FmFreaks

Andre Managerspil => Blogs fra de ældre udgaver => Emne startet af: Spezialized 24 Jun 2008, 23:43



Titel: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 24 Jun 2008, 23:43
[img ]http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/Banner.jpg?t=1214335457[/img]




Spillerdatabase: 8.0.2  Update

Ligaer:
Belgien:
    First Division
Danmark:
    Premier Division
England:
    Premier League
Italien:
    Serie A
Spanien:
    First Division
Alle spillere fra:
    Argentina, Norge, Sverige


Forord:
Formålet er at revolutuonere Anderlecht. Som mange nok ved, tager det kun 2 år, at få statsborgerskab i Belgien. Derfor vil jeg bestræbe mig på, at hente mange brasilianere, argentinere, og hvad der nu er af ikke-EU spillere, i en ung alder. Derved vil de, i en ung alder, være halv-belgier, og derved kan jeg indirekte styrke Belgiens landshold, som jeg også har for mål, at overtage på et tidspunkt. Ved siden af jobbet som Anderlecht-træner selvfølgelig.

Men selvfølgelig skal det ikke kun dreje sig om at, talentpleje. For Anderlecht er jo en klub med store traditioner, og derfor skal holdet også vinde ligaen, komme langt i CL, og i det hele tager løftes tilbage til tidligere tiders niveau. Tider hvor klubben var dominerende i Belgien (som den også er i dag), kæmpe med om CL-titler, og være med til kæmpe om Europas største spillere.

Bloggen bliver opdateret ca. hver anden spillede måned, og ikke efter hver kamp, eller lignende. Jeg tager det i mit eget tempo, så det kan måske godt være at bloggen ligger død i en periode, men så længe jeg ikke siger den er stoppet, ja, så kører den stadigvæk.

Klubbens info:

Fuld navn: Royal Sporting Club Anderlecht
Nickname: "The Purple and White" og  "The Purple"
Grundlagt: 27. maj, 1908
Registreret til officiele kampe: 1909
Stadion: Constant Vanden Stock Stadium, Anderlecht, Brussels (Kapacitet: 26361 (liga), 21619 (Europæisk)
Chairman: Roger Vanden Stock
Manager: Jeppe Tolbøll
Liga: Jupiler League
Kendte spillere som har været i klubben: Morten Olsen (1980), Erwin Vandenbergh (1982), Frank Arnesen (1983), Luc Nilis (1986), Filip De Wilde (1987), Kenneth Brylle Larsen, Pär Zetterberg (1990), Celestine Babayaro (1994), Walter Baseggio (1996), Alin Stoica (1996), Bart Goor (1997), Tomasz Radzinski (1998), Jan Koller (1999), Seol Ki-Hyeon (2001), Hannu Tihinen (2002), Clayton Zane (2002), Vincent Kompany (2003), Anthony Vanden Borre (2003), Christian Wilhelmsson (2003), Serhat Akın (2006)


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Sarl 24 Jun 2008, 23:45
Spændende projekt og en fin og enkel opsætning. Jeg vil prøve at følge med.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Zulue 24 Jun 2008, 23:55
Hov for dälen. Jeg fik aldrig lavet det banner, det er jeg sgu ked af! Skal jeg stadig lave et, så snart jeg kan, eller er dit nuværende okay? :)

Læser med, tegner godt.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 25 Jun 2008, 00:01
Citat af: Zulue 24 Jun 2008, 23:55
Hov for dälen. Jeg fik aldrig lavet det banner, det er jeg sgu ked af! Skal jeg stadig lave et, så snart jeg kan, eller er dit nuværende okay? :)

Læser med, tegner godt.


Mit kan altid skiftes ud hvis der kommer bedre :P


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Toni 25 Jun 2008, 14:34
Du glemmer Per Frimann under kendte spillere :D


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Rooland 25 Jun 2008, 14:57
Rigtig god start  O0 Jeg glæder mig til at høre mere fra Bruxelles ;)


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 25 Jun 2008, 20:44
[img ]http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/Banner.jpg?t=1214335457[/img]


Signings og Super Cup Finale


Anderlechts transferbudget (og økonomi) er ikke prængende, så jeg har sparet, og håber egentlig på at kunne køre mindst halvdelen af sæsonen med den nuværende trup. Af et transferbudget på 14,5 mio. kr. er der kun brugt 2,75 mio. kr.

