Titel: En Sand Historie '3' Oprettet af: N17 03 Maj 2008, 23:21 [img ]http://i29.tinypic.com/2irw4dh.png[/img] Hjertet hamre. Hjernen arbejder. Hvad skal vi gøre. Hvordan vender vi kampen. Der er mange muligheder, men ikke så lang tid tilbage. Du træffer en beslutning. Hvordan ender det? Du har med mennesker at gøre - ikke robotter. Denne blog vil køre ved siden af min Italien blog Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: Pollebolle 03 Maj 2008, 23:22 Jeg melder mig hermed ind på listen over læsere :)
Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: BenMusalho 03 Maj 2008, 23:23 Uha uha !!! Fed intro O0 Men hvem er det på banneret? ::)
Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: Berendt 03 Maj 2008, 23:23 Uhh... Ser rigtig spændende ud... Har selv overvejet lidt det samme... Glæder mig til at følge med i knægtene fra SH!
Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: N17 03 Maj 2008, 23:23 Citat af: BenMusalho 03 Maj 2008, 23:23 Uha uha !!! Fed intro O0 Men hvem er det på banneret? ::) Det er mine drenge, dem jeg træner :) Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: N17 03 Maj 2008, 23:24 Citat af: Crisis.4.U 03 Maj 2008, 23:24 Spændende. Det er nok om dine egne drenge? :) Korrekt :) Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: BenMusalho 03 Maj 2008, 23:25 Citat af: John Spurs 03 Maj 2008, 23:23 Det er mine drenge, dem jeg træner :) Okay, det tænkte jeg faktisk også på :D Skriver du så om dit eget hold, eller er det et fm spil du skriver om? ::) :T Overskriften kunne nemlig godt tyde på det første :) Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: N17 03 Maj 2008, 23:26 Det er om drenge irl :) ... Det er mine tanke og idéer, vores kampe, vores træning osv :) .. Vil nok blive historie fortælling - ligesom i starten :)
Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: BenMusalho 03 Maj 2008, 23:28 Citat af: John Spurs 03 Maj 2008, 23:26 Det er om drenge irl :) ... Det er mine tanke og idéer, vores kampe, vores træning osv :) .. Vil nok blive historie fortælling - ligesom i starten :) spændende !! Så vil jeg da helt klart se om jeg kan følge med her ! O0 Der kommer mange nye slags blogs her for tiden. Først KF's og så din ;) EDIT: OT; Vil godt lige sprøge om hvordan du laver sådan en sort linje i dit indlæg? Ved nemlig ikke hvordan man gør? :) Danke til Zone for at vise mig hvordan man gør det med linjen ;) Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: Zone 43 03 Maj 2008, 23:35 Citat af: BenMusalho 03 Maj 2008, 23:28 EDIT: OT; Vil godt lige sprøge om hvordan du laver sådan en sort linje i dit indlæg? Ved nemlig ikke hvordan man gør? :) Kode: JS: Det ser spænende ud, dit projekt.. Jeg glæder mig til at følge med :) Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: Yoggidk 03 Maj 2008, 23:36 Super fedt, vil da helt sikkert kigge forbi.
Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: JimmyGP 03 Maj 2008, 23:44 En spændende idé.. vil da følge med her..
EDIT: Må du godt bruge billeder af ungerne på denne hjemmeside uden forældrenes tillladelse eller har du den? Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: N17 03 Maj 2008, 23:45 De bliver brugt andre steder - på andre sider, så det går nok ;) .. Men det er også kun lige til banneret der.. Det bliver ikke brugt i resten af historien
Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: vondracek 03 Maj 2008, 23:48 Jeg er helt enige med de andre. Bliver rigtig spændende at høre om drengene du selv træner og rigtig fedt fundet på.
Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: JimmyGP 03 Maj 2008, 23:50 Citat af: John Spurs 03 Maj 2008, 23:45 De bliver brugt andre steder - på andre sider, så det går nok ;) .. Men det er også kun lige til banneret der.. Det bliver ikke brugt i resten af historien Oki.. Ville bare lige høre.. glæder mig til mere fra din pen JS.. O0 Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: Don Abramovich 03 Maj 2008, 23:57 Orh, det bliver jo en kedelig blog - tab, tab og tab!
