home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I går kl. 12:08:42 Broen13 Baren Fodboldtrøjer/Jeres se...
I går kl. 11:19:39 Broen13 Blogs #106 Youth to Gold
15 Okt 2026, 22:04 RedFan_98 Blogs El Precio del Poder - ...
01 Okt 2026, 10:03 Broen13 Blogs Dansk Dominans I Europ...
01 Okt 2026, 10:02 Broen13 Blogs [38] Mit AS Roma-event...
16 Sep 2026, 09:47 MofoJones Baren Online Klubejer manage...
13 Sep 2026, 23:59 HenrikAmar Baren Spiller du på et instr...
Antal Registrerede Brugere: 23714
  0 Brugere, 1066 Gæster Online.

Indlæg: 1134013 over 31477 Emner
Nyeste Bruger: groupbuyseotools
ARTIKLER

~ Artikelgrupper ~
 + FM2018 (1)
 + FM2017 (1)
 + FM 2016 (3)
 + FM 2015 (1)
 + FM 2014 (1)
 + FM 2013 (6)
 + FM 2012 (2)
 + FM 2011 (8)
 + FM 2010 (7)
 + FM 2009 (7)
 + FM 2008 (14)
 + FM 2007 (11)
 + FM 2006 (26)
 + FM 2005 (2)
 + Fodbold (21)
 + Klubportrætter (36)
 + Spillerportrætter (46)
 - Andet (32)
 + Crewportrætserie (16)
 + Julekalender 2005 (25)
 + Hvad nu hvis.. (4)
 + Matador Ligaen (7)
 
Artikler i denne gruppe
Optakt til Blogkonkurrenc...
Tilbage til skriveriet
Football Manager 2008 int...
Er Championship Manager f...
Sites og deres strategier
Jagten på FM og Livets Me...
Den grimme ælling...
CMwho.dk & CM-Revolution.dk
FmFreaks.dk – en tidsrøve...
SIGames opkøbt af SEGA
FM-scenen part 1
Miles Jacobsen Interview

 Sider: 1 [2]
32 Artikler i denne gruppe  - SIGames opkøbt af SEGA
Forfatter   JosepGuardiola
Dato   Tirsdag d. 04 april 2006 - 17:31
Overskrift   SIGames opkøbt af SEGA
Bedømmelse   * * * * * * (12 Stemmer)


Hvad gør vi nu, lille du?

Efter CM 03/04 var det slut. Eidos og Sports Interactive gik hver til sit, og begyndte at producere hver sit manager spil. Eidos havde rettighederne til navnet, Championship Manager, men skulle til at lave et helt nyt manager spil, mens Sports Interactive havde rettighederne til spilkoderne. De lavede derefter Football Manager, som må betegnes som det bedste af disse to spil.

SIGames gik selv, for at realisere deres drømme om et manager spil, og til at udgive spillet, havde de SEGA til at hjælpe dem. Dette fortsatte i to år, indtil en dag i April. Helt præcist d. 4. April 2006, hvor SEGA offentliggjorde, at de havde købt SIGames. På nuværende tidspunkt, er det kun de færreste, der ved hvor dette bærer hen, men jeg vil da give min mening i denne sag.

Skal man kigge tilbage på, da Eidos stod i samarbejde med Sports Interactive, så er den første tanke, som rumsterer i hovedet på mig, dengang CM4 blev udgivet. Denne dag var den 28. Marts 2003. Dette var meget forsinket, i forhold til den dato som spillet skulle have været udgivet på. Denne dato kender jeg dog ikke. Spillet var så elendigt, og knap så spilbart, at mange droppede dette spil. Inklusiv mig selv. Alligevel er dette spil det hurtigst sælgende spil i Storbritannien, efterfulgt af FM 2006

Hvorfor var dette spil så dårligt? Den største grund var, at Eidos forlangte at spillet skulle udgives. SIGames adlød ordren, og spillet var ude. Herefter væltede diverse patches ind i hovet på en, og mange droppede herefter spillet, for at spille det spil, som blev udgivet sæsonen tidligere.

Dette var i fortiden, og som en anden kendt fodboldspiller ville have sagt, så er vi i fremtiden nu. SEGA har købt SIGames, og hvad ville dette gøre? Det værste skræk scenario ville selvfølgelig være en gentagelse af CM4. Altså at spillet bliver udgivet alt for tidligt, og det dermed bliver et katastrofe spil. Det kunne gå dengang, da der var knap så mange konkurrenter, men denne gang er der altså konkurrenter som Championship Mananger og FIFA Manager. At de to spil så ikke er i nærheden af Football Manager er noget andet. Jeg er dog stadig 100% sikker på at FM vil miste nogle af deres trofaste gamere, hvis SEGA presser på.