Disse spillere er hentet:

Jakob Johansson - 2,75 mio. kr. fra IFK Göteborg
(http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/JakobJohansson.jpg)

Maximo Irrazábal - 0 kr. fra free transfer
(http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/Irrazabal.jpg)

Victor Anichebe - lejemål fra Everton
(http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/Anichebe.jpg)

Både Johansson og Irrazábal er hot prospects, som skal slå til når de bliver ældre. Irrazábal var på trail, og jeg havde egentlig tænkt mig at droppe ham, men 2 træningskampe, hvor han lavede 2 mål og 2 assists overbevidste mig om at han skulle have chancen. Johansson er en af Sveriges største talenter, og 2,75 mio. kr. er et røverkøb.

Anichebe vil jeg dog tro, bliver sæsonens største oplevelse. Og allerede i Super Cup Finalen mod Club Brugge vidste han sit store potentiale.


Kampen mod Club Brugge blev en velspillet affære, fra vores side af. Et fantastisk frisparksmål efter 19 minutter gav os en solid føring. Anichebe lukkede kampen i 2. halvleg på et hovedstød, 62. min., og resten af kampen var vi tættere på 3-0 end Brugge havde været i hele kampen.

Første trofæ i hus!


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: GHERTESTEAS 25 Jun 2008, 20:46
Synes der manglede lidt kød på den her update.. men kiu...


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Niko 26 Jun 2008, 14:51
Spændende, helt sikkert. Der mangler dog lidt, før at bloggen kan få et højere niveau.

Lad mig starte med at rose dit sprog, det flyder i mine øjne fint, og dejlig let at læse. Dit indkøb af Johansson er dejligt, da jeg har gode erfaringer med ham. Anichebe kan godt blive en vigtig herre for dit mandskab, da han med sine fantastiske fodboldevner kan give Belgiens fodboldfanatikere en bedre oplevelse, når de ser Anderlecht spille.

Nå, men dine SS burde ikke være så store. Du skal droppe mellemrummet, da der er lidt nedern at skulle bruge en scrool for at se hele updaten. SS'et skal man så trykke på for at få i fuld størrelse, men det er fint nok og vil gøre designet bedre. Et nyt banner skal du også stræbe efter at få fat i hurtigt, da jeg ikke kan fordrage det. Undskyld. Men det er slet ikke min kop te. I øvrigt, så vil jeg mene at den sidste update manglede lidt, for en så vigtig kamp om et trofæ, skal man skrive én update om. Ikke få den med i en anden, da kampene om trofæer altid skal være ekstraordinære.

Håber du kunne bruge mine ting - og jeg vil med glæde lave et banner til dig.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 26 Jun 2008, 18:35
Cesc - der er ikke mellemrum, og jeg fatter ikke hvorfor den viser dem i fuld tilstand.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 26 Jun 2008, 18:35
Mht banner, så har jeg ønket et i ønsketråden, men ingen har lavet noget jeg kan bruge endnu :)


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 26 Jun 2008, 21:30
[img ]http://roflsaurus.com/users/public/e10900Spezializedw40.jpg[/img]


Så er vi i gang og hurra for det!


2 dage inden første ligakamp, sker der noget frygteligt. Silvio Proto, holdets førstekeeper, bliver skadet! 2 uger siger prognosen. Problemet er at Proto er markant bedre end russiske Daniel Zitka.
Men Zitka gjorde hurtigt min frygt til skamme. De første 2 ligakampe blev buret holdt rent.
I hans 2 kamp, CL-kval 3. runde, mødte vi Dinamo (Kroatien) ude, og slog dem overbevisende 4-0! Hjemme vandt vi 2-0 og var der for videre til Gruppespillet.

Og her var lodtrækningen således:

Gruppe A:
Stuttgard
Arsenal
Lyon
Zilina


Gruppe B:
Real Madrid
Toulouse
Roma
Sporting Lissabon


Gruppe C:
Valencia
Werder Bremen
Chelsea
Dynamo Kiev


Gruppe D:
PSV
CSKA Moskva
Milan
Besiktas


Gruppe E:
Ajax
Marseille
Spartak Moskva
Man Utd


Gruppe F:
Benfica
Lazio
Barcelona
Shakthar


Gruppe G:
Anderlecht
Sevilla
Liverpool
Rangers


Gruppe H:
Olympiakos
Porto
Inter
Schalke 04


Altså en stærk gruppe. Jeg anser ikke de store chancer. Jeg ser Liverpool og Sevilla som sikre 1. og 2. Så må Rangers og vi afgøre skæbnen mellem os.