Spøg til siden: Det skal nok blive spændende, godt med nogle nye ideer O0 btw. Vil du fortælle lidt om, hvordan det er gået dine drenge før? Eller kommer det som en 'update'? Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: N17 04 Maj 2008, 00:06 Der kommer lidt om det i første update, samt om opstarten frem til nu. Det første vil blive et par updates frem til hvor vi er nu, og så herfra vil det blive efter træninger osv vil jeg tro :D
Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: Jharn 04 Maj 2008, 00:09 Fed idé, men burde emnet ikke ligge i baren?
Jeg kan ikke se, at dette skulle være FM-relateret... :P Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: Fitzpatrick 04 Maj 2008, 00:23 Citat af: Jharn 04 Maj 2008, 00:09 Fed idé, men burde emnet ikke ligge i baren? Jeg kan ikke se, at dette skulle være FM-relateret... :P Enig.. Men ideen er da god og jeg skal bestemt følge med :) Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: N17 04 Maj 2008, 16:52 Vi går lige tilbage i tiden – til starten af sæsonen.
Endelig ude igen Endelig er indendørssæsonen slut. Endelig fordi det ikke siger mig noget. Det er bare en ting som skal overståes. I mit hoved har indendørs ikke meget med fodbold at gøre, men samtidig kan der arbejdes med et par [float=right][img ]http://i29.tinypic.com/33kyiiu.png[/img][/float]tekniske ting. Det er blevet gjort. Nu er vi klar. Klar til udendørssæsonen. Det er januar. Det er koldt udenfor, men drengene beder om at komme i gang. De vil have spillet til at fungere i denne sæson. Man kan mærke de er tændte. I foråret endte vi som delt treér i vores række, mens efteråret bød på en andenplads. Men vi spillede ikke godt. Overhovedet ikke. Det var for meget kick ’n’ rush. Vi ved vi er bedre. Og nu vil vi bevise det. Den første træning er rolig. Det meste af tiden går med spil til to mål. Vi skal have gang i benene efter en pause fra banerne. Banerne er hårde, boldene er hårde pga. kulden og benene er stive, men efterhånden begynder de at løsne op og vi kommer i gang. De næste par uger går med en masse spil på små baner. I min filosofi er det ikke nødvendigt at løbetræne. I hvert [float=right][img ]http://i26.tinypic.com/15dp24p.png[/img][/float]fald ikke for meget. Det er stadig børn, og børn laver masser af ting, hvorfor de næsten altid ligger omkring deres maks. Der er lavet test som beviser, at du kan komme i ligeså god form ved at spille, som ved at løbe. Derfor er der ingen grund til at bruge en halv time af træningen på vejene. Efterhånden som vi kommer ind i foråret begynder vi at spekulere i træningskampe. Gerne en masse. Men det viser sig hurtigt sværere end som så. Mange hold starter ude langt senere end os, og derfor skal vi langt hen for at få en kamp. Skuffende. Men sådan er det. Vi får til sidst arrangeret en i starten af marts. Herfølges andethold er klar. Et hold vi er i pulje med. Et hold vi vil besejre. Men vores målmand er skadet. For skadet til at spille. Titel: Sv: En Sand Historie Oprettet af: Yoggidk 04 Maj 2008, 16:54 inderdørs er altså mega fedt - men anyway, fantastisk skrevet, kom så med de gode træningskampe :) KIU!
