FmFreaks

Andet => Fodbold => Emne startet af: Niko 10 Apr 2008, 08:22



Titel: Provokation
Oprettet af: Niko 10 Apr 2008, 08:22
Nu hvor jeg har set en debat inde på FMDanmark, omkring Cristiano Ronaldo og Luis Nani, så ved i sikkert godt hvad jeg snakker om. Provokation, hvilket jeg ikke mener de gør. Hvis jeg såfremt tager de farvede briller af, som man skal gøre ved en debat.

Det er fint at de dribler, og folk som brokker sig over dem, er jo bare jaloux. De kan en masse med bolden, hvilket mange fløje i England ikke besidder. Eller faktisk i hele verden. At drible og jonglere med bolden hører med til deres spil, da de er kreative og fodbold er alt for dem. De skal have lov til at kunne drible, da det er deres spidskompetance.

Jeg kan selvfølgelig godt forstå at Gallas bliver sur, men en 30-årig mand, der bliver provokeret af en dribler forbi ham. Det kan jeg desværre ikke tage seriøst, William. Han har været i gamet i så mange år, og hvis alle der kom forbi ham skulle slagtes, hvad så?

Cristiano Ronaldo, Nani og et par andre, skal have lov til at lave deres fantastiske dribleture, da det er det folket kommer for at se. Jeg ville ønske for at i verden, at Cristiano kom til Arsenal, da han er en af de bedste. Hans spil er at drible, hvilket jeg ikke kan se noget provokation i.

Spillerne som bliver provokeret af det, er ikke en del af fodboldverden, da de må erkende de ikke er de bedste. Cristiano Ronaldo fik endda trusler, fra Roma efter den første kamp. Hvorfor dog det? Hvor kendt havde Ronaldo været uden de driblinger, sikkert ikke ligeså meget. Men selvfølgelig udsætter de sig selv for fare, da spillerne bliver provokeret. Kerlon har da også fået et par skavanker, når han laver 'Sælen' nede i Brasilien.

Jeg elsker at se sådanne fodboldspillere trylle med bolden, da der ikke findes noget sjovere. Det skal der være plads til, ligesom der skal være plads til spillere som Flamini der arbejder hele kampe igennem. Men hvem ville du helst tage ind og se, holdet bestående af Flamini'er eller holdet kun bestående af Ronaldo'er? Det er ingen tvivl om sidstnævnte vil få højest tilskuere tal.

Hvad er din holdning til provokation, hvornår går man over grænsen?


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: sheriffen87 10 Apr 2008, 08:31
Jeg synes det er i orden med disse "provokationer". Cristiano, Nani osv. gør det for at underholde og det er der bestemt ikke noget galt i. Hvis de spillede en kamp uden de flotte driblinger og tabte, ville de efter kampen blive kaldt kedelige eller uinspirerede.

I de to tilfælde der nævnes har jeg ikke noget tilovers for piverierne. Italierne er ikke ligefrem kendt for at være fair play spillere, og i kampen mod Arsenal synes jeg ikke det var så slemt. Den situation de især blev sure over var da Nani jonglerede op af banen, men hallo! Det kunne ligeså godt ske i serie 3.

Ved stillingen 4-0 tror jeg ikke United spillede for at score yderligere men for at spare på kræfterne så jeg synes det er iorden med "provokationer" for at holde publikum kørende. De spillere der forsvarer det at de får gult kort med at de bliver provokorerede er for langt ude.


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: Spezialized 10 Apr 2008, 09:38
Altså, man kan vel også godt vende den om og kalde fx Gallas' fysiske spil som en provokation. Jeg synes det er fedt med lange drible ture, og små tricks. Det er som sagt skide underholdende at se på, og nogle af spillerene har det bare som en intergreret del af deres spil.