Mht. ligaen så ligger vi efter 6 kampe, 7'er med 9 point. Hele 7 point efter Mons som fører overraskende. Men vi har kun tabt 1 kamp, og spillet flyder ganske fint, så jeg ser ikke holdet være i krise. Som forventet er Anichebe blevet den helt store oplevelse med 8 mål i 9 kampe, og 2 assists. Ud over ham har Nicolás Pareja spillet flot på et hold som spiller stabilt, men ikke prængende.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Zulue 26 Jun 2008, 21:48
Hej Spezialized. Jeg har ikke haft voldsomt god tid, men her er, hvad jeg fik brygget sammen. Jeg havde problemer med at finde billeder, der var store nok, så; 
[img ]http://roflsaurus.com/users/public/e10900Spezializedw40.jpg[/img]


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 26 Jun 2008, 21:49
Tak Zulue. Den er bedre end min, så den nupper jeg :P


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 28 Jun 2008, 23:41
[img ]http://roflsaurus.com/users/public/e10900Spezializedw40.jpg[/img]


Svingende form og surt comeback i Liverpool!

Holdet har i den seneste periode spillet svingede. Og helt ærligt så bliver jeg nødt til at påtage mig hele skylden! For jeg har ganske enkelt overvurderet mit holds styrke. Specielt i forsvaret har det været helt væk.
Det gav os bl.a. nogle grimme nederlag mod AA Gent (ude), Genk (hjemme), Cercle Brugge (ude), mens vi slog Lokeren og Mouscoun.
I Champions League har det også været svingende.
I første kamp mødte vi Rangers. Et hold som jeg allerede fra starten troede vi kunne spille op med, om UEFA-cuppladserne. Men vi havde ganske enkelt ikke heldet. Vi blev i det 84. minut snydt for et straffe, og Rangers slår kontra. Jelle Van Damme nedlagde Kris Boyd i feltet og øv-bøv; straffe til Rangers. 1-0 tabte vi, og endda på hjemmebane!

I anden kamp, mødte vi Sevilla ude. Og efter 23 sekunder, hamrede Frutos os foran. Men Sevilla kom nemt med i kampen, da Kanoute udlignede allerede efter 18 minutter. 3 minutter inde i 2. halvleg lukkede Sevilla reelt kampen med 2 hurtige mål, og selvom Anichebe fik reduceret kort før tid, var vi aldrig i nærheden af noget.

Tredje kamp var i Liverpool, mod gruppens stærkeste hold. Og sikke en start vi fik (dette var efter jeg havde indset min fejl-taktik, og lavet den lidt om). 2-0 blinkede lystavlen efter blot 6 minutter. Til os vel at mærke! Men selvom vi skabte flere chancer fik Peter Crouch alligevel lov til at score på et hovedstød efter 20 minutter. Og lige inden pausen, scorede Steven Gerrard på et frispark. 2-2.
Vi skabte i 2. halvleg mange chancer, og styrede kampen, mod et Liverpool hold, som klart undervurderede os. Og 2. minutter inde i overtiden sker 'katastrofen.' På et hjørnespark til Liverpool kommer Jelle Van Damme højst, men desværre header han bolden ind i vores kasse via stolpen! Surt, surt, surt! 3 kampe, 0 point. Og langt til den UEFA-cupgivende 3. plads.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Chakana 28 Jun 2008, 23:51
Uheldigt! God update by the way!  ;)


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 29 Jun 2008, 23:48
[img ]http://roflsaurus.com/users/public/e10900Spezializedw40.jpg[/img]


Et hold i harmoni


Endelig har holdet fundet noget som ligner en grundform. Taktikken kører meget bedre. Det viste vi bl.a. ved at spille 6 kampe i ligaen uden nederlag. Lige indtil vi overraskede negativt ved at tabe 0-1 ude mod Zulte Waregem.