Titel: Sv: En Sand Historie '1' Oprettet af: N17 04 Maj 2008, 17:21 Det kan vi så have delte mening om - jeg har aldrig brudt mig om indendørs, jo det er da meget sjovt som spiller, men som træner er det ikke det fedeste :D
Titel: Sv: En Sand Historie '1' Oprettet af: Yoggidk 04 Maj 2008, 17:22 Citat af: John Spurs 04 Maj 2008, 17:21 Det kan vi så have delte mening om - jeg har aldrig brudt mig om indendørs, jo det er da meget sjovt som spiller, men som træner er det ikke det fedeste :D ja okay - som træner ved jeg intet om det :f: Titel: Sv: En Sand Historie '1' Oprettet af: N17 04 Maj 2008, 21:24 Træneruddanelse – og dårlige nyheder
[float=right][img ]http://i29.tinypic.com/24uxq92.png[/img][/float]Der er kamp, men jeg er ikke tilstede. Det er underligt. Meget underligt. Jeg er altid til stede når drengene spiller, i hvert fald for det meste – selvfølgelig kan noget komme i vejen, men det skal virkelig være slemt. Eller arbejde. Denne gang er det dog uddannelse der holder mig væk. Træneruddannelse hos DBU. B1 hedder det, og er den første del af træneruddannelse. Vi var startet dagen før, men det er mærkeligt at sidde her. Mærkeligt fordi drengene spiller kamp. Jeg ville gerne være der, og derfor er jeg måske ikke 100% tilstede før jeg får resultatet. Vi er på banen til uddannelsen. På banen fra kl. 8 om morgenen til kl. 17 om eftermiddagen, kun afbrudt af en halv times frokost. Det er lang tid, men det er sjovt. Vi laver forskellige spiløvelser. Igen spiløvelser. Der er ingen grund til en masse løb, og hold kæft hvor blev jeg da også træt alligevel. Da vi kommer ind tjekker jeg min telefon. Intet resultat. ”Gad vide hvad der er galt” tænker jeg. Jeg ringer op. 1-1 er kampen endt. Vi havde spillet helt vildt dårligt, og vores anfører var blevet småskadet. Ikke den bedste nyhed. Men sådan er det. Vi har med mennesker at gøre. Vi kan desværre ikke bruge Modifier til at få dem skadesfri. Vi må klare os. [float=right][img ]http://i32.tinypic.com/2w36ykw.png[/img][/float]Da jeg kommer hjem om aftenen skal jeg tjekke mail. Det gør jeg altid. Da jeg åbner mailen popper en mail frem. ”intet emne” står der, men jeg kan se at det er fra en forældre. ”Måske et lille referat fra kampen” tænker jeg inde i mig selv. Men nej. HVAD HELVEDE ER DER SKET UNDER KAMPEN. "Vi fik en meget frustreret og vred dreng hjem fra fodbold i går. Han ønsker ikke at spille på holdet mere, og vil skifte til *navn udeladt*, selvom han godt ved det er på et noget lavere niveau."* ”WHAT” tænker jeg ved mig selv. Det må være gået helt galt det her. Vi havde forsøgt at give mere ansvar til drengene, men det var åbenbart fejlet. En fejl vi lære af. Men trods et opkald til spillerens forældre er der intet at gøre. Han stopper i klubben. Ærgerligt, men det er endnu en ting man må acceptere. Ikke alle kan gøres tilfredse, uanset hvor meget man gerne vil. Jeg er skuffet og vælger at holde et spillermøde før mandagens træning. Vi bliver enige om at se fremad, og arbejde med positive tilråb til hinanden. Som om det med at en spiller stopper ikke er nok, så blev vi om søndagen ramt af en langstidsskade, da en af vores kantspillere brækkede benet efter en køretur på crosser. Ikke det fedeste. To spillere ud af 16 er væk – allerede inden sæsonen går i gang. * Citat er ændret - så det ikke er citeret helt som det var skrevet Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: Jharn 04 Maj 2008, 21:29 Hvor gamle er drengene?
Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: N17 04 Maj 2008, 21:30 Citat af: Jharn 04 Maj 2008, 21:29 Hvor gamle er drengene? Årgang 95/96 :) Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: Don Abramovich 04 Maj 2008, 21:35 Hvad havde i helt præcist gjort, så drengen blev så sur? :)
Ellers lover det godt JS (; Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: United-styrer 04 Maj 2008, 21:36 Det er sjovt at læse om dine tanker og erfaringer, men det bliver aaaaalt for meget med de korte sætninger konstant. Korte sætninger skal bruges ved patetisk sprog (i ordets gamle betydning, ikke den nye betydning, ynkeligt, som er inspireret af det engelske ord "pathetic"), hvor du vil printe et eller andet ind på læserens nethinde. I helt simple informationer bliver det for tungt at læse i længden. Jeg håber, du vil ændre det lidt. Held og lykke med holdet.
Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: N17 04 Maj 2008, 21:39 Citat af: United-styrer 04 Maj 2008, 21:36 Det er sjovt at læse om dine tanker og erfaringer, men det bliver aaaaalt for meget med de korte sætninger konstant. Korte sætninger skal bruges ved patetisk sprog (i ordets gamle betydning, ikke den nye betydning, ynkeligt, som er inspireret af det engelske ord "pathetic"), hvor du vil printe et eller andet ind på læserens nethinde. I helt simple informationer bliver det for tungt at læse i længden. Jeg håber, du vil ændre det lidt. Held og lykke med holdet. Skal da prøve at kigge lidt på det :) .. Nu er den næste godt nok ved at være skrevet, men derefter skal jeg da overveje det :D Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: N17 04 Maj 2008, 21:44 Citat af: Don Abramovich 04 Maj 2008, 21:35 Hvad havde i helt præcist gjort, så drengen blev så sur? :) Ellers lover det godt JS (; Jeg ved faktisk ikke 100% hvad der gik galt, men det havde ikke kørt optimalt i kampen, og nogen af drengene havde mundhugges lidt. Det var vidst det. Vi fik snakket det igennem der om mandagen! Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: BenMusalho 04 Maj 2008, 21:51 Det er rigtig, rigtig spændende det her! Dog synes jeg også at der i den første "rigtige" update bliver brugt alt for korte sætninger. Det var dog ikke helt så slemt i den anden. Men rigtig sjovt at høre om hvordan det er at være træner O0
KUTGW Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: lasseher 04 Maj 2008, 21:54 Kan man få af vide hvilken klub det er? En rigtig god update med et træner indblik
Edit: Glem klubben :cr: Edit2: Er det 7 eller 11 mands? Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: N17 04 Maj 2008, 22:00 Det er 11-mands :D
Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: -Benja- 05 Maj 2008, 21:40 Rigtigt lækkert det her JS, men som United-Styrer siger, er der alt for mange korte sætninger. Lidt irreterende, men det går nok. Ærgerligt med ham drengen, spiller han stadig hos dig eller ? Er du igang med at tage træneruddanelse irl?
Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: N17 05 Maj 2008, 21:48 Citat af: -Benja- 05 Maj 2008, 21:40 Rigtigt lækkert det her JS, men som United-Styrer siger, er der alt for mange korte sætninger. Lidt irreterende, men det går nok. Ærgerligt med ham drengen, spiller han stadig hos dig eller ? Er du igang med at tage træneruddanelse irl? Nej han spiller ikke hos os mere, desværre. Og jeg har taget træneruddannelsen - altså første del :D Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: -Benja- 05 Maj 2008, 21:54 Citat af: John Spurs 05 Maj 2008, 21:48 Nej han spiller ikke hos os mere, desværre. Og jeg har taget træneruddannelsen - altså første del :D Okay. Var han en stor profil? Okay. Fedt nok ;)Hvornår kommer der en ny update ? Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: Tietze 05 Maj 2008, 21:57 Hvem er du træner for og hvad for du for at træne dem om måneden?
Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: N17 05 Maj 2008, 22:04 Citat af: Tietze 05 Maj 2008, 21:57 Hvem er du træner for og hvad for du for at træne dem om måneden? Holdet kan du se på første side, men årg. 95/96... Og det er ikke meget om mdr. Det er nærmere ingenting end meget, da alle udgifter skal dækkes selv! :) Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: ask-ikk 07 Maj 2008, 15:19 hvornår kommer der update?