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: o1-allez 10 Apr 2008, 09:41
jeg synes først det en provokation når folk åbner munden eller laver en sviner.. rent fodbold mæssigt må man aldrig lade sig provokere som professionel.. men altså vi ved alle hvordan man har det hvis ens modspiller tørre en


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: jstoffer 10 Apr 2008, 09:56
I mine øjne så skal de bare have lov til at udfolde sig. De har nogle evner på banen som ikke alle har og det er jo det klubberne har købt nar de henter spillere ind som Ronaldo og Nani. Dem der brokker sig er jo bare misundelige over at de ikke kan de samme ting.
Cesc nævner Kerlon, jeg mener at fodbold forbundet overvejede om de skulle forbyde Kerlon at lave "sælen", fordi andre spillere blev sur over det, og det følte at han gjorde grin med dem. De spillere burde tage sig en tude kiks eller to. Så må de jo bare stoppe ham. Skylderskub og lignede, er vel stadigvæk tilladt.
Jeg synes at spillerne skal have lov til at udfolde sig og bruge de talenter som de har. Også selvom at der er nogen som begynder tude over det.


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: LouisNott 10 Apr 2008, 10:13
Jeg har overhovedet intet til overs for dem der kalder fx Nanis og Ronaldos dribleture for provokation. Aldrig har jeg hørt noget så mærkeligt at sige. Det er sådan deres spillestil er, og det kan jeg ikke se noget galt i. At de gør det for at provokere tror jeg næppe, det er bare en del af deres måde at spille på - at de gang på gang tørrer deres modstandere irriterer højst sandsynligt modstanderne, men at de kalder det for en ren provokation af dem, kan jeg overhovedet ikke se.

Jeg mener altså 100% at spillerne skal have lov til at udfolde sig på banen, med de talenter de har, så længe de overholder de officielle regler. Om folk så kalder det provokation eller noget andet, det må de selv om, jeg synes bare det er latterligt.

Hvis spilleres driblinger ses som provokation - hvad kan så ikke ses som provokation?


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: simonob 10 Apr 2008, 10:24
Så længe det de gør, overholder reglerne for fodbold, er det en del af spillet.. Hvis man ikke måtte drible ville Messi heller ikke eksistere... Messi der måske endda bliver endnu vildere end Ronaldo... Du kan jo heller ikke sige tl Jan Koller at han ikke må heade ? :S Dem der føler sig provokeret, er bar nogle vatpikke.. Jeg har selv været forsvars-spiller i mange år, så jeg ved godt hvordan det er, men det er en del af spillet..


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: steeval 10 Apr 2008, 11:30
Jeg tror de gør det delvis for, at irritere deres modspillere. På den måde trækker de gule kort, men at skælde dem ud for det er latterligt. Selvfølgelig skal Ronaldo og Nani havde lov til, at drible og spille som de har lyst til. Jeg tror dog også de er fuldt ud bevidst om den følelse en spiller som Gallas får, den følelse vil på et tidspunkt i kampen måske udmønte sig i et rødt kort, så jeg tror de kender effekten af deres dribleture.

Med det sagt skal de selvfølgelig have lov til, at drible, danse, slå kolbøtter eller hvad der ellers kan finde dem ind.

KIU Ronaldo og Nani!

I øvrigt en super debat


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: Christopher10 10 Apr 2008, 12:15
At de er gode til at drible er jo en del af deres spllestil, det ville være det samme hvis man sagde beckham ikke måtte skyde frispark for når han så scorer provokere han dem som ikke er særlig gode til det, eller hvis en god header scorer med hovedet, er det så også provokation?
jeg tror det skyldes ren misundelse, og nu til dags skal man finde noget dårligt, om dem det kører for på banen, og nu er det så Ronaldo's tur..

Jeg elsker spillere der dribler, så bliv endelig ved, nani, ronaldo osv.


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: darkzt4r 10 Apr 2008, 12:25
De skal have lov til at gøre det klart, men så skal de hellere ik klage når tacklingen ikke sidder rent på bolden fordi de lige har flyttet den. er træt af at folk bitcher over Ronaldo´s driblinger som er super nice osv. men så skal han også lærer at han bliver tacklet så hårdt fordi forsvaret må stille sig i respekt overfor ham jo.

bare min mening :)


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: Zulue 10 Apr 2008, 12:36
Det de mener med provokation, er jo ikke at de dribler f.eks. Gallas - det de mener er, at de står på midten af banen og jongelerer/dribler/gør nar af modstanderne. Det er fantastisk sjovt som tilskuer, men de, der brokker sig har faktisk noget af have det i. Det er ikke for at hjælpe Manchester i at vinde en kamp, at Ronaldo midt på banen leger rundt med en spiller fra Derby - det er for at provokere. Jeg har intet i mod det og jeg kan ikke få nok af det, men det er bare lige vigtigt at forklare helt, hvorfor de føler sig provokeret.