Holdet ligger pt. 11 point efter Club Brugge i ligaen, med en kamp mindre. Et stort hul, som vi skal kæmpe for at lukke. For Brugge spiller rigtig. Men jeg er stadig optimist og forventer at vi henter ind på dem.

En af grundene til min forventning om ovenstående, skal ses i det lys, at vi er ude af CL - og europæisk bold. I Glasgow skulle vi slå Rangers for at holde liv i håbet om at nå videre. Og vi startede godt, ved at Frutos headede os foran. Men desværre kom Rangers mere og mere med, og de fik udlignet og kom foran. Vlcek udlignede dog 10 minutter før tid, og vi satsede alt! Det gav desværre huller bagude, og Kirk Broadfoot kunne lukke kampen i overtiden.

Hjemme i Belgien tog vi, i gruppens sidste kamp, mod Sevilla, som skulle vinde for at kunne true Rangers om 2. pladsen.
Men efter små 20 minutter slap Victor Anichebe fri, og scorede nemt. Og vi havde masser af chancer for at øge føringen, inden Sevilla pludselig slog kontra og fik spillet Kanoute fri, der nemt scorede. Dette skete lige inden pausen.
Men efter pausen tog vi alt initiativet, og det resulterede i 2 x Victor Anichebe-scoringer! Så vi vandt 3-1. Og endte på 4. pladsen, med 4 point. Liverpool og Rangers tager videre i CL, mens Sevilla fik UEFA-cuppen. Vi andre tog bare hjem.

Og har vores europæiske sæson været godkendt? Både og. Vi har opsøgt heldet, men de andre har bare været for stærke. Især vores evne til at gå ned efter vores scoringer har betydet meget! I 4 af vores kampe har vi været foran 1-0, men enten tabt eller fået uafgjort. Kun mod Sevilla formåede vi at vinde. Det er ikke helt godt nok.

Men nu kan vi se det positive i, at vi kan ligge alle kræfter i ligaen og i den belgiske cup.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 01 Jul 2008, 21:31
[img ]http://roflsaurus.com/users/public/e10900Spezializedw40.jpg[/img]


Op og ned, ud og ind og væk!


Overskriften siger det hele om den periode vi netop befinder os i! Vi ryger op og ned i ligaen, da holdet spiller utroligt svingende. Vi spiller flot mig alle hold, men det har det med at kikse mod de vigtigste.

Topkampen hjemme mod Standard, blev en katastrofe, da vi trods spilovertag måtte gå fra banen som tabere! Og derefter spillede vi to pisse gode kampe hvor vi slog KV Mechelen og Westerlo klart. Men derefter mødte vi i Cupkampen Germinal Beerschot på udebane - og taber efter et rødt kort til Olivier Deschacht tidligt i kampen. Et tåbeligt rødt kort. Vi var forresten kommet foran 1-0 kort før kortet.

Og kampen efter er nok den mest vitale vi havde foran os i sæsonen. Udekampen mod Club Brugge. En kamp der skulle vindes! Og efter 20 minutter var vi foran 2-0 på to Frutos-mål! Og vi havde chancer for mere! Men jeg fatter ikke mit hold kan gå ned på den måde! For vi taber altså 3-2.
Og efter det resultat må jeg sige; 2. pladsen i ligaen er nu den vi går efter. Club Brugge er foran med 14 point ca. halvvejs i sæsonen. Det anser jeg altså for alt for meget. Standard Liege er "kun" 5 point foran os på 2. pladsen.

På transfermarkedet har vi endelig været aktive. Både med salg og køb.

Serhat Akin og Ahmed Hassan har fået ophævet deres kontrakter, da de ikke var i førsteholdstruppen og var klart utilfredse hermed.
Samtidig købte vi norske Magne Hoseth, der skal afløse Lucas Biglia der drog videre til Sporting Lissabon. Hoseth kostede 13 mio. kr. mens Biglia gav os 25 mio. kr. ned kassen. Og derudover scorer vi 50 % af næste salg. Så et godt salg, selvom jeg gerne så Biglia i Anderlecht.

Samtidig har vi indgået kontraker med en del spillere, der kommer til sommer. Det er Tommy Bechman (Bochum), Arnold Kruiswijk (DC fra FC Groningen), Reinaldo Navia (FC fra Racing Club) og Steve Olfers (DC fra AaB).