Titel: Sv: En Sand Historie '2' Oprettet af: N17 09 Maj 2008, 17:36 Positive takter - trods nederlag
[float=right][img ]http://i32.tinypic.com/2zr4ays.png[/img][/float]En hurtigt arrangeret træningskamp, mod Haslev, skulle spilles. Det var dejlig solskin – dermed var rammerne perfekte. Vi skulle møde Haslevs andethold – troede vi. For da vi kom derned stod vi pludselig overfor det meste af førsteholdet, suppleret op med nogle andenholdsspillere. Det var overraskende. Meget overraskende, og vi kunne nu i stedet frygte en rundbarbering, hvis vi ikke arbejdede sammen. 13 spillere var udtaget til dagens kamp. To nye var med. To som var startet efter vores uheld med et brækket ben – og en spiller der flyttede klub. Bang!! Kampen var kun lige sat i gang og vi var allerede bagud med én. Puha, det kunne blive slemt det her. Jeg nev mig selv i armen – havde jeg mareridt, eller var vi tilbage til vores syndrom fra sidste sæson. Bagud indenfor det første minut, og vi skulle arbejde op af bakke. Heldigvis havde drengene allerede sidste sæson vist at de ikke lader sig slå ud af noget. Og det viste de igen. Vi [float=right][img ]http://i29.tinypic.com/rct2ee.png[/img][/float]arbejdede os stille og roligt ind i kampen, men netop som der var optræk til en scoring fra os, så kom vi bagud med 2-0. Puha, noget af en dukkert. Vi fortsatte dog med at spille bolden rundt og holde fast i bolden. 2-0 blev stillingen efter den første af de tre halvlege. Anden halvleg skete der ikke så meget i. Eller jo det gjorde der. Vi fik presset spillet op på deres banehalvdel og fik lagt et godt pres på deres bagerste kæde, men til trods for optræk til scoringer, så lykkedes det ikke at få reduceret. Derfor var stillingen stadig 2-0 efter anden halvleg. Men der manglede yderligere 30 minutter – tredive lange minutter, troede vi. Vi forventede de var i rigtig god form, men i stedet var det os der viste os i bedst form. Det var derfor bestemt heller ikke ufortjent at vi fik reduceret til 2-1 før de sidste fem minutter. Desværre kom vi ikke tættere, men vi faldt med ære mod et højere rangeret hold end os, og vi må sige at det var en god dommer. Titel: Sv: En Sand Historie '3' Oprettet af: Suicide 09 Maj 2008, 17:59 God skrevet, og spændende.
Jeg har tidligere selv overvejet at blive træne, men har meget vekslende arbejdstider, derfor ved jeg ikke om det er realistisk. Titel: Sv: En Sand Historie '3' Oprettet af: ask-ikk 18 Maj 2008, 15:07 en hel fantastisk blog må jeg sige (;
stor ros til dig John Spurs . Titel: Sv: En Sand Historie '3' Oprettet af: Matigol 18 Maj 2008, 15:15 Genialt ..
Det er så godt lavet med det du har fundet på. Dit grafik er jo enormt flot, og den måde du skriver på er også rigtig god. Synd med det brækkede ben:b Men rigtig nice blog det her. Du skal bare passe på dine sætninger ikke bliver for korte - det gør jeg nemlig også meget (: Titel: Sv: En Sand Historie '3' Oprettet af: Fredi 18 Maj 2008, 15:46 Genial Blog. Jeg elsker dit koncept.
Fast læser. Titel: Sv: En Sand Historie '3' Oprettet af: -Benja- 18 Maj 2008, 20:27 Genialt JS. Men er det ikke ved, og være tid til en update? Eller nyder du sejren? ^-^ :c:
Titel: Sv: En Sand Historie '3' Oprettet af: N17 18 Maj 2008, 20:29 kunne godt være at jeg skulle tage at kigge på en update... Hmm... starten af næste uge må være et godt bud.. tager de sidste to træningskampe med i den
Titel: Sv: En Sand Historie '3' Oprettet af: -Benja- 18 Maj 2008, 20:31 Citat af: John Spurs 18 Maj 2008, 20:29 kunne godt være at jeg skulle tage at kigge på en update... Hmm... starten af næste uge må være et godt bud.. tager de sidste to træningskampe med i den Okay, lyder godt. I er da igang med sæsonen nu, ikke ?Titel: Sv: En Sand Historie '3' Oprettet af: N17 18 Maj 2008, 20:32 jo det er vi :d
Titel: Sv: En Sand Historie '3' Oprettet af: Fredi 20 Maj 2008, 19:14 Er der snart update ?
Titel: Sv: En Sand Historie '3' Oprettet af: FCK88 20 Maj 2008, 19:32 Citat af: Fredi 20 Maj 2008, 19:14 Er der snart update ? Citat af: John Spurs 18 Maj 2008, 20:29 kunne godt være at jeg skulle tage at kigge på en update... Hmm... starten af næste uge må være et godt bud.. tager de sidste to træningskampe med i den |