FmFreaks

Andet => Fodbold => Emne startet af: hansen-slagelse 30 Apr 2008, 11:55



Titel: SBI-supporters.dk
Oprettet af: hansen-slagelse 30 Apr 2008, 11:55
Hej venner!
Nu  er der kommet en hjemmeside for SBI-supporters og fans. Den hedder www.sbi-supporters.dk.

Det ville være dejligt hvis nogen kunne gå ind og bedømme den. Du må gerne komme med ris og ros. Der kan lægges i gæstebogen. Det er min første hjemmeside, så er spændt på den.

På siden er der forskellige afstemninger, fakta om spillerne, og andre kommentarer. Gæstebogen er åben for både ris og ros.

Hilsen Hansen-Slagelse


Titel: Sv: SBI-supporters.dk
Oprettet af: Jharn 30 Apr 2008, 11:56
??????

Dette indlæg hører ikke til her!


Titel: Sv: SBI-supporters.dk
Oprettet af: Kwn2k 30 Apr 2008, 11:59
indlægget er flyttet.. :)


Titel: Sv: SBI-supporters.dk
Oprettet af: hansen-slagelse 30 Apr 2008, 18:14
Fremtiden

Vi ved jo ikke helt, hvordan fremtiden bliver for Slagelse efter denne sæson, men hjemmesiden sbi-supporters.dk vil prøvet at komme med nogle bud og en holdning:

Med de spillere vi har nu, er der vel en god mulighed for, at vi kan slutte i toppen af 2. division Øst til næste år. Men hvad nu, hvis man forstærker forskellige poster på holdet?. Så vil der jo være en stor mulighed for, at vi kan rykke op i 1. division efter næste sæson altså 2008/09. Vi hører til der. Der kan vi se endnu længere frem, og satse på, at i løbet af 4-5 år, at ligge i toppen af 1. division, og dermed rykke direkte op i den fineste række nemlig superligaen.

Vi vil ikke komme ind på navne eller pladser lige nu, det vil ikke være fair overfor de spillere som pt. knokler en vis bagdel ud af bukserne. Vi har mange unge spillere, som vi vil kunne bruge i fremtiden, også selv om der skulle komme udenlandske spillere til klubben, for det gør der helt sikkert på et tidspunkt.
Vi har fået holdet mærkbart forstærket.

Målmands posten har tidligere været besat af Paw Jepsen,  men selv om han er hurtig og reagerer hurtigt, må man nok indrømme, at han mangler lidt i højden og overblikket. Der har man set helt rigtigt i valget af Kenneth Merrild. Han har masser af rutine, og han fungerer godt i samarbejdet med forsvaret, en fantastisk målmand.

Højre back er godt dækket ind, vi råder her over både Anders Laursen, Andreas Marcher og man må vel også indrømme, at man har set rigtigt ved at placere Jesper Rasmussen på posten. Anders Laursen er kommet godt igen efter sin lange skadespause på næsten et år. Han har overblik og spiller pladsen godt. Andreas Marcher er bare kanon på den plads, det er virkelig en plads, som passer ham bedst. Jesper Rasmussen er stadig en ung spiller, der har hurtigheden med sig, men ind imellem mangler han dog de to andre spilleres overblik, der er han bedre på midtbanen.

Venstre back er godt besat med Stephen Jensen og Mikkel Porsborg. Stephen er godt nok lidt stor på pladsen, men han har overblikket og det gavner ham i det lange løb. Mikkel Porsborg har lidt mere at lære, men han viser dog, at han kan være med, når han kommer på banen.

Til de to centrale forsvarsposter har vi Heinrich Jensen, Michael Jørgensen, John Sandberg og Mikkel Petersen. På grund af de 2 førstnævnte har været plaget af skader, har man brugt Andreas Marcher for at få rutine og hurtighed. Mikkel Petersen mangler overblik og hurtighed, men han kan vel lære det med den rette træning. Heinrich Jensen er en stor stærk markeringsspiller, som har overblik. Michael Jørgensen er hurtig og har overblik, han er spilleren, som kan udgøre en forskel. John Sandberg taler for sig selv rutine, hurtighed og overblik, han er den fødte styrmand  i forsvaret og på anførerposten.

Højre midtbane ja se der har vi flere muligheder. Kristian Uth og Rune Christensen. To unge spillere som har hurtighed og uforudseenhed. De mangler dog rutine, men den kommer, når de får nogle flere kampe i benene, og en solid gang træning skal ok højne dem. Dertil kommer, at både Anders Laursen og Andreas Marcher kan bruges på pladsen.

Venstre midtbane er besat af Jakob Marcussen, og han gør det godt. Han trænger dog ind imellem til en pause. Han er spilleren som ved hjælp af solid fait kæmper for hver meter på bane, en rigtig arbejdshest. Som den anden spiller bruger man f.eks. Stephen Jensen. Det er nok den plads, man måske skulle finde en mere til.

På midtbanen her har man følgende spillere: Jesper Dahl, Thomas Mikkelsen, Danny Petersen og Rune Christensen. Jesper Dahl er en stor stærk midtbane spiller, som ikke går af vejen for nærkampe med modstanderne. Selv om han er en ung spiller, har han et godt overblik for skud udefra og til at spille sine medspillere fri. Thomas Mikkelsen er en bund solid midtbanespiller, som har styrke i overblik for både det fremadrettede spil og det defensive. Danny Petersen og Rune Christensen er gode unge spillere, som med den rette træning kan komme til at gøre en flot figur på midtbanen.

Angriberne er Rasmus Festersen, Denni Conteh, Nicklas Paulsen og Mikki Nielsen. Rasmus Festersen har næse for mål, gør sig altid spilbar og er god til at finde sine medspillere, han bliver en fremtidens mand. Denni Conteh har rutinen og overblikket, med lidt mere hurtighed vil han blive endnu mere farlig. Nicklas Paulsen er en ung spiller, som nok skal blive bedre, han er ikke super hurtig som Festersen, men han udgør altid en stor fare for et forsvar. Mikki Nielsen har en god størrelse og med lidt mere tålmodighed, skal han nok blive god.

Spillere som ikke er nævnt er målmand Jim Hansen, højre forsvar Rasmus Tønnesen og midtbane Jeppe Tengbjerg, Jim Hansen er en ung målmand og med den rette træning og opbakning kan han godt blive god. Rasmus Tønnesen er en ung spiller, som kan blive god. Jeppe Tengbjerg er en rutineret spiller, som nu har valgt at gøre mere ved sin trænergerning end sit personlige spil, som spiller er han god at have i reserve. Lasse Holm skal heller ikke glemmes har er en god angriber, der bare skal tro mere på sig selv, når han spiller for førsteholdet. Dertil kommer, at vi har flere unge spillere, som kan blive rigtig gode.

Alt i alt må man sige vi har spillerne, med den rette individuelle træning både fysisk men også mentalt, har vi nok ikke haft noget bedre hold i Slagelse længe. Resultaterne skal nok komme, hvis man væbner sig med den rette tålmodighed.

Tak for alt jeres underholdning på banen, held og lykke til hver enkelt af jer.

Skrevet af Hans Peter Hansen


Titel: Sv: SBI-supporters.dk
Oprettet af: hansen-slagelse 06 Maj 2008, 03:08
Slagelse er stadig ubesejret efter 8 kampe har vi kun spillet 1 uafgjort resten er vundet. Næste kamp bliver mod Roskilde FC og så får vi se hvordan det går. Vi rider på en god bølge i øjeblikket


                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010