Titel: Luk nu den piskamp Oprettet af: rynke 24 Maj 2008, 18:31 Mange af os kender det, og det har sikkert været vendt op og ned en mio gange, men nu blir det igen.
jeg fører 1-0, der er 10 min tilbage, modstanderen scorer 1-2 mål i de resterende minutter, uanset hva jeg gør, lader mine holdinstillinger være, eller stiller dem def, off, normalt eller hva som helst, jeg går amok. Hvad gør jeg? Gir snart op. Titel: Sv: Luk nu den piskamp Oprettet af: vondracek 24 Maj 2008, 18:36 Det skal have lavet dig en Shut Up Shut taktik, som du kan bruge, når du er foran i de resterende minutter, men modstanderen har sat sig fremad på banen og spiller en 4-2-4, som vi ofte ser de gør. Prøv at følge disse råd jeg skrev til lAge, og som i øvrigt hjalp ham meget:
Citat: Så skal du til at rode lidt med indstillingerne. Forstår dig også udemærket godt, da AI'en ofte skifter til en 4-2-4 formation de døende minutter af kampen. Det du skal gøre er, at få lavet en SUS taktik. Ergo, Shut Up Shop. Reglen med RoO taktikker, når man skal lave en SUS taktik er, at bruge den mest defensive mentalitetssystem, som er fra ét til seks. Dernæst skal du justere lidt på dine holdinstruktioner. Brug tæt markering, sæt din defensive linje længere ned, skift tidsspil til det højeste og din bredde til smal. I øvrigt, så prøv også at sætte din backs til ikke at rykke med frem så ofte. Dette burde meget gerne hjælpe en del - Håber det kan bruges! Titel: Sv: Luk nu den piskamp Oprettet af: Djævlen 24 Maj 2008, 18:37 Først og fremmest skal du ikke have et helt ungt forsvar, så sker dette. Dernæst skal du i de sidste ti minutter sætte tidsspilde til ofte under din taktik. Det bør hjælpe i mange tilfælde :)
Titel: Sv: Luk nu den piskamp Oprettet af: -LFC- 24 Maj 2008, 18:38 Jeg vil først og fremmest anbefale dig, at få styr på din modstanders kreative omdrejningspunkt. Forhindrer du ham i, at slå "Guldbolde" har du da klaret en del af det. Jeg skal nok uddybe senere i dette indlæg. :)
Titel: Sv: Luk nu den piskamp Oprettet af: rynke 24 Maj 2008, 18:39 Citat af: vondracek 24 Maj 2008, 18:36 Det skal have lavet dig en Shut Up Shut taktik, som du kan bruge, når du er foran i de resterende minutter, men modstanderen har sat sig fremad på banen og spiller en 4-2-4, som vi ofte ser de gør. Prøv at følge disse råd jeg skrev til lAge, og som i øvrigt hjalp ham meget: sys jeg har prøvet det du skriver en del, og har som regel fejlet, men jeg prøver da igen :-X Titel: Sv: Luk nu den piskamp Oprettet af: DNE 24 Maj 2008, 18:46 Jeg forsøger mig i øjeblikket med at lægge et højt pres (flyt den defensive linie frem) sidst i kampen, og også gerne spille temmeligt offensivt. Det ser ud til at fungere upåklageligt, modstanderen løber i offside, så snart de forsøger på noget, og har reelt bare 4 angribere, der så godt som aldrig kommer i boldbessidelse, fordi der står en herre ude på sidelinien, og vinker med et flag, hver gang de får chancen ;)
Samtidig får jeg selv mere plads på midtbanen, og det sker med jævne mellemrum, at modstanderens pres, faktisk ender i et mål eller to til mig, fordi mine offensive spillere får mere plads at boltre sig på :) Men det kommer helt an på hvordan grundtaktikken er skruet sammen, for jeg har forsøgt dette før, med andre taktikker, med det stik modsatte resultat, altså at det er modstanderen der får målene. Har i øvrigt også haft held til at afgøre tætte kampe med det høje pres sidst i kampen. Titel: Sv: Luk nu den piskamp Oprettet af: verdenskrig 24 Maj 2008, 19:02 Jeg har en taktik som jeg bruger de sidste 10-15 min af en kamp hvis jeg har det resultat jeg skal bruge..
Først og fremmest sætter du med 15 min igen dine to midterforsvarer til at blive hjemme fra alle dødbolde.. Med 10 min igen siger du at dine backs skal blive hjemme.. Du sætter kreativ frihed helt i bund. Med 5 min igen sætter du bredde til mellem helt smal, ogm normal så den akkurat bliver smal. Du sætter tidsspild højt. Alt efter hvor gode offensive de andre er, skfiter du til en 4-5-1 hvor man har en def midt som ikke skal gå med frem, og som ikke skal tilbyde sig til indkast, eller andre dødbolde. Med 2 min igen tager du dine kanter og sætter deres indstillinger til: ryk fremad: normal løb med bold: ofte dybe stikninger: normal Tværafleveringer: sjældent Dine angribere sætter du alt efter hvor gode de er til at drible til det samme.. Både kanter og angribere skal have hak ved "hold i bolden". Så sætter du dine hjørne indstillinger til kort, og tager begge dine angribere til at komme kort.. Dermed står de bare derude og holder på bolden, hvis du får et hjørne.. det kan der godt go 2-3 min med hvis du er heldig... Det er i store træk sådan jeg gør.. Og det er YDERST sjældent at jeg lukke mål ind til sidst O0 Selvfølgelig kan du nok sætte tidsspild, og bredde til høj, og smal med 10 min igen, men har bare erfaring med at man så bliver presset for meget i bund.. Men op til en selv :P Edit: Defensiv linie, og skærm af er i øvrigt lige omkring midten :) |