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: sheriffen87 10 Apr 2008, 12:40
Citat af: Zulue 10 Apr 2008, 12:36
Det de mener med provokation, er jo ikke at de dribler f.eks. Gallas - det de mener er, at de står på midten af banen og jongelerer/dribler/gør nar af modstanderne. Det er fantastisk sjovt som tilskuer, men de, der brokker sig har faktisk noget af have det i. Det er ikke for at hjælpe Manchester i at vinde en kamp, at Ronaldo midt på banen leger rundt med en spiller fra Derby - det er for at provokere. Jeg har intet i mod det og jeg kan ikke få nok af det, men det er bare lige vigtigt at forklare helt, hvorfor de føler sig provokeret.


Jamen det ka da godt være at den spiller der bliver kørt rundt føler sig provokeret. Men når folk kommer til Old Trafford for at se bold er det jo for at blive underholdt. Hvis United kom foran 2-0 efter 10 minutter nytter det ikke noget at de kun må rende og lave inderside afleveringer til hinanden for at vise respekt. Det er en del af gamet at der er et tabende hold.


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: westhamfreak 10 Apr 2008, 16:37
Provokation er når men siger hu hu til en sort spiller eller når men snakker ondt om deres famlier ikke når men Jongelere/Dribler

så luk røve Gallas og alle jer andre og tag det som det i er Mænd mellem 16 - 45 år


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: ManUtd83 10 Apr 2008, 16:52
Er dette en tråd om Cristiano Ronaldos og Nanis tricks eller om provokation "im generell"? For der er jo meget mere til provokation end at jonglere og drible.

Som United-fan er jeg jo nød til at sige at det er ok. For mig er den underholdende at se på langt det meste af tiden, og især i 4-0 kampen var det dejligt at se på. Ikke bare fordi lækkerierne er gode for øjnene, men også fordi det var effektivt - det synes jeg også man skal tænke på. For hvis Ronaldo står og laver sine åndsvage benspjæt på midten af banen for derefter at opgive og spille den tilbage målmanden, så kan jeg ærligt talt godt forstå at man som modspiller bliver irriteret. I mine øjne skal tricksene bruges til noget, og ikke kun underholdningen - for eksempel at overraske en modstander eller lignende.

Det er dog vammelt at se når modstanderne ikke kan tåle det, og igen er 4-0 kampen et godt eksempel. Nani jonglerede væk fra Hoyte for derefter at blive jordet af Flamini (en ren, men voldsom tackling), og senere sparket af Gallas mens han ligger ned. Det sidste skulle have givet rødt - fuldstændig uacceptabelt af Gallas.



Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: Lami04 10 Apr 2008, 17:02
Hvis en spiller skal trække tiden, vil jeg da meget hellere se Ronaldo, Nani eller messi for den sags skyld drible på midten, end en målmand der tager sig laaaaannnngggg tid til at tage et udspark eller en af de ''hårde'' spillere som lige har fået en ren tackling ligge og ømme sig i flere minutter og dermed trække tempoet og intensiteten ud af kampen. Fodbold på det niveau handler jo om underholdning og resultater. Og det er sku noget sjovere, at se driblinger osv. fremfor tidstrækeri eller ''filmeri''.


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: GHERTESTEAS 10 Apr 2008, 17:04
Jeg er mere træt af usmagelige kommentarer fra BIF fans om at ALLE FCK fans er plastik fans. :P
Ståle Raus...


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: Gosu_power 10 Apr 2008, 17:07
Det er da rigtigt det er fedt at se på disse såkaldte "provokationer" med fede dribblinger osv.

Men hvis man bruger det som en hån af modstanderen, som jeg mener Nani gjorde mod Arsenal, så hører det ingen steder hjemme.

Der er ingen forskel på at håne verbalt eller håne med ens teknik, hvor det sidstnævnte faktisk godt kan være det værste.

Men jeg synes så til gengæld heller ikke det hører nogle steder hjemme, at William Gallas prøver at jorde Nani for groft, der må man sQ lige holde hovedet koldt.


