gang på 4 år, med den viden i bagagen at begge topscorere var ude, et nyt angribernavn og en SAS Liga profil var også ude. Høgh eller Onstad var heller med i forsvaret. Et meget svækket esbjergensisk hold, som kun havde 2 angribere med i Lange og Ukpai.

Men trods skaderne kunne Esbjerg fB sejre sikkert i dette års Pokalfinale. Som overskrifterne i BT og Ekstrabladet siger her dagen derpå, "Esbjerg vandt overlegent over tamt Horsens hold." "Esbjerg vandt smal sejr i forhold til spil og chancer." Denne sejr kom om nogen på virkelig flot spil fra bl.a. Martin Spelmann, Martin Fribrock og Martin Vingaard. Men hele Esbjerg holdet leverede en mandeindsats, mens AC Horsens holdet var statister i et EfB show. Sejren blev på 3-0, men kunne nemt have endt både 5-0 og 6-0. Målscorerne blev Martin Spelmann (03' 0-1), Martin Fribrock (45' 0-2) og Jesper Bech (63' 0-3). Esbjerg fik endnu en skade i angrebet, da Jesper Lange efter 54 minutters spil måtte udgå med et bøjet ribben.

Med sejren her sender Esbjerg fB sig selv i UEFA Cuppen næste sæson, til dette kommenterede træner Troels Bech følgende efter kampen, - Vi er glade for at komme ud i Europa næste sæson. Det har været vores mål hele sæsonen. Det ser dog stadig ud til, at vi ville have kommet i UEFA Cuppen uden Pokaltriumf men også via ligaen. Men dette gør vi langt nemmere kan finansiere indkøbene af Assuncao og Eric Djemba Djemba.


Match Center
Turnering: Danske Pokal Turnering (Finale)
Resultat: ACH - EFB 0-3
Målscorer: M. Spelmann (EfB), M. Fribrock (EfB), J. Bech (EfB)
Tilskuertal: 17.013
Sted: Parken, København
Top 5 karakterer:
M. Fribrock (EfB) 8 - MoM
M. Spelmann (EfB) 8
J. Bech (EfB) 8
M. Vingaard (EfB) 8
F. Derveld (EfB) 8


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Pepe 21 Jul 2008, 00:37
Tillykke med pokalen. Flot opsætning ;)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: N17 21 Jul 2008, 00:38
Jamen endnu en klasseblog fra dig Møller... KIU


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Zone 43 21 Jul 2008, 00:42
Te'løk med pokalen.. En ganske fin sæson for Esbjerg, og den næste ser allerede rigtig lovende ud. Kutgw O0


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 21 Jul 2008, 11:19
Tak folkens, der bliver nok ikke mange updates idag - da jeg drager på druktur til Kbh nu :D
Vi skal jo se EfB slå FCK endnu en gang :)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 22 Jul 2008, 14:25
[img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/topbanner-14.png[/img]
    NEWS - 25/05-08
    Esbjerg sikrer sig sølvet.


Fantastisk sæson, flot slutplacering, flotte indkøb inden sæsonstart, flotte resultater og europæisk fodbold næste sæson. Det var ordene der gik gennem de esbjergensiske aviser her til morgen. Jyske Vestkysten skrev en længere artikel [float=right][img ]http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/werner.png[/img][/float]og et flot portræt af de 2 nyindkøbte stjerner, Pontus Wernbloom og Martin Spelmann, samt et længere indlæg om Troels Bech. En virkelig flot sæson har Esbjerg fB leveret i denne sæson. Det pyntede de med en flot andenplads, en Pokaltriumf og 2 indkøb som ikke var forventet i dansk fodbold, i form af brasilianske Assuncao og camerounske Eric Djemba Djemba. 2 centrale midtbanespillere med så meget rutine, at det næsten overgår samtlige Esbjerg spillere til sammen.

Esbjerg fB lå med i topstriden helt fra start til slut. I starten lå holdet nr. 3-4. Men her i slutmånederne har det esbjergensiske hold overrasket og overrasket ved at ende som 2er, spille sig i Pokalfinalen med sejre over FCK og Brøndby og senere vinde finalen komfortabelt over et tæmmet AC Horsens hold.

De sidste 6 kampe skulle spilles i SAS Ligaen, andenpladsen skulle forsvares mod Brøndby, Randers, SønderjyskE, OB, FC Midtjylland og i sidste kamp AC Horsens hjemme på Blue Water Arena. Det blev 6 kampe hvor Esbjerg holdte sig ubesejret, 4 sejre og 2 uafgjorte. For at det ikke skal være helt løgn, var Esbjerg faktisk ubesejret i de sidste 13 kampe, her er både SAS Liga og Pokalturneringen talt med. En flot statistik vestjyderne har der. Men de 4 sejre faldt over Horsens, Randers, OB og FC Midtjylland. Mens Brøndby og SønderjyskE formåede begge at få 0-0 mod sølvmedalje vinderne. Men en knap så flot statistik må man sige for Esbjerg, at var deres målscore. 67-57, og det må man sige, at det er alt for mange mål at lukke ind for sølvmedaljevindere men sammentidig heldigvis også med mest målfarlige hold i SAS Ligaen.

Årets spiller blev Pontus Wernbloom fra Esbjerg, samme mand blev også nr. 3 på topscorerlisten kun overgået af Martin Bernburg og Rawez Lawan. Wernbloom kom også sammen med holdkammerat Martin Fribrock på Årets hold, Troels Bech blev nr. 2 i konkurrencen om Årets Manager, som blev vundet af Ståle Solbakken.


slutstillingen (http://i210.photobucket.com/albums/bb148/atyv/stilling-7.png)


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Matigol 22 Jul 2008, 14:35
Rigtig flot sæson, og rigtig flot blog (:
Held og lykke med næste sæson.


Titel: Sv: Er dette EfB's sæson?
Oprettet af: Møller 22 Jul 2008, 15:32
Hej drenge.
Jeg kommer her med en kedelig nyhed, både for mig og for jer som er faste læsere af denne blog. Mit savegame her har drillet helt fra starten af dette savegame. Jeg troede egentlig bare det var enkelte tilfælde, men efterhånden kan jeg ikke gøre noget i spillet. Jeg kan hverken kommentere, tilbyde lønforhøjelse, nogle af nyhederne står kun halvt skrevet osv. der er en del bugs i dette savegame.

Jeg er ked af at sige dette, men jeg kan ikke spille med så mange fejl i spillet. Jeg vender muligvis tilbage med en ny blog. Dette spil bliver slettet og installeret på ny.

GG guys.


                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010