EDIT: Kort før transfervinduet lukkede sikrede vi os Ntomba Richard Ekunde (Kongo) fra Helsingborg. Han er DC og en teknisk stærk forsvarsspiller.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Toni 02 Jul 2008, 13:16
Kan vi ikke få nogle SS af truppen, stillingen i ligaen osv?? savner jeg... Ellers godt!


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 02 Jul 2008, 19:48
[img ]http://roflsaurus.com/users/public/e10900Spezializedw40.jpg[/img]


Screen shots on request


Truppen:
(http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/01truppen.jpg)


Stilling i ligaen:
(http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/02Ligaen.jpg)


Nyindkøbte Magne Hoseth:
(http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/03MagneHoseth.jpg)


Nyindkøbte Ntomba Richard Ekunde:
(http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/04NtombeRichardEkunde.jpg)


Tommy Bechman der kommer til sommer:
(http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/05TommyBechmann.jpg)


Reinaldo Navia som ligeledes ankommer til sommer:
(http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/06ReinaldoNavia.jpg)


Og forløbige sidste mand der ankommer til sommer:
(http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/07SteveOlfers.jpg)


PS: Af en eller anden grund vil den ikke vise billederne i lille format! Træls.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 04 Jul 2008, 20:49
[img ]http://roflsaurus.com/users/public/e10900Spezializedw40.jpg[/img]


Sæson 1 - slut!



Så er sæsonen endelig afsluttet. Og man sidder på en måde med et bitter fornemmelse. Ikke fordi vi var tæt på at vinde mesterskabet, for pointmæssigt sluttede vi hele 12 point efter Club Brugge. Men omvendt så er jeg sikker på at vi ville have vundet, hvis ikke vi havde spillet så forkert i første halvdel af sæsonen. Det er jeg ganske overbevist om! Men heldigvis sluttede vi 2'er, der dermed giver os mulighed for at spille med om kvalifikationen til CL næsten sæson.

Men jeg er egentlig stolt af holdet, da det overlevede et salg af Biglia, uden nogle problemer. Hoseth og Jakob Johanssen delte pladsen på den offensive midtbane. Begge gjorde det mere eller mindre lige så godt, som Biglia havde vist i løbet af sæsonen.

Vi sikrede os samtidig 2 kampe før sæsonafslutning, kontrakt med brasilianske Rafael Forster, som mine spejdere fandt på deres tur i Brasilien.

Cuppen blev vundet af AA Gent og vores overmænd, Germinal Beerschot.




Lidt andre info og facts;


Champions League: Club Brugge, Anderlecht
UEFA cup: Westerlo, AA Gent
Inter-Toto Cup: Standard

Liga-vinder: Club Brugge
Nedrykkere: KV Mechelen, Roeselare
Topscorer: Anderlecht's Nicolas Frutos, 25 mål
Flest assist: Westerlo's Lukas Zelenka, 12 stk.
Højst gennemsnit: Anderlecht's Nicolas Frutos, 7.55
Overpræstation: FCV Dender
Underpræstation: Germinal Beerschot
Årets køb: 1. Westerlo's Matthew Spiranovic (2,2M), 2. Mons' David Obua (650K)
Årets flopkøb: 1. Cercle Brugge's Pieter Jan-Monteyne (5,5M), 2. Genk's Adrian Ropotan (3,5M)

Belgisk cup: AA Gent
Belgisk supercup: Anderlecht

Årets spiller: Mohammed Tchite (Racing)
Gylne fod: Milan Jovanovic (Standard)
Årets Rookie: Mark Boussoufa (Anderlecht)
Ebony fod: Obiorah Emanuel Odita (Westerlo)
Årets Pro: Nicolas Frutos (Anderlecht)
Fair Play: Shoes Moshoeu (Sint-Truiden)
Årets unge spiller: Nikica Jelavic (Zulte Waregem)
Årets målmand: Stijn Stijnen (Club Brugge)
Årets manager: Jacky Mathijssen (Club Brugge)
Årets dommer: Paul Allaerts

Fans's årets spiller: Nicolas Frutos


Til sidst er der trukket lod til Champions League, 2. kval-runde. Vi møder enten Sheriff (Moldova) eller Sliema W (Malta). Vi får hjemmebanen i førstekamp.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Toni 04 Jul 2008, 20:53
God update, synes bare der mangler lidt mere "kød" på...