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: GHERTESTEAS 10 Apr 2008, 17:08
Citat af: westhamfreak 10 Apr 2008, 17:06
det er i da også


Nej?
Hvorfor er vi nu det?

Utroligt, utroligt.


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: United-styrer 10 Apr 2008, 17:20
Jeg synes, det var så sødt, da Arsenal-spillerne brokkede sig over Nani. Det er åbenbart helt i orden at lave de sindssyge slagtninger, de lavede i samme kamp? Nej, hvor kan jeg ikke klare det hold. Nå, men det er en anden sag...

Vi er på vej i en helt forkert retning, hvis vi skal til at sætte restriktioner for, hvordan folk må spille. Nani og Ronaldo kan underholde, og jeg ser ingen grund til, at de ikke gør det. Hvis vi tager eksemplet med Nanis showboating, hvor han jonglerer mod eget mål, er det jo ikke en fordel, men det må Arsenal så bare udnytte ved at pille bolden fra ham i stedet for at whine over, at han er for god.

Lad fodboldkunsterne vise verden, hvad de kan.
Citat af: westhamfreak 10 Apr 2008, 17:06
det er i da også


Fri os venligst for ubegavede kommentarer :-)


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: Hawkins 10 Apr 2008, 17:25
Jeg må erkende at jeg selvfølgelig også synes at det er ok at de gør det. Jeg vil så i samme åndedrag sige at jeg kan godt forstå at spillerne bliver provokeret af det, når de står over for en spiller der kører sit ben hen over bolden gang på gang, uden at gøre andet, bare for at tilskuerne skal juble af ham. Jeg ville også personligt blive pissed over sådan noget barnligt pjat, og ende med at give ham en lille sviner. At svineren så også skal straffes, er da også klart. Alt overstående hører åbenbart med til "gamet" nu, og så må man tage det som en mand. Både svineren, og straffen :)


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: Mernild 10 Apr 2008, 17:42
Driblinger og tricks er da noget af det fedeste ved fodbold. Forstår slet ikke vi diskuterer om det er i orden. Hvad ville fodbold være hvis dommeren fløjtede hver gang nogen lavede "Kig-væk"-finten.
Med hensyn til driblinger udført som hån eller provokation, så synes jeg det er helt i orden. Hvis man er bedre end de andre så skal man da have lov at vise det, og hvis det kikser, ja, så er det bare meget mere pinligt for en selv.
Citat af: Hawk1nZ 10 Apr 2008, 17:25
Alt overstående hører åbenbart med til "gamet" nu, og så må man tage det som en mand. Både svineren, og straffen :)


Jeg er ikke enig Hawk1inZ.
De ting som de store teknikere kan gøre med bolden er genialt og lige efter spillebogen, men en svinestreg derimod..... de ødelægger spillet, skader spillerne, og hører absolut ikke til i fodboldens verden. Enhver der laver en sviner fordi de er sure over at være blevet ydmyget, burde ryge i bad med det samme.
Jeg ved godt du ikke mener at svinere er helt i orden, men at de åbenbart er blevet en del af spillet. Og det er de vel også, da der er mange fjolser rundt omkring på fodboldbanerne.
Jeg synes bare ikke man behøver tage det som en mand og gi igen eller noget. Ham der udfører svineriet skal bare ud med det samme.

Citat af: westhamfreak 10 Apr 2008, 17:06
det er i da også


Endnu en irriterende kommentar fra din side   :t:



Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: Mernild 10 Apr 2008, 17:45
Og til jer som ikke har set Nani's "Circus Skilz" :P

http://www.youtube.com/watch?v=0cqaQuO5tH4


Titel: Sv: Provokation
Oprettet af: Hawkins 10 Apr 2008, 17:47
Citat af: Mernild 10 Apr 2008, 17:42
Jeg synes bare ikke man behøver tage det som en mand og gi igen eller noget. Ham der udfører svineriet skal bare ud med det samme.


Ja, det var også det jeg mente.. Ham der udfører provokationerne burde tage svineren som en mand, da han selv lægger op til det, og ham der laver svineren bør tage straffen, da.. ja, da han lavede en sviner ;)


                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010