Titel: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 24 Mar 2008, 20:52 Nogen der ved hvad der kan være galt ved mit manager/cd.
Den siger den ikke kan læse cd'en når jeg har startet spillet op, men den kan godt læses på andre, og den er ikke særlig ridset. (Ikke i forhold til de andre cd'er jeg har tjekket med, får at se om det var computeren der var noget galt med) Håber på en kan hjælpe :) Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 26 Jun 2008, 15:33 En der kan hjælpe her et par måneder efter :D Træt af at kun at kunne spille på min stationære.
Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: Onlymyself 26 Jun 2008, 15:38 Du kunne evt downloade en crack?
Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: BenMusalho 26 Jun 2008, 15:39 Citat af: Onlymyself 26 Jun 2008, 15:38 Du kunne evt downloade en crack? Det er ulovligt, og det må der ikke snakke som her på siden :-) Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 26 Jun 2008, 15:39 Citat af: Onlymyself 26 Jun 2008, 15:38 Du kunne evt downloade en crack? Tjaa, kunne jeg :D Var så dum at geninstallere spillet i det jeg troede det måske ville hjælpe, men nu kan jeg slet ikke installere det. :-\ :t: :t: :'( Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: Onlymyself 26 Jun 2008, 15:43 Citat af: BenMusalho 26 Jun 2008, 15:39 Det er ulovligt, og det må der ikke snakke som her på siden :-) Did'nt know :) Men så ved jeg det til en anden gang ;) Citat af: PGReimer 26 Jun 2008, 15:39 Tjaa, kunne jeg :D Var så dum at geninstallere spillet i det jeg troede det måske ville hjælpe, men nu kan jeg slet ikke installere det. :-\ :t: :t: :'( Ved ik hvad der kan være galt så.. Det må vel være et eller andet med din computer der ik funker ordentligt.. Har du prøvet at indsætte en cd fra et andet spil og se om den gider acceptere den? Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 26 Jun 2008, 15:47 Citat af: Onlymyself 26 Jun 2008, 15:43 Did'nt know :) Men så ved jeg det til en anden gang ;)Ved ik hvad der kan være galt så.. Det må vel være et eller andet med din computer der ik funker ordentligt.. Har du prøvet at indsætte en cd fra et andet spil og se om den gider acceptere den? Ja, det er min skolecomputer, og alle cd'er jeg har prøvet siden marts har virket. Bare ikke manager :'( Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: Onlymyself 26 Jun 2008, 15:49 Lyder godt nok underligt ??? Har det før virket på computeren? For kender en som har en bærbar som han ik kan installere nogle spil på, kan være der også er nogle computere der er sådan..
Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 26 Jun 2008, 15:50 Citat af: Onlymyself 26 Jun 2008, 15:49 Lyder godt nok underligt ??? Har det før virket på computeren? For kender en som har en bærbar som han ik kan installere nogle spil på, kan være der også er nogle computere der er sådan.. Det har virket.Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: Brodtgaard 26 Jun 2008, 15:54 Prøv evt. at afinstallere ALT - også de ting der ligger i C: > Dokumenter > Sportsinteractive
(Men tag lige en backup af dine gemte spil) Og prøv så om den vil installere spillet igen... Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: Onlymyself 26 Jun 2008, 15:55 Ja, så bliver det jo sværere :-\ Dem jeg kender som har skolecomputer har kunne installere manager på deres computer.. Mener engang at have hørt noget om at tandpasta kunne hjælpe hvis man havde problemer med at få cd'er til at afspille, kunne være det kunne hjælpe på spil også? Ved self ik om der er hold i det, men man skulle tage lidt tandpasta og smøre det ud over cd'en med en klud, og så fjerne det igen når man havde kørt det rundt på cd'en nogle gange.. Men kan ik stille garanti for at det virker :-X
Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 26 Jun 2008, 15:57 Citat af: Brodtgaard 26 Jun 2008, 15:54 Prøv evt. at afinstallere ALT - også de ting der ligger i C: > Dokumenter > Sportsinteractive Hvordan laver jeg en back up af dem, for hvergang jeg har haft et spil jeg ville lave det på er det altid fucket op for mig :D (Men tag lige en backup af dine gemte spil) Og prøv så om den vil installere spillet igen... Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: søgaard 26 Jun 2008, 15:57 Dette vil ikke være det smarteste og gøre, da der findes slibemiddel i de fleste tandpastaer, og derved vil du bare skabe flere end der var før ;)
Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 26 Jun 2008, 15:58 Citat af: Onlymyself 26 Jun 2008, 15:55 Ja, så bliver det jo sværere :-\ Dem jeg kender som har skolecomputer har kunne installere manager på deres computer.. Mener engang at have hørt noget om at tandpasta kunne hjælpe hvis man havde problemer med at få cd'er til at afspille, kunne være det kunne hjælpe på spil også? Ved self ik om der er hold i det, men man skulle tage lidt tandpasta og smøre det ud over cd'en med en klud, og så fjerne det igen når man havde kørt det rundt på cd'en nogle gange.. Men kan ik stille garanti for at det virker :-X Den har jeg prøvet ;) Har jeg altid brugt på de ældre manager spil da mig og min bror begge har brugt de tidligere spil så den blev godt opbrugt :D Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 26 Jun 2008, 15:58 Citat af: søgaard 26 Jun 2008, 15:57 Dette vil ikke være det smarteste og gøre, da der findes slibemiddel i de fleste tandpastaer, og derved vil du bare skabe flere end der var før ;) Men det har faktisk virket på mine tidligere spil :D Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: Onlymyself 26 Jun 2008, 16:02 Citat af: PGReimer 26 Jun 2008, 15:58 Den har jeg prøvet ;) Har jeg altid brugt på de ældre manager spil da mig og min bror begge har brugt de tidligere spil så den blev godt opbrugt :D Så det virker altså kan jeg høre :cr: Nå, men så ved jeg nok ik hvad der kan være problemet.. Lyder bare mærkeligt at den godt gider starte spillet på nogle computere, men på andre nægter den.. Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: Onlymyself 26 Jun 2008, 16:05 Citat af: søgaard 26 Jun 2008, 15:57 Dette vil ikke være det smarteste og gøre, da der findes slibemiddel i de fleste tandpastaer, og derved vil du bare skabe flere end der var før ;) Nah, det er noget med det slibemiddel som gør at cd'er og lignende kan afspilles igen :c: Har ik selv prøvet det, men kan se at det virker for det skriver PGReimer at det har gjort tidligere med hans ting :) Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 26 Jun 2008, 16:07 Nå, spurgte lige min far om han vidste hvad jeg kunne gøre, så han er kørt i Fona får at købe et nyt spil, og hvis det så ikke virker må min computer sendes til Polen ;)
Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: Brodtgaard 26 Jun 2008, 16:08 Citat af: PGReimer 26 Jun 2008, 15:57 Hvordan laver jeg en back up af dem, for hvergang jeg har haft et spil jeg ville lave det på er det altid fucket op for mig :D Du går ind i C: > Dokumenter > Sportsinteraktive > Football manager 2008 > Games Derinde ligger dine gemte spil, og du kan så kopiere dem over i en anden mappe, eller over på en USB-stick. Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: andersfa123 26 Jun 2008, 16:09 Til Polen ?! ???
Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: Onlymyself 26 Jun 2008, 16:13 Citat af: andersfa123 26 Jun 2008, 16:09 Til Polen ?! ??? Tror det var ironisk ment :) Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 26 Jun 2008, 16:24 Citat af: andersfa123 26 Jun 2008, 16:09 Til Polen ?! ??? Den skal se på den O0 Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 26 Jun 2008, 16:55 Nå, nu har jeg så prøvet med et helt nyt manager spil og det gad den heller ikke. Så rimelig underligt at FM bare er banned fra mit d-drev :D
Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: Brodtgaard 26 Jun 2008, 17:01 Har du prøvet at slette ALT ?? Og så geninstallere?
Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 27 Jun 2008, 01:32 Citat af: Brodtgaard 26 Jun 2008, 17:01 Har du prøvet at slette ALT ?? Og så geninstallere? Har slettet hele Sports Interactive mappen. Men kan heller ikke installere spillet nu ;) Ellers tak for hjælpen :D Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: Thore 27 Jun 2008, 01:41 Hvis du har installeret det på den stationær computer kan du bare smide mapperne over på din bærbar. Så kan du lave en image fil af cd'en (ved hjælp af din stationær computer selvfølgelig), så burde det kunne lade sig gøre :)
Og før nogen siger noget, jo man må gerne lave en image fil af ens egen cd, ligesom man gerne må brænde den, så længe det bare er til eget forbrug. Titel: Sv: Indlæsning af Cd - HJÆLP Oprettet af: PGReimer 27 Jun 2008, 02:08 Citat af: Thore 27 Jun 2008, 01:41 Hvis du har installeret det på den stationær computer kan du bare smide mapperne over på din bærbar. Så kan du lave en image fil af cd'en (ved hjælp af din stationær computer selvfølgelig), så burde det kunne lade sig gøre :) Og før nogen siger noget, jo man må gerne lave en image fil af ens egen cd, ligesom man gerne må brænde den, så længe det bare er til eget forbrug. Tror jeg at jeg må få en HTX ven til at lave :D Men tak O0 |