Men okay første sæson, og tillykke med anden pladsen!


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 05 Jul 2008, 16:40
[img ]http://roflsaurus.com/users/public/e10900Spezializedw40.jpg[/img]


Truppen til 2008-09 klar!


Der har været en travl måned på transfermarkedet. Ikke handler gik som vi håbede, men vi har stadig fået nogle gode handler i hus.

Holdet ser således ud:

GK - Albert Jorquera (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/AlbertJorquera.png?t=1215266257)
  - hentet på fri transfer i Barcelona. Regnes som 1. holdsmålmand
GK - Daniel Zitka (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/DanielZitka.png?t=1215266262)
  - Sidste års overraskende 1. målmand. Forbliver i truppen.


SW, DC - Ntomba Richard Ekunde (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/NtombaRichardEkunde.png?t=1215266322)
  - Selvom han havde tilpasningsvanskeligheder, forbliver han i truppen.
D RC - Marcin Wasilewski (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/MarcinWasilewski.png?t=1215266297)
  - Stærk højreback, som også var hos os sidste sæson.
D LC - Rafael Forster (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/RafaelForster.png?t=1215266328)
  - Stærk brasilianer, som nok for flest kampe for U21-holdet.
D/WB LC - Olivier Deschacht (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/OlivierDeschacht.png?t=1215266325)
  - Hjertet af Anderlecht. Vores kaptajn!
D/W/M LC - [http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/JelleVanDamme.png?t=1215266279]Jelle Van Damme[/url]
  - Forbliver i truppen, men nok mest som back-up for Descharcht.
D C - Roland Juhász (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/RolandJuhsz.png?t=1215266352)
  - Forbliver i truppen. Stabil spiller.
D C - Arnold Kruiswijk (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/ArnoldKruiswijk.png?t=1215266259)
  - Hentet i Groningen (Holland). Har store forventninger til ham.
D C - Nicolás Pareja (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/NicolsPareja.png?t=1215266314)
  - Forbliver i truppen. Stort talent, som jeg gerne ser i klubben mange år!
D/DM C - Mark De Man (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/MarkDeMan.png?t=1215266300)
  - Forbliver i klubben. Reserve primært til midtbanen.
D/DM C - Steve Olfers (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/SteveOlfers.png?t=1215266348)
  - Hentet i AaB. Primært reserve i forsvaret.
D/WB/AM RC - Albert Jorquera (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/GuillaumeGillet.png?t=1215266264)
  - Forbliver i truppen. All-around reserve. Primært højreback.

M C - Jan Polak (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/JanPolak.png?t=1215266274)
  - Forbliver i truppen. Stærk mand på midten.
AM RL - Jonathan Legear (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/JonathanLegear.png?t=1215266282)
  - Forbliver i truppen, på trods af at Rangers ville have ham. De bød ikke nok.
AM/F RC - Nordin Amrabat (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/NordinAmrabat.png?t=1215266318)
  - Lejet i AS Roma. Vi var tæt på ham sidste år, men handlen glippede. Primært angriber.
AM/F R - Tommy Bechmann (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/TommyBechman.png?t=1215266345)
  - På fri transfer fra Bochum. Reserve for fløj og angribere.
AM LC - Mark Boussoufa (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/MbarkBoussoufa.png?t=1215266303)
  - Forbliver i klubben. Afviste Wigan. En af vores store profiler.
AM LC - Harry Kewell (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/HarryKewell.png?t=1215266266)
  - Hentet fra Liverpool. Giver os en pisse stærk venstre fløjside.
AM C - Magne Hoseth (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/MagneHoseth.png?t=1215266288)
  - Fik spillet sig ind i truppen sidste sæson, og jeg håber hans flotte spil fortsætter.
AM/F C - Jakob Johansson (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/JakobJohansson-1.png?t=1215266270)
  - Kæmpe talent, der får lidt kampe i ny og næ. Han bliver stor!

S - Nicolás Frutos (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/NicolsFrutos.png?t=1215266308)
  - Sidste sæsons topscorer. Håber han fortsætter bomberiet.
S - Manucho (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/Manucho.png?t=1215268634)
  - Lejet i mægtige Manchester United. Ligner et stort talent.
S - Reinaldo Navia (http://i246.photobucket.com/albums/gg107/Spezialized/ReinaldoNavia.png?t=1215266366)
  - Hentet i Racing Club (Argentina). Skal være reserve for angriberne.