Omvendt kunne man få et superspil hvis SEGA var meget, meget tålmodige og lod programmørerne gøre deres arbejde, og gav dem den tid, som det nu tager. Desværre tror jeg ikke på dette, da spillet som regel skulle komme tids nok til, at lægge under juletræet ved juleaften. Men fik programmørerne mere tid, så burde vi ikke forvente, at skulle downloade så mange patches, som man hidtil har været vant til.

Vi kan i det hele taget forvente os mange gode ting ved dette ejerskab. Programmørerne af spillet bør formentligt få flere ressourcer stillet til rådighed, og dette kunne altså være med til at give os et bedre spil. Hvad disse penge skal bruges til, vil jeg ikke give mit besyv til, da jeg ikke vil spille klog på noget som jeg ikke ved. Der er ingen tvivl om, at flere pengeressourcer vil betyde et mere komplet spil. Ved at skyde flere penge ind i dette projekt, vil man kunne ansætte flere spilprogrammører, og nogle af de bedre, og det vil dermed give et mere fuldendt spil. Man kan muligvis også sørge for at spille udkommer hurtigere. Det sidstnævnte ser jeg dog ingen grund til, da jeg ønsker et så komplet spil som muligt.

Skal man igen kigge på ulemperne, så skærer ord som storhedsvanvid frem i hovedet på mig. SEGA kunne få for store idéer med spillet, og ligefrem kræve at en 3D-motor i spillet, og dermed fjerne mere af charmen fra Football Manager. Dette ville også gøre kampmotoren langsommere, og det er en ting, som jeg bestemt ikke håber sker. I det hele taget er det mit ønske at SEGA blot bliver som de var førhen. Spiludgiverne, og intet andet. Dette er måske ikke et realistisk tanke, men jeg er bange for at SEGA ødelægger for meget, hvis de blander sig for meget.

SEGA kan på mange måder ødelægge dette spil, men de kan så sandelig også forbedre det. Men nok om min mening. Den har I nu hørt på et godt stykke tid. Hvis man zappede over på SIgames’ forum, og læste tråden med overtagelsen, ville man finde mange delte meninger, og mange spørgsmålstegn ved denne overtagelse.

Folk spørger direkte om det er godt eller skidt, og ved egentligt ikke hvad de skal sige til det. Miles Jacobson, Marc Duffy, Craig Hunter og Matt fra SEGA har alle været ude og svaret på diverse brugeres spørgsmål, og de lover at overtagelsen ikke betyder det store.

Men hvorfor solgte Collyer brødrene spillet? Ov Collyer kom med denne forklaring:

Citat
Hej alle sammen

Jeg tror vi skal til at forklare os lidt.

Som nogen af jer nok ved, har jeg og Paul lavet dette i lang tid nu og vi følte begge to, at det var på tide at lade dette ske.

Selvom SI er blevet en meget succesfuld forretning, noget som vi alle er meget stolte af og vi ikke behøvedes at sælge firmaet på dette tidspunkt, følte vi begge to at vi måtte sikre vores fremtid. Du kan aldrig vide hvad der ligger rundt om hjørnet, så vi følte at det var det rigtige tidspunkt at lave dette.

Men det er vigtigt at pointere, at vi begge to er så fulde af lyst til at lave spil, som aldrig før, så dette er ikke "sælg og løb" men mere "sælg firmaet, men fortsæt i samme stil".

Dette er kun muligt pga. at Sega er dem de er og vi stoler på dem. Det er derfor vi har bundet os til at være her i lang tid fremover.

Fra dag til dag, vil SI forblive på samme måde, selvom det er ejet af Sega nu. Miles vil styre tingene, Paul vil stadig arbejde med bugs i match engine og misbruge andre FM områder og jeg vil fortsætte med research og udvikling af spillet. Alle gutterne i firmaet, som har arbejdet hårdt for at få os herhen, hvor vi er idag, er også med på at arbejde videre på samme måde.

Faktisk er det endnu mere positivt - SI har nu mange flere flere ressourcer, som kun kan hjælpe til at udvikle spillet.

Til sidst, tak til alle sammen for at købe vores spil, i løbet af de sidste mange år og vi har alle intentioner om at fortsætte med at forbedre vores spil i fremtiden, ligesom vi altid har forsøgt at gøre tidligere.

Hav det godt

Ov   


Men hvad får SIGames ud af denne overtagelse?  De har en fremragende teknologi, så det er ikke det, som skal forbedres med 1. prioritet. Miles Jacobsen siger, at de har erfaret at flere kreative folk, er det som skal investeres i. Dette kan jeg kun se som en god ting, dog synes jeg selve forklaringen om, at spillet fortsatte i samme rutine som hidtil, er en anelse lunken.

