|
Titel: Kan ikke vælge database i spillet!!!? Oprettet af: PV91 05 Jan 2008, 19:06 Hvis jeg laver en ny database med den editor der følger med til fm08, og gemmer den (med at andet navn end den oprindelige), så kan jeg stadig ikke vælge den inde i fm. der kommer simpelthen ikke det der popup-vindue hvor man kan vælge database.
Er der nogen der ved hvad det er der er galt? Titel: Sv: Kan ikke vælge database i spillet!!!? Oprettet af: doctor 08 Jan 2008, 01:44 kan jeg heller ik total træls kan heller ik vælge 801patchen.. ved ik helt hva der sker
Titel: Sv: Kan ikke vælge database i spillet!!!? Oprettet af: - MESSI - 08 Jan 2008, 18:45 Ang. patchen, så tror jeg det skyldes at den ikke er installeret ordentligt, for hvis den var det så burde den selv vise det når du starter et nyt spil. Hva angår PV91's problem, så lyder det lidt somom du måske ikke har gemt det du har lavet, eller i hvert fald har gemt det et sted, en mappe, udenfor din FM mappe. Det er mine umiddelbare forslag - løsninger.
Titel: Sv: Kan ikke vælge database i spillet!!!? Oprettet af: doctor 09 Jan 2008, 00:31 patchen er installeret ordentlig, har spillet fm mange år det hele er som det ska være kan bare ik vælge DB kun den der følger med spillet, har prøvet at geninstallere det hjalp heller ik
Titel: Sv: Kan ikke vælge database i spillet!!!? Oprettet af: ElGuapo 09 Jan 2008, 07:46 Hvis patchen er installeret korrekt, så ligger den i installationsmappen, hvor man har installeret FM(ikke dokumentmappen). Mappen hedder "Updates". Jeg er ikke 100% sikker, men jeg formoder er selvgjorte db`r også skal ligge i denne mappe. Det er i hvert fald et forsøg værd :D
Titel: Sv: Kan ikke vælge database i spillet!!!? Oprettet af: søgaard 09 Jan 2008, 08:01 Citat af: PV91 05 Jan 2008, 19:06 Hvis jeg laver en ny database med den editor der følger med til fm08, og gemmer den (med at andet navn end den oprindelige), så kan jeg stadig ikke vælge den inde i fm. der kommer simpelthen ikke det der popup-vindue hvor man kan vælge database. Det du nok har gjort, når du har ville lave en database inde i editor, er at du har sagt save istedet for save as, og derfor overskriver du den orginale database..Er der nogen der ved hvad det er der er galt? Titel: Sv: Kan ikke vælge database i spillet!!!? Oprettet af: ElGuapo 09 Jan 2008, 08:11 Citat af: søgaard 09 Jan 2008, 08:01 Det du nok har gjort, når du har ville lave en database inde i editor, er at du har sagt save istedet for save as, og derfor overskriver du den orginale database.. Dét er en oplagt mulighed :) Titel: Sv: Kan ikke vælge database i spillet!!!? Oprettet af: wirenfeldt 09 Jan 2008, 08:51 Prøv og geninstallere skidtet, det burde hjælpe. :)
Titel: Sv: Kan ikke vælge database i spillet!!!? Oprettet af: ElGuapo 09 Jan 2008, 09:48 Citat af: wirenfeldt 09 Jan 2008, 08:51 Prøv og geninstallere skidtet, det burde hjælpe. :) Hvorfor burde det det? Uhensigtsmæssigt at geninstallere spillet, hvis 1) db`n er gemt et forkert sted. 2) db`n er overskrevet. Titel: Sv: Kan ikke vælge database i spillet!!!? Oprettet af: doctor 09 Jan 2008, 16:48 DB ligget i updates mappen inde i spillet det hele er hvor det ska være..
|