Holdet virker MEGET stærkere i år. Og alt andet end et mesterskab, er uacceptabelt!


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Toni 05 Jul 2008, 16:42
Lidt tekniske problemer, men godt du har givet dig tid til alle de SS!  O0

Tror godt du med den trup, kan vinde ligaen!!


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 07 Jul 2008, 00:54
[img ]http://roflsaurus.com/users/public/e10900Spezializedw40.jpg[/img]


Anderlecht i CL igen!



Som sagt skulle vi møde enten Sheriff (Moldova) eller Sliema W (Malta), og vi trak første nævnte. Og det var vel ingen stor overraskelse at vi slog dem nemt. Derefter trak vi mægtige Lazio, og det var sgu helt ærligt, en ret træls modstander! For de vandt bronze i Serie A i sidste sæson, og på papiret var de et frygtindgydende hold! Og de havde endda hjemmebanefordelen i 1. kamp. Men det skulle hurtigt vise sig at være vores fordel alligevel.

Første kamp i Rom, startede rigtig dårligt, da Johan Elmander slap løs, og scorede efter blot 7 minutter! En elendig start. Men vores stærke goalgetter Frutos slog hurtigt igen, 3 minutter efter scoringen. Og selvom Lazio trykkede os i bund klarede vi os til pausen med 1-1.
Efter pausen var der igen tryk på. Vi var presset meget tilbage, men pludselig opsnappede Kewell en bold, og sendte Navia afsted, der sprintede fra alle og scorede til 1-2! Vi var ved at skabe en sensation! Og som om det ikke skulle være nok, så lykkedes det samme Navia at få fremprovokeret et straffespark i overtiden. Og indskiftede Manucho viste at han sagtens kunne stå for presset, og gjorde det til 1-3. Sensation!

Hjemmekampen i Brussels blev lige så underholdende. Manucho gav os med to hurtige scoringer ro i truppen. Og vi havde hele kampen under kontrol selvom de reducerede til 2-1. Inden pausen scorede Frutos så.
Kampen endte 5-4 til os, og vi var aldrig i nærheden af nederlag, eller at tabe hele kval'en.

Grupperne blev fordelt således:

Gruppe A:
Tottenham
Anderlecht
Barcelona
AS Monaco

Gruppe B:
Ajax
Sevilla
Spartak Moskva
Schalke 04

Gruppe C:
Fenerbahce
Chelsea
Olympiakos
Rangers

Gruppe D:
Sporting
RC Lens
Milan
Besiktas

Gruppe E:
Club Brugge
Real Madrid
CFR Cluj
Panathinaikos

Gruppe F:
Dinamo Kiev
Liverpool
Valencia
Leverkusen

Gruppe G:
Roma
Slavia Prague
Braga
Lyon

Gruppe H:
Eflsborg
Celtic
Man Utd
Juventus


Reaktionen på denne gruppe var ikke positiv. Vi er nok endt i den stærkeste gruppe i dette års CL. Barcelona må være klare favoritter, mens Tottenham burde være 2'er. Jeg kan ikke rigtig finde ud af hvor stærke Monaco er i forhold til os. Det må tiden vise.

I ligaen vandt vi de første 2 kampe, men succesen i CL-kvalen kostede i ligen. To smertefulde nederlag til Club Brugge (på hjemmebane) og ude mod Gent blev det til. Ikke skide optimal, men heller ikke katastrofal - endnu.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Toni 07 Jul 2008, 01:11
hvorfor er der kun 3 hold i gruppe E?


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 07 Jul 2008, 12:07
Fordi jeg havde glemt Panathinaikos. Tak fordi du gjorde opmærksomt på det O0


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Newton Heath 07 Jul 2008, 12:13
God update  O0
Svær gruppe, men jeg tror sku at du kan overraske dem alle.  O0
btw, hvornår kan man forventer en update ?  :D


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Alfster 07 Jul 2008, 12:16
Skarp skalp du tog i champions League. Kan du slå Lazio, så kan du også slå tottenham og monaco. Håber du kommer videre.