Javist, penge er en god ting, og jeg ville da også selv ønske, at jeg ejede flere af disse, men hvad ville SEGA få ud af at købe SIGames, hvis de ikke kan se nogen forbedringer. Når jeg køber en ting, som f. eks. Football Manager, så er det da fordi, at jeg vil styre showet. Jeg vil da bestemt ikke sidde som en passiv mand, og blot kigge på at tingene kører som hidtil. Jeg er meget sikker på, at de vil have en anelse indflydelse i spillets udvikling.

Jeg har en fornemmelse af at vi ser et nyt CM4. Ikke så meget på grund af, at det er SEGA som har overtaget SIGames, men mere fordi, at programmørerne muligvis skal sætte farten op, for at nå en evt. deadline som SEGA har sat.

På den anden side, så tror jeg også på en lysere tid. En tid som kan bringe mere glæde end sorger. Måske kan de penge, som SIGames formentligt får, være med til at give os et bedre spil. Måske ikke.

Et stort spørgsmål breder sig i mit hoved. Hvad gør vi nu, lille du?

Hvad mener De om denne overtagelse? Giv den mening her.



Onsdag d. 30 april 2008 ~ Optakt til Blogkonkurrencen anno 2008
Søndag d. 02 december 2007 ~ Tilbage til skriveriet
Torsdag d. 09 august 2007 ~ Football Manager 2008 interview af TVG
Lørdag d. 02 juni 2007 ~ Er Championship Manager farligt?
Søndag d. 31 december 2006 ~ Sites og deres strategier
Søndag d. 23 juli 2006 ~ Jagten på FM og Livets Mening – Del 4
Torsdag d. 06 juli 2006 ~ Den grimme ælling...
Torsdag d. 22 juni 2006 ~ CMwho.dk & CM-Revolution.dk
Onsdag d. 03 maj 2006 ~ FmFreaks.dk – en tidsrøver af dimensioner
Tirsdag d. 04 april 2006 ~ SIGames opkøbt af SEGA
Lørdag d. 24 december 2005 ~ FM-scenen part 1
Torsdag d. 03 november 2005 ~ Miles Jacobsen Interview

 Sider: 1 [2]
(Denne artikel er vist 2108 gange)

Kommentarer til denne artikel (8)

Log ind for at kommentere denne artikel

Hafiz
05 apr 2006
19:47

  Det har du altid haft gehyden :D

Dit link i signaturen er vel stadig det samme :)

 
JosepGuardiola
05 apr 2006
18:48

  Det eneste der er galt med overskriften, er at der skulle stå: Hva' i stedet for Hvad :-)
http://home2.inet.tele.dk/garde/Tekster/hva.htm

 
gehyden_bab
05 apr 2006
17:24

  Bliver lige nødt til at fluekneppe lidt: kommateringen i overskriften er altså god nok! ;-)

Intet personligt, har bare en kæphest med kommaer :-)

mvh,
mathias

 
Hafiz
05 apr 2006
15:14

  Korrekt Hawkinz, men det slog mig lige, at overskriften var præcis den samme, og med samme "forkerte" kommatering, samt den samme afsluttende sætning :)

Undskyldningerne er selvfølglig helt godtaget, selvom der egentlig ikke var behov for det.

Fortsæt det gode arbejde guys!

 
Hawk1nZ
05 apr 2006
14:16

  Det er vel også svært at finde titler som ikke stammer fra ét eller andet :D

 
United-styrer
05 apr 2006
07:56

  Troede det var en del af en Kim Larsen-sang og ikke en artikel ;D Anyway, har ikke set din artikel, men undskylder da alligevel, såfremt du ønsker det :)

 
JosepGuardiola
04 apr 2006
21:56

  Jeg må ærligt indrømme, at jeg fik titlen af United-Styrer. Men ja, nu hvor jeg tænker mig om, så skrev du jo en glimrende artikel, med netop denne titel.

Jeg undskylder selvfølgelig ;)

 
Hafiz
04 apr 2006
21:45

  Fin artikel med gode synspunkter, og godt sprog som altid.

Dog en ting der går mig lidt på mærkerne.

Titlen, som du nok har set på den side, vi har arbejdet sammen på, og derved også de berømte sidste ord, som også blev brugt i den artikel, så synes det er lidt skidt.

Mange andre titler kunne have passet lige så godt, om ikke endnu bedre, så ærlig talt, er det en anelse uopfindsomt at negle den der :)
Måske går jeg bare i små sko, men ærlig talt, ved jeg at du kan finde på noget selv.
Men lad ikke det gå videre udover det andet skrevne.

 
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010