Held og lykke i jagten på mesterskabet. Har Brügge stadig Priske?


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 07 Jul 2008, 12:53
Newton Heath; Update kommer når jeg har spillet ca. 1-2 måneder frem. Eller når der sker noget vildt spændende :) Det foregår i mit eget tempo.

Alfster: Ja, Priske har stadig kontrakt i Club Brugge.

Btw, så har jeg lige leget Claude Makalele i Chelsea. Jeg aner ikke om han skal spille, men han må vel give noget rutine og erfaring til truppen.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 07 Jul 2008, 19:05
[img ]http://roflsaurus.com/users/public/e10900Spezializedw40.jpg[/img]


Og det kører...



Ja, det går faktisk ganske fint! Vi ligger pt. 2'er i ligaen. Vi kører et tæt løb mellem Standard (som fører med 27 points), mens vi og Club Brugge ligger 2 og 3 med 24, og 21 point. Og holdet har ikke vist nogen form for svagheder, siden vores 2 nederlag i sidste update. Vi trumler dem alle ned, lige nu.

I Champions League går det også rigtig godt.

Første kamp spillede vi hjemme mod engelske Tottenham. Og selvom Jermaine Jenas scorede efter blot 15 minutter fik vi spist os tilbage i kampen, og efter 29 minutter rev Manucho sig fri, via flot et-to-kombinationer med Frutos, og sprintede fra Ledley King, og scorede til 1-1.
I 2. halvleg var kampen ret død, og da alle havde set sig sikre på 1-1, hamrede Jan Polak et frispark ind fra 25-30 meter! Et brag af et skud, som lige tog stolpen ind. En sensation vil jeg kalde det!

Anden kamp mod Barcelona blev knap så sjov. Efter 3 minuter scorede Messi, efter at vi var blevet spillet tunde overalt i forsvaret. Lige inden halvleg gjorde Ronaldinho det til 2-0 på et straffespark, som ikke skulle have været dømt. Men det ændrer ikke på at nederlaget var fortjent. Bojan scorede til 3-0 i overtiden.

Tredje kamp stod hjemmekampen med AS Monaco. Og første halvleg var en ørkenvandring, hvor ingen af holdene satte sig på kampen. Lejesvenden fra Manchester, Manucho, viste at man ikke behøver noget spilovertag, for at komme foran. Han og Frutos spiller skidegodt sammen, og deres kombinationsspil viste sig igen for altafgørende. Frutos fik Manucho spillet helt fri, og derfor kunne unge Manucho gøre det til 1-0. Med 1 minut tilbage af 1. halvleg. I 2. halvleg kom Monaco meget mere med i kampen, og Jerko Leko kunne med et brag af et skud udligne til 1-1, efter en times spil. Men vi gav ikke op af den grund. Og igen var det Manucho som gik forrest. Efter lidt klumpspil i feltet, efter et hjørne, fik han prikket bolden ind til 2-1. Indskiftede Navia gjorde det til 3-1 i overtiden på en friløber.

Manucho har scoret 9 mål i 11(3) kampe. Ham ville jeg gerne beholde, men United skiller sig nok af med ham.


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Spezialized 08 Jul 2008, 00:17
Øv og øv! Mit spil er crashed for mig. Min computer gik ud for mig mens jeg var ved at gemme og derfor virker savegamet ikke mere :( Det er virkelig surt, da jeg endelig havde taget 1. pladsen fra Standard, og mere eller mindre var videre fra CL. :(


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: GHERTESTEAS 08 Jul 2008, 00:29
Citat af: Spezialized 08 Jul 2008, 00:17
Øv og øv! Mit spil er crashed for mig. Min computer gik ud for mig mens jeg var ved at gemme og derfor virker savegamet ikke mere :( Det er virkelig surt, da jeg endelig havde taget 1. pladsen fra Standard, og mere eller mindre var videre fra CL. :(


Øv, ellers et flot spil, og en god blog du havde gang i :(


Titel: Sv: R.S.C Anderlecht - Superstars
Oprettet af: Katanka 08 Jul 2008, 00:34
Du forstå virkelig at ødelægge alting Spez.. Men denne gang er det sq iorden, men surt at det skulle gå galt. Det var ellers en fed blog, og nogle rimelig fede indkøb..

Håber du kommer igen med en blog